LOVE
A Rovatból

Ez az az 5 korai, „ordító” pszichológiai jel, hogy rossz párt választottál

A szakemberek szerint MINDIG látjuk, ha gáz van. Az elején. Csak nem akarjuk látni. De ha ezekbe belefutsz, menekülj.
Sassy - sassy.hu
2022. szeptember 08.


Megosztom
Link másolása

"Inner gut feeling". Szó szerinti fordításban "belső gyomortáji érzés." Más néven intuíció. A pszichológusok szerint ez a nagyon is létező dolog már az első hetekben - de két hónap után biztosan - ordítva jelez, ha a kezdődő párkapcsolatod zsákutca, ha az ember, akit választottál, bizony nem a te embered. Csak a rózsaszín ködben és a társ iránti vágyban hajlamos vagy "félrenézni", vagy épp homokba dugni a fejedet. Nos, nem érdemes. Van öt pszichológiai jel, ami bombabiztosan jelzi, hogy nem a neked való emberrel vagy, és ideje tiplizni. Figyelj.

1. Nem tudod megbeszélni vele a problémákat

Vagyis nem működik a kríziskommunikáció. Minden kapcsolatban vannak kisebb-nagyobb súrlódások, ez nem baj. De hogy képesek vagytok-e megbeszélni ezeket, azon áll vagy bukik minden. Erika Ettin, a Little Nudge párkereső oldal alapítója azt mondja:

"Nagyon figyelj oda, hogy a vitáknál hogy viselkedik a párod. Kimenekül a szituból? Lehúzza a rolót, lezár? Mindenért téged hibáztat? Óriási hisztit vág le? Ha ezt látod, nem sok jövője van a dolognak. Hacsak nem akarsz egy életen át meghunyászkodni és nyelni."

Egy jó párkapcsolat lényege, hogy a párok a vitákban is önmaguk maradhatnak. Senkinek sem kell győzni. Meg kell hallgatni a másikat, megpróbálni megérteni az álláspontját, és megtalálni a közös megoldást. Mert az mindig van. De hisztizve, duzzogva, a másikra mutogatva nincs.

2. A partnered nárcisztikus vonásokat mutat

Nagyon veszélyes személyiségzavar, és gyakoribb, mint gondolnád. És nem is olyan nehéz felismerni. A pszichológusok szerint ha a partnered láthatólag híján van az empátiának, soha, semmilyen tettéért nem vállalja a felelősséget, soha nem hibás, mindig ő az áldozat, és minden számára kínos helyzetet ellened fordít, akkor jobb felvenni a nyúlcipőt. A nárcisztikus emberek egy pillanatra sem képesek felelősséget vállalni a tetteikért, és megérteni a másikat.

Ha valamivel megbántanak - és az énközpontúságuk miatt ez gyakran megesik -, azonnal manipulálni kezdenek, még ők sértődnek meg, előhozzák a korábbi "hibáidat", amikkel TE sértetted meg ŐT, csak hogy ne kelljen bocsánatot kérniük.

Egy ilyen emberrel szemben állandó hátrálásra vagy kényszerítve, nem mondhatod ki, ha valami bánt vagy rosszul esik, mert a végén mindig te vagy a hülye. Akarod te ezt?

3. Nem tiszteli a határaidat

Ezt sem nehéz felismerni. Ha gyakran érzed magad kínosan, mert olyan dolgokat akar rád erőltetni, ami neked még korai, akkor helyben is vagyunk. Például: még nem tartotok ott, hogy megismerkedjetek egymás családjával, de erőlteti. Vagy: még nem egészen állsz készen a szexre, de addig nyomul, amíg kényszerből, nehogy elhagyjon, mégis lefekszel vele. Vagy: meg akarja változtatni az életviteled, a külsődet, az étkezési szokásaidat, beleszól a munkádba, minősíti a barátaidat stb. Ezek néha ártalmatlannak tűnnek, sőt, a szerelem jelének is fel lehet fogni, de valójában nem más, mint birtoklási vágy. Azt akarja, hogy a hatalmában légy, és úgy ugrálj, ahogy ő fütyül.

