LOVE
A Rovatból

Poliamória: nincs szabadság patent szervezőkészség nélkül

A poliamória nem hippi álmodozás, hanem szigorúan menedzselt érzelmi projekt. Többszörösen összetett szerelmi logisztika, ahol a romantika csak akkor működik, ha a Google Naptár is jól be van állítva. De tényleg lehet egyszerre több embert szeretni?

Megosztom
Link másolása

“Rita mindig ugyanazokat a kérdéseket kapja. És mindig ugyanazokkal a kérdésekkel reagál. Miért nem elég egy ember? - kérdezik. Miért, neked miért nem elég egy barátság? - mondja. Ez miért nem megcsalás? Mert nincs titok, a poli egy érzelmileg transzparens helyzet, a megcsalás pedig a bizalom elárulása. Ez többnejűséget jelent? A poliamoria nem poligámia.

Mindig édeshármasban vagytok? Soha nem vagyunk édeshármasban, dedikált időszakokat szentelünk egymásnak.

Ismered az összes partnered partnerét? Igen. Szereted az összes partnered partnerét? Te szereted az összes rokonodat?

A féltékenységgel hogyan boldogulsz? És te? Mindenki mindig féltékeny. A munkahelyen, az iskolában. miért lenne ez más? Egyszerűen le kell ülni a partnered partnerével, beszélni és meglátjátok, hogy egyszerűbb, mint gondolnád.”

Gyuricza Gergely Szabadesés című regényében mesél a főszereplő az egyik kísérletező kedvű, szabadelvű barátnőjéről, aki kipróbálta a poliamóriát, és rendkívül jól érezte magát benne. Aki eleddig az elköteleződés hiányának képzelte a poliamóriát, azt a könyv helyre igazítja olyan tiszteletreméltó pontokat megvilágítva, mint a kapcsolatokba fektetett többszörös energia, az önszeretet tökélyre fejlesztése és a csapongás nélküli szervezőkészség.

Mi a poliamória?

A poliamória nem egy hirtelen jött divat, és végképp nem a párkapcsolati felelőtlenség álruhája. Sokkal inkább egy tudatos, szerelmi etikára épülő életmód, amelyben a résztvevők egynél több romantikus kapcsolatot is ápolnak – beleegyezéssel, őszinteséggel és nagyon komoly érzelmi munkával.

A poliamor életforma alapja az átlátható kommunikáció és az önreflexió – ezek nélkül egy ilyen struktúra egyszerűen fenntarthatatlan.

Mert itt nem arról van szó, hogy valaki félrelép, amikor a másik épp rossz passzban van,vagy randizással szúr oda a másiknak valami gyermeteg vita hevében. Minden fél tud a másik partnereiről, és tiszteletben tartja a határokat. Már ha van pár, hiszen szóló poliamorium is létezik. Vannak itt rétegek!

Etikus többszerelműség: konszenzus nélkül csak káosz van

Egy poliamor kapcsolat nem akkor indul, amikor az egyik fél már fél lábbal kint van, a másik meg csendben szenved otthon. A beleegyezés nem egy kipipált sor a "kapcsolati szabadság" listán, hanem annak központi eleme, poliamóriában élni tehát nyíltság és nem sunnyogás. Ez egy tudatos, nehéz, gyakran újratárgyalandó döntés, amely nem csak szabadságot, hanem terhet is jelent – hiszen a fókuszt nem egy emberre kell helyezni, hanem akár háromra, különböző igényekkel, kapcsolati dinamikákkal.

A poliamor élet nem a romantikus káosz terepe,

hanem egy szoros menetrenddel bíró, folyamatos egyeztetést igénylő vállalás. Egyáltalán nem könnyű akár csak egy kapcsolatban is jól jelen lenni - és akkor ezt szorozzuk meg kettővel, hárommal.

A non-monogámia nem erkölcsi fertő, csak bonyolultabb

Többféle nem-monogám kapcsolat létezik, például a poliamória, a nyitott kapcsolatok vagy egyes szexuális kapcsolatok, ezek közös tőről fakadnak: a kölcsönös beleegyezés mindennek az alapja. A megcsalás töketlenségével ellentétben egy non-monogám rendszer elindítása azzal kezdődik, hogy szembenézünk saját vágyainkkal, határainkkal és igényeinkkel, még mielőtt bárkivel közölnénk ezeket.

