SZÍNES

Szexpóz, nemlétező városrész és utolsó kívánság - ahány sláger, annyi háttértörténet

A Nirvana, a Beatles vagy esetleg Cseh Tamás legismertebb számának születéstörténete a meghökkentőbb?
Solomayer Anna - sassy.hu
2024. március 20.


Megosztom
Link másolása

Vannak slágerek, melyekről szeretnénk tudni, miről szólnak, mi vagy ki adta hozzájuk az ihletet, de ha ezek kiderülnek, utólag azt gondoljuk, kifejezetten jót tett nekik a balladai homály.

És természetesen vannak olyanok is, amik vicces vagy megható, pikáns vagy szomorú plusz tartalmukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy egy-egy számot még jobban megszeressünk.

Az alábbi felsorolásban ilyet is, olyat is találunk.

Bedezodorozott álmok - Smells Like Teen Spirit

Az X generáció himnuszának is kikiáltott Nirvana-nóta címének jelentésére mindenkinek van egy kamaszosan lázadó költői képe.

Kurt Cubain-nek is volt egy.

A címet (pontosabban a mondatot: Kurt Smells Like Teen Spirit) egyébként a girlpower punk rockzenekar, a Bikini Kill énekesnője, Kurt jó barátja írta fel ittas állapotában a falára.

Kurt azt hitte, a felirat az előtte való napok közös beszélgetéseinek, lázas anarchista punk-rock világmegváltásának egyfajta kicsúcsosodása, saját személyére vetítve.

Ebből a szemszögből valóban hízelgőnek tűnhetett a sajátos graffiti, pedig az énekes ennél nagyobbat nem is tévedhetett volna. A mondat ugyanis egy akkori dezodor márkanév, a Teen Spirit illatára utalt, amiről az énekesnő, Kathleen Hanna jól tudta, hogy a dobosuk, Tobi Vail használja.

De, mint már említettük, Kurt ezzel nem volt tisztában.

Az énekes végül egy évvel később szakított Tobi Vail-lel, majd megírta a dalt, aminek a címéről milliók gondolták ugyanazt, mint ő: hogy egy csodálatosan eltalált metaforája a fiatalság megfoghatatlan, lázadó szellemiségének.

Ez a Mária nem az a Mária - Let It Be

A Beatles egyik leglíraibb dalánakMother Mary”-jéről az emberek többsége úgy gondolja, hogy nem lehet más, csakis Szűz Mária, Jézus anyja, hiszen a szöveg egésze a szeretetteljes elengedésről, megbékélésről, sötét időkben előtörő fénysugárról szól. A költő - jelen esetben Paul McCartney - a dal születésének idején életének nem éppen a legbékésebb időszakát élte: a zenekar felbomlóban volt, sokat éjszakázott, ivott, drogozott.

Ekkortájt történt, hogy egyik éjszaka Paul 14 éves korában elhunyt édesanyja, Mary jelent meg álmában.

Arra kérte, ne tépelődjön a dolgokon, hagyja, hogy azok maguktól megoldódjanak.

Paul másnap megírta a dalt, az pedig, miután megadta a kegyelemdöfést a zenekarnak (Lennon gyűlölte, túlságosan egyszemélyesnek, Beatles-mentes McCartney dalnak érezte), elindult meghódítani minden elkeseredett ember szívét.

Én és a csajom 69-es pózban- Summer of ’69

Bryan Adams itthon alapvetően lírai nótáiról híres, a Summer of ’69 talán az egyetlen zúzósabb száma, ami viszont akkora klasszikus, nem telik el nap, hogy ne játszanának a hazai rádiók. A szöveg könnyen érthető, a cím azonban rendre megihleti a hallgatókat és a riportereket: miért ’69 nyara? Mi történt ’69-ben?