4. Kritizálja az exeit

Aranyszabály: ahogy az előzőekkel bánt, úgy fog veled is. Nincs kivétel. Általában örülni szoktunk annak, ha a párunk ócsárolja a volt szerelmeit, hiszen úgy érezzük, ezzel is minket emel piedesztálra, mert "bezzeg mi mennyivel jobbak vagyunk". Nos, ez tévedés. Elinor Greenberg pszichológus, aki könyvet írt a nárcisztikus-borderline személyiségzavarok párkapcsolati megnyilvánulásairól, azt mondja:

ha a párod szerint az exei mind "hisztis-sértődős-csapodár-kompromisszumképtelen" szörnyetegek voltak, akkor előbb-utóbb te is az leszel, biztos lehetsz benne.

Ha egy ember nem látja be a saját hibáit a múltbéli kapcsolataiban, nem fogja fel, hogy Ő mit rontott el, és semmit nem tanult ezekből, akkor a ti kapcsolatotokban sem lesz belátó. Egy jottányit sem. És a következő partnerének is éppúgy fog rád panaszkodni, mint most neked az exeire.

5. Állandóan mentségeket keresel a viselkedésére, pedig érzed, hogy gáz

Perpetua Neo, a mérgező kapcsolatokra szakosodott pszichológus szerint tulajdonképpen ez az egy dolog is elég ahhoz, hogy azonnal olajra lépjünk egy kapcsolatból.

A lényeg az, hogy a párunkkal kapcsolatban úgynevezett "kognitív disszonancia" lép fel nálunk, vagyis az agyunk állandóan le akarja tagadni, amit a szívünk-lelkünk érez. Érezzük, hogy szemét velünk, hogy csúnyán viselkedik, hogy kínos helyzetekbe hoz, de annyira szeretnénk őt jó embernek látni, hogy bármilyen mentséget kitalálunk, csak hogy felmentsük őt.

A nehéz gyerekkortól a szemét volt exéig, aki megkínozta, bármit képesek vagyunk kiagyalni, csak hogy megőrizhessük magunkban az illúziót. De az illúzió ettől még illúzió marad.

Összefoglalva: az intuíciónk általában nem téved (sőt, szerintünk soha). Hiába tűnik a friss szerelemben minden rózsaszínnek, ha a fenti jelek sokasodnak, és a gyomrunk tájékán gyűlik az a bizonyos kellemetlen, szorító érzés, hogy valami nagyon nem stimmel, jobb, ha odafigyelünk rá. Nem könnyű lelépni egy kapcsolatból, amit komolyan gondoltunk. De hidd el, sokkal könnyebb, mint évekig benne maradni egy mérgező, elnyomó, önbizalom-romboló "szerelemben". Ugyanis sokkal többet vesz el tőled, mint amennyit ad. Plusz lefoglal, és időd sincs találni egy olyan társat, aki tényleg becsül, és akivel jól érzed magad. Kívül-belül.

Iheartintelligence

Címkép: Pixabay


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


LOVE
A Rovatból
Emily Ratajkowski elárulta, a szülés után fél évvel már nem szexeltek a férjével
A modell a The Cut-nak írt esszéjében beszélt a házassága végéről Sebastian Bear-McClarddal. Ratajkowski szerint a fia születése utáni időszak „erőszakos átmenet” volt, ami kevesebb mint egy évvel később a szakításhoz vezetett.

Megosztom
Link másolása

„Hat hónappal a fiam születése után a férjemmel abbahagytuk a szexet.”

Emily Ratajkowski a Just Jareden is szemlézett, eredetileg a The Cut-ban megjelent esszéjében írta meg hihetetlen őszinteséggel, mi zajlotta az életében a színfalak mögött, miután férjhez ment és gyereket szült.