Tehát hét lapra csiszolt gyémánttá varázsoljuk az önismeretet, és ez után vágunk poliamóriába - legalábbis ez lenne az egészséges, de poliamoriumban is lehetnek problémás résztvevők.

Ahogy Sarah Stuteville, poliamóriára specializálódott terapeuta fogalmaz: a poliamor kapcsolatok szerkezete lehet hierarchikus – ahol van "főkapcsolat", amit előnyben részesítünk –, vagy lehet teljesen egyenrangú, úgynevezett anarchikus. Utóbbi esetben nincsenek előre kijelölt szabályok arról, mi számít "komolynak", "fő" vagy "másodlagos" kapcsolatnak. Minden a résztvevők közt dől el.

A kapcsolati anarchia célja nem a káosz, hanem az, hogy a szereplők saját szabályaik szerint formálják a kötődéseiket. Egy ilyen rendszerben két ember együtt élhet és közösen nevelhet gyereket úgy, hogy közben nem romantikus vagy szexuális partnerek. De előfordulhat az is, hogy szexuális felfedezések történnek mély barátságokon belül, vagy hogy valaki barátjával ír alá életvégi gondozásra vonatkozó jogi megállapodást – pusztán a kölcsönös bizalom miatt.

Nem minden nyitott kapcsolat poliamória

Sokszor keverik a poliamóriát a nyitott kapcsolatokkal, pedig érdemes különválasztani a fogalmakat. A nyitott kapcsolat gyakran szexuális szabadságot jelent, miközben az érzelmi fókusz egy emberre irányul. A poliamória ezzel szemben érzelmi kötődéseket is magában foglal – több partnerrel, egyszerre.

Itt nem csak arról van szó, hogy valaki mással is lefekszünk, hanem arról, hogy valaki másba is bele tudunk szeretni – és ez a szeretet nem fenyegetés, hanem része a rendszernek.

Nem mindenki vágyik erre

Bár a közbeszédben gyakran tűnik már elavultnak a monogámia, közel sem népszerűtlen az egy ember iránti hűség vágya. Egy 2025-ös kutatás szerint a Z generáció tagjainak többsége – 81% – továbbra is monogám kapcsolatokról fantáziál, és csak 15% mondja azt, hogy inkább nem-monogám kapcsolati formát választana.

Érdekes módon az idősebb generációk körében nagyobb a nyitottság az etikus non-monogámiára: a milleniálok 24%-a, az X generáció 27%-a támogatja ezt a kapcsolatfelfogást.

A legnagyobb "szabadelvűséget" mégis a monogámiában nevelkedett boomerek mutatják, akik közül 27% előnyben részesíti a kötelezettségmentes, de rendszeres kapcsolódásokat. Ez az eredmény is megérne egy misét, egyszersmind kutatást.

Neked való a poliamória?

Néhány, a poliamorokkal kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdés mentén megnézheted velünk, neked vajon a poliamória lehet-e az utad.

Hogyan van ideje erre az embernek?

A poliamor kapcsolatok menedzselése időigényes lehet, de a sikeres poliamor emberek tudatosan osztják be az idejüket. Ez gyakran nagyfokú prioritásállítást, naptárkezelést és őszinte kommunikációt igényel. Az idő nem „több”, hanem másképp oszlik meg — nem minden kapcsolat ugyanolyan intenzitású vagy rendszerességű, szóval ez egyéni beosztás kérdése.

„A poliamor életforma nem azt jelenti, hogy az ember 24/7-ben randizik.

A kapcsolatok sokféle formát ölthetnek, nem kell mindegyiknek ugyanannyi időt és energiát szentelni” - olvasható Franklin Veaux és Eve Rickert: Nyitott szívvel több kapcsolatban című, poliamóriával foglalkozó könyvében.

Mi a helyzet a gyerekneveléssel?

