Miért a nőket hibáztatjuk, ha nem jön a baba? „Több évnyi szenvedés után kiderült, hogy nem velem van gond”
A gyermekvállalás örömteli időszak, ami nem mentes a kihívásoktól sem. Egyre több esetben már maga a fogantatás is komoly gondot jelent. Évről évre több pár szembesül azzal a problémával, hogy hiába minden próbálkozás, nem érkezik a várva várt gyermek. Ilyenkor jönnek a meddőségi vizsgálatok, amelyek a nővel kezdődnek, és sokszor fel sem merül, hogy a férfi miatt nem sikerül a fogantatás, márpedig a meddőség okai ugyanúgy keresendők a férfiak oldalán is. Dr. Vörös Anna termékenységi szakértő, szülész-nőgyógyász szakorvos és egy érintett kismama mesélnek arról, milyen nagy tévedésben élünk, amikor a nőket okoljuk, ha nem jön a baba.
„Több év szenvedés után kiderült, hogy nem velem van gond”
„Sosem fogom elfelejteni, amikor az éves nőgyógyászati vizsgálaton mondtam az orvosomnak, hogy babát szeretnénk a férjemmel. A doki erre csak annyit mondott: próbálkozzanak, és ha nem sikerül egy-másfél éven belül, akkor jöjjön vissza” – kezdi a történetét Ági, egy magyar kismama, aki a neve megváltoztatását kérte. Videóhívásban beszélünk, de így is érzem, hogy súlyos mondatok következnek. Ági vesz egy nagy levegőt, és folytatja. „Nem sikerült. Másfél év múlva visszamentem a nőgyógyászhoz, aki laborvizsgálatra küldött. Az eredményeim jók voltak, így azt a tanácsot kaptam, hogy nyugodtan próbálkozzunk tovább, úgyis sikerülni fog. Újabb egy év telt el, de még mindig semmi nem történt, én pedig újabb vizsgálatokra mentem, ezennel egy magánklinikára, ahol drága és kellemetlen eljárások után ugyanazt mondták, mint elsőre a nőgyógyászom: minden rendben van velem. Csakhogy továbbra sem fogant meg a baba.
Végül eldöntöttük, hogy egy ausztriai klinikán kérünk segítséget. A lombikprogram eszünkbe sem jutott, de az osztrák orvosok azt mondták, hogy csak így lehet gyerekünk. A legmegrázóbb az volt, amikor több évnyi szenvedés után kiderült, hogy nem velem van gond” – meséli Ági. Az ausztriai magánkórház volt az első hely, ahol azt tanácsolták Áginak és férjének, hogy a férfi is vizsgáltassa meg magát. A házaspár ekkor szembesült a valósággal: a férfinak nem voltak életképes spermiumai. „Megráztuk magunkat, és az osztrák klinikán vállalkoztunk a lombikprogramra. Az első próbálkozás nem sikerült, elment a magzat. Újabb fél év után viszont mesterséges úton ugyan, de végre megfogant a gyermekünk.” Ági ekkor 39, férje 48 éves volt. Ági az interjú napján, július végén a huszadik hétben van, és most azért izgul, hogy minden rendben legyen a magzattal. A legtöbb nő magát okolja, és fel sem merül, hogy a férfi miatt nem sikerül a fogantatás (Fotó: Getty Images)
Ugyanakkora az esély arra, hogy a férfi meddő, mint a nő
A kismama története felkavart, másnap az egészet elmeséltem Dr. Vörös Anna termékenységi szakértőnek, szülész-nőgyógyász szakorvosnak, akit szakértőként kerestem a témában, és akinek meg sem rebbent a szeme az elmondottak után. Mint kiderült, Ágiék története gyakoribb, mint gondoltam. A meddőség körül számos tévhit és félreértés kering, az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy ha nem sikerül a fogantatás, akkor biztosan a női oldal a hibás, de a valóság sokkal árnyaltabb. „A meddőségi esetek 50 százalékában férfi-, 50 százalékban pedig női okokat találunk a háttérben. Ezért, amikor egy párnál nem jön össze a baba, először a férfit vizsgálom meg. Tehát nem azzal kezdem, hogy kérek egy hormonvizsgálatot a nőgyógyásztól, hanem kérek egy spermavizsgálatot az andrológusnál” – magyarázza a szakértő. Így hamar kiderül, hogy hol kell keresni a megoldást. De miért nőtt meg a meddőség a férfiaknál? Sokak szerint erről a levegőben és vízben keringő sok-sok mikroműanyag tehet, kérdezem is a szakorvost: igaz, hogy a környezeti tényezők miatt nőtt meg a meddők száma? De Dr. Vörös Anna csak rázza a fejét. Mint mondja,
Míg korábban a nők többsége a húszas évei elején szült, addig ma már sokan a harmincas éveik végére, sőt, negyvenes éveikre halasztják az első gyermek vállalását. Ehhez hozzátartozik, hogy a nők többsége öt-tíz évvel idősebb párt választ, mondván az idősebb férfiak érettebbek. Meglehet, hogy ebben van némi igazság, de hozzátartozik az is, hogy az életkor előrehaladtával a férfiak esetében is megnő a meddőség esélye. Ez az időbeli eltolódás pedig számos egészségügyi kockázatot hoz magával. „A férfiaknál is romlik a spermiumok minősége az életkor előrehaladtával. Egy idősebb férfi spermiumai kevésbé életképesek, ezért nemcsak a nőknek, hanem a férfiaknak is fontos lenne rendszeresen részt venni orvosi vizsgálatokon” – mondja a szakértő. Így időben fény derülhet a fájó kérdésre: miért nem jön a baba?
Mi a megoldás?
Már csak egy kérdés maradt, mit tehetnek azért a meddő párok, hogy mégis szülővé váljanak? Amikor kiderül, hogy a pár egyik, vagy rosszabb esetben mindkét felével gond van, még nem kell lemondani a családalapításról. Az asszisztált reprodukció, beleértve a régóta ismert lombikprogramokat is, általában megoldást nyújtanak, ugyanakkor nemcsak ez az egy út létezik. Dr. Vörös Anna hangsúlyozta, hogy nemcsak a lombik az egyetlen járható út, ezen kívül több más eljárás is elérhető, mint például az inszemináció vagy az ovulációs stimuláció. Persze az lenne a legjobb, ha a párok a 25-35 év között vállalnának gyermeket, hiszen a termékenységi szakértő szerint
Ezután folyamatosan csökken a spontán fogantatás esélye, míg végül ez a szám a nullához közeledik. Hogy ki, milyen megoldást választ, ez minden pár esetében változó. Annyi biztos, ne csak a nőkben keressük a hibát, ha kudarcot vall minden próbálkozás. A mondás, amely szerint egy férfinak bármikor lehet gyermeke, korántsem igaz, a férfi szervezeten is kifog az idő, akár tudomást vesznek róla a férfiak, akár nem.