A választ már rég megadta a két szerző, Adams és Jim Vallance. Utóbbi értelmezésében ez csak egy évszám, a lényeg a nosztalgián, a nyári élményeken, a visszaemlékezésen van. Azt azonban ő is elismerte, hogy amikor annak idején a demót készítették,

Bryan a dal vége felé bedobott egy kis pajzán poént: My and my baby in 69, vagyis „Én és a csajom 69-es pózban”, és ez az énekesnek végül annyira megtetszett, hogy a végleges felvételt is ezzel együtt készítette el.

„Nem akarok Bryan nevében beszélni. Ketten írtuk a dalt… Lehet, hogy ő valami teljesen másra gondolt… de én arra a csodálatos nyárra gondoltam, amikor 17 éves lettem”- mondta Vallance.

Az a szép az egészben, hogy a két értelmezés egyáltalán nem zárja ki egymást.

Dél-Detroit, a mesebeli városrész - Don't Stop Believin'

A hazai rádiók által újra felkapott Journey szám, az 1981-ben született Don't Stop Believin' szép karriert futott be: a 2014-ig a legtöbb bevételt hozó letöltött szám többek között szerepelt a Maffiózók-ban, a Glee-ben vagy Will Ferrel és Jimmy Fallon eme közös produkciójában.

Jonathan Cain, a Journey billentyűse a 70-es években a dalban megénekelt fiúhoz hasonlóan fogta magát, és Chicago-ból Los Angeles-be költözött, hogy kövesse az álmait. Persze a tündérmese nem indult be azonnal, sokat kellett kölcsönkérnie, főleg a szüleitől, és amikor egyszer a kutyáját elütötték és nem tudta kifizetni az állatorvos díját, újra hozzájuk fordult.

Elkeseredésében megkérdezte az apját, mit gondol, nem kellene-e abbahagynia ezt az egészet és hazaköltöznie. Az apja bíztatta, ne adja fel az álmait, tartson ki és sose hagyjon fel a hittel, hogy sikerülhet elérnie, amit szeretne.

A pénzt elküldte neki, a kutya meggyógyult, Cain pedig felírta apja szavait egy füzetbe, amibe a dalszövegre érdemes gondolatait gyűjtötte össze.

Egy évtizeddel később, akkor már a Journey énekeseként újra elővette a füzetkét, mert szükségük volt még egy dalra az aktuális albumhoz, majd pikkpakk megírták ezt az útkeresős balladát.

Van azonban a dalban valami, amiről sokan nem sejtik, hogy a történethez hasonlóan csak kitaláció: ez dél-Detroit.

„Csak egy városi fiú, aki dél-Detroit-ban született és nőtt fel”

Detroit déli részét ugyanis belvárosnak hívják, a belvárostól délre pedig, a folyón túl már Kanada fekszik.

De akkor miért lett a megénekelt városi fiú dél-detroiti?

„Végigfuttattam a szöveget fonetikai szempontból keleti, nyugati és északi változattal is, de semmi sem hangzott olyan jól vagy érzelmileg helyesnek számomra, mint dél-Detroit” - mondta Steve Perry egy interjúban.

Szerencsére a rajongók nem a földrajzi hitelessége, hanem az megidézett életérzés miatt szeretik a számot.

Vidám iskolai lövödözés - Pumped Up Kicks

Adott egy kellemes hangulatú nóta, ami lehetne egy mentes citromos sör reklámjának aláfestő zenéje vagy csak egyszerűen a strandbüfék kedvenc nyári slágere.

A zenéje alapján.

A szövege ugyanis a dallammal ellentétben egyáltalán nem olyan kedvesen hipsteres indie-limonádé.

A 2010-ben megjelent szám a Foster The People együttes debütáló slágere ugyanis egy magányos, mentális problémákkal küzdő gyerek szemszögéből leírt iskolai lövöldözésről szól.

A refrénben például a kitalált főszereplő azt kiabálja iskolatársainak (akik mind menő, felpumpálható edzőcipők tulajdonosai), hogy jobb, ha gyorsabban futnak, mint a lövedékei.