Gyermeknevelés poliamor közegben is lehetséges. A kutatások szerint a stabilitás, szeretet és bizalom számít leginkább a gyerekek fejlődése szempontjából, nem az, hogy két vagy több felnőtt vesz részt az életükben. A gyerekek számára előnyös lehet, ha több felnőtt figyel rájuk, és több modellből tanulhatnak.

Ahogy Elisabeth Sheff szociológus fogalmazta meg könyvében kristálytisztán, „a gyerekeknek nem az számít, hogy hány ember szereti őket, hanem hogy ez a szeretet következetes és biztonságos.”

A poliamoroknál van a zöld szemű szörny kriptonitja?

A féltékenység nem hiányzik a poliamor kapcsolatokból — de tudatosan kezelik, máskülönben biztosan megborulnának. A kulcs az érzelmi intelligencia, azaz felismerni a féltékenység okát (pl. önbizalomhiány, elhanyagoltság) és bevetni a korábban már taglalt fejlett kommunikációt.

A poliamor közösségekben gyakori a "compersion" fogalma, ami a partner boldogságának való őszinte öröm.

Attól, hogy neki máshol, máshogy, mással is jó, mondjuk egy randiesten, én még nem szenvedek hiányt - a szabadidőmet pedig meg kell tanulni élvezni egyedül. Ez alapelv, és mondjuk a monogám kapcsolatokban sem ártana az énhatárokra fókuszt helyezni.

Milyen pluszt ad a poliamória?

Sokan úgy érzik, hogy a poliamória:

Nagyobb érzelmi szabadságot ad.

Lehetővé teszi a különböző igények kielégítését (pl. szexuális, intellektuális, romantikus).

Segít jobban megismerni önmagunkat.

Kiterjedt támogató rendszert hozhat létre.

Jobban fejleszti a kommunikációs és érzelmi képességeket.

Mi nehezíti a poliamória kialakulását és fenntartását?

Először és nyilvánvalóan a társadalmi elvárások, hiszen a monogámia normája szerint rendezkedett be a fősodor. A féltékenység és a legtöbbször alapjául szolgáló önbizalomproblémákat is ide lehet sorolni, illetve ha valaki időigénye nagyobb a partnerénél, az okozhat súrlódásokat.

A kommunikációs nehézségeket itt szinte kötelező megugrani,

különben a rendszer szétesik - ez idő kérdése. Egyébként az se elhanyagolható háttér, hogy jogszabályi háttér gyakorlatilag nincs a poliamorok mögött. A házasság szentsége még hagyján, de a gyermeknevelés jogi oldala is nehézkes.

Mit jelent a szóló poliamória?

Persze attól, hogy valaki poliamor, nem jelenti azt, hogy hátralévő életében van fix akárhány partnere. Lehet valaki szingli poliamor meg olyan is, aki amúgy monogám kapcsolatban él, mert nincs kedve randizni, vagy nem talál magához illő poliamor párt.

Aztán a „szóló poliamória” azokra vonatkozik, akik nem élnek együtt a partnereikkel, nem törekszenek hierarchikus párkapcsolatokra, és szeretnék megőrizni a személyes autonómiájukat. Gyakran hangsúlyozzák az önállóságot, saját lakóteret, és nem akarnak „fő” kapcsolatot.

A határhúzás nem befalazás

Sokan félreértik a poliamor kapcsolatokban kialakított határok szerepét - mert a látszólagos szabadelvűség mögött van itt bőven keretrendszer. Pont ettől fenntartható. Ezek nem azért vannak, hogy visszafojtsanak érzelmeket, hanem hogy segítsenek az egyensúly fenntartásában. A határok a tisztánlátást szolgálják – például mikor, kivel, hogyan találkozunk –, és nem azt, hogy ki mit érezhet.

A szeretet nem kvótás rendszer: nem fogy el, ha többen részesülnek belőle. Csak sokkal több odafigyelést igényel.