A modell, akinek a teste és a szexualitása gyakorlatilag a brandje, most először tálalt ki ennyire nyersen arról, hogyan esett szét darabokra a házassága Sebastian Bear-McClard producerrel, és hogyan próbálta utána valahogy újra összerakni magát.

A történet pedig sokkal kevésbé csillogó, mint a vörös szőnyeges fotói.

Emily Ratajkowski szerint a fia 2021-es születése után az élete erőszakos átmenet volt az új valóságba, ahol a sikoltozó csecsemő a sajgó mellén volt, a gyűrű pedig a feldagadt ujján.

A házassága pedig egy olyan időszak alatt „omlott össze”, ami „egyszerre tűnt gyorsnak és gyötrelmesen lassúnak.”

A testiség teljesen elpárolgott a kapcsolatból, ami kevesebb mint egy évvel később szakításhoz vezetett.

De a neheze csak ezután jött: a külvilág reakciója.

Emily Ratajkowski arról ír, képtelen volt elviselni azt, ahogyan az emberek reagáltak a történtekre. „Összevont szemöldökük, a sajnálat az arcukon, ahogy odasúgták: »Annyira sajnálom, Emily.«” - írta.

„Nem bírtam elviselni szánalmas tükörképemet a szemükben. Olyannak láttak, akit nem akarnak, akit elhagytak.”

Ez a stigma különösen azért volt fájó, mert gyerekként rettegett attól, hogy egyedülálló anya legyen, a kifejezést egyenesen sértésnek tartotta.

A szánakozás és a belső félelmek elől pedig menekülőútra lépett: belevetette magát a randizásba. Elhatározta, hogy „egy újfajta nővé k.f.li magát.”

Jött is a pasik poklának teljes állatkertje: „vegán graffitiművész kifogástalan testtartással, séf, aki azt hitte, talán klamídiás, spanyol Z generációs, aki nem tudta abbahagyni a meztelen képek küldését, erősen begyógyszerezett milliárdos fia megkérdőjelezhető elvekkel, több olasz és persze egy másik DJ.”

A legkomolyabb próbálkozása egy olyan férfival volt, aki három hét után szerelmet vallott, majd a szexre úgy próbálta rávenni, hogy közben kurvának nevezte. Ratajkowski egy ponton megelégelte a dolgot, és elegánsan dobta a fickót: „A pajzán beszéd nem igazán jön be nekem.”

Aztán rájött, hogy ebből a korszakból pont a lényeg hiányzott: az élvezet. „Nem jöttem izgalomba a szextől”, írja, mert anyaként a figyelmét már teljesen lekötötte a fia.

A férjével való szakítását és a 2023 nyarán véglegesített válásukat a producer hűtlenségéről szóló hírek előzték meg. Később a Variety egy tényfeltáró cikkben szexuális zaklatással is megvádolta Bear-McClardot, amire a férfi azóta sem reagált.

Emily Ratajkowski tudatosan építi a továbblépésről szóló történetét: idén tavasszal az eljegyzési gyűrűjét két különálló, menő válási gyűrűvé alakíttatta át, ami azóta új őrületet indított el. Tavaly ősszel pedig, Sophie Turner válása kapcsán arról posztolt, hogy a harmincas éveikben szinglivé válni nem tragédia, hanem „sikkes dolog.” Úgy tűnik, a modell most végleg a saját kezébe vette a róla szóló sztorit.


Megosztom
Link másolása

LOVE
A Rovatból
Szűcs Judith elárulta: 100 millió forintba és két súlyos betegségbe került a toxikus párkapcsolata
Szűcs Judith újabb részleteket osztott meg arról, hogyan tette tönkre a 16 évig tartó kapcsolata. Pontosabban a párja, aki egy idő után csak fellépésekre engedte el otthonról.

Megosztom
Link másolása

„Ha röviden akarnám összefoglalni, akkor rákba, cukorbetegségbe és közel 100 millióba került nekem ez a szerelem.”

