Íme 6 döntő jel, ami segít kiszúrni, ha a partnered nárcisztikus
Manapság szinte mindenhol halljuk a nárcisztikus kifejezést, de nem is olyan egyszerű eldönteni, hogy valaki tényleg nárciszta-e, vagy csak egy kicsit önzőbb a kelleténél.
A két dolog között vékony a határ, de szerencsére
Ez különösen szíven üti az embert, ha olyan valakitől hallja, aki maga is élt már nárcisztikus kapcsolatban – mint például Caroline Strawson trauma terapeuta. Caroline, aki két gyermek édesanyja, elmondta