A poliamória nem az egészséges párkapcsolatok tuti receptje, és nem is való mindenkinek. De nem veszélyesebb vagy önzőbb, mint bármelyik másik kapcsolati forma – sőt, ha jól csinálják, akkor talán pont az egyik legőszintébb, amit ember másokkal megélhet.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


LOVE
A Rovatból
Emily Ratajkowski elárulta, a szülés után fél évvel már nem szexeltek a férjével
A modell a The Cut-nak írt esszéjében beszélt a házassága végéről Sebastian Bear-McClarddal. Ratajkowski szerint a fia születése utáni időszak „erőszakos átmenet” volt, ami kevesebb mint egy évvel később a szakításhoz vezetett.

Megosztom
Link másolása

„Hat hónappal a fiam születése után a férjemmel abbahagytuk a szexet.”

Emily Ratajkowski a Just Jareden is szemlézett, eredetileg a The Cut-ban megjelent esszéjében írta meg hihetetlen őszinteséggel, mi zajlotta az életében a színfalak mögött, miután férjhez ment és gyereket szült.

A modell, akinek a teste és a szexualitása gyakorlatilag a brandje, most először tálalt ki ennyire nyersen arról, hogyan esett szét darabokra a házassága Sebastian Bear-McClard producerrel, és hogyan próbálta utána valahogy újra összerakni magát.

A történet pedig sokkal kevésbé csillogó, mint a vörös szőnyeges fotói.

Emily Ratajkowski szerint a fia 2021-es születése után az élete erőszakos átmenet volt az új valóságba, ahol a sikoltozó csecsemő a sajgó mellén volt, a gyűrű pedig a feldagadt ujján.

A házassága pedig egy olyan időszak alatt „omlott össze”, ami „egyszerre tűnt gyorsnak és gyötrelmesen lassúnak.”

A testiség teljesen elpárolgott a kapcsolatból, ami kevesebb mint egy évvel később szakításhoz vezetett.

De a neheze csak ezután jött: a külvilág reakciója.

Emily Ratajkowski arról ír, képtelen volt elviselni azt, ahogyan az emberek reagáltak a történtekre. „Összevont szemöldökük, a sajnálat az arcukon, ahogy odasúgták: »Annyira sajnálom, Emily.«” - írta.

„Nem bírtam elviselni szánalmas tükörképemet a szemükben. Olyannak láttak, akit nem akarnak, akit elhagytak.”

Ez a stigma különösen azért volt fájó, mert gyerekként rettegett attól, hogy egyedülálló anya legyen, a kifejezést egyenesen sértésnek tartotta.

A szánakozás és a belső félelmek elől pedig menekülőútra lépett: belevetette magát a randizásba. Elhatározta, hogy „egy újfajta nővé k.f.li magát.”

Jött is a pasik poklának teljes állatkertje: „vegán graffitiművész kifogástalan testtartással, séf, aki azt hitte, talán klamídiás, spanyol Z generációs, aki nem tudta abbahagyni a meztelen képek küldését, erősen begyógyszerezett milliárdos fia megkérdőjelezhető elvekkel, több olasz és persze egy másik DJ.”

A legkomolyabb próbálkozása egy olyan férfival volt, aki három hét után szerelmet vallott, majd a szexre úgy próbálta rávenni, hogy közben kurvának nevezte. Ratajkowski egy ponton megelégelte a dolgot, és elegánsan dobta a fickót: „A pajzán beszéd nem igazán jön be nekem.”

Aztán rájött, hogy ebből a korszakból pont a lényeg hiányzott: az élvezet. „Nem jöttem izgalomba a szextől”, írja, mert anyaként a figyelmét már teljesen lekötötte a fia.

A férjével való szakítását és a 2023 nyarán véglegesített válásukat a producer hűtlenségéről szóló hírek előzték meg. Később a Variety egy tényfeltáró cikkben szexuális zaklatással is megvádolta Bear-McClardot, amire a férfi azóta sem reagált.

Emily Ratajkowski tudatosan építi a továbblépésről szóló történetét: idén tavasszal az eljegyzési gyűrűjét két különálló, menő válási gyűrűvé alakíttatta át, ami azóta új őrületet indított el. Tavaly ősszel pedig, Sophie Turner válása kapcsán arról posztolt, hogy a harmincas éveikben szinglivé válni nem tragédia, hanem „sikkes dolog.” Úgy tűnik, a modell most végleg a saját kezébe vette a róla szóló sztorit.