Szűcs Judith nem finomkodott, amikor a Story magazinnak beszélt arról a 16 évről, ami

kívülről egy idilli kapcsolatnak tűnhetett, belülről viszont testet-lelket felemésztő közeg volt.

Szűcs Judith története gyakorlatilag egy bántalmazás túlélőjének vallomása arról, hogyan lehet egyszerre minden fronton padlóra kerülni, majd mégis felállni.

A legfrissebb interjúból kiderül, hogy

a kapcsolat már a legelején a pénzről szólt: az énekesnővel a párja elzálogosíttatta az otthonát, majd éveken át kényelmesen eltartatta magát.

A lelki terror fokozatosan épült ki, Szűcs pedig szinte csapdába esett a saját otthonában, ahonnan csak a fellépések idejére szabadulhatott.

„Nem vettem észre, hogy közben ’börtönbe’ kerültem. Csak akkor hagytam el a házat, ha fellépni mentem, a többi időt a négy fal között töltöttem, főztem, és folyamatosan a kedvére tettem.”

Visszaemlékezése szerint a férfi egyre agresszívebbé vált, a kapcsolat anyagi oldala pedig a korábban ismert 50 milliós jelzálogon túl egy közel 100 milliós mínusszal zárult – írta a Blikk.

Közben az énekesnő teste vészjelzéseket küldött.

2020 elején, egy thaiföldi úton kezdett drasztikusan fogyni, majd otthon, a koronavírus-járvány idején egy csomót talált a mellében. A diagnózis sokkoló volt.

„Hamar kiderült, hogy rosszindulatú daganatról van szó, és nem is egyről”

Ragaszkodott hozzá, hogy ne veszítsék el a mellét, a sugárkezelés után viszont több műtétre is szükség volt, és egy speciális, élethosszig tartó implantátumot kapott. A kezelések annyira legyengítették, hogy újra meg kellett tanulnia írni.

A megpróbáltatások sora itt nem ért véget:

2021-ben egy szlovákiai fellépésen bizseregni kezdett a lába, a vércukra pedig az egekben volt – csoda, hogy nem esett kómába. A súlyos cukorbetegség miatt egy ideig inzulint kellett használnia, de ebből az időszakból a lánya segítette ki.

„Ezután jött az inzulininjekciós időszak, mígnem Timikém segített rajtam” – utalt a lánya által javasolt alternatív módszerekre.

Szűcs Judith korábban már elmondta, hogyan zárta le 16 év után a kapcsolatát. A legendás szakítás pillanatát így idézte fel:

„Drágám, ott van két bőrönd, van két órád, hogy elmenj!”. A döntéshez a családja adta meg a végső lökést.

Akkoriban arról is beszélt, milyen 72 évesen újrakezdeni, és hogy a távolság segít tisztábban látni a bántalmazó kapcsolat mintázatait. Az anyagi kihasználás mértéke is körvonalazódott már, de a mostani, „közel 100 milliós” mérleg ehhez képest is súlyosabb összképet ad. A lánya, Fülöp Tímea Rita „öt év pokolként” írta le a szakítást megelőző időszakot, és arról is beszélt, hogy édesanyja cukorbetegségében alternatív módszerekkel próbált segítséget nyújtani – a története Szűcs Judith mostani elbeszélésében úgy jelenik meg, mint ami segített elhagyni az inzulint.


Megosztom
Link másolása


LOVE
A Rovatból
Kiss Kriszta már nem beszél Stohl Andrással, és egy szakításon is túl van, amióta szétváltak útjaik
Kiss Kriszta, A Nagy Ő győztese a Story magazinnak adott interjúban elmondta, a történtek ellenére már nyitott egy új románcra, és a szakításuk óta egyébként is ostromolják a férfiak. Csak kapkodja a fejét a rengeteg randilehetőség között.
Sassy - sassy.hu
2026. június 11.


Megosztom
Link másolása

Zátonyra futott a tévés románc.

