ÉLETMÓD

Nehéz kérdéseket dob az élet? Ismerd meg az árnyéknaplók különleges világát!

Eláruljuk, hogyan támogathatnak a lelki egyensúlyod helyreállításában és a kihívások elfogadásában az árnyék munkanaplók, az önmegismerés és az önelfogadás legjobb segítői.

Megosztom
Link másolása

Az árnyék munkanaplók nagyot mennek mostanában a TikTok-on - így talán már te is találkoztál a kifejezéssel. Azoknak, akik nem hallottak még róla, összefoglaljuk a lényeget: ez egy mentális egészségügyi gyakorlat, amely arra összpontosít, hogy szembesítsen önmagad és az életed azon részeivel, amelyeket talán félelemből, szégyenérzetből, bűntudatból vagy kényelemből tudat alatt is elutasítasz. A saját árnyékoddal.

Ez a fajta árnyéknaplózás abban is segít, hogy a fenti részeidet visszaintegráld önmagadba. Lényegében abban támogat, hogy sikerüljön minden részedet elfogadni, hogy ne maradjon árnyékban egy kicsi sem belőled,

mert amit elutasítasz, az nem egyszerűen ott ragad az árnyékban, de egy életen át megakadályoz abban, hogy elérd a céljaidat.

Azok, akik az árnyékban lévő részük által vezetett naplózásra esküsznek, gyakran beszámolnak arról, hogy ennek hatására javult a mentális egészségük és jobban működnek a dolgaik az életben. Az árnyéknaplózást nem ritkán beépítik az pszichológusok is a terápiáikba, ajánlják házi feladatként, hogy a találkozók között a páciens így is tudjon dolgozni önmagán. Gyakran használják arra, hogy segítsen feldolgozni a gyászt, a szégyent és a generációkon átívelő traumákat.

Néhány fontos kérdés, amire végül választ kaphatsz:

Mi az az érzelem, amit próbálsz megúszni?

Gyerekkorodban mit mondtak neked, ami most is benned van?

Hogyan határoznád meg a kudarcot?

Mikor érzed, hogy törődnek veled?

Ezek elég nehéz kérdések, de ha szembenézel velük és megkeresed a saját válaszaidat, könnyebbé válhat az utad.

Honnan ered az árnyék munkanaplózás?

A módszer a 1930-as évekre nyúlik vissza. Carl Jung svájci pszichiáter mutatta be először egy 1934-es cikkében. Úgy vélte, hogy fontos helyreállítani a lelki egészségünket, és ennek egyik módja az árnyék személyiségünkön végzett munka.

A mai pszichológusok szerint az árnyékmunka hasznos mentális gyakorlat saját magunk, vagy elnyomott érzelmeinknek megismerésére.

Ilyen lehet a harag, a maximalizmus, az önszabotázs és bármilyen, függőséggel kapcsolatos probléma - ezek hátterében olyan dolgok bújhatnak meg, amelyeket nem szeretünk magunkban,

mert azt érezzük, hogy a családunk vagy mások nem fogadnák el őket. Az árnyékmunkát sokan egy spirituális vezető vagy egy terapeuta segítségével végzik, aki segít átrostálni és rendezni a felvetődő témákat. Az előbbiek meditációval és vizualizációval támogatják az utadat. A pszichológusok viszont beépítik az árnyéknaplózást a terápia során felmerülő kérdésekbe. Azonban nem feltétlenül van szükséged külső segítségre, ha szeretnél foglalkozni az árnyéknaplózással.

Notty, a Georgia állambeli Savannahban élő tartalomkészítő számára, aki sokezer megtekintést produkál TikTok oldalán, azt mondja, ez a technika jó módja annak, hogy valóban őszintén és hitelesen önmaga lehessen, félelem, szégyen vagy ítélkezés nélkül. Azt állítja, hogy az árnyékmunka bevált neki, és segíti abban, hogy a tudatalattiját és legbensőbb énjét megnyissa, miközben felfedezi a saját spiritualitását és rendbe tegye a mentális egészségét.

Az árnyékmunka hasznos mentális gyakorlat?