Megosztom
Link másolása

LOVE
A Rovatból
Szűcs Judith elárulta: 100 millió forintba és két súlyos betegségbe került a toxikus párkapcsolata
Szűcs Judith újabb részleteket osztott meg arról, hogyan tette tönkre a 16 évig tartó kapcsolata. Pontosabban a párja, aki egy idő után csak fellépésekre engedte el otthonról.

Megosztom
Link másolása

„Ha röviden akarnám összefoglalni, akkor rákba, cukorbetegségbe és közel 100 millióba került nekem ez a szerelem.”

Szűcs Judith nem finomkodott, amikor a Story magazinnak beszélt arról a 16 évről, ami

kívülről egy idilli kapcsolatnak tűnhetett, belülről viszont testet-lelket felemésztő közeg volt.

Szűcs Judith története gyakorlatilag egy bántalmazás túlélőjének vallomása arról, hogyan lehet egyszerre minden fronton padlóra kerülni, majd mégis felállni.

A legfrissebb interjúból kiderül, hogy

a kapcsolat már a legelején a pénzről szólt: az énekesnővel a párja elzálogosíttatta az otthonát, majd éveken át kényelmesen eltartatta magát.

A lelki terror fokozatosan épült ki, Szűcs pedig szinte csapdába esett a saját otthonában, ahonnan csak a fellépések idejére szabadulhatott.

„Nem vettem észre, hogy közben ’börtönbe’ kerültem. Csak akkor hagytam el a házat, ha fellépni mentem, a többi időt a négy fal között töltöttem, főztem, és folyamatosan a kedvére tettem.”

Visszaemlékezése szerint a férfi egyre agresszívebbé vált, a kapcsolat anyagi oldala pedig a korábban ismert 50 milliós jelzálogon túl egy közel 100 milliós mínusszal zárult – írta a Blikk.

Közben az énekesnő teste vészjelzéseket küldött.

2020 elején, egy thaiföldi úton kezdett drasztikusan fogyni, majd otthon, a koronavírus-járvány idején egy csomót talált a mellében. A diagnózis sokkoló volt.

„Hamar kiderült, hogy rosszindulatú daganatról van szó, és nem is egyről”

Ragaszkodott hozzá, hogy ne veszítsék el a mellét, a sugárkezelés után viszont több műtétre is szükség volt, és egy speciális, élethosszig tartó implantátumot kapott. A kezelések annyira legyengítették, hogy újra meg kellett tanulnia írni.

A megpróbáltatások sora itt nem ért véget:

2021-ben egy szlovákiai fellépésen bizseregni kezdett a lába, a vércukra pedig az egekben volt – csoda, hogy nem esett kómába. A súlyos cukorbetegség miatt egy ideig inzulint kellett használnia, de ebből az időszakból a lánya segítette ki.

„Ezután jött az inzulininjekciós időszak, mígnem Timikém segített rajtam” – utalt a lánya által javasolt alternatív módszerekre.

Szűcs Judith korábban már elmondta, hogyan zárta le 16 év után a kapcsolatát. A legendás szakítás pillanatát így idézte fel:

„Drágám, ott van két bőrönd, van két órád, hogy elmenj!”. A döntéshez a családja adta meg a végső lökést.

Akkoriban arról is beszélt, milyen 72 évesen újrakezdeni, és hogy a távolság segít tisztábban látni a bántalmazó kapcsolat mintázatait. Az anyagi kihasználás mértéke is körvonalazódott már, de a mostani, „közel 100 milliós” mérleg ehhez képest is súlyosabb összképet ad. A lánya, Fülöp Tímea Rita „öt év pokolként” írta le a szakítást megelőző időszakot, és arról is beszélt, hogy édesanyja cukorbetegségében alternatív módszerekkel próbált segítséget nyújtani – a története Szűcs Judith mostani elbeszélésében úgy jelenik meg, mint ami segített elhagyni az inzulint.


