LOVE

Leánylopás, nemzőtárs, pacalvetés – ilyen volt a házasság a régi paraszti világban

Az együttélés a mai pároknak se mindig egyszerű, de azért jó, hogy ma már nem kell az ember lányának nyers pacallal a nyakában álldogálni a templom előtt, ha félrelépett.

Megosztom
Link másolása

Ugyan manapság már senki sem szólja meg az embert, ha egyházi vagy polgári szertartás és ezeket igazoló dokumentum nélkül éli le az életét a szerelmével, a házasság intézménye nem ment ki a divatból. Hogy ez az igény nosztalgia, meggyőződés vagy a praktikum miatt maradt fent, azt most nem tárgyaljuk, azt viszont annál inkább, mik azok az olykor furcsa, olykor megdöbbentő, de mindenképpen tanulságos képződményei a régi paraszti társadalomnak, melyek a házasság előtti és alatti időszak különféle problémáit igyekezték orvosolni.

Lakva ismerszik meg az ember

Ma már senki se lepődik meg azon, ha egy szerelmes pár először összeköltözik, és csak bizonyos idejű együttélés után mondja ki egymásnak a boldogító igent.

Azt gondolnánk, hogy ez régen elképzelhetetlen lett volna. Pedig a magyar paraszti világban is létezett ilyen, úgy hívták, próbaházasság. A Magyar Néprajzi Lexikonban ezt írják róla:

„A próbaházasság a közösség és család tudatával létrejött, a törvényes házasság előtti szexuális viszony, amely nem ellentétes a bevett erkölcsi normákkal.”

Ez a jóváhagyott tesztüzemmód néha csak pár hónapig, de akadt, ahol egy egész évig is eltartott. Ha menet közben összejött a gyerek, az nem számított szégyennek, hiszen a menyasszony termékenységét bizonyította. Ha viszont végül nem így történt és a párocska szét is ment, a lányra rendszerint ráfogták, hogy meddő, így aztán gyakorlatilag lenullázták a további házasodási esélyeit.

A bukovinai székelyeknél és Kalotaszegen hasonló célt szolgált a leányszöktetés, leánylopás, nőrablás, bár ez általában inkább azért következett be, hogy a lány szülei erre az enyhének nem mondható nyomásra beleegyezzenek a frigybe.

Választhatott a kedves papa és mama, hogy melyik a nagyobb szégyen: hozzáadni a lányt egy olyan emberhez, aki gazdasági, vallási vagy egyéb társadalmi helyzetéből adódóan nem volt megfelelő parti, vagy egy életen át tűrni a közösségnek az ex lex kapcsolatra (ún. vadházasságra, lásd később) tett megjegyzéseit.

Egy tisztességes leányrablásban a vőlegény barátai is segédkeztek, már csak azért is, mert sokszor megneszelte a lányos család a tervet, és pálinka meg foszlós kalács helyett vasvillával várta a társaságot. Ha végül a rablás sikeresnek bizonyult, a fiatalok addig éltek a vőlegény szüleinek házában, amíg komámasszonyék beletörődtek a helyzetbe - utána persze megtartották az esküvőt is. Viszont állítólag ezek a lányszöktetések sokszor csak azt a célt szolgálták, hogy a költséges lakodalom megtartását elkerülhesse a fiatal pár.

A mai elopement esküvők hátterében is sokszor a családi büdzsé védelme áll, nem csak az, hogy nem akarunk anyóssal vagy Rózsi nénivel egyezkedni az ültetési renden.

Az esküvő előtti közös háztartás kipróbálását egyébként ma sem érdemes kihagyni, még a legbombabiztosabbnak ítélt szerelem esetében sem. Az összecsiszolódás, a munkamegosztás kialakítása, a személyes terek és idők mindenfajta esküdözés előtti tisztázásával sok pénzt és bosszúságot takaríthat meg magának a pár.

Oh, baby, baby, it’s a wild world...

