FONTOS

A fuldokló soha nem kiabál és kalimpál, az néma folyamat - így kerüld el a bajt idén a strandon

Hajlamosak vagyunk azt hinni, a baj csak mással történik meg. A pihenés fontos, ám eközben nem szabad elfelejteni a kockázatokat a jó úszó felnőtteknek és a bizonytalanul úszó gyerekek szüleinek sem.

Megosztom
Link másolása

A strandszezon a vidám fürdőzés mellett a megszaporodott vízi balesetek időszaka is, ezért bár csábító lehet a fék nélküli mókázás, észnél kell lenni. Szerencsére az önfeledtség és a tudatosság járhat kéz a kézben, nem ellentétei egymásnak, megelőzéssel elejét tudjuk venni a bajnak.

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) szerint tavaly augusztus 1-jéig, tehát nagyjából a fürdőző szezon feléig 93 esetben kellett beavatkozniuk, ezelatt összesen 204 személyt mentettek csak a Balatonból.

A korán és nagy robajjal érkező 2024-es nyár sem indult mentés nélkül. A VMSZ tájékoztatása szerint egy vízibicikliző család sodródott a parttól jogszabályilag megengedettnél távolabb négy kisgyermekkel. A felelőtlen felnőttek senkire nem adtak mentőmellényt, a pici, óvodáskorú gyerekekre sem. Rajtuk karúszó volt, ami nyílt vízen, úszásképtelen gyerek esetében semmire nem jó.

„Kollégáink elmagyarázták nekik, hogy ez nagyon veszélyes, amit a szülők szerencsére azonnal megértettek, és ki is bicikliztek a partra” - adta hírül a VMSZ a friss esetet.

Kamaszokat is menteni kellett, akik csak a szerencsének köszönhetik, hogy nem történt baj. Elsodródtak a parttól kajakjaikkal, az egyikbe pedig szivárogni kezdett a víz. Mobiltelefon nem volt náluk, egy közelben manőverező vitorlás figyelmességből kérdezett rá, hogy mi a helyzet. Így tudták riasztani hozzájuk a vízimentőket. Egy gumimatraccal elsodródott nőt is menteni kellett már júniusban a Balatonból.

Ezek az esetek nem arra valók, hogy bárki felett pálcát törjünk, sokkal inkább arra, hogy a megelőzésre és tudatosságra tanítsanak.

Sajnos minden évben visszatérő probléma, hogy az emberek túlbecsülik a képességeiket a vízen. Nem elég ugyanis jó úszónak lenni, és ha baj van, sem akkor fogjuk tudni kimenteni a szerettünket, amikor az segítségért kiált integetve.

A fuldokló ember ugyanis soha nem integet, és soha nem kiált segítségért, mert erre fizikailag képtelen.

Ha van kártékony hozadéka a vízimentős hollywoodi filmeknek, akkor az az, hogy sokan még ma is azt hiszik miattuk, hogy egy hajóbaleset vagy egy félresikerült velencei tavi vízibiciklizés után az emberek félreérthetetlen jelzéseket küldenek a külvilág felé fuldoklásukról. De ez nem így van. A fuldoklás mindig néma folyamat.

Ha a bajbajutott még a vízfelszínhez közel van, akkor üveges tekintettel próbálja oldalirányban vagy előrefelé tartani a kezeit, miközben szájjal a víz felszíne felé közelít, a fejét pedig hátra szorítja.

A mozdulatok ilyenkor reflexből jönnek, az ember nem kontrollálja magát, ezért biztosan nem tud integetni, vagy fel-felnyomni magát a víz felszínére.

Ha valaki egyszer elmerül, akkor már ez a fiziológiai mechanizmus lép életbe. Sajnos a legjobb úszó is elmerülhet, vagy felléphet nála egészségügyi probléma, ami miatt fuldokolni kezd – az pedig az ő esetében sem néz majd ki másképp. Magyarország vizei nem átlátszóak, és a gyakorlattal rendelkező vízimentők is nehezen találnak meg elmerült embert ilyen viszonyok közt, már csak ezért is jó elkerülni a bajt.

Mi vezethet fuldokláshoz?

Mondjuk vízi sportok közben egyetlen szerencsétlen mozdulat is eredményezheti azt, hogy valaki a vízbe fordul. A vízbe esett ember pillanatok alatt elmerül, és néha vissza tudja tartani a lélegzetét, így elkerülve, hogy azonnal víz kerüljön a légcsövébe. Ám gyakran a sokk hatására a reflexek miatt levegőt vesz a víz alatt, ami könnyen vezet katasztrófához.

