„Minket mindenből kizárnak, mindenki ellenünk van” – Harry és Meghan végignyafogták a királynő halála utáni napokat, a Palota megunta
II. Erzsébetet gyászolja a világ. Csak Londonba egymillió megemlékezőt várnak a mai temetésre, ötszáz országvezető (köztük Joe Biden amerikai, és Emmanuel Macron francia elnök), valamint a világ 27 királyi családjából szinte az összes képviselteti magát a szertartáson a Westminster apátságban.
Károly - azaz most már III. Károly király - Anna nővérével egyedüliként volt jelen, amikor édesanyja az utolsó lélegzetét vette. A többiek később értek oda, a királynő állapotának rohamos rosszabbodása az orvosokat is meglepte. Az elmúlt napokban a 73 éves, új uralkodó iszonyatos nyomás alatt állt. Még 24 óra sem telt el azután, hogy elvesztette az anyját, már számos beavatási szertartáson, dokumentum-aláíráson kellett résztvennie feleségével, az új királynéval, Kamillával a világ szeme előtt, hogy hivatalosan is királlyá avassák. Bejárta Skóciát, Észak-Írországot és Wales-t (mind Nagy-Britannia részei, külön parlamenttel, külön kell deklarániuk, hogy elfogadják az új uralkodót).
A brit királyi család minden uralkodóház közül a leghíresebb. Az okát senki sem tudja, de Erzsébet és szintén elhunyt férje, Fülöp herceg az elmúlt hét évtized során élen jártak abban, hogy ez így legyen. Hogy a varázsuk miben van, azt talán nem is érdemes boncolgatni. Elég csak végignézni az Angliát elárasztó, vagy az Erzsébet ravatalához jutásért az utcán 16 (!) órás sorokat végididergő, síró, brit zászlókat lengető, egymás ölelgető több százezres, sőt milliós tömegen. És így van ezzel a világ is: a mai temetést becslések szerint 4 milliárd ember fogja követni élőben, tévén vagy neten. A bolygó népességének a fele.
Károlynak és családjának ezt a varázst kell megtartania, ezt az űrt betöltenie. És az elmúlt napokban látszott, hogy zokszó nélkül, sőt, a "rideg" protokolltól eltérően szokatlan melegséggel, az emberek felé forduló szeretettel teszik mindenzt. Miközben nyilván ők is gyászolnak.
És itt lép a színre Károly kisebbik fia, Harry herceg és felesége, Meghan Markle. A pár 2020-ban hivatalosan is bejelentette: nem kívánnak a királyi család dolgozó tagjai lenni, semmilyen kötelezettségből, nyilvános szerepésből nem kérnek. Elköltöztek Kaliforniába, egy 14 millió dolláros, kacsalábon forgó villába, majd adtak egy világraszóló tévéinterjút Oprah Winfrey-nek, az amerikai talkshow-istennőnek. Az interjúban gyakorlatilag minden lehetséges módon legyalázták a királyi családot: Meghan szerint rasszisták, a fiának, Archie-nak a bőrszíne miatt nem adtak hercegi rangot, az öngyilkosságig kergették őt, elkobozták az útlevelét, a kocsikulcsát, bezárták a palotába, nem mehetett sehová, és még a pszichiátert is megtagadták tőle, miközben a brit sajtóban hazugságokat szivárogtattak ki róla. És természetesen előkerült a jó öreg Diana-narratíva is: Harry szerint azért menekültek el, "nehogy Meghan is úgy végezze, mint Diana".
A világ óriási része bevette ezt a szöveget. Bár oknyomozó újságírók hada bizonyította be heteken belül, hogy az interjú legalább fele színtiszta hazugság (bizonyítható hazugság) volt, a közösségi médiát milliószám árasztották el a "szegény, szerencsétlen, áldozat" Meghan sajnálói, és persze a "Diana-gyilkos", minden elvetemültségre képes brit királyi család gyűlölői.
Közben Meghan és Harry dollártízmilliós szerződéseket kötöttek többek között a Netflix-szel, a Spotify-jal, és körülbelül mindenkivel, akinek jó pénzért ki tudták árusítani Harry családját. Igen ám, de mivel a fent említett áldozati narratíván kívül az égvilágon semmihez nem értenek, dolgozni meg ugye soha nem akartak, apadni kezdtek a milliók, és az amerikai célközönség kezdett rájuk unni. A végső döfést az angol oknyomozó újságíró, Tom Bower könyve, a Bosszú adta meg idén nyáron. A híresen alapos Bower nyolcvan embert interjúvolt meg Meghan múltjából, és az egykori kábeltévészínésznőről kirajzolódó kép döbbenetesen más volt, mint a bambiszemű, ártatlan Diana-reinkarnáció. Egykori barátai, ügynökei, fotósok, kollégák hada mesélte el Meghan húzásait, a kíméletlen törtetését, a minősíthetetlen hisztijeit. Volt, aki szerint a hercegné "a legszemetebb emberi lény, akivel valaha találkozott."