Megosztom
Link másolása


LOVE
A Rovatból
Kiss Kriszta már nem beszél Stohl Andrással, és egy szakításon is túl van, amióta szétváltak útjaik
Kiss Kriszta, A Nagy Ő győztese a Story magazinnak adott interjúban elmondta, a történtek ellenére már nyitott egy új románcra, és a szakításuk óta egyébként is ostromolják a férfiak. Csak kapkodja a fejét a rengeteg randilehetőség között.
Sassy - sassy.hu
2026. június 11.


Megosztom
Link másolása

Zátonyra futott a tévés románc.

Stohl András és A Nagy Ő-ben kiválasztott Kiss Kriszta kapcsolata májusban hivatalosan is véget ért.

A legfrissebb fejlemények szerint pedig azóta teljes a csend. Kiss Kriszta a Story magazinnak adott interjút a kapcsolatról és a szakítás okairól.

Szerinte a színész a válása után egyszerűen még nem állt készen egy új, komoly kapcsolatra.

Kiss Kriszta a történteket nem drámaként éli meg, hanem egyfajta tanulási folyamatként, ami segít neki megérteni, a jövőben mire kell jobban figyelnie.

„Azóta már egy szakításon is túl vagyok... Persze, ez egy újabb párkapcsolati kudarc, amin el is kellett gondolkodnom, hogy hol van az én felelősségem ebben az egészben. Merthogy van. Viszont ez a jövőre nézve foglalkoztat inkább” – mondta.

Hozzátette, hogy

a történtek ellenére már nyitott egy új románcra, és a szakításuk óta egyébként is ostromolják a férfiak.

Csak kapkodja a fejét a rengeteg randilehetőség között.

A szakítás okairól Kiss úgy nyilatkozott, hogy Stohl korábbi válása beárnyékolta a kapcsolatukat, a színész lelkileg még nem volt fogadóképes egy mélyebb elköteleződésre.

A különválás ennek ellenére békésen zajlott, nincsenek sérelmek, egyszerűen csak azóta nem beszéltek. „De nem azért, mert rosszban váltunk el. Egyszerűen csak nem kerestük egymást a szakítás óta”

– szögezte le.

Azt is elmondta, hogy a legtöbb volt párjával jó viszonyt ápol, és ez alól Stohl sem kivétel.

„Egyébként a legtöbb exem számíthat rám, ha például megkeresnek azzal, hogy ajánljak nekik orvost, krémet vagy bármit, örömmel teszem. András is bármikor felhívhat, ha úgy van.”

A hivatalos bejelentést már hetekkel korábban megelőzték a pletykák, amik egy Hajdú Péter-műsor után kaptak szárnyra. A szakítás után egy barátnő is megszólalt, aki fájdalmas részletekről beszélt, utalva arra, hogy a felszín alatt komolyabb gondok húzódtak meg.

A történetbe A Nagy Ő másik döntőse, Kiara Lord is beszállt, aki nem rejtette véka alá a véleményét: szerinte a románc sosem volt valódi. A szakítás hírére a rajongók egy része azonnal elkezdett fantáziálni arról, hogy most talán összejöhet Stohl Andrással a korábban gyávának nevezett színész.


Megosztom
Link másolása


LOVE
A Rovatból
A félrelépők új kedvenc trükkje a telefonjukon: már külön „viszony üzemmódot” állítanak be, hogy ne bukjanak le
A gyanú általában akkor kezd erősödni, amikor több apró furcsaság egyszerre jelenik meg. És mint a legtöbb ilyen történetben, a jelek sokszor csak utólag tűnnek teljesen egyértelműnek.

Megosztom
Link másolása

A megcsalás általában nem úgy derül ki, hogy valaki egyszer csak bejelenti: „egyébként hónapok óta mással vagyok”. Inkább utólag áll össze a kép. Hirtelen értelmet nyernek azok a furcsa dolgok, amik korábban csak enyhén gyanúsnak tűntek: a furcsa túlórák, a hirtelen titkolózás vagy az, hogy valaki görcsösen őrzi a telefonját.

Egy kutatásban a szakemberek 53 különböző stratégiát azonosítottak, amelyeket a félrelépők használnak a viszonyuk eltitkolására.

Ezek közül 10 bizonyult különösen gyakorinak, és a csalfa partnerek 70 százaléka egyszerre több módszert is bevetett.