A dallammal szöges ellentétbe álló, az átlag pop slágerek témáitól egészen távol álló dalszöveg egyébként úgy született, hogy Fostert aggasztani kezdte az akkortájt publikálásra került számos felmérés a kamaszok mentális betegségeinek ugrásszerű tendenciájáról.

„Megijedtem, hogy hová vezet a minta, ha nem kezdünk változtatni azon, ahogyan a következő generációt neveljük”

A dal megírásával Foster arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy ezek a borzalmas események mindig a szerető és elfogadó környezet, a figyelem és a megértés hiányából fakadnak, és beszélni kell róluk.

Négy sor a hallhatatlanságért-Csönded vagyok

Bereményi Géza Cseh Tamás alkotótársaként több száz dalt írt, amibe kettejükön kívül nem nagyon volt beleszólása senkinek.

Egyik leghíresebb daluknak, a Csönded vagyok címűnek azonban volt egy harmadik szerzőtársa is.

Kadarkai Endre műsorának vendégeként 2022-ben mesélt erről.

A történet szerint Bereményi egyszer kapott egy levelet egy házaspártól, akik fél évvel azelőtt veszítették el 17 éves fiukat, akinek utolsó kívánsága az volt, hogy küldjék el Bereményinek azt a pár sort, amit írt.

„Fél évvel a haláleset után kötelességünknek éreztük, hogy elküldjük, és magára bízzuk. Ez az ön jogos tulajdona” – állt a levélben az író emlékei szerint.

A papíron pedig a következő állt:

Most elmondom, mid vagyok, mid nem neked:

vártál ha magadról szép éneket,

dicsérő éneked én nem leszek,

mi más is lehetnék, csak csönd neked.

Több nem volt a levélben, sem felkérés, sem utalás, semmi. A dalszerző végül egyfajta párbeszédet készített a kapott szövegre, amire Cseh Tamás pillanatok alatt megírta a máig népszerű művet.

„A legtöbb ember ezt hallgatja. Szerintem ugyanúgy nem tudják, mitől kell hallgatniuk, mint ahogy én sem tudom, hogy miért, és így tovább” – mondta, hozzátéve: „ez a jó benne, ez a gyönyörű benne, hogy a fene sem tudja”.

A zene, az kell, a szöveg viszont nem mindig

A zene univerzális nyelvének köszönhetően egy fülbemászó dallam akkor is meg tudja érinteni az ember lelkét, ha a dal szövegéből egy kukkot sem ért.

A mai fordítóprogramok persze végérvényesen áthidalták a nyelvtudás hiányának problémáját (legalábbis ezen a szinten), és pár gombnyomást követően ma már bármilyen nyelvű dal szövegét megérthetjük, ha szeretnénk.

Ha pedig tovább mennénk, a legtöbb sláger születésének legendás vagy kevésbé legendás körülményeiről is sok helyen olvashatunk az interneten, a kérdés csak az, jót tesz-e az adott slágernek és nekünk, ha túl mélyre megyünk a backstage-ben…


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZÍNES
„Beindult a balatoni lángoshisztéria, pedig a Margherita pizza a duplájába kerül” – mondja a szakértő
Szerinte a balatoni nyaralás olcsóbb, mint az Adriai-tengernél.
Sassy - sassy.hu
2024. május 14.


Megosztom
Link másolása

Kardos Gábor, a Balatoni Kör alapítója volt nemrég az RTL Reggeli vendége.

A műsorban a balatoni nyaralás volt a téma.

Indul a szokásos Balaton-para, hogy drága a lángos - kezdte a bevezetőben Papp Gergely.

Kardos Gábor erre azt mondta:

"Beindult a lángos mantra vagy lángoshisztéria, amit három mondatban szedjünk atomjaira. Mert ha egyszer bárki veszi a fáradságot és józan ésszel gondolkodik erről, akkor vissza kérdezek: Tudja valaki, hogy melyik kerülne normálisan, a költség alapján mai árak mellett, egy sajtos-tejfölös lángos vagy egy Margherita pizza? Mert azt tudjuk, hogy a duplájába kerül egy Margherita pizza a sajtos-tejfölös lángoshoz képest!"

majd hozzátette:

"Rögzítsük, hogy ez egy agyrém."

