Négy dolog, amivel egy veszekedés során még tovább ronthatod az amúgy sem rózsás helyzetet
Tudtad, hogy az agyunk valójában arra van beállítva, hogy szeressen másokat, és cserébe szeretetet kapjon? Ez egy alapvető emberi késztetés.
Kutatások MRI-agyszkenneléssel kimutatták, hogy bizonyos agyi régiók aktiválódnak, mikor az ember szerelmes lesz és kötődni kezd egy romantikus kapcsolatban, de hasonló történik, mikor új szülőként kezdünk kötődni a gyermekhez.
Természetesen a pároknál néha felmerülnek olyan problémák, amelyek érzelmileg mindkettőjüket befolyásolják, és olyan kommunikációra és problémamegoldásra késztetik őket, amely gyakran több, nem pedig kevesebb párkapcsolati vitához vezet.
Amikor ez bekövetkezik, a kapcsolatotokat átmenetileg nem érzitek kielégítőnek, és ha nem tudtok segíteni rajta, akkor bizony halálra van ítélve.
Megjegyzés: általában a partner megváltoztatásának igénye az oka ennek a négy irányító, manipulatív, figyelemfelkeltő viselkedésnek, ezek azonban sosem vezetnek hosszú távú megoldáshoz.
Íme tehát négy dolog, amit az erős nők soha nem tesznek meg annak érdekében, hogy felkeltsék egy férfi figyelmét és a maguk javára fordítsák a helyzetet:
1. Érzelmi kirohanás
Minden kapcsolatban vannak érzelmileg megterhelő időszakok. Bármi is történik a jelen pillanatban, egy bántó múltbéli élmény aktiválódhat bennünk, amire reagálunk. Jobb esetben csak verbálisan, kevésbé szerencsés esetben fizikailag is kirohanunk. Lehet, hogy hirtelen félelmet és bizonytalanságot érzünk, amiatt, hogy elveszítjük azt, akit állítólag szeretünk, és ezért agresszív módon reagálunk, hogy kikényszerítsük a kötődés érzését. Bántalak téged és/vagy magamat, mert a szerelmünk elszállt, így viszont az egyik partner kötődése sértetté és egészségtelenné válik.
Az egészségtelen kötődés a veszteségtől való félelemből fakad, és több párkapcsolati viszályt teremt, mint harmóniát. Hogy megbirkózz ezzel a félelemmel, úgy érezheted, hogy a saját feltételeid szerint kell irányítani a kapcsolatot. Ez a fajta szeretet feltételes és birtokló jellegű, és inkább a partnered feletti hatalom iránti igényről szól. Ez nem hiteles, tiszta szeretet.
A tiszta, hiteles szeretet magában foglalja a szabadságot. Arra ösztönzi mindkét félt, hogy szabadon adjon szeretetet anélkül, hogy cserébe valamit, valamiféle viszonzást várna. Szent Ferenc mondta a legjobban: „A szeretet mértéke a mérték nélküli szeretet.”
2. Duzzogás, amiért nem kapod meg, amit akarsz
A duzzogás távolságtartó vagy visszahúzódó viselkedést, csendes neheztelést vagy tiltakozást jelent. Az elképzelés mögött általában az, hogy a partnered észreveszi majd a boldogtalanságodat, és odasiet, hogy újra megbékítsen és a kedvedre tegyen. Ez azonban a passzív-agresszív megtorlás egy formája, és valójában csak egy módja annak, hogy megszerezd az irányítást a kapcsolatban. Ez a viselkedés hosszú távon soha nem vezet konstruktív kommunikációhoz vagy problémamegoldáshoz. Ez a szeretet visszatartásának egy formája, amíg bizonyos feltételek és elvárások nem teljesülnek aszerint, ahogy te szeretnéd.
A kapcsolatokhoz bizalomra, hiteles kapcsolódásra és sebezhetőségre van szükség. Ha hiányzik a bizalom és a sebezhetőség, nem tud igazán értelmes és kielégítő kapcsolat kialakulni. Egy kapcsolatban a sebezhetőség azt jelenti, hogy nyíltan beszélünk arról, hogy mit akarunk, mire van szükségünk és mit érzünk valójában, tudva, hogy a másik személy nem biztos, hogy elfogadja azt, akik vagyunk, vagy nem biztos, hogy minden igényünket - pontosan úgy, ahogy mi szeretnénk, hogy teljesüljön - hajlandó kielégíteni.
A duzzogás nem inspiráló. A duzzogás manipulatív. Elpusztítja a biztonság, a kötődés és az intimitás érzését, amely egy kapcsolatot fejlődésére és virágzásra késztet. Ha túlságosan rászorulóként és/vagy irányítóként viselkedsz a kapcsolatban, a bizalom és a sebezhetőség veszélybe kerül.
3. Vállvonogatás, távolságtartó viselkedés
Ez azt jelenti, hogy ideges vagy, és nem akarsz beszélni a másikkal. A szemkontaktus kerülésével, egyszavas, távolságtartó válaszokkal kerülöd a kapcsolatteremtést. Egy ideig kerülsz minden intim együttlétet a partnereddel. A testbeszéded hidegséget, durvaságot és kerülést sugároz, önző vágyakozással, hogy megbántsd azt, akiről azt mondod, hogy szereted.
A rideg vállvonogatás a passzív-agresszív megtorlás egy másik formája. Ha elhúzódik, ez a fajta viselkedés elfojtja a problémamegoldást, és még több frusztrációt és kapcsolatvesztést okoz. Ismét az az elképzelés van a háttérben, hogy a partner majd észreveszi a távolságtartást, és visszarohan, hogy megvigasztaljon, de általában a jeges viselkedés csak frusztrációt okoz, és még távolabb taszítja a partnert.
4. Partner kibeszélése
A többi fenti viselkedésmódhoz hasonlóan a párodra való panaszkodás sem igazán oldja meg a problémákat, csak a drámai figyelem izgalmát adja, és tovább táplálja a problémát. Azért nyavalyogsz másoknak a kapcsolatod miatt, mert azt akarod, hogy az emberek egyetértsenek veled, és a te oldaladra álljanak a problémában. Azt szeretnéd, ha igazad lenne, ezért megerősítést gyűjtesz az álláspontodhoz, amivel aztán megpróbáld rákényszeríteni a partneredet, hogy engedjen a te akaratodnak.
Forrás: YourTango