Meghan megérezte a veszélyt, ezért szervezett egy újabb nagyinterjút az amerikai The Cut magazinban, ahol többek között Nelson Mandelához hasonlította magát (Mandela unokája, jelenleg dél-afrikai parlamenti képviselő ezt hivatalosan is kikérte magának), plusz közölte, hogy a férje, Harry "elvesztette az apját". A sors fintora, hogy a mélyen megsértett apa bő egy héten belül Anglia királya lett.
A királyi család érthetően nem akart balhét, de tudták, hogy Meghanékkal tojéshéjakon lépdelnek. Szinte mindent megadtak Harrynek, hogy ne ugorjon nekik megint. A királynő halála utáni éjszakát együtt töltötte a családdal Balmoralban. Apjával és bátyjával együtt kísérte át nagymamája koporsóját a Westminster Hallba, ahol napokra felravatalozták. Feleségével jelen volt a ravatalozási szertartáson. Részt vett a királynő unokáinak tíz perces "virrasztásán", méghozzá katonai egyenruhában, amely sok britben óriási ellenérzéseket keltett, hiszen minden katonai rangjáról lemondott, és a királynő kifejezetten eltiltotta a díszegyenruha viselésétől. Vilmos és Katalin meghívta őt és Meghant, hogy a windsori kastély előtt gyászoló tömeget együtt üdvözöljék. És természetesen a temetésen is ott lesznek.
Ám Károly hiába reménykedett, hogy legalább a gyászban nyugalom lesz. Meghan amerikai újságíró barátja és hivatalos szócsöve, Omid Scobie (ő írta A szabadság útján című, szintén a Meghan királyi hányattatásairól szóló könyvet), valamint PR ügynöksége szinte azonnal elkezdte megszórni a Twittert és a médiát a sussexi hercegi párral szembeni újabb, állandó "méltánytalanságokkal."
A királynő halálos ágyánál Harry ott lehetett, ám szegény Meghan nem (Katalin sem volt ott). Részt vehettek Vilmossal és Katalinnal a windsori tömegek üdvözlésében, de csak az utolsó pillanatban szóltak nekik. Jó, hordhatta Harry az egyenruháját, de a vállapján nem volt ott a királynő monogramja (ER), és ezzel "összetörték" Harry szívét. Jó, Károly valószínűleg megadja Harryék gyerekeinek, Archie-nak és Lilibetnek a hercegi rangot, de a HRH (őkirályi fensége) megszólítást nem, hogy képzelik? Jó, meghívták őket mindenhová, de hogy lehet, hogy a temetés előtti, tegnapi, hivatalos állami fogadásra nem? Harryt és Meghant "mindenből kizárják, mindenki ellenük van, az egész gépezet ellenük dolgozik" - szólt a panasz. Ez számukra szívfájdító és elképesztő.
A Palota ekkor már kezdett besokallni, és tisztázták: a világ államfőinek és közjogi méltóságainak fogadásán CSAK a dolgozó királyi családtagok vettek részt, rajtuk kívül senki. Erre ma megint jött az összes újságban egy sussexi hiszti: az összes rokon közül DIREKT Harrynek mondták meg legutoljára, hogy a nagymamája meghalt. A Palota megint visszavágott: Károlyon és Annán kívül minden királyi családtagot egyidőben értesítettek a szomorú hírről, Harry viszont épp külön magánrepülőn tartott Balmoralba, ezért csak landolás után tudták közölni vele.
A könyv most novemberben jelent volna meg, de a kiadó kegyeletből elhalasztotta, bár Harryék állítólag ragaszkodtak hozzá, hogy minél előbb hozzák ki. Szinte mindenki biztos benne, hogy a memoár újabb mocskolódásokkal lesz tele Károlyról, Kamilláról, Vilmosról és Katalinról.
A brit közvélemény jelentős része olyan szinten sokallt már be Harrytől és Meghantól, hogy arra a legdurvább kommenszekciókban sincsenek megfelelően erős szavak. Alig várják, hogy a temetés után végre visszahúzzanak Kaliforniába. Sokan vélik úgy, hogy Károly uralkodásának első igazi erőpróbája az lesz: vajon felül tud-e kerekedni benne az apán az uralkodó, és ráncba szedi-e végre a "privát életre" áhítozó fiát és feleségét, akik a tengerentúlon láthatóan egy egész üzleti modellt építenek a brit uralkodói család földig rombolására.