Sokan vannak egyébként, akik ezen időszak - mármint a próbaházasság, vagy mai szóval élve az együttélés - alatt annyira bejönnek a gyakorlatba, hogy egy idő után felesleges, macerás és költséges mulatságnak gondolják a hivatalos papírozást, meg a lagzit. A vadházasság kifejezést ma már csak viccesnek szánt véleménynyilvánításra használják, régen azonban volt, akinek kizárólag ez az út volt járható, ha együtt akart élni valakivel. Ismét idézem a Magyar Néprajzi Lexikont:

„A vadházasság állami hatóság előtti házasságkötés vagy egyházi esküvő nélkül létrejött együttélés férfi és nő között. A magyar parasztságnál elismert együttélési forma, ha házasfelekként gazdaságilag együttműködve, együtt lakva, szexuális kapcsolatot tartanak fenn, esetleg utódokat hoznak a világra. Ez a kapcsolat elsősorban idősebbekre, özvegyekre, elváltakra, esetleg testi fogyatékosokra volt jellemző.”

Az alföldi tanyavilágban például a vadházasságnak sokszor az volt az oka, hogy nem volt lehetőség elmenni a városokban székelő hatóságokhoz, hiszen az, hogy egyszerre mindketten ilyen hosszú időre elhagyják a tanyát, az állandó munka miatt gyakorlatilag kivitelezhetetlen volt. Így egyfajta fordított elopement esküvő jött létre, ahol a lakodalmat megtartották, a hivatalos esketésre meg sokszor csak a negyedik, ötödik gyerek születése után került sor. A paraszti társadalom – amennyiben a házasság erkölcsi normáit a felek betartották - ezeket a kapcsolatokat is teljes jogú házasságnak ismerte el, ez alapján tagozta be a párokat a különböző közösségi feladatokba és eseményekbe. Csak a hivatkozó terminológiában tettek különbséget a törvényes és nem törvényesített párok között.

A népnyelvben ennek az állapotnak egyébként igen sokféle megjelölése volt: bagóhiten élés, ebhiten élés, összeállás. A szertartás hiányára célzó megjelölések: disznóvályúnál való esküvő, összekötötték a madzagot, balkézről esküdtek, holdvilágnál esküdtek, fűzfa alatt esküdtek. Bár utóbbi kettő mai szemmel nézve egészen Disney-hercegnős, romantikus megoldás, a 19. század előtti világ érzelemmentes, alapvetően gazdasági vagy vallási alapon elrendezett engodám frigyei között sokszor ez volt az egyetlen lehetőség egy valódi szerelemi házasságra.

(Be)etetés

Egy férj megfogására vagy megtartására számtalan ősi női bölcsességet találunk a magyar nyelvben is. Ilyen például a klasszikus „Egy férfi szívéhez a hasán keresztül vezet az út”, amihez az én apai nagyapám még hozzátette a férjemnek annak idején, hogy „A fiatalasszony főztjét mindig dícsérni kell.” Így párba állítva valóban hasznos tanácsnak tűnnek, hiszen nagymamám fantasztikus szakácstudománya valószínűleg sosem szökkent volna szárba, ha annak idején nagyapám türelmesen körbe nem rágja a félig főtt túrógombócokat, amikkel az új asszony kedveskedni akart neki.

„A bikát etetni kell” mondás már kevésbé egyértelmű, hiszen a férjre, mint bikára való utalás egyaránt irányulhat egy feleség házastársi és élelmezési kötelezettségeire. „A megszákolt halat nem kell etetni” viszont azt sugallja, hogy a kezdeti beetetési időszak után kevésbé kell e két téren teljesítenie az asszonynak.

Nem tudom, vajon a vőlegények milyen feleségmegtartási-bölcsességet szoktak kapni, mindenesetre szomorú, hogy anyáink szerint a férfiakat kizárólag ezzel a két eszközzel lehet távol tartani a házasságtöréstől.

Amit viszont a szájhagyomány és ezáltal a néprajz is ismer, az az ételnek és a paráznaságnak egy egészen meghökkentő párosítása: a pacalvetés.

A 18. században ugyanis voltak olyan települések, ahol

a házasságtöréssel megvádolt nőknek vezeklésképpen ki kellett állnia a templom elé egy hatalmas nyers pacallal a nyakukban.

