A boldog párok 10 passzív-agresszív szokása, ami végül váláshoz vezet
Minden embernek van egy irracionális és káros pszichológiai oldala a személyiségében. Ez a sötét oldal és a passzív-agresszív viselkedés együtt veszélyesen alááshat egy párkapcsolatot.
Az alábbiakban a legtipikusabb jellemzők találhatók, amelyeket én "kapcsolati lehúzóknak" nevezek, és amelyek veszélyeztethetik a kapcsolatodat.
A pszichológia szerint itt van 10 passzív-agresszív szokás, amelyek gyakran váláshoz vezetnek:
1. Versengés
A versengés gyorsan csúnya hatalmi harccá változtathat egy kapcsolatot. Hogyan lehetnél győztes, ha ez azzal jár, hogy az állítólag szeretett személy vesztesnek érzi magát? Az erős kapcsolatok áldozatvállalásról és törődésről szólnak, nem pedig hatalomról és irányításról. A versengés elveheti a kapcsolat örömét, a másik önbizalmát és sikeres életét.
2. Hibáztatás
Nincs semmi gond az építő jellegű kritikával, ha az a kapcsolat javítását célozza. Azonban ha túl gyakran fordul elő, állandó hibakeresésbe torkollhat, ahol több időt töltesz a partnered hibáinak keresésével, mint az értékeinek elismerésével. Ha megbecsülöd a jó dolgokat, amit a partnered nyújt, többet kapsz belőlük.
3. Kompromisszum elutasítása
„Ha mindig igazad kell legyen, akkor kész vagy harcolni a végsőkig” – mondja Dr. Phil. „Harcolni fogsz – a kapcsolatod végéig. Nem lehetsz önelégült vagy kontrollmániás, mert így nem tudod azt tenni, ami a kapcsolatnak a legjobb.”
Kutatók megállapították, hogy azok az emberek, akik szerint ők soha nem hibáznak, rendkívül sebezhetőnek éreznék magukat, ha mások látnák, hogy tévednek. Számukra, ha valaki más előtt hibázik, az gyengeséget jelent, még akkor is, ha a legtöbb ember nem tartaná ezt hibának. Azok az emberek, akiknek megfelelő az önbecsülésük, elfogadják, hogy néha tévednek, mert megértik, hogy ők is emberből vannak.
4. Agresszív hangnem
Amikor vitába kerülsz, gyilkos tekinteted, kemény hangnemed és bántó szavaid vannak? Az ilyen viselkedés rövid távon talán eredményeket hoz, de a bántalmazott félben csak keserűség marad. Könnyű kegyetlenné válni, de sokkal nehezebb helyrehozni az okozott károkat.
5. Állandó irányítás
Ahelyett, hogy hibákat keresnének, ezek a mérgező partnerek passzív-agresszív módon próbálják elkerülni a felelősséget azzal, hogy tagadják, amit csinálnak, miközben indirekt módon irányítanak. Egy passzív-agresszív személy ugyanolyan önkényes irányító, mint az agresszíven nyomuló, csak ők alattomosan és titokban teszik mindezt.
6. Ködösítés és terelés
Mivel nincs elég bátorságod ahhoz, hogy szembenézz azzal, mi okozza a fájdalmadat és problémádat a kapcsolatodban, olyan dolgokat vágsz a partnered fejéhez, amelyek nem is az igazi okai a dühödnek. Ami igazán fontos, sosem kerül felszínre, és amiről beszélsz, az nem a valódi probléma. Az igazi gondok végül viharos módon törnek majd felszínre.
7. Megbocsátás elutasítása
Ha folyamatosan haragszol a partneredre, csak saját magadnak okozol fájdalmat és boldogtalanságot. A harag elnyomja a többi pozitív érzést, és ha nem tudsz megbocsátani, az tönkreteheti az életed és a kapcsolatodat is. A múltat nem tudod megváltoztatni, de a megbocsátás segíthet kezelni az ezzel járó fájdalmat.
8. Kiapadhatatlan szükségletek
Ha állandóan figyelmet, szeretetet és elismerést követelsz, ha bármit kapsz, azzal sosem elégedsz meg, az idővel frusztrálhatja a partneredet. Ha úgy érzi, hogy soha nem tud boldoggá tenni téged, az nagyon megterhelő. Mindannyian vágyunk egy kis megerősítésre, de ha ez soha nem elég, akkor a másik fél belefárad. Szabadulj meg az állandó elégtelenség érzésétől, és találj más módokat az önbizalmad és önértékelésed megerősítésére.
9. Túlzott kényelem
Ha túlságosan belemerülsz a kapcsolat nyújtotta kényelembe, és nem teszel erőfeszítéseket a fejlődésért, akkor az a kapcsolat stagnálásához vezethet. Egy idő után már nem csinálsz semit, és ez könnyen a kapcsolat ellaposodását eredményezi.
10. Korai feladás
Amikor a kapcsolatodban problémával szembesülsz, könnyen érezheted úgy, hogy nincs megoldás, és fel akarod adni. Annyira boldogtalan lehetsz, hogy azt hiszed, nincs más út. Ehelyett legyél elég erős ahhoz, hogy szembenézz a problémákkal, hozd szóba őket és ne add fel túl hamar. De ha agresszióval találkozol, vagy a fenti 9 viselkedés bármelyikével, lépj le azonnal. Amíg teheted.
A passzív-agresszív viselkedést ugyanis gyakran éretlen védekezési mechanizmusnak tekintik, mert alattomos és negatív hozzáállást tükröz, ami megnehezíti az érzelmi konfliktusok megoldását és a problémák kezelését.