Röviden: abszolút. A pszichológusok úgy vélik, hogy minden olyan gyakorlat, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy önmagukat közelebbről megvizsgálják, csodálatos.

Nem mindenki engedheti meg magának a pszichológust, és nem mindenki fér hozzá terápiához, de ez a módszer kifejezetten olyan, amit bárki használhat, hogy többet tudjon meg önmagáról.

Sőt, nemcsak a naplózás segít: ha egy biztonságos helyen hangosan felolvasod amit írtál, könnyebben fel tudod majd dolgozni amire rájöttél. Szakemberek szerint az árnyékmunka naplózás azért is fontos, mert amikor folyamatosan eltagadjuk önmagunk fontos részeit, azok elfojtott érzelmekké válnak, és szorongáshoz, pánikbetegséghez, depresszióhoz vezethetnek.

Milyen előnyei vannak az árnyéknapló vezetésének?

A naplózással felkutathatod annak gyökerét, hogy miért érzed magad időnként olyannak, akit például nem lehet szeretni, honnan eredhet ennek a traumája, vagy hogy miért akarod elrejteni az árnyékba bizonyos részeidet, tulajdonságaidat, vágyaidat. Ezután meg fogod találni a módját annak, hogy szeretettel és együttérzéssel visszafogadd mindazt az életedbe, amit kizártál eddig. Hogy jobban szerethesd magad, hogy egy teljes egész lehess újra. Hiszen ha vannak olyan részeid, amelyeket nem fogadtál el, akkor nem lehetsz teljes ember. Nem tudod igazán megélni az örömöt, ha közben szégyent és bűntudatot érzel valami miatt.

Az árnyékmunka végső jutalma az, hogy képes leszel megszeretni magad azokkal a kilógó részeiddel együtt is, amiket a legkínosabbnak és legkellemetlenebbnek tartasz, és fel is tudod vállalni azokat - legalább önmagad előtt.

Mindannyiunknak van egy-két nehéz batyuja a családi, kulturális vagy társadalmi helyzetünk, az esetlegesen átélt traumáink, vagy bántalmazások miatt. Ha ezt az árnyékmunkán keresztül megértjük, akkor empátiával és együttérzéssel jobban elfogadhatjuk magunkat.

A TikTok-os Notty például rajong az árnyékmunka-naplózásért, mert ez segít neki nyomon követni a személyes fejlődését. „Szuper, hogy mindent leírok, mert vissza tudom olvasni, és látom, hogy hol tartottam az egyes időszakokban az életemben” - állítja.

Hogyan kezdjek hozzá az árnyéknaplózáshoz?

Mindannyiunknak van valahol otthon egy üres jegyzetfüzete, ami szinte könyörög, hogy írjunk már bele valamit. Ha most rögtön előkapod, már kezdheted is a naplóírást. Valójában bármilyen füzet megteszi, de mielőtt nekilátnál, keress egy megfelelő időpontot hozzá, és azt csak ennek szenteld. Legyen egyfajta keretjáték, rituálé körülötte, az is sokat segít.

És felejtsd el a billentyűzetet. Ezt a naplót kézzel kell írnod.

Kezdheted azzal, hogy meggyújtasz egy gyertyát, vagy főzöl magadnak egy csésze teát. Ha befejezted a naplóírást, fújd el a gyertyát vagy mosd el a csészédet. Így is jelzed magadnak, hogy egyelőre végeztél az árnyékmunkával, és visszatérsz a mindennapi életedhez. Ez segít leválasztani a napod többi részéről ezt a nehéz feladatot, hogy ne kelljen egész estig cipelned annak terhét.

A naplóíráshoz számos különböző gyakorlatot használhatsz kiindulópontként, hiszen az nagyon fontos, hogy valahogy el tudd kezdeni azonosítani az árnyék-énedet. A TikTok számtalan ilyet kínál; még e-könyvek is vannak, amelyeket olyanok írtak, mint Notty vagy a holisztikus gyógyító Kemi Marie.

A következőkben segítünk a kezdésben ezekkel az árnyékmunka gyakorlatokkal:

Gondolatfolyam

Kezdd azzal, hogy jó öt percig folyamatosan írsz, azt, ami épp eszedbe jut. Ez a gondolatfolyam segíthet feltárni, hogy mivel akar szembesülni a tudatalattid, és onnan kiválaszthatsz konkrét témákat.

Válassz egy problémát

Legyen szó dühről, imposztor-szindrómáról, bizalmi problémákról vagy halogatásról, vagy akármi másról, hasznos kiindulópont, ha tudod, hogy pontosan mire szeretnél rámenni. Ha pontos kérdésre van szükséged az induláshoz, próbáld ki (és írd le a naplódba) ezt: Az árnyékom melyik részén akarok dolgozni?

Viszont most legyél szuper őszinte magadhoz, mert a ködösítés csak ködös eredményekhez vezet.

Az árnyékmunkát gyakran akkor érzik szükségesnek az emberek, amikor rájönnek, hogy ugyanaz a probléma állandóan felbukkan az életükben - legyen szó bántalmazó kapcsolatokról, folyton ugyanott megrekedő karrierről vagy ismétlődő családi ügyekről -, és szép lassan rájönnek, hogy az egészben ők a közös nevező.

Például rájöhetsz, hogy a kishitűséged akadályozza a munkahelyi előrejutásodat, így erre, mint problémára koncentrálhatsz. Vagy talán a megfelelési kényszer a te témád. Esetleg a szexuális élted egy olyan részét tagadod meg, ami a kapcsolataidban boldogtalanná tesz? Vagy túl empatikus vagy, és azt hiszed, ez az erősséged, de valójában épp ez akadályoz abban, hogy egészséges kapcsolatokat építs ki nemcsak másokkal, hanem önmagaddal is?

Jellemezd az árnyékodat

Kezdd azzal, hogy nevet adsz az árnyék-énednek, hogy jobban megismerhesd, kivel/mivel is állsz szemben. Ezután írd le, hogyan néz ki ez az árnyék. Van illata? Van íze? Mit csinál? Csukd be a szemed, és gondold végig, milyen érzést kelt benned.

A megfelelési kényszer és az imposztor-szindróma például nagyon gyakori árnyékok. Lehet, hogy elkezdesz leírni valami olyasmit, mint:

Ez egy bolyhos bundájú valami. Nagy, fókabébi szemei vannak, ezért aranyosnak és ártalmatlannak látszik, de felemészti az önbizalmamat.

Később majd átfogalmazhatod az árnyékodat. Például: „Nem vagyok emberbarát. Megtanulom, hogyan bánjak az emberekkel.”

Válassz egy kort

Behatározhatod azt is, hogy mikor érkezett meg hozzád az árnyékod. Hány éves voltál, amikor ez a dolog problémássá kezdett válni? Emlékeid szerint mikor vetted észre először, hogy bizonytalannak érzed magad, vagy nem szereted egy bizonyos tulajdonságodat? Koncentrálj azokra a konkrét emlékekre abból az időből, amelyek ehhez kapcsolódnak. Érezheted így: 16 éves koromig nagyszerű volt az életem - akkor írd le ezt, és onnan indulj tovább.

Nézz szembe azzal, amit másokban utálsz

Felteheted magadnak a kérdést: mi zavar leginkább másokban? Bármit is írsz le végül, az általában annak a tükörképe, amit nem szeretsz magadban, és amit el kell fogadnod a saját személyiségedben.

Fogadd el magad

Mi akadályoz meg abban, hogy elfogadd magad? Esetleg elgondolkodhatsz ezen a kérdésen: ha megengedném magamnak, hogy teljes mértékben megéljem az érzéseimet, hogyan változna meg az életem? Az ilyen kérdések segíthetnek feltárni, hogy mitől félsz igazán, és mi az, ami miatt a gyógyulás és a hiteles élet megélése helyett mérgező mintákba menekülsz.

Néhány kérdés, ami segíthet azonosítani, hogy mi tart vissza:

Mi az bennem, amitől a legjobban félek, hogy valaki rájön?

Mi a legnagyobb hazugság, amit valaha is mondtam magamnak?

Mi volt a legnagyobb hazugság, amit valaha is mondtam másnak?

Melyik részemet fogadom el teljes mértékben?

Melyik részemet rejtem el és miért?

Miben találok örömet?

Nem kell minden kérdésnek kimerítőnek vagy mély érzelmet kiváltónak lennie. Néha határozottan ijesztő szembesülni önmagad azon részeivel, amelyeket gyűlölsz.

Ugyanakkor az árnyékmunka-naplózás hasznos módja lehet annak is, hogy megfogalmazd az öröm és a boldogság kritériumait, így kiemelve bizonyos emlékeket az életedből, amelyek során teljesnek és jónak érezted magad.

Ez sokat segíthet abban, hogy könnyebben érvényesítsd magadban ezeket az érzéseket a jövőben. Notty azt javasolja, hogy használd ezt a két kérdést: Mitől leszek boldog? és Ki vagyok én?

Ezek az optimista kérdések mostanában sokat segítenek Nottynak is, hogy válaszokat találjon, amikor tovább ír az árnyék naplójába. „Az emberek könnyen ottragadnak az árnyékmunka és a gyógyulás nehéz és fájdalmas oldalán, de az árnyéknaplózás időnként szórakoztató is lehet - mondja. - Az árnyékmunka nem csak a szomorúság, veszteség és fájdalom feldolgozására való. Hanem a boldogságra, a hálára, a békére és a romantikus érzések kifejezésére is. Nem kell mindig arra összpontosítani, hogy valami nagyon rosszból kigyógyuljunk. Koncentrálhatsz néha arra is, hogy örömöt találj, megtaláld önmagad.”


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Veszélyes! A fogorvosok mindenkit figyelmeztetnek, akik rendszeresen a zuhany alatt mosnak fogat
Azzal, hogy ott mosunk fogat, azt kockáztatjuk, hogy komoly károkat okozunk magunknak és megbetegszünk.

Megosztom
Link másolása

A fogaink ápolása mindennapos feladat, az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy naponta kétszer mossuk meg azokat, hogy távol tartsuk az olyan kellemetlenségeket, mint a lepedék és a baktériumok.

A fogmosás nemcsak abban segít, hogy egészségesek és erősek maradjanak azok a fogak,

de a sárgulást is megakadályozhatjuk, ha helyesen mossuk őket. Néhány egyszerű tippel pedig újra gyöngyházfehérré varázsolhatjuk a fogainkat, ha elszíneződtek.

A szájvíz használata egy másik módszer arra, hogy a szánkat tisztán és egészségesen tartsuk. Ha ezt a fogselymezéssel és rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel együtt végezzük, mindent megteszünk azért, hogy a fogaink egészségesek maradjanak még idős korban is.

Ennek ellenére sokan még mindig hibáznak a fogápolás során. Egy fogorvos figyelmeztetést adott ki azoknak, akik egy különös helyen mossák a fogaikat.

Nem, nem a mosdókagylóra gondolunk. Az nyilvánvalóan a legkézenfekvőbb hely a napi kétszeri fogmosáshoz.

Dr. Zaeem, az Ordo elektromos fogkefe gyártó cég szakértője elmondta, milyen gyakori hibákat követünk el a szájápolási rutinunkban, és mit kellene tennünk helyette.

A doki figyelmeztette azokat, akik úgy döntenek, hogy a legjobb hely a fogmosásra a zuhany alatt van.

Sokan vannak így és logikusnak is tűnhet, hiszen a napi tisztálkodást egy helyen le lehet tudni, de ezzel nem teszünk jót az egészségünknek.

„Néhány ember számára ez a kézenfekvő választás, hiszen épp a testüket mossák – mondja Dr. Zaeem. - Azonban nem jó ötlet a zuhany alatt fogat mosni, mert a nedvesség kedvez a baktériumok elszaporodásának.

Ez azt jelenti, hogy a tiszta fogkeféd most baktériumokkal van tele, és így a szád is. Ráadásul a zuhany melege károsíthatja a fogkefe sörtéit is.”

Tehát nemcsak, hogy kevésbé lesz hatékony a fogkeféd, de a zuhany gőze miatt a sörték baktériumok melegágyává válhatnak, amit aztán a szádba teszel. Nem hangzik túl jól, ezért jobb elkerülni.

