GASZTRO
A Rovatból

Ez a bizarr, új kávéféle tarolhat 2025-től a kávézókban. Te megkóstolnád?

Ez a legújabb kávétrend épp letarolja a közösségi médiát!

Megosztom
Link másolása

Úgy tűnik, hamarosan hagyma latték jelenhetnek meg a kávézók kínálatában, miután ez a szokatlan keverék nagyot megy a közösségi médiában.

A TikTok felhasználói szívesen kísérleteznek különleges hozzávalókkal és receptekkel.

Az egyik legnépszerűbb újdonság a hagyma latte, amely idén már 20 millió megtekintést gyűjtött össze.

A Reviva Coffee szakértői szerint a kávézók hamarosan követhetik ezt a trendet, amelynek lényege, hogy felaprított vagy szárított snidlinget, mogyoróhagymát vagy újhagymát adnak a lattéhoz.

A legtöbben hidegen, hagymás jeges lattéként isszák, de van, aki melegen, fűszeres ízvilágot keresve kóstolja meg.

A legújabb őrület: „ropogós” latte

Az új trendek között a ropogós latte is hódít: a műanyag pohár belső oldalát olvasztott csokoládéval kenik ki, majd a hűtőben kidermesztik. Amikor forró kávét öntenek bele, a poharat összenyomják, így a csokoládéhéj széttörik és elkeveredik a kávéval.

Ez a kreatív megoldás már 50 millió TikTok-megtekintést ért el.

További trendi kávékombinációk:

- Kinder Bueno latte: 11 millió megtekintés

- Karamell felhő latte: 5 millió megtekintés

- Citromos kávé: 4 millió megtekintés

A Reviva Coffee szóvivője szerint: „A hagymás kávé mutatja, hogy a 2025-ös év a merész receptkísérletek éve lesz, ahol a bizarr és az ínycsiklandó határai összemosódnak.”


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Kukacos a cseresznye? Sokan azonnal kidobják, pedig egy egyszerű trükk megmentheti
Egy egyszerű, otthoni módszerrel megmenthető a kukacos cseresznye jelentős része. A gyümölcsöt nagyon hideg, akár jeges vízben kell áztatni legalább egy órán keresztül.

Megosztom
Link másolása

Itt a cseresznyeszezon, és vele a menetrendszerű krízis: amikor a tökéletesnek hitt, mélyvörös gyümölcsből visszanéz egy apró, fehér valami. Mielőtt az egész kosárnyi termést a komposztra hajítanád a drámai undor jegyében, vegyél egy mély levegőt. Létezik egy nagymamáink által is ismert, de most újratöltött trükk, ami megmentheti a helyzetet, és nem, nem a forró vizes áztatás az.

Sokan ugyanis abban a tévhitben élnek, hogy a langyos vagy meleg víz majd kicsalogatja a hívatlan albérlőket a gyümölcsből.

A valóság ennek az ellenkezője: a hő hatására a lárvák inkább elpusztulnak a cseresznye belsejében, végleg ott maradva, mint egyfajta nem kívánt fehérjeturmix-alapanyag.

A valódi megoldás a sokkterápia: jéghideg, de tényleg szinte fagyos víz – írja a Sokszínű Vidék.

A protokoll pofonegyszerű. Végy egy lavórt, töltsd meg hideg vízzel, majd boríts bele annyi jégkockát, amennyit nem sajnálsz. Öntsd bele a cseresznyét, és hagyd magára legalább egy, de inkább két órára. Az idő leteltével a víz felszínén vagy az alján ott fognak úszkálni a nemkívánatos lakók, amiket egy szűrővel elegánsan lehalászhatsz.

A hatást fokozhatja egy-két kanál ecet a vízben, ami extra motivációt ad a lárváknak a távozáshoz.

A dolog nyitja a hidegsokk: a fagyos, enyhén savas közeg annyira kellemetlen, hogy a lárvák inkább a menekülést választják a biztos, de kényelmetlen otthon helyett.

A cseresznyét ezután alaposan, folyó víz alatt mosd át. A végén pedig jöhet egy utolsó átválogatás, mert a módszer nem csodaszer, de a termés nagyját megmenti a biztos pusztulástól.


