Rejtett pszichológiai probléma teheti tönkre a párkapcsolatodat, ha nem figyelsz
Miért van az, hogy a felszínen minden rendben van, mégsem érzi magát valaki boldognak? Miért van az, hogy valaki jókedélyű, mégsem kiteljesedett? Ez volt a Fulfilled podcast témája néhány hete.
Az eltávolodás, elidegenedés, detachment egyre gyakrabban előforduló probléma. A pszichológiában az érzelmi távolságtartás olyan állapot, amelyben az embernek nincsen valódi érzelmi kapcsolata másokkal, nekhezen tud kapcsolódni, akár egy nem kívánt körülmény miatt, akár mert így próbálja leküzdeni a szorongását.
Az eltávolodás a párkapcsolatban azzal jár, hogy nem lehet a másikhoz érzelmileg kapcsolódni. Ott van veled, de nem figyelmes, nem a rezdülésekre is figyelő ember, hiányzik a kapcsolatból az igazi intimitás.
Dr. Vankó Tünde pszichológus a beszélgetés során azt mondta:
Ilyenkor hiányzik az érzelmek megélésének amplitúdója, vagyis a hullámzás, ahogyan az ember átéli a negatív és pozitív érzéseket is, hiányzik a pozitív átélés, és inkább egy állandó, stabil, egyenes vonallal rajzolható meg az illető érzelmi élete. Egyfajta közönyösség jellemző. Hiányzik az, hogy nagyon benne legyen egy kapcsolatban.
Egy tökéletes hasonlatot is hozott az egyik kliensétől:
A párod érzelmileg hozzáférhetetlen, és hiába vagytok együtt, magányosnak érzed magad mellette.
Az eltávolodás gyermekkorban alakul ki, valamilyen hatásra, amire a gyerek pszichéje úgy válaszolt, hogy "lehasítja magáról" az érzelmeket az "túlélés érdekében". Csakhogy hiába változik közben az élete felnőttkorban, marad ez a megküzdési stratégia. Ráadásul az, aki eltávolodott személyiség, gyakran nem is érti, mi a probléma, úgy érzi, ő egyszerűen csak ilyen személyiség.
A teljes beszélgetést itt láthatjátok: