INSPIRÁLÓ
A Rovatból

Döbbenetes titok: Albert herceg halála után Viktória királynőnek született egy eltitkolt gyereke - akit a birodalom legtávolabbi sarkába küldtek

Több mint száz éve próbálja a brit monarchia eltüntetni a nyomait annak, hogy Viktória királynő nemcsak gyászolta elhunyt férjét, Albertot, hanem idővel új, mély és – minden bizonnyal – fizikai kapcsolatba bonyolódott egyik szolgájával, John Brown skót vadőrrel.

Megosztom
Link másolása

Egyre több történelmi morzsa és családi emlékrajz mutat egy olyan történet irányába, amit a palota minden erejével próbált elhallgattatni: Viktória királynő és John Brown kapcsolata messze túlmutatott a személyzet-uralkodó viszonyon, sőt, az is elképzelhető, hogy volt egy közös lányuk, akit a világ végére, Új-Zélandra küldtek.

A vadőr, aki megmentette, megnevettette és megérinthette

John Brown 1851 körül kezdett dolgozni a királyi háztartásban, elsősorban pónivezetőként (ghillie) Balmoralban, amikor Viktória és Albert a skót birtokot megvásárolták.1863 őszén, két évvel Albert herceg halála után ő volt az, aki kimentette Viktóriát és két lányát egy balesetből, amikor a királyi hintó felborult egy skót hegyi úton. Ez a pillanat lett a fordulópont: Viktória, aki évek óta mély gyászban élt Albert halála miatt, ekkor kezdte újra embernek érezni magát.

És ezt nem a koronájának, hanem egy kiltet viselő, szókimondó vadőrnek köszönhette.

A következő húsz évben senki sem állt közelebb a királynőhöz, mint John Brown. Ő kísérte, védte, szolgálta – és napokat töltött kettesben vele, amikor Viktória Balmoralban időzött, a szobájukat csak egy fal választotta el. Viktória egyenesen „legjobb barátjának” nevezte őt, miközben a leveleiben „kedvesemként” és „drága barátomként” szólította.

A családtagok – köztük saját lányai – nyíltan „Mama szeretőjének” nevezték Brownt.

A pletykák egész Londonban terjedtek: „Mrs. Brown” – így csúfolták a királynőt az udvarban is.

Miután Viktória 1901-ben meghalt, fia, VII. Edward azonnal nekilátott John Brown emlékének eltüntetéséhez.

Törölt naplók, eltitkolt levelek és egy gyűrű a bal kézen

Durván cenzúrázni kezdett. Megsemmisíttette a királynő naplóinak eredeti példányait, kivágatta a levelekből Brown nevét, és udvari nyomásra később még a történészek is falakba ütköztek.

De egy valami nem tűnt el: a jelek. John Brown 1872 után egy egyszerű, sima arany pecsétgyűrűt kezdett viselni a bal kisujján – ugyanott, ahol morganatikus házasság esetén szokás viselni a gyűrűt. A morganatikus házasság egy olyan jogi megállapodáson alapuló királyi vagy nemesi házasság, amelyben a házastársak eltérő rangúak, és a rangosabb fél (általában egy uralkodó vagy főnemes) nem ruház át címet, vagyont vagy öröklési jogot a rangban alacsonyabb félre, sem pedig a közös gyerekekre.

Skóciában a házassághoz nem kellett templomi ceremónia, elég volt két ember egyértelmű beleegyezése.

Egy haldokló lelkész, Norman Macleod később halálos ágyán azt vallotta nővérének: ő eskette össze Viktóriát és Johnt.

És mi van a gyerekkel?

A történet itt nem ér véget. Brown bátyja, Hugh és felesége, Jessie 1865-ben kivándoroltak Új-Zélandra – nem sokkal azután, hogy

a svájci sajtó bombasztikus cikkben állította: Viktória titokban terhes Browntól.

A brit diplomácia hisztérikusan reagált, ezzel csak még több figyelmet irányítva a sztorira.

Később Hugh egyetlen lányának, Mary Annnak a hagyatéka körül bukkantak furcsa papírokra: ha meghalna, a Balmoral kastély egyik hivatalnoka lenne a gyerekei gyámja.

Miért intézné ezt a brit királyi ház, ha Mary Ann „csak” egy skót vadőr unokahúga lenne?

Angela, Mary leszármazottja – ma hospice-dolgozó Minnesotában – a DailyMailnak azt nyilatkozta:

„Mindig azt mondták otthon, hogy mi vagyunk az uralkodói család törvénytelen ága. Hogy volt egy nagy hajóút... és egy kisbaba, akit a családunkhoz adtak.”

A királyi szerető: több volt, mint pletyka

Viktória személyesen temette el Brown apját. Ezt soha más barát vagy rokon esetében nem tette meg. Házat ajándékozott Brown anyjának, fizette Hugh hazautazásait, leveleiben pedig „kedvesemként” emlegette Johnt.

John halála – 1883-ban, mindössze 56 évesen tüdőgyulladás végzett vele – újra összetörte Viktóriát.

A királynő saját haláláig hordta Brown anyjának esküvői gyűrűjét, amit John adott neki,

és kérésére vele temették el Brown hajtincsét, zsebkendőjét és fényképét, Albert emlékei mellé.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


INSPIRÁLÓ
A Rovatból
„A gerincműtét sikeres volt” – nagyszerű hír érkezett a Jókai utcai házomlásban megsérült balerináról
A Tóth Nikolett Alapítvány jelentette be a jó hírt a táncosnő sikeres németországi műtétjéről. A beavatkozásra a kezeinek folyamatos gyengülése miatt volt szükség, de már javulást tapasztalnak.

Megosztom
Link másolása

Miközben itthon a Jókai utcai házomlás felelősei a bíróságon tagadják a bűnösségüket, a tragédia túlélője, Tóth Nikolettet Németországban megműtötték. A fiatal balerina sikeres gerincműtéten esett át, és a kezében már érezhető is a javulás. Az otthon töltött egy hét pihenés után ma újra megkezdte az intenzív gyógytornát, hogy a műtét eredményét a lehető legjobban kiaknázzák.

Ez a mostani beavatkozás létfontosságú volt. Nikolett állapota január óta folyamatosan romlott, a kezei egyre gyengébbek lettek, és ez a negatív folyamat már a mindennapjait is komolyan nehezítette. Ezt a leépülést kellett megállítani a beavatkozással, amire a neves Asklepios Klinikum Bad Abbach kórházban került sor – írta a Tóth Nikolett Alapítvány közleménye alapján a Blikk. A remények szerint ez volt az utolsó ilyen jellegű operáció a táncosnő életében.

Az alapítvány beszámolója szerint „az azóta eltelt időszak és a kezében tapasztalható javulás egyértelműen azt mutatja, hogy a beavatkozás sikeres volt”.

A másfél hetes kórházi tartózkodás és az otthoni regenerálódás után a pihenésnek tehát vége. Az alapítvány szerint Nikolett „most azon dolgozik, hogy a lehető legtöbbet hozza ki a javulásból, és tovább erősödjön".

A közleményben külön köszönetet mondtak a klinika orvosainak és dolgozóinak a magas színvonalú ellátásért, valamint a Schiller Autó Családnak, akiknek köszönhetően a balerina az alapítvány autójával biztonságban haza tudott térni Németországból.

Tóth Nikolett az elmúlt hetekben a Pesti Központi Kerületi Bíróságon is megjelent, hogy szembenézzen a házomlás négy vádlottjával, akik tagadták bűnösségüket. A tárgyalás után nem rejtette véka alá a fájdalmát.

Egy erős mondatban fogalmazta meg, mit érez a felelősök iránt: „Legszívesebben kívánnám nekik, hogy éljék át ugyanazt, amit én.”

A jogi csatározás mellett pedig ott van az anyagi bizonytalanság is, hiszen a megítélt kártérítéséhez továbbra sem jut hozzá, mert a fizetésre kötelezett cégek felszámolás alatt állnak. A mindennapi helyzete a legutóbbi beszámolók szerint rendkívül megterhelő, és a legegyszerűbb mozdulatokhoz is segítségre szorul. Egy korábbi, szívszorító vallomásában így fogalmazott: „Egyedül képtelen vagyok egy napot is végigvinni.”


Megosztom
Link másolása

INSPIRÁLÓ
A Rovatból
A Metallica titokban 6 millió forintot adott a Budapest Bike Maffiának, eddig nem beszélhettek róla
A Puskás Arénában tartott koncertek után derült fény az All Within My Hands alapítvány támogatására. A pénzt a Vitamin Kommandó projektre fordítják, a szendvicsekre pedig az alapítvány matricái kerülnek.

Megosztom
Link másolása

Amíg Budapest a Metallica-koncertekre készült, a színfalak mögött valami egészen más zajlott.

Kiderült ugyanis, hogy a thrash metal ikonjai nemcsak zúzni jöttek.

A zenekar profin megszervezett jótékonysági akciókat is levezényeltek a helyi erőkkel.

A végeredmény: 1600 adag kaja rászorulóknak, és egy hatmillió forintos csekk, ami egy teljes évre megoldja a Budapest Bike Maffia egyik legfontosabb projektjének finanszírozását.

A nagy bejelentést, amiről eddig nem beszélhettek, most tették közzé a Budapest Bike Maffia Facebook-oldalán: a Metallica All Within My Hands nevű alapítványa 6 milió forintot adott bringás aktivistáknak.

„A támogatás összege elegendő ahhoz, hogy egy teljes éven át biztosítsuk a Vitamin Kommandó csapatunk szendvicseit és rászorulókhoz juttassuk el.”

Ennek látható jele is lesz, a szendvicsekre ugyanis a jókívánságok mellé a Metallica alapítványának matricái is rákerülnek majd.

Renée Richardson, az All Within My Hands jótékonysági igazgatója tolmácsolta a zenekar üzenetét, akik szerint a magyar csapat munkája kimondottan egyedi.

„...a Metallica tagjai külön kiemelték, hogy mennyire cool és mennyire egyedi az, amit csinálunk. Olyan, amivel ritkán találkoznak.”

Az egész persze nem a semmiből jött. Az alapítvány már hónapokkal ezelőtt megkereste a magyar szervezetet, hogy segítsenek nekik megmenteni a stadionban megmaradt ételeket. A koncertek alatt aztán három napon keresztül jártak ki a Puskásba, hogy bedobozolják és elszállítsák a felesleget. Összesen 1100 adag levest, főételt, desszertet és gyümölcsöt mentettek meg, amit hét budapesti hajléktalanellátó intézménybe vittek ki.

A szállók visszajelzései pedig mindent elárulnak: „A szállókon nagy örömmel fogadták az adományokat, különösen hétvégén, amikor egyáltalán nem magától értetődő, hogy ilyen mennyiségű, no pláne minőségű étel álljon rendelkezésre.”

Közös főzés is volt, a Bike Maffia Farmon a Metallica önkénteseivel együtt dobtak össze még 500 adag ételt, így jött ki a végső, 1600 adagos mérleg.

A koncertek idejére egyébként a Puskás Aréna környéke gyakorlatilag megbénult, a BKK-nak komoly közlekedési lezárásokat kellett bevezetnie, ami jól mutatta az esemény méretét. A zenekar körüli felhajtást az is jelezte, hogy a sajtó még a frontember, James Hetfield különleges autógyűjteményével is foglalkozott.


Megosztom
Link másolása


INSPIRÁLÓ
A Rovatból
Egy ország rajongott érte 1994-ben, de Bayer Friderika nógrádi albérletre cserélte Budapestet
Az 1994-es Eurovízió sztárja, Bayer Friderika a fővárosból Nógrád megyébe költözött családjával. Legidősebb fia a budapesti lakásban maradt, ő két kisebb gyermekével él a bérelt házban.
Sassy - sassy.hu
2026. június 15.


Megosztom
Link másolása

Több mint három évtizeddel azután, hogy 1994-ben a negyedik helyen végzett az Eurovízión, és az egész ország megjegyezte a nevét, Bayer Friderika élete más fordulatot vett.

A fővárosi nyüzsgést egy nógrádi albérlet nyugalmára cserélte.

23 évesen lett sztár, és egy ideig a zene körül forgott az élete.

Ám pár hónapja úgy döntött, változtat.

Férjével és két kisebb, örökbe fogadott gyermekével, Szofival és Robival hosszas keresgélés után Nógrád megyében találtak rá az ideális fészekre, egy kertes, bérelt ház formájában

– írta a Meglepetés magazin a Best interjúja alapján.

A család legidősebb fia, a felnőttkor kapujában álló Krisztofer maradt a budapesti lakásban.

A döntés, úgy tűnik, azonnal bevált, Friderika szerint a környezetváltozás látványos hatással volt a gyerekekre.