Ennek a büntetési módnak a továbbfejlesztett változata a „kipacalozás”, amikor is marhapacalt terítettek a bűnösre és seprűvel kihajtották a faluból.

Egy másik, református területeken elterjedt egyházi eredetű büntetés, az eklézsiakövetés ennél talán egy fokkal kellemesebb, szó szerint és átvitt értelemben is kevésbé gyomorforgató volt: a bűnöst a templomban istentisztelet alkalmával különálló fekete székre ültették, vagy a szószék mellé állították és fekete terítővel leborították, majd a pap a szószékről bűnbánatra hívta fel. Ekkor hangosan meg kellett vallania bűnét és bűnbocsánatért esedeznie.

A megszégyenítés különböző formái után általában lezáródott az eljárás, már csak azért is, mert a törvényesen megkötött házasságot állandónak, felbonthatatlannak tartották.

Ilyen procedúrának egyébként jellemzően csak asszonyokat tettek ki, a férfiak félrelépései felett valahogy a férfiak által gyakorlott állami és egyházi testületek érdekes módon rendre szemet hunytak.

Azonban volt egy érdekes élethelyzet, amikor a nő a férjén kívül mással is hálhatott: ha a törvényes házasságba nem született gyermek, a problémát orvosolandó, a férj nemzőtársat hívhatott a feleségéhez.

„A nemzőtárs csak idegen lehet, vér- vagy műrokont (koma) nemzőtársnak nem hívnak. A férj esetleg a „szívességért” pálinkával fizet. A gyermeket a férj törvényes leszármazottjának tekintették."

Na! téged is egy pohár pálinkáért csináltak! – szólt régen a mondás, de érdekes, hogy a férjet helyettesítő nemzőtársról nem csak a magyar, hanem a német, litván, görög joghagyományok is tudnak, sőt, állítólag a Hawaii- szigeteken is bevett szokás volt így biztosítani a család tagjainak gyarapodását.  (A mai spermabankok tehát gyakorlatilag diszkrét nemzőtárs-kereső intézmények. Mindenesetre utóbbiak használatára senki se kötelezheti a másikat, sőt, férj se kell hozzájuk.)

Nem feltétlenül könnyebb, csak más

Ma már nem kell attól félnünk, hogy egy szürke novemberi napon bekopogtat hozzánk a régen gyalogsátánnak is nevezett házasságközvetítő, és kenetteljesen tudtunkra adja: a szüleink megegyeztek a szomszéd srác szüleivel, hogy farsangkor összeadnak minket. (Aztán még meg is kell kínálnunk egy kis alkohollal meg sütivel, mint valami Szomszédok-beli Janka nénit)

Attól se kell félnünk, hogy házasságtörés esetén szalmakoszorúval a fejünkön vernek végig minket a falun, hogy utána már csak lápi boszorkányként tudjunk tevékenykedni (amíg amiatt is ránk nem szállnak).

Ma már bármiféle hivatalos okirat nélkül leélhetjük az életünket a szeretett személlyel, vállalhatunk gyereket, aztán dönthetünk úgy, hogy mégse maradunk velük egy fedél alatt, aztán akár vissza is költözhetünk. Hozzámehetünk és elválhatunk ugyanahhoz az emberhez többször is.

Szabadság van.

(Vagy ahogy az én családomban szoktuk mondani: Esküvő van, mindent szabad, hurrá!)

Csak ez a fene nagy szabadság, akár az egyre több és egyre könnyebben elérhető információ: elég nyomasztó tud lenni.

Meddig várjon, keressen az ember, míg biztosan megtalálja az igazit? Hány párterapeutát, mediátort kell együtt, és hány pszichológust vagy érzelmi naplót külön-külön is elkoptatnunk addig, amíg végül megoldódik egy probléma, és együtt, erősebben mehetünk tovább az úton? Vagy hol van az a lélektani határ, amikortól már nem érdemes egy házasságért küzdeni?

Sajnos ezekre a kérdésekre kizárólag mi magunk tudunk válaszolni. Nem dönthet helyettünk sem a férjünk, sem a szüleink, sem az állam, sem az egyház, sem a barátnők.