Stohl András és A Nagy Ő-ben kiválasztott Kiss Kriszta kapcsolata májusban hivatalosan is véget ért.

A legfrissebb fejlemények szerint pedig azóta teljes a csend. Kiss Kriszta a Story magazinnak adott interjút a kapcsolatról és a szakítás okairól.

Szerinte a színész a válása után egyszerűen még nem állt készen egy új, komoly kapcsolatra.

Kiss Kriszta a történteket nem drámaként éli meg, hanem egyfajta tanulási folyamatként, ami segít neki megérteni, a jövőben mire kell jobban figyelnie.

„Azóta már egy szakításon is túl vagyok... Persze, ez egy újabb párkapcsolati kudarc, amin el is kellett gondolkodnom, hogy hol van az én felelősségem ebben az egészben. Merthogy van. Viszont ez a jövőre nézve foglalkoztat inkább” – mondta.

Hozzátette, hogy

a történtek ellenére már nyitott egy új románcra, és a szakításuk óta egyébként is ostromolják a férfiak.

Csak kapkodja a fejét a rengeteg randilehetőség között.

A szakítás okairól Kiss úgy nyilatkozott, hogy Stohl korábbi válása beárnyékolta a kapcsolatukat, a színész lelkileg még nem volt fogadóképes egy mélyebb elköteleződésre.

A különválás ennek ellenére békésen zajlott, nincsenek sérelmek, egyszerűen csak azóta nem beszéltek. „De nem azért, mert rosszban váltunk el. Egyszerűen csak nem kerestük egymást a szakítás óta”

– szögezte le.

Azt is elmondta, hogy a legtöbb volt párjával jó viszonyt ápol, és ez alól Stohl sem kivétel.

„Egyébként a legtöbb exem számíthat rám, ha például megkeresnek azzal, hogy ajánljak nekik orvost, krémet vagy bármit, örömmel teszem. András is bármikor felhívhat, ha úgy van.”

A hivatalos bejelentést már hetekkel korábban megelőzték a pletykák, amik egy Hajdú Péter-műsor után kaptak szárnyra. A szakítás után egy barátnő is megszólalt, aki fájdalmas részletekről beszélt, utalva arra, hogy a felszín alatt komolyabb gondok húzódtak meg.

A történetbe A Nagy Ő másik döntőse, Kiara Lord is beszállt, aki nem rejtette véka alá a véleményét: szerinte a románc sosem volt valódi. A szakítás hírére a rajongók egy része azonnal elkezdett fantáziálni arról, hogy most talán összejöhet Stohl Andrással a korábban gyávának nevezett színész.


Megosztom
Link másolása


LOVE
A Rovatból
A félrelépők új kedvenc trükkje a telefonjukon: már külön „viszony üzemmódot” állítanak be, hogy ne bukjanak le
A gyanú általában akkor kezd erősödni, amikor több apró furcsaság egyszerre jelenik meg. És mint a legtöbb ilyen történetben, a jelek sokszor csak utólag tűnnek teljesen egyértelműnek.

Megosztom
Link másolása

A megcsalás általában nem úgy derül ki, hogy valaki egyszer csak bejelenti: „egyébként hónapok óta mással vagyok”. Inkább utólag áll össze a kép. Hirtelen értelmet nyernek azok a furcsa dolgok, amik korábban csak enyhén gyanúsnak tűntek: a furcsa túlórák, a hirtelen titkolózás vagy az, hogy valaki görcsösen őrzi a telefonját.

Egy kutatásban a szakemberek 53 különböző stratégiát azonosítottak, amelyeket a félrelépők használnak a viszonyuk eltitkolására.

Ezek közül 10 bizonyult különösen gyakorinak, és a csalfa partnerek 70 százaléka egyszerre több módszert is bevetett.

Mivel ma már szinte minden kommunikáció telefonon zajlik, nem meglepő, hogy a lebukás elkerülésének egyik legfontosabb eszköze is a mobil lett.