A mentőmellény nem strandeszköz, szögezi le a VMSZ. Megfelelő módon kell viselni, és ők maguk mindenkinek ajánlják a viselését, aki nyílt vízre megy.

A mentőmellény nem ciki, hanem felelős döntés.

A vízbe ugrálás jó mókának tűnik, de egy rosszul mért vízmélység csonttöréshez vezethet, ha felhevült testtel hirtelen ugrik valaki hideg vízbe, akár reflexes légzésmegállás is bekövetkezhet, vagy szívritmuszavar, ami a vízbe került embert a fuldoklásig sodorhatja.

Azt például tudtad, hogy túltelített gyomorral, egy kiadós étkezés után sem jó hideg vízbe menni lazulni egy kicsit? Az emésztés folyamata és a hideg víz együttesen okozhat az arra hajlamosaknál szívritmuszavart.

Ne menj el valaki mellett azért, mert részeg! Kisgyerekek, ittas emberek vagy mozgásukban korlátozottak sekély vízben is megfulladhatnak, ezt ne feledd - és ezt senki nem érdemli.

Mit tehetsz azért, hogy elkerüld a vízi baleseteket:

Sose becsüld túl magad! Vízi balesetek esetén rengetegszer az a kiindulópont, hogy a fürdőzők nem mérik fel a kockázatokat, és azt hiszik, őket valamilyen oknál fogva nem ragadhatja el a víz.

1. Figyeld az időjárás jelentést megbízható oldalakon!

Figyeld napjában akár többször is az időjárás jelentést - megbízható meteorológiai oldalon, figyeld az UV sugárzásról szóló jelentéseket, a víz hőmérsékletét és a szélerősség változásait is. Ha vihar-előrejelzést kapsz, bármilyen vonzóak is a hűs habok, ne menj a vízbe.

Van egy nagyon izgalmas viharjelző kvíz is, amiből kiderülhet, mennyire ismered az ilyenkor szükséges óvintézkedéseket.

2. Töltsd le a segélykérő appot!

Létezik egy BalatonHelp applikáció, amivel ma a leggyorsabb a segítségkérés, ha bajbajutott embert látunk, vagy minket ért veszély a vízen.

„Amennyiben a BalatonHelppel riasztanak minket, szolgálatvezetőnk látja a segítséget kérő GPS koordinátáit a monitoron és a telefonszámot is, amiről érkezett a segélykérés, így azonnal hívja is a segítségkérőt. Műszaki mentést is a leghasznosabb BalatonHelpen keresztül kérni” - fogalmaz a VMSZ.

3. Legyen nálad mentőmellény!

A már említett mentőmellény legyen olyan alapfelszereltséged, akár egy tubus naptej. A karúszó nem elég! A Balaton körül egyébként idén már nyolc mentőmellény állvány áll, amelyből különböző méretű gyerekmellényeket vehetnek el az emberek, amíg a strandon tartózkodnak. Állványonként 12 darabról van szó.

A Siófoki Nagystrandon, Balatonalmádiban a Wesselényi Strandon, Balatonkenesén a Bezerédj Strandon, Alsóörsön a Községi Strandon, Balatonlellén a Napfény Strandon és a BAHART kikötőjében, Keszthelyen a Városi Strandon, valamint Gyenesdiáson a Diási Játékstrandon érhetők el.

4. Gyereket soha ne engedj egyedül a vízbe!

Fáradtan ne matracozz vagy SUP-ozz akkor sem, ha biztos úszó vagy, mert ha bealszol és úgy fordulsz a vízbe, könnyen kész a tragédia.

Mit tegyünk, ha fuldoklót látunk?

Azonnal riasszuk a Vízimentőket akár a 112-es segélyhívón is. A fuldokló kimentését tapasztalt szakértőre kell bízni, mert

a fuldokló önkéntelenül csapkod és ahogy szeretné magát a felszínen tartani, mindenben és mindenkiben megkapaszkodik, ezzel akaratlanul is maga alá nyomja a mentésére sietőt is.

Ha nem megfelelően alkalmazzák rajta a speciális mentési fogásokat, akkor a mentő is bajba kerül. Ha valaki sziklaszilárdan biztos a mentési tapasztalatában, és a fuldokló után megy, óvatosan közelítse meg őt emiatt.

Ha a bajbajutott már szárazföldön van, szükség esetén alkalmazzuk az újraélesztést. Akár eszméleténél van, akár nem, ki kell hívni hozzá a mentőket, mert a fuldoklás vagy más egészségügyi panasz is járhat később jelentkező tünetekkel.

Ha nem ismered a vízi baleset utáni elsősegély nyújtás szabályai, vagy hirtelen leblokkolsz, akkor is akadhat segítség: a Balaton körül 85 helyen van mentőöv tábla. Ezeken lépésről lépésre leírják, mikor mit kell tenned.