„Minden fogkefe feje idővel elkopik, így kevésbé lesz hatékony, könnyebben szennyeződik, és több kárt is okozhat a fogaknak és az ínynek.

Azt javasoljuk, hogy két-három havonta cseréld a fogkefe fejét,

legyen szó elektromos vagy manuális fogkeféről, így biztos lehetsz benne, hogy a fogkeféd a legjobb teljesítményt nyújtja.”

Via LadBible


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Mikor kell hideg és mikor kell meleg borogatás? A szakértők elmagyarázzák!
Régi, de hatékony módszer, ha beteg van a családban.

Megosztom
Link másolása

A borogatás régi, de hatékony módszer; különböző egészségügyi problémák enyhítésére használható.

Az otthoni betegápolásban fontos szerepet kap - gondolj csak arra, ha lázas a gyerek, és a homlokára vizes ruhát raksz, vagy arra, ha megrándul a bokád, és azt borogatod.

A borogatás előnye, hogy egyszerűen elkészíthető, sokféle helyzetben nyújt segítséget, és nem drága megoldás.

A Webbeteg most azt gyűjtötte egybe, hogy mikor milyen borogatást kell/lehet használni.

A hideg borogatás nem jéghideget jelent a lap szerint. 'Az optimális hőmérséklete 14-16 ºC, és naponta többször, de csak 5-10 perces időszakokra lehet felhelyezni, mivel az ennél hidegebb és hosszabb ideig tartó alkalmazása égéshez hasonló sérüléseket okozhat. A hideg borogatás célja a hőelvonás, illetve a fájdalom- és vérzéscsillapítás. Ennél fogva kiválóan alkalmazható akut fájdalmak kezelésére (például sportsérülések, ficam, rándulás stb. esetén), felületi visszérgyulladás, ekcéma és vérömlenyek enyhítésére, illetve langyosabb hőmérsékletű formájában (~30 ºC) magas láz és fejfájás enyhítésére is.

A meleg borogatás célja viszont a vérkeringés javítása vagy az izomlazítás.

"Eredményesen alkalmazható krónikus fájdalmak és ízületi gyulladás, hasi görcsök, illetve lágyrészek fájdalmának kezelésében. Emellett hatékony fülgyulladás, homlok- és arcüreggyulladás esetén, ami megkönnyíti a gyerekek ilyen jellegű gyulladásainak kezelését is. A meleg borogatás hőmérséklete kb. 40 ºC, és érdemes a borogatás köré tenni egy száraz törölközőt is, ezzel is lassítva a hőleadást".

A felmelegedő borogatás a harmadik megoldás: a hideg vizes borogatásra egy felmelegített törölközőt rakunk, hogy a vizes rész fokozatosan melegedjen fel. Görcsoldó hatású, fokozza az adott terület anyagcseréjét, enyhíti a krónikus ízületi gyulladás fájdalmait és a nyirokerekben jelentkező pangást.

A negyedik típusú borogatást mi javasoljuk: ez gyógynövényekkel készül a betegség típusától függően. Helyi gyulladások, bőrfertőzések, bőrproblémák enyhítésére használható kamillával, körömvirággal vagy cickafark főzettel. Ennek érdemes utánanézni.

Fontos, hogy sebekre nem teszünk vizes borogatást, és mindig ellenőrizni kell, hogy a meleg borogatás nem forró-e.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Csak ezt az egy dolgot kell hozzákeverned a kávédhoz, hogy felpörgesd a fogyást!
Hogyan olvadhatnak le a kilók egymás után? Elmondjuk a cikkben!

Megosztom
Link másolása

Ha úgy érzed, felesleges kilókat cipelsz a testeden, akkor minden bizonnyal szeretnél megszabadulni tőlük.

Ennek bevált módszere az életmódváltás és a fogyás.

Az első szabály, hogy minél változatosabban étkezz, minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyassz, és hogy kerüld a napi édességfogyasztást. A másik, hogy legyen meg a kalóriadeficit, vagyis kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyit elhasználsz. A harmadik, hogy mozogj rendszeresen (gyalogolj, fuss, tornázz otthon, járj fitneszterembe - csináld, amelyik jólesik), a negyedik, hogy pihend ki magad, és aludj eleget, mert az alváshiány is hízáshoz vezethet.

