Hogyan szeressünk valakit, aki mindent túlgondol?
Mindannyian találkozhattunk már olyan emberrel, aki egész egyszerűen mindent, még a legapróbb mozdulatokat vagy legjelentéktelenebb szavakat is képes túlgondolni. Lehet, hogy a párunk ilyen, de az is lehet, hogy épp mi magunk esünk ebbe a kategóriába. Mielőtt belemerülnénk abba, hogy pontosan hogyan érdemes kezelni az ilyen típusú embereket,
Az agytekervényeik megállás nélkül járnak, rengeteg kérdésük van, állandóan bizonytalanok – és ez ellen nem sokat tehetünk. Megtanulhatjuk azonban, hogy hogyan érdemes kezelni őket.
Magabiztosság
Ha a párunk ilyen típusú ember, akkor nekünk kell lenni az „ellenpólusnak”. Azaz: legyünk mindig magabiztosak a kapcsolatunkban és ezt közöljük is rendszeresen! Járjunk mindig egy lépéssel előttük, így nem engedjük, hogy az agyuk belekerüljön egy-egy káros spirálba. Osszunk meg mindent, amit gondolunk, de soha ne legyünk kétértelműek! És ne csak mondjuk, hogy mi mindig ott vagyunk a számukra, de mutassuk is ezt meg! Tettekkel is bizonyítsuk, hogy tényleg ő a legfontosabb.
Együttérzés
Ehhez még fontosabb elfogadni azt, amit fent már említettünk: nem tehetnek róla, hogy mindent túlgondolnak. Mi viszont megtehetjük azt, hogy együttérzők és segítőkészek vagyunk. Ha kérdéseik vannak, válaszoljunk rájuk – természetesen mindig egyértelműen! Gondoljunk csak bele: amíg mi úgy érezzük, hogy a kapcsolatunkban minden rendben, az ő gondolataik már rég valamilyen szörnyűségen járnak.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy elfogadjuk, hogy ők ilyen emberek és empatikusan álljunk ehhez. Ha igazán szeretjük a másikat, semmiképp se tegyünk rá még több lapáttal a bizonytalanságukra, csak azért, mert elegünk van a viselkedéséből!
Kommunikáció
Tudjuk, a kommunikáció minden kapcsolatban kulcs – a túlgondolók esetében azonban még ennél is több. Velük nemcsak arról van szó, hogy beszélnünk kell az érzéseinkről és egyéb fontos témákról. A mindennapi dolgok esetében is oda kell figyelni ezekre a folyamatokra. Azaz: ne csak egyszavas válaszokat adjunk, ne hagyjuk olvasott állapoton az üzeneteket, ez ugyanis borzasztó gondolatfolyamokat indíthat el a másik agyában! Persze itt fontos megjegyezni azt is, hogy soha ne hazudjunk csak azért, hogy megvédjük az érzéseiket – ez egy igen rossz taktika.
Megnyugtatás
A fenti tanácsoknak már elegendőnek kell lenniük ahhoz, hogy egy egészséges kapcsolatot folytathassunk egy „túlgondolóval”. Még jobb azonban, ha nemcsak megelőzzük ezeket az eseteket, hanem megtanuljuk őket kezelni is. (Ez már csak azért is lényeges, mert egy kis figyelmetlenség, és máris megvan a baj.) Ez viszont nem egyszerű, hiszen minden ember más, így különböző módszerek válnak meg a megnyugtatásukra.
Az viszont általánosan működik, ha néhány nyugtató mondatot bevetünk. Ilyen például a „nem, ez természetesen nem fog megtörténni”, „esküszöm, senki sem gondolta azt, hogy fura vagy”. Vagy csak emlékeztessük őket arra, hogy megértjük őket és hogy ránk számíthatnak; „tudom, hogy most miket gondolhatsz, de tényleg nincsen semmi gond, ha lenne, azonnal beszélnék neked róla”.
Ezekkel – egy időre legalábbis – megállíthatjuk a gondolatvonatot. És ha így teszünk rendszeresen, akkor egy csodás kapcsolatunk lehet, a túlgondolók ugyanis híresek arról, hogy igazán érzelmesek és hogy mindent megtesznek azért, akit szeretnek.