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
Ezt a két magyar ételt utálja a világ egy friss nemzetközi lista szerint
A TasteAtlas nevű gasztronómiai portál két olyan magyar ételt vett fel a száz legrosszabb közé, amire kevesen számítanának. Nem a pacalról és nem a tökfőzelékről lesz szó.

Megosztom
Link másolása

A TasteAtlas nevű gasztronómiai site idén is kiadta a rettegett listáját, ami több, mint félmillió értékelésen alapul, és amin a világ legrosszabbra értékelt ételei versenyeznek a szégyenpadért.

A győztes egy olyan svéd pizza lett, amit látva az olaszok azonnal hadat üzennének: a Vulkanen pizzára a hagyományos feltétek mellé marhaszeletet, szalonnát, sült krumplit, salátát és Béarni-mártást is pakolnak. Pontosan ez az étel látható a nyitóképünkön.

És persze, ahogy az lenni szokott, a magyar gasztronómiának is jutott egy-két kisebb pofon. A nemzetközi közönség, úgy tűnik, nem volt elájulva a borlevestől, ami itthon sokaknak ünnepi fogás – írja a Vince.hu.

A legrosszabbak listájának 67. helyén landolt a borleves, az utolsó előtti, azaz 99. helyre pedig a jó öreg rántott gomba került.

Ha valaki attól tartott, hogy a vesevelő vagy a pacal lesz az, amitől megundorodtak a külföldiek, különösen érthetetlennek tarthatja, hogy minden húsmentes étlap sztárja, az éttermek vegatárius ásza így leszerepelt. A rántott gombát a listán valamiért bundás csiperkegombának nevezték, és

a külföldi szavazók szorgalmasan lepontozták, de érdemi kritikát nem igazán tudtak megfogalmazni vele szemben.

Valószínűleg egyszerűen csak nem értik, mi a jó egy bundába zárt, forró, szaftos, sós gombában. De mi értjük, ugye? Ezt a magyar ételt még hidegen is megkívánjuk, amikor a vasárnapi ebéd maradéka már rég visszament a konyhapultra, de mi nem teljesen véletlenül épp arra járunk.

És hogy mi lehet a baj a borlevessel? Legfeljebb annyi, hogy utána nem szabad a volánhoz ülni.

Via TasteAtlas


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A legtöbben elrontják a bazsalikom gondozását: ettől lesz dús és ízes a növényed
Egy egyszerű, hetente ismételt apróságtól a növény a levélre fókuszál, így tovább marad konyhai felhasználásra alkalmas.

Megosztom
Link másolása

Hazaviszed a boltból a tökéletes, buja, illatos cserepes bazsalikomot, és két hét múlva egy nyomorult, felnyurgult, szomorú izé bámul vissza rád, aminek levelei alig nagyobbak egy körömnél. Ez a tragédia a legtöbb háztartásban hasonlóan zajlik, pedig a megoldás pofonegyszerű:

heti öt másodperccel megmentheted a növényt a lassú elmúlástól, és elérheted, hogy egy dús, bokros fűszerforrás legyen, nem pedig egy zöld színű emlékmű a kudarcodnak.

A probléma gyökere, hogy a bazsalikom, különösen a meleg beálltával, egyetlen dologra koncentrál: virágot akar hozni, magot érlelni, majd méltósággal kimúlni. Ez a biológiai programja. Ennek a kamikáze akciónak az a mellékhatása, hogy minden energiáját a virágzásra fordítja, a levél pedig a háttérbe szorul. Az eredmény: apró, rágós, keserű levelek, amik nagyjából annyira teszik vonzóvá a paradicsomos tésztát, mint egy marék kavics. A trükk, amiről a brit Daily Express is írt, mindössze annyi, hogy ezt a virágzási folyamatot kell megakadályozni egyetlen mozdulattal.

Cynthia, a Grow Better Veggies kertésze szerint a legtöbben ott rontják el, hogy egyszerűen békén hagyják a növényt. Tapasztalatai szerint a bazsalikommal küzdők problémája egyáltalán nem egyedi.

„Rengeteg emberrel beszéltem, akiknek gondot okoz a bazsalikom. Kiültetik a fűszerkertjükbe vagy a konyhakertjükbe, és azt tapasztalják, hogy sosem nő meg igazán nagyra vagy bokrosra.”