A Balatoni Kör alapítója Kádár Jánost hibáztatja azért, hogy elültette "a magyarok fejében, hogy olcsó lángos, olcsó nyaralás". Szerinte a szálloda reggelivel kategória olcsóbb a Balatonnál, mint az Adriai-tengernél. Illetve nézni kell azt is, hány fokos a Balaton és hány fokos az Adria most.

Hogy pontosan miért jóval olcsóbb szerinte a Balaton az Adriánál, kiderül a videóból.

Forrás: rtl.hu

Megosztom
Link másolása

SZÍNES
Elképesztő megoldást talált a lusta férfi a pázsit rendben tartására – Kiporszívózza a gyepet
Nekiestek a kommentelők, nem értik, mi a baja a pitypangokkal.

Megosztom
Link másolása

Egy feleség a TikTokon osztotta meg azt a zseniális, mégis megdöbbentő módszert, amivel lusta férje küzd az udvarukon felbukkanó pitypangok ellen.

A videóban a férjét mutatta, ahogy egyik kezében a vezetéknélküli porszívóval, a másikban egy sörrel végigsétál a gyepen, és a porszívó segítségével a már kipelyhesedett pitypangvirágokat felszippantja.

Nem csak a lustaság vezérelte a férfit a módszer kitalálásához. Így ugyanis nem csak könnyen, de véglegesen is eltávolíthatjuk a pitypangokat kertünkből.

A porszívó ugyanis felszívja a kis pelyheket, amikben a magok találhatóan és amivel a növény szaporodni tud. Így a gyökerénél ragadja meg a probléma megoldását.

Bár a férj valószínűleg nagyon is büszke volt, hogy kifundálta ezt a technikát, a kommentelők az Interneten egyáltalán nem értettek vele egyet, sőt egyenesen ellenezték tettét.

"Egyszerűen nem értem, miért nem akarják az emberek a pitypangot..."

- sóhajtott fel az egyik ember.

"Annyi egészségügyi előnye van. És jó táplálékforrás a beporzók számára. Ha nincsenek beporzók, nincs élelmiszernövény sem."

-folytatták a sort a kommentelők.

"HAGYJÁTOK BÉKÉN A PITYPANGOT, JÓT TESZ A MÉHEKNEK! A pitypang az év első tápláléka a méheknek... Jó, ha ott vannak a gyepen"

-írták az indulatosabb nézők.

Nyilván olyan is akadt, aki a lusta férjjel értett egyet, és a jövőben ők is ezt a technikát fogják alkalmazni.

@camilasalha I bet @Dyson USA didnt expect this one #garden #dandelions #lawncare #lawntok ♬ espresso sped up - ⭒°。⋆

Forrás: The Sun

Megosztom
Link másolása


SZÍNES
Ezzel a szenzációs trükkel te is megspórolhatod a vasalást, és akár háromszor annyi ruhát tudsz kiteregetni egyszerre
Aki már próbálta, az bizonyíthatja, mennyire hatásos és egyszerű módszer.

Megosztom
Link másolása

Egy nő a TikTokon mutatta meg azt a trükköt, amivel időt, energiát és helyet is spórol a teregetésnél.

Az @athomewithsammy felhasználónéven futó édesanya videóiban osztja meg tippjeit gyereknevelés és a háztartás terén.

Nem rég közzétett videójában megmutatta a gyakorlatot, amit évek óta alkalmaz a teregetésnél, és garantáltan neked is hasznos lehet.

Felejtsd el, hogy egyesével kiterítgeted a ruhadarabokat a szárítóra. Sokkal jobb megoldás, ha vállfán szárítod őket.