„Jó azt látni a gyerekeken is, hogy megnyugodtak, hogy szinte azonnal volt eredménye, mit jelent, ha nem cibáljuk, tépjük őket nap mint nap egyik helytől a másikig, hanem igazán van időnk egymásra” – mondta.

Az énekesnő arról beszélt, hogy a költözés szinte azonnal éreztette a pozitív hatását, mert végre nem kell a családot ide-oda rángatni a városban.

Bayer Friderika ma is aktív, elsősorban gospel-előadóként találkozhat vele a közönség.

Vagyis a nyugalomra váltás nem a zenei karrier végét jelenti, inkább csak egy új, sokkal békésebb fejezetet. Ez a lépés tökéletesen illeszkedik abba az életútba, amit a hirtelen jött népszerűség után választott: a popszakma helyett a család és a spirituálisabb zene felé fordult.

Az énekesnő pár éve a Palikék világában adott interjút:


Megosztom
Link másolása


INSPIRÁLÓ
A Rovatból
Détár Enikő és Rékasi Károly 24 éves fia elképesztő karriert épített fel, a szülei is büszkék rá
Rékasi Zsigmond szinte a semmiből indított biztonsági céget. Nemrég egy több országon átívelő megbízást teljesítettek egy VIP-ügyfél számára.

Megosztom
Link másolása

Détár Enikő és Rékasi Károly 24 éves fia nemrég egy Szaúd-Arábiából befutó hívást fogadott.

Majd órák alatt levezényelt egy több országon átívelő VIP-akciót.

Rékasi Zsigmond néhány éve a biztonsági biznisz vágott bele, és a jelek szerint a cége jól csinálja.

A napokban ugyanis egy olyan megbízás kopogtatott be hozzá, ami a legtöbb hazai vállalkozásnak maximum egy akciófilm forgatókönyvében jönne szembe. A feladat nem volt egyszerű: egy szaúdi VIP-ügyfélnek kellett azonnal, de tényleg azonnal, egy teljes biztonsági kíséretet és egy sofőrt szervezni Svájcba.

„Egy úgynevezett "VIP" ügyfél számára kellett azonnal biztonsági kíséretet és egy sofőrt szereznünk Svájcba.”

Rékasi maga számolt be a cége Facebook-oldalán a villámgyors misszióról, amit a Bors is kiszúrt. A posztból kiderül, hogy a nemzetközi partnerkapcsolatok aranyat érnek. Azt írta, a furcsa számról érkező híváshoz már kezd hozzászokni, most egyenesen Szaúd-Arábiából keresték. „Egyből hívtam is egy olasz partnerünket, az Alpha Force nevű cégtől, akikkel közösen pár óra leforgása alatt meg is tudtuk ugrani ezt a nem egyszerű, számos országon átívelő feladatot” – részletezte a fiatal cégvezető.

A posztja alatt az édesapja, Rékasi Károly azt írta: "Nagyon nagyra becsülöm azt a hallatlan elszántságot, ami minden pillanatodat jellemzi. Legyen ez az egyik védjegyed egy egész életen át!"

Az R-SEC Kft. nevű cége egyébként a teljes biztonsági palettát lefedi, a rendezvénybiztosítástól a magánnyomozásig mindennel foglalkoznak, amihez fegyelem és diszkréció kell. Rékasi Zsigmond pedig nemcsak az irodából irányít, hanem aktívan részt vesz az operatív feladatokban is.

A fiatal vállalkozó már korábban is tudatosan építette a karrierjét a biztonsági cég világában. Egy tavalyi interjúban elmondta, hogy bár a szülei eleinte meglepődtek a pályaválasztásán, mára büszkén figyelik a sikereit.

„Ma már jobbnál jobb referenciával büszkélkedhetünk” – fogalmazott, ami a mostani svájci akció fényében egyáltalán nem tűnik túlzásnak.

A szakmai építkezés mellett persze a nyilvánosság sem kerülte el. Mielőtt még a VIP-ügyfelek védelmére adta volna a fejét, a Párharc című realityben is megmérette magát, ahol nem mindig a diplomatikus oldalát mutatta. Egy emlékezetes adásban például Stana Alexandrával került összetűzésbe, aki szerint Zsigmond fiatal kora ellenére „jó magas lovon ül”.

Ez a fajta magabiztosság azonban, úgy tűnik, a saját cége élén már kifejezetten jól jön, főleg, ha Szaúd-Arábiából csörög a telefon.


Megosztom
Link másolása