Mivel ma már szinte minden kommunikáció telefonon zajlik, nem meglepő, hogy a lebukás elkerülésének egyik legfontosabb eszköze is a mobil lett.

A technológiai szakértő szerint egyre többen használják azt, amit informálisan csak „affair mode”-nak, azaz viszony üzemmódnak” neveznek. Ez valójában nem egy konkrét funkció, hanem több beállítás és alkalmazás kombinációja, amelyek segítenek eltüntetni a digitális nyomokat.

Ide tartoznak például

az eltűnő üzenetek,

amelyeket több üzenetküldő alkalmazás – köztük a WhatsApp – is kínál. Ilyenkor az üzenetek egy előre beállított idő után automatikusan törlődnek, így még akkor sem marad sok bizonyíték, ha valaki végignézi a beszélgetéseket.

A szakértő szerint sokan használnak

álcaalkalmazásokat

is. Ezek kívülről teljesen ártalmatlannak tűnnek, például számológépnek látszanak, valójában viszont rejtett fájlokat, fotókat vagy üzeneteket tárolnak. Ilyen app például a Calculator Pro+, a Calculator Vault vagy a Secret Calculator.

Szintén árulkodó lehet, ha valaki

zárolt csevegéseket

használ, amelyeket csak arcfelismeréssel vagy külön jelszóval lehet megnyitni, illetve ha alkalmazások eltűnnek a kezdőképernyőről, miközben valójában továbbra is telepítve vannak a telefonon.

Persze önmagában attól még senki nem csalja meg a partnerét, hogy jelszó védi a mobilját. 2026-ban inkább az lenne furcsa, ha nem védené.

A kutatók szerint azonban vannak más, gyakran visszatérő mintázatok is.

Az egyik klasszikus jel, amikor a partner hirtelen

szokatlanul érdeklődővé válik.

Pontosan tudni akarja, mikor mész el otthonról, meddig maradsz távol, mikor érsz haza. Ez elsőre akár kedvességnek is tűnhet, de előfordulhat, hogy valójában a saját programját próbálja összehangolni a tiéddel.

Gyakori módszer

a digitális nyomok eltüntetése

is: rendszeresen törölt üzenetek, kiürített előzmények, eltüntetett beszélgetések.

Sokan úgynevezett „burner”, vagyis

titkos másodlagos fiókokat

is létrehoznak. Ha attól tartanak, hogy valaki belepillanthat a fő e-mailjükbe vagy közösségimédia-fiókjukba, inkább készítenek egy másikat, amiről a partnerük nem tud.

A kutatás szerint a félrelépők előszeretettel gyártanak

részletes fedősztorikat

is. Munka utáni sörözés a kollégákkal, edzés, régi barát, régóta szervezett program – mindenre van magyarázat.

Árulkodó lehet az is, ha

egy új ember rendszeresen felbukkan a történetekben.

Egy új kolléga, egy új ismerős, akiről valamiért feltűnően sok szó esik. Persze lehet, hogy tényleg csak érdekes személyiség. És lehet, hogy sokkal több annál.

A kutatók azt is megállapították, hogy sok félrelépő inkább rövidebb, egymást követő viszonyokat folytat, mint egyetlen hosszú kapcsolatot a partnerén kívül.

Minél tovább tart ugyanis a titkolózás, annál nehezebb fenntartani.

Van, aki a lebukástól félve egyszerűen

túl normálisan kezd viselkedni.

Különösen figyelmes lesz, több energiát fektet a meglévő kapcsolatba, nehogy bárki gyanút fogjon.

Mások inkább eltávolodnak:

új hobbit találnak,

több időt töltenek külön programokkal, és egyre kevésbé érdeklődnek a partnerük mindennapjai iránt.

A kutatás egyik tanulsága végül az, hogy a legtöbb jel önmagában semmit sem bizonyít. A gyanú általában akkor kezd erősödni, amikor több apró furcsaság egyszerre jelenik meg. És mint a legtöbb ilyen történetben, a jelek sokszor csak utólag tűnnek teljesen egyértelműnek.

 

Via Ladbible


Megosztom
Link másolása