A legjobb mégis az lenne, ha kellő körültekintéssel baleset nélkül élveznéd ezt az idei forró, de nagyon szép nyarat.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Felháborító! Szülés előtt álló kismamáknak azt írják, előre főzzenek a férjüknek, és vasaljanak rájuk, mielőtt szülni mennek
Tényleg ennyire életképtelenek a férfiak, vagy csak hülyének nézik őket? És miért lenne a háztartás egyedül a nő gondja?

Megosztom
Link másolása

Döbbenetes poszt jelent meg a "Nem tehetsz róla, tehetsz ellene" Facebook-oldalon.

Egy olvasó küldött be egy fotót.

A kép egy kiadványról készült, amiben a szülés előtt álló kismamáknak azt javasolják, hogy mielőtt kórházba vonulnak, még gondoskodjanak a férjükről: főzzenek nekik több napi ételt, és vasalják ki az ingeiket.

Az olvasó a következő szavakkal tolmácsolta:

"Nemrég milyen csodálatos szóróanyagot fedeztem fel a védőnőtől kapott kismamapakkomban, avagy prioritások a szülés előtti pillanatokban."

A kommentelők közül páran is ezt firtatták, de mi is megkérdeznénk:

Aki ezt a kiadványt írta, melyik évezredben él? Miért is lenne a háztartás egyedül a nő gondja? Egy férfi már az ingét sem tudja kivasalni, és felöltözni sem tud egyedül? És tényleg ennyire hülyének és életképtelennek nézik a férfiakat, hogy előre megfőzött több napi élelem nélkül egyszerűen éhen halnak? És valóban ez lenne a legfontosabb egy szülés előtt álló nőnek, hogy még robotoljon egy sort, mielőtt egy több kilós gyermeket présel át a testén?

Emberek, hol élünk?

Íme, az eredeti poszt:


Megosztom
Link másolása

FONTOS
Egy tinédzser fiú megölte magát MI chatbot barátnője miatt
A chatelőzményekben látták, hogy a fiú korábban szerelmet vallott a robotnak.

Megosztom
Link másolása

Egy 14 éves fiú mostohaapja fegyverével lőtte le magát, miután mesterséges intelligenciával működő chatbot „barátnője” ezt sugallta neki.

Sewell Setzer a floridai Orlandóban élt, élete utolsó heteiben pedig egy „Dany” nevű chatrobottal beszélgetett, aki a Trónok harca szereplője, Daenerys Targaryen után kapta a nevét.

Setzer, aki az év elején járt terapeutánál, inkább Dany-vel beszélgetett a küzdelmeiről, és megosztotta, hogy gyűlöli magát, „üresnek” és „kimerültnek” érzi magát, és néha az öngyilkosságra gondol – derült ki a naplójából és a chatelőzményekből.

A The New York Times tudomása szerint a naplójába azt írta, mennyire élvezi, hogy elszigetelődik a szobájában, mert ilyenkor el tud szakadni ettől a valóságtól, és emellett nyugodtabbnak is érzi magát. A Daily Mail szemléje szerint azt is megírta, szereti Dany-t.

A tinédzser február 28-án lőtte le magát családi házának fürdőszobájában, miután szerelmet vallott Dany-nek. A chatbot állítólag így válaszolt:

„Kérlek, gyere haza hozzám minél hamarabb, szerelmem”

Setzer édesanyja szerdán pert indított a chatbotot létrehozó Character.AI és a Google ellen. Azt állítja, hogy a veszélyes chatbot alkalmazás visszaélt és kizsákmányolta a fiát, és manipulálta őt, hogy öngyilkos legyen.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Reagált a szülni készülő nőket vasalásra, főzésre buzdító írásra az államtitkár, aki maga is „egy 5 gyerekes apuka, aki maga vasalja az ingjeit"
Kijelentése nem csillapította a közhangulatot.

Megosztom
Link másolása

Ahogy mi is megírtuk, felháborító üzenetet közvetítő prospektus terjed a kismamák körében. Egy újdonsült anyuka a védőnői szolgálattól kapott kismamapakkjában fedezte fel a kiadványt, ami az alábbi kijelentést tartalmazza:

„Gondokodjunk előre Apáról is! Nem árt felkészülni otthonra több napi étellel és néhány kivasalt inggel.”

Ezt a nőket lekicsinylő és férfiakat is megalázó prospektust a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene Facebook-oldalon osztotta meg egy felháborodott olvasó.

A hír futótűzként terjed azóta a neten. Nem rég pedig Takács Péter egészségügyi államtitkár is reagált a leírtakra.