Pokoli nehéz nap mint nap felvállalni a saját döntéseinket, és elszámolni azok következményeivel.

De ettől vagyunk, ettől leszünk többek egy egész életében mások irányítása alatt nyomorgó 19. századi kamaszlánynál: hogy felelős felnőttként kezeljük saját boldogulásunkat és boldogságunkat.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


LOVE
Ez az 5 női név vonzza legjobban a férfiakat – nézd meg, hogy a te neved köztük van-e!
Lehet, hogy ideje lecserélni a nevedet a társkereső alkalmazásokon?

Megosztom
Link másolása

Tényleg ennyire fontosak a nevek? Bizonyos esetekben igen, hiszen a neved adja meg az identitásod, és sok kultúrában különös figyelmet fordítanak arra, hogy milyen nevet adnak a gyerekeknek, amelyek sokszor érzelmi jelentéssel is bírnak.

A párkeresés világában viszont talán nem gondolnád, hogy a neved olyan nagy szerepet játszik. Ha barátot vagy barátnőt keresel, mit számít, hogy hívnak?

Aztán most kiderült, hogy a neved igenis hatással van a szerelmi életedre!

Ráadásul még azt is befolyásolja, hogy mennyi válasz érkezik hozzád az online társkereső oldalakon. A The Grade nevű társkereső alkalmazás megvizsgálta, milyen hatással van a név, amellyel megjelenünk a profilunkban, a sikeres jobbra húzásokra.

Ezek a nők találják meg a szerelmet a legnagyobb eséllyel:

1. Erika

2. Rebeka

3. Niki

4. Jen

5. Sarah

Néhány név esetében már egy betű is hatalmas különbséget jelenthet. Például az "Erica" név kevesebb jobbra húzást kap, mint az "Erika". Ugyanez igaz a "Sarah"-ra is, aki több jobbra húzást kap, mint "Sára" - derítette ki a Yourtango.

Te mit gondolsz? Lehet, hogy a neved befolyásolja a szerelmi esélyeidet?


Megosztom
Link másolása

LOVE
A nő szörnyű felfedezést tett leendő férjéről hetekkel az esküvő előtt, ami mindent megváltoztatott
Ha most azt gondolnád, hogy „á, velem ilyen nem történhet meg”, hát sajnos Megan Clarke sem így indult neki.

Megosztom
Link másolása

Egy nő szívszorítóan őszinte történetben mesélte el, hogyan jött rá, hogy a vőlegénye az egész életéről hazudott, mindössze hetekkel az esküvőjük előtt. És ha most azt gondolnád, hogy „á, velem ilyen nem történhet meg”, hát sajnos Megan Clarke sem így indult neki.

Oké, mindannyian elejtünk néha egy-egy kis füllentést randizás közben, de te vajon meddig mennél el, hogy lenyűgözz valakit? Megan 27 évesen azt hitte, megtalálta a mesébe illő szerelmét, amikor belevágott a kapcsolatba Lord Bertie Underwooddal, egy elbűvölő órásmesterrel (igen, órákat készít és javít).

Azonban itt kezdődnek a gyanús jelek, mert bár Megan nem igazán akart még megállapodni, a jóképű lovag teljesen elvarázsolta – és tegyük hozzá, nem volt nehéz dolga, hiszen Megan 20 éves volt, és épp menedzserként dolgozott Isle of Wight szigetén egy bárban.

Az úriember nem aprózta el: luxus randik, tengerparti villa, amiről mindenki csak álmodhat. Gondolhatnád, hogy mi baj lehet? Nos, elég sok.

„Olyan kedves, figyelmes és odaadó volt, mint egy igazi herceg” – mesélte Megan a Metro-nak. A kapcsolat pedig úgy robogott, mint egy gyorsvonat. Egy hónapon belül már elhangzott a „szeretlek”, Bertie pedig fél év múlva előhúzott egy Cartier gyémántgyűrűt. Mert miért is ne?

És itt jön a klasszikus „túl szép, hogy igaz legyen” szituáció, mert Bertie azt kérte Megantól, hogy ne tegyen fel róla képeket a közösségi médiára.