Sammy bevett szokása, hogy a pólókat vállfára teszi és így akasztja ki őket a szárítókötélre. Ezzel rengeteg helyet spórol. Később pedig nem kell a vasalással bajlódnia, hiszen a ruhák gyűrődésmentesen száradnak meg.

„Valaki más is csinálja még így?”

-kérdezte meg követőit a TikTokker.

A válaszokból az derült ki, hogy a kommentelők nagy része már alkalmazza a technikát és maximálisan egyet ért a hasznosságával.

Akik pedig eddig még nem próbálták, remek ötletnek találták és ezután garantáltan alkalmazni fogják.

@athomewithsammy Try this if youve got a washing line like this and you’ll have much more space to get stuff out… #hacks #summer #washing #mumhack #mumsoftiktok #hacklife ♬ The Sun Is Shining - Stefy De Cicco & 1 World & Bob Marley & The Wailers

Forrás: The Sun

Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

SZÍNES
A Rovatból
Itt a legújabb állásinterjú-hack: „só és bors teszt” dönt a személyiségünkről
Egészen meglepő furcsaságokkal találkozni időnként egy-egy felvételi elbeszélgetésen, de ez a mostani minden eddigit túlszárnyal.

Megosztom
Link másolása

Mindannyiunknak feltettek már életünk során egészen elképesztő, kissé ostoba, véletlenszerű kérdéseket a különböző állásinterjúkon, amikről a potenciális munkaadók azt gondolják, hogy elárulnak valamit a jellemünkről.

Vannak, akik órákat töltenek azzal, hogy átdolgozzák az önéletrajzukat, vagy gyakorolják a különböző kérdéseket, amiket a nagy interjú előtt feltehetnek nekik, de ezt ugye nehéz előre látni.

Most a Redditen derült fény egy újabb trükkre: egy felhasználó főnöke ugyanis az egész interjú kimenetelét egy „só és bors teszt” alapján döntötte el.

És még csak nem is egy étteremben!

A bejegyzés szerint: „Korábban dolgoztam egy cégnél, ahol egésznapos interjúkat tartottak több emberrel, és ezek közül az egyik mindig egy ebédinterjú volt. A főnökön pedig arra alapozta a döntését, hogy az interjúalany megkóstolta-e az ételét, mielőtt sóért, borsért, csípős szószért vagy bármi egyéb ízesítőért nyúlt volna.” - kezdte.

„Ha nem kóstoltad meg először az ételt, nem mentél át a teszten.”

Az már biztos, hogy ez egy igen bizarr személyiségteszt.

Bár magyarázatot sohasem adott, feltehetően ahhoz van köze, hogy az ember úgy hozott meg egy döntést, hogy előtte nem is próbálta ki, nézte meg, hogy jó lett-e az étel. Inkább egyből igazított rajta.

De nem ez az egyetlen furcsa interjú- és tesztelési technika.

Egy másik cégnél ugyanis arról számoltak be, hogy az interjú során mindig elmennek egy kör sétára a konyha felé, ahonnan valamilyen itallal távoznak.

Később visszatérnek az interjú helyszínére, végigveszik a kérdéseket, majd azt nézik meg, hogy a beszélgetés végeztével mi történik az üres pohárral. Vissza akarja-e vinni a jelentkező a konyhába?

„Fejlesztheted a készségeidet, szerezhetsz tudást és tapasztalatot, de minden a hozzáálláson múlik”.

Szóval, ezek alapján akkor érdemes néhány hasznos infót megjegyezni, ha az ember valamiért hasonlóan érdekes állásinterjúra keveredik: soha ne tegyél sót vagy borsot az ételedre, azelőtt, hogy belekóstolnál, és mindig mosd el magad után a kávéscsészét.

Az összes többi teljesen jelentéktelen dolog, minthogy hány év tapasztalatod van, beszélsz-e jól angolul és így tovább, másodlagos.

Forrás: LadBible

Megosztom
Link másolása

Ajánljuk