De ezen kívül van még egy trükk, ami segíthet a fogyásban.

A Mirror azt írja, keverj gyömbért a kávédba vagy teádba. A friss gyömbér ugyanis nem csak gyulladáscsökkentő, hanem antioxidáns-tartalmának köszönhetően enyhíti a fájdalmat, ráadásul segíti az emésztést, élénkíti a vérkeringést.

Nem véletlenül használják hányinger, gyomorproblémák és puffadás esetén.

A kávéba/teába kevert gyömbér tehát segít a fogyásban is.

Fontos azonban, hogy ne állandóan fogyassz gyömbért, hanem kúraszerűen, illetve ha gyomorfekélyed van vagy magas a gyomorsavad, akkor kérd ki orvos és dietetikus tanácsát a gyömbérfogyasztással kapcsolatban.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
50 százalékkal növeli a rákos megbetegedések kockázatát, ha reggelente kihagyod ezt az egyetlen egy lépést a rutinodból
Elképesztő eredményre jutottak azok a kutatók, akik a szájban lévő baktériumok és a rákos megbetegedések közötti kapcsolatot vizsgálták.
K.O., Fotó: Unsplash - sassy.hu
2024. szeptember 28.


Megosztom
Link másolása

Érdekes eredményre jutott egy új tanulmány, amely szerint van a reggeli rutin során egy olyan lépés, amit ha rendszeresen kihagyunk, növelhetjük a rákos megbetegedés kockázatát.

Ez pedig nem más, mint a reggeli fog- és szájápolás.

De ki gondolná, hogy a szájhigiéniának ennyi köze lehet a nyaki- és szájbetegségek kialakulásában? Ehhez a területhez tartozik a száj- és orrüreg, a garat, a gége, a nyálmirigyek és a pajzsmirigy rákos megbetegedések.

A kutatások korábban már azt is megállapították, hogy a fogínybetegséghez kapcsolódó baktériumok növelik a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát.

A fogínybetegség, más néven parodontitis akkor alakul ki, amikor a fogakon felhalmozódik a lepedék.

A kutatók most több mint egy tucat baktériumfajt azonosítottak, amelyekről úgy vélik, hogy megdöbbentő mértékben, akár 50%-kal növelhetik a laphámrák kockázatát.

A tanulmány vezető szerzője, Soyoung Kwak, a NYU népegészségügyi posztdoktori munkatársa hozzátette: „Eredményeink új betekintést nyújtanak a szájüregi mikrobiom és a fej-nyaki rákok közötti kapcsolatba”.

Kwak és csapata nagyjából 160 000 amerikai étrendjét, életmódját és kórtörténetét elemezte.

A résztvevők által adott nyálmintákat mikrobák szempontjából megvizsgálták és tartósították. A 15 év alatt a résztvevők közül 236-nál diagnosztizáltak fej- és nyaki laphámsejtes rákot. A kutatók összehasonlították a diagnosztizáltak szájüregi mikrobáit azzal a 458 résztvevővel, akik rákmentesek maradtak. A csoport megállapította, hogy a szájban rutinszerűen megtalálható több száz baktérium közül 13 faj növelte a rák kockázatát.

Ez a csoport 30%-kal nagyobb valószínűséggel kapcsolódott a fej- és nyaki laphámsejtes karcinóma kialakulásához.

Öt másik, ínybetegségben gyakran előforduló fajjal kombinálva az általános kockázat 50%-kal nőtt.

A kutatók szerint azt fontos megérteni, hogy az eredményeik inkább korrelációt, mintsem közvetlen kapcsolatot állapítanak meg a baktériumok és a rák között. A következő feladat annak a megállapítása, hogy milyen mechanizmusokkal tudnak ellene a leghatékonyabban beavatkozni. Az azonban már most biztos, hogy a megelőző fogmosás és a fogselyem használata egyelőre messze a legjobb védekezés a problémás baktériumokkal szemben.

Forrás: New York Post


Megosztom
Link másolása