Persze, magyarázat is járt hozzá: apuci a haditengerészetnél szolgál magas rangban, és hát... tudod, diszkréció meg minden. Ez már önmagában is gyanús lehetett volna, nem beszélve a „Lord Bertie Underwood” névről. De Megan akkor még csak a rózsaszín felhők között lebegett.

A mese végül ott kezdett rémálommá válni, amikor Megan furcsa nevekre érkező leveleket talált az otthonukban.

Bertie persze mindenre tudott választ: „Á, ez csak az előző lakók levele!” – de Megan ekkor már gyanút fogott, és elkezdett nyomozni.

Ami ezután következett, az totálisan összetörte őt: Bertie több bankkártyát is használt különböző álneveken, és amikor Megan rákeresett ezekre a nevekre a neten, kiderült, hogy az ő „Lordja” valójában egy szélhámos. Olyan neveken követett el csalásokat, mint Robert Doughty és Robert Soanes-Madejski.

Megan világa összeomlott, és ha ez nem lenne elég,

a szakítás után kiderült, hogy Bertie nem kevesebb mint 30 ezer font adósságot halmozott fel az ő nevére is.

„Elmentem a rendőrségre és a csalás elleni szervezethez is” – mesélte Megan a The Sun-nak.

Megan azóta kifizette az adósságait, és újra felépítette az életét. Bertie pedig, nos, őt végül elítélték csalásért és öt év börtönt kapott.

De mint egy igazi filmbe illik, 2022-ben megszökött, és azóta is szökésben van.

Ez az egész sztori csak még jobban nyomasztja Megant, aki a Metro-nak azt mondta, ha összefutna Bertie-vel az utcán, megdermedne a félelemtől.

Na, ennyit arról, hogy léteznek-e „tökéletes pasik”...


Megosztom
Link másolása


LOVE
A szakértő szerint ez jelzi, hogy vége a házasságodnak és már nincs visszaút
Még a legboldogabb kapcsolatoknak is megvannak a maguk hullámvölgyei.

Megosztom
Link másolása

A viták időnként teljesen normálisak minden kapcsolatban, ahogy az is, ha néha eltávolodsz a partneredtől, vagy panaszkodsz rá a barátaidnak.

De hol van az a pont, amikortól egy kapcsolat kudarcra van ítélve?

Egy szakértő szerint van egy egyértelmű jel, amely a legtöbb kapcsolat végét jelzi.

Egy Reddit-fórumban, amelynek a címe: „Mi az, ami azt kiabálja egy párnál, hogy nem fog sokáig tartani?”, a felhasználók megvitatták azt a pontot, ahonnan már nincs visszaút egy kapcsolatban.

Valaki elmesélt egy dolgot, amit egy házassági tanácsadó mondott neki: „Egyszer egy buliban voltam, és ott volt egy házassági tanácsadó is, aki már húszvalahány éve foglalkozott párokkal. Megkérdeztem tőle, mi az az egyetlen jel, ami azt mutatja, hogy a pár nem fog együtt maradni.

Habozás nélkül azt mondta: 'Ha az egyik fél megvetést mutat a másik iránt, akkor vége!'”

De mit is jelent pontosan a megvetés?

Kristen Mark, a szex és kapcsolatok kutatója a The Knot-nak azt mondta: „A partnered gúnyolása, lekezelő hangnem használata, vagy a szarkazmus kegyetlenségként való alkalmazása mind a megvetés jelei.”

A Reddit-felhasználók más jeleket is megosztottak arról, mikor van vége egy kapcsolatnak, vagy mikor kellene vége lennie.

Valaki így írt:

„Szerintem akkor, amikor már nem érdekel. Nem érdekel, hogy vitatkozz vele. Nem érdekel az intimitás. Nem érdekel, hogy erőfeszítést tegyél.”

Egy másik hozzátette: „Ha a barátaidat kérdezed, hogy szerintük szakítanod kell-e. Legalábbis nálam ez azt jelenti, hogy már meghoztad a döntést, csak szeretnéd, ha valaki megerősítené.”

Egy harmadik pedig így fogalmazott: „Ha azon kapod magad, hogy arról fantáziálsz, hogy újra szingli vagy. A megérzéseid gyakrabban helyesek, mint hinnéd.”