A technológiai szakértő szerint egyre többen használják azt, amit informálisan csak „affair mode”-nak, azaz viszony üzemmódnak” neveznek. Ez valójában nem egy konkrét funkció, hanem több beállítás és alkalmazás kombinációja, amelyek segítenek eltüntetni a digitális nyomokat.

Ide tartoznak például

az eltűnő üzenetek,

amelyeket több üzenetküldő alkalmazás – köztük a WhatsApp – is kínál. Ilyenkor az üzenetek egy előre beállított idő után automatikusan törlődnek, így még akkor sem marad sok bizonyíték, ha valaki végignézi a beszélgetéseket.

A szakértő szerint sokan használnak

álcaalkalmazásokat

is. Ezek kívülről teljesen ártalmatlannak tűnnek, például számológépnek látszanak, valójában viszont rejtett fájlokat, fotókat vagy üzeneteket tárolnak. Ilyen app például a Calculator Pro+, a Calculator Vault vagy a Secret Calculator.

Szintén árulkodó lehet, ha valaki

zárolt csevegéseket

használ, amelyeket csak arcfelismeréssel vagy külön jelszóval lehet megnyitni, illetve ha alkalmazások eltűnnek a kezdőképernyőről, miközben valójában továbbra is telepítve vannak a telefonon.

Persze önmagában attól még senki nem csalja meg a partnerét, hogy jelszó védi a mobilját. 2026-ban inkább az lenne furcsa, ha nem védené.

A kutatók szerint azonban vannak más, gyakran visszatérő mintázatok is.

Az egyik klasszikus jel, amikor a partner hirtelen

szokatlanul érdeklődővé válik.

Pontosan tudni akarja, mikor mész el otthonról, meddig maradsz távol, mikor érsz haza. Ez elsőre akár kedvességnek is tűnhet, de előfordulhat, hogy valójában a saját programját próbálja összehangolni a tiéddel.

Gyakori módszer

a digitális nyomok eltüntetése

is: rendszeresen törölt üzenetek, kiürített előzmények, eltüntetett beszélgetések.

Sokan úgynevezett „burner”, vagyis

titkos másodlagos fiókokat

is létrehoznak. Ha attól tartanak, hogy valaki belepillanthat a fő e-mailjükbe vagy közösségimédia-fiókjukba, inkább készítenek egy másikat, amiről a partnerük nem tud.

A kutatás szerint a félrelépők előszeretettel gyártanak

részletes fedősztorikat

is. Munka utáni sörözés a kollégákkal, edzés, régi barát, régóta szervezett program – mindenre van magyarázat.

Árulkodó lehet az is, ha

egy új ember rendszeresen felbukkan a történetekben.

Egy új kolléga, egy új ismerős, akiről valamiért feltűnően sok szó esik. Persze lehet, hogy tényleg csak érdekes személyiség. És lehet, hogy sokkal több annál.

A kutatók azt is megállapították, hogy sok félrelépő inkább rövidebb, egymást követő viszonyokat folytat, mint egyetlen hosszú kapcsolatot a partnerén kívül.

Minél tovább tart ugyanis a titkolózás, annál nehezebb fenntartani.

Van, aki a lebukástól félve egyszerűen

túl normálisan kezd viselkedni.

Különösen figyelmes lesz, több energiát fektet a meglévő kapcsolatba, nehogy bárki gyanút fogjon.

Mások inkább eltávolodnak:

új hobbit találnak,

több időt töltenek külön programokkal, és egyre kevésbé érdeklődnek a partnerük mindennapjai iránt.

A kutatás egyik tanulsága végül az, hogy a legtöbb jel önmagában semmit sem bizonyít. A gyanú általában akkor kezd erősödni, amikor több apró furcsaság egyszerre jelenik meg. És mint a legtöbb ilyen történetben, a jelek sokszor csak utólag tűnnek teljesen egyértelműnek.

 

Via Ladbible


Megosztom
Link másolása