A megoldás a visszacsípés, ami megtöri a növény önpusztító tervét. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy meg kell keresni a növény fő szárán a legfelső levélpárt – azt a pontot, ahonnan két levélke nő ki egymással szemben. A szárat pont e levélpár fölött kell lecsípni. Ezzel eltávolítjuk a hajtáscsúcsot, a növény pedig kénytelen lesz az energiáit oldalhajtások növesztésére fordítani.

Az eredmény egy bokrosabb, dúsabb növény, sokkal több és ízesebb levéllel. Ezzel a módszerrel nemcsak nagyobb termést érünk el, de a bazsalikom életét is meghosszabbítjuk.

„A siker kulcsa a csipkedés, csipkedés, csipkedés. Már egészen fiatal korban lecsípjük a tetejét. Nincs szükség ollóra vagy metszőollóra, a növekedési csúcsot egyszerűen a körmünkkel is el lehet távolítani” – magyarázza Cynthia.

Ha azonban már késő, és a növény tele van virágbimbókkal, akkor felesleges küzdeni. Ez a jelzés, hogy az életciklusa végéhez közeledik. Ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy levágunk egy egészséges, még nem virágzó oldalhajtást, vízbe tesszük, és nagyjából 1-2 hét alatt meggyökereztetjük, hogy új életet kezdhessünk egy új növénnyel.

A lényeg a rendszeresség: hetente egyszer vessünk egy pillantást a növényre, és ha látjuk a csúcshajtást, vagy netán egy bimbót, azonnal csípjük le. Ennyi az egész, cserébe hetekkel tovább élvezhetjük a friss, házi pestóhoz valót.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A bolti levendulaszörp a nyomába sem érhet ennek a házi változatnak – pofonegyszerű elkészíteni
Mindössze öt alapanyagra, köztük vegyszermentes levendulára és citromra van szükség a különleges italhoz. A titok azonban nemcsak a hozzávalókban, hanem az folyamatban rejlik.

Megosztom
Link másolása

A bodzaszörp-őrületen már rég túl vagyunk, itt az idő valami merészebb ízvilágot kipróbálni. Létezik egy nyári ital, ami egyszerre nagymamásan retro és annyira menő, hogy a legsznobabb hipszter is elismerően csettintene? Igen, a házi levendulaszörpről van szó, ami egy kétnapos folyamattal összedobható, és ami után a bolti lila cukorleveknek esélye sem lesz.

A dolog egyetlen buktatója, hogy mielőtt bárki lerohanná a legközelebbi parkot metszőollóval, tudnia kell: nem mindegy, milyen lila cuccot áztatunk a cukros vízbe.

Kizárólag megbízható forrásból származó, vegyszermentes, kifejezetten fogyasztásra alkalmas levendula játszik, különben a stresszoldás helyett egészen másfajta kalandokban lehet részünk.

A recept pofonegyszerű, de az ördög a részletekben rejlik. Kell hozzá ötven szál, azaz nagyjából 150-200 grammnyi kezeletlen levendula, két kiló cukor, két liter víz, három darab szintén vegyszermentes citrom és egy evőkanál citromsav.

A művelet a cukorszirup-alappal indul: a cukrot, a citromsavat és a felkarikázott citromokat felöntjük a vízzel, és az egészet felforraljuk. Amíg ez rotyog, le kell húzogatni a levendulavirágokat a szárukról egy nagy tálba.

Amikor a szirup kész, forrón ráöntjük a virágokra, lefedjük, és hagyjuk az egészet legalább egy teljes napig összeérni.

Ez a 24 órás áztatás a lelke mindennek, ekkor oldódik ki az az illatos, virágos íz, amiért az egészet csináljuk.

Másnap jön a szűrés, majd a trükk, ami a tartósságot garantálja: az átszűrt levet újra fel kell forralni. Ezzel mikrobiológiailag biztonságossá tesszük a szörpöt, ami tönkretenné a művünket. Még forrón, alaposan kimosott, steril üvegekbe töltjük, rácsavarjuk a kupakot, és húsz percre fejre állítjuk az összes palackot.

Ezután jön a száraz dunszt: az üvegeket konyharuhába bugyolálva hagyjuk még egy napig teljesen kihűlni. A végeredmény egy olyan koncentrátum, amit aztán lehet tolni szódával, sima vízzel, jéggel, citromkarikával – a határ a csillagos ég, vagy legalábbis a hűtőnk tartalma.


Megosztom
Link másolása