Jeff Guenther, egy amerikai terapeuta öt olyan problémát sorolt fel, amelyeket a párok gyakran képtelenek megoldani.

Először is, ha elkezditek elhanyagolni az apróságokat, például a flörtölést vagy egymás bókolását, Guenther szerint ez „jelentős szakadékot hoz létre”, amit nehéz helyrehozni.

Ha folyamatosan ugyanazokon a dolgokon vesztek össze, az is jelezheti, hogy a kapcsolat a végéhez közeledik.

Jeff azt is említi, hogy az eltávolodás és a függetlenség iránti vágy további jelek arra, hogy a kapcsolat vége felé tartotok.

Végül, ha az egyik fél érzelmeket kezd táplálni valaki más iránt, az szinte mindig biztos jele annak, hogy vége van.

„Az érzelmek áthelyezése egy másik személyre rendkívül megnehezíti az eredeti kapcsolat helyrehozását, ha nem egyenesen lehetetlenné teszi.”


Megosztom
Link másolása


LOVE
Tölts el 5 percet ezzel az egyszerű házimunkával, ha jobb szexre vágysz!
A szexuális életed nem az igazi? Akkor van egy jó tippünk, ami segíthet!

Megosztom
Link másolása

Ha mostanában úgy érzed, hogy a szexuális életed nem az igazi, talán érdemes egy pillantást vetni a hálószobád állapotára. Nem vicc, szakértők szerint a rendetlenség akár meg is ölheti a libidót.

Szóval, ha a szenvedélyes éjszakák helyett csak a szennyeskupac nő, ideje felkészülni a nagytakarításra.

Portia Brown szexuális tanácsadó a The Guardiannek nyilatkozva elmondta, hogy a rendetlen környezet bizony hatással lehet a szexuális életre. „Tanulmányok kimutatták, hogy a rendetlenség stresszt okoz, ami negatívan hat a libidóra” – magyarázta. És valljuk be, nehéz igazán átadni magad az élvezetnek, ha közben azon agyalsz, miért nem tetted még el a két hete hordott ruhádat.

Cam Fraser, a férfiak szexuális coacha is hasonló véleményen van. Szerinte a hálószobának egyfajta menedékként kellene működnie, ahol semmi nem vonja el a figyelmet. Ez pedig azt jelenti, hogy sem a rendetlenség, sem a napi stressz nem kaphat helyet az ágyban.

„Legalább öt percet szánj arra, hogy elpakolj a hálóban, mielőtt bármi történne”

– javasolja Fraser. „Ha piszkos ruhák vannak az ágyon, dobj mindent a szekrénybe, csukd be az ajtaját, és ágyazz meg.”

De a rendetlenség mellett van még egy meglepő tényező, ami problémát okozhat a hálószobában: túl sok intimitás. A szakértők szerint, ha az egyik fél állandóan össze szeretne bújni, de a másik nem igazán rajong ezért, az komoly feszültséget okozhat a kapcsolatban. Natasha Silverman, a Relate párkapcsolati tanácsadója szerint ilyenkor

az egyik fél úgy érezheti, hogy túlzottan elárasztja a másik közelsége, és ez visszahúzódáshoz vezethet. Ez pedig egy ördögi kör: az egyik fél próbál távolságot tartani, a másik pedig folyamatosan közeledne.

„Ez egy nagyon káros ciklus lehet mindkét fél számára, különösen annak, aki több kapcsolódásra vágyik” – mondja Silverman. Hogy ezt elkerüld, érdemes néha megkérdezni a partnered: „Ez neked is jó így? Szereted, ha ilyen sokat ölelkezünk?”. Ha azt látod, hogy ez feszültséget okoz, lépj hátra egy lépést, és hagyd, hogy a partnered is kezdeményezzen.

Szóval, ha úgy érzed, valami nem stimmel a hálószobában, érdemes lehet először a környezeteden változtatni. Rendezd át a teret, és figyeld meg, milyen hatással van ez a kapcsolatotokra – néha már egy kis rendrakás is csodákra képes.


Megosztom
Link másolása