Pszichológus: TOP 4 válóok viselkedés, amely ha megjelenik egy szerelemben, szinte biztos válás lesz a vége
Hullámvölgyek, nehezebb időszakok minden pár életében lesznek. A kérdés csupán az, hogy kommunikációval, egymásra figyeléssel és igyekezettel ezek megoldhatóak-e vagy sem.
A pszichológusok szerint azonban vannak olyan párkapcsolati viselkedésminták, amelyek szinte minden esetben váláshoz, vagy legalábbis a kapcsolat helyrehozhatatlan megromlásához vezetnek. Egy szakembernek állítólag elég 15 percig hallgatnia egy házaspár egymás közti beszélgetését, máris 90 százalékosan meg tudja jósolni, hogy ez a pár el fog-e válni, vagy sem.
A kapcsolatgyilkos viselkedési mintákról számtalan kutatás született. A pszichológusok kiemeltek ebből négyet, a "TOP 4" válóok viselkedést, amely ha megjelenik egy szerelemben, legyen az bármilyen óriási is az elején, ezektől szinte minden esetben kimúlik.
#1 Hibáztatás
Minden házasság "halálcsókja", ha a másikat a tények teljes ismerete nélkül, azonnal hibáztatni kezded valamiért, ami neked nem tetszik. Ha kérdések helyett rögtön nekiesel, úgy érzi, a legrosszabbat feltételezed róla, ez pedig elképesztő gyorsasággal roncsolja a bizalmat és az intimitást.
Ha például azt veszed észre, hogy a közös bankszámlátokról hiányzik egy összeg, ne azzal indíts: "Hiányzik ennyi meg ennyi pénz. Már megint milyen hülyeséget vettél a hátam mögött?" Legyen benned annyi tisztelet, hogy először normálisan megkérdezed a párodat, mi az oka a számla-csappanásnak. Lehet, hogy épp téged lepett meg valamivel, vagy a háztartáshoz, esetleg a családi autóhoz szerzett be valami fontosat. A hibáztató "üzemmódban" működő párok a szakemberek szerint szinte soha nem maradnak együtt.
#2 Önhergelés
Egy házasságban sokan hajlamosak arra, hogy a problémákat "benyelik", és gyűjtögetik magukban, ahelyett, hogy ott, helyben, néhány szóval megbeszélnék. A feszültség viszont belül csak nő, mint a kukta fedele alatt a forró gőz, és a benned gomolygó, negatív energiák egyszer csak "kicsapnak", sokszor egy teljesen ártatlan szituációban. Az ilyenkor kirobbanó veszekedések valódi okát természetesen a másik fél nem érti, csak támadva érzi magát, összezavarodik, és úgy érzi, semmit sem csinál jól. Kevés mérgezőbb dolog van ennél.
#3 Megalázás
Ez egy nagyon durva szó, de valójában számos fokozata van, és sajnos sok házasságban rendszeres jelenség. Ha az egyik fél - vagy felek - lekicsinylően, vállrángatva, szemforgatva beszélnek a másikról, azok teljesítményéről bármiben (munka, gyereknevelés, hobbi), az is a megalázás egyik formája. A lényege ugyanis az, hogy rombolja a másik önbecsülését, önértékelését. És persze vannak nagyon szélsőséges formái is, amelyek már a bántalmazás kategóriájába tartoznak (nem feltétlenül fizikai értelemben). A szakértők szerint 90 százalékban válás lesz az ilyesmi vége, de ha mégsem, akkor is egy rendkívül toxikus kapcsolatról beszélünk.
#4 Elidegenedés
Ez akkor történik, ha az egyik fél - vagy mindkettő - rendszeresen "kisétál" a konfliktusokból, vagy általában bármiből, amelyet házaspárként közösen, egy csapatként kellene megoldani. Ez egy passzív-agresszív viselkedés. Egymás "csenddel verése", a felmerülő problémáknál az otthonról elhúzás, ajtórácsapás a másikra borzasztóan rombolja a bizalmat és a kötődést. Hiszen a hoppon maradt fél úgy érzi, nem veszik emberszámba, neki nincs szava, egyszerűen nem ér annyit a másiknak, hogy minimális erőfeszítést, munkát tegyen a házasságba. Az ilyen viselkedés hosszú távú hatása rendszerint szintén ugyanaz: válás.
Fotó: Pixabay