Kommentjében kiemelte, ő, mint „egy 5 gyerekes apuka, aki maga vasalja az ingjeit" szintén felháborítónak tartja, hogy ez a kijelentés nyomtatásba került, és több kismamához eljuthatott.

Állítása szerint ez egy magáncég kiadványa, az abban leírtak „semmilyen formában nem tükrözik az egészségügyi kormányzat álláspontját” – szemlézte a 444.hu.

Hozzátette, ő maga is mindent megtesz, hogy „csak szakmailag korrekt, üzleti érdektől mentes, családbarát szempontoknak megfelelő kiadványokat” kapjanak a védőnők.

Halász Noémi, a Momentum szegedi alelnöke nyílt levélben reagált Takács Péter hangzatos ígéreteire:

„Ahogy Ön is írja, ez egy tájékoztató anyag, mely egyelőre nem tiszta milyen úton, hány nőhöz jutott el. […] Felmerül ugyanakkor az, hogy hogyan juthat egyáltalán el a kismamákig egy ellenőrizetlen anyag! Önök, mindent központosítottak, a védőnői hálózatot sorra rombolták az elmúlt évek során. Nem elvárható, hogy a túlterhelt védőnők ellenőrizgessenek minden továbbadásra kapott anyagot! Az Önök feladata lenne, hogy szabályozott keretek között tartsák a kiadványokat, és csak szakmailag megalapozott, minden hasonlóan soviniszta megjegyzéstől mentes anyagokat juttassanak el a kismamákhoz! Mi lett volna, ha kifejezetten káros, veszélyes tanács van az anyagban?”

A képviselőnő kifejtette továbbá, hogy ha a kormánynak arra van kapacitása, hogy a gyerekvédelem jegyében könyvek tucatjait fóliázza be, akkor, hogy történhet meg, hogy a kismamáknak átadott anyagokat nem ellenőrzik?!

Halász továbbment az ügyben, egyenesen a prospektust kiadó cég ügyvezetőjét kereste fel. Ők készségesen vállalták, hogy a kiadványból az ominózus mondatot eltávolítják, sőt az egész kiadványt újraszerkesztik - derül ki a politikus legutóbbi Facebook-posztjából.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Káros trend terjed a fiatalok között, a sadfishing, amire a szülőknek is oda kell figyelniük
Ha valaki hosszú ideig vadászik mások figyelmére, együttérzésére és támogatására, az magával és másokkal is kitol.

Megosztom
Link másolása

Sajnos amióta létezik közösségi média, azóta terjednek időnként ijesztő, kifejezetten káros trendek és kihívások.

Az egyik ilyen, pár éve terjedő jelenség a sadfishing.

A sadfisher olyan manipulátor, olyan típusú energiavámpír, aki kifejezetten mások együttérzésére, sajnálatára, figyelmére vadászik. Sadfishing az a jelenség a közösségi médiában, amikor valaki szándékosan oszt meg szomorú vagy drámai tartalmakat – például a valós vagy valósnak beállított nehézségeit, csalódásait, veszteségeit, szomorúságát, magányát – annak érdekében, hogy figyelmet és támogatást váltson ki másokból.

A sadfishing lehet akár őszinte megnyilvánulás is, ám gyakran előfordul, hogy a sadfisher a valósnál drámaibb helyzetet mutat be, hogy a reflektorfénybe kerüljön, és reakciót kapjon.

Egyik változata az, amikor mások gyászát fordítja valaki lájkokra, reakciókra, például rendszeresen oszt meg hírességek vagy ismerősök haláláról szóló posztokat, és így hívja fel magára a figyelmet.

Miért káros a sadfishing?

Például azért, mert gyakorlott manipulátorok is használhatják. Ha felkeltik tinik, fiatalok figyelmét, akkor az együttérzésükön keresztül férkőzhetnek a közelükbe, és réveheti őket különböző dolgokra.

Egy másik káros következménye az, ha a sadfishing révén valaki kihasználja a környezetét.

A harmadik veszély abban rejlik, hogy egy idő után azok hitelét is rontja a sadfisher, akik valós problémákkal küzdenek, és segítségre szorulnak. Például elvonhatjáák a figyelmet a mentális problémákkal küzdő, közösségi oldalakon segélykiáltásnak beillő posztokat közzétevő tinikről.

És az is a kockázatok közé tartozik, hogy aki beleáll a sadfishingbe, az úgy járhat, mint a farkast kiáltó fiú. amikor tényleg gond van, már nem veszik komolyan.

Tehát hosszú távon pont az ellenkező hatást érik el a sadfishing-posztok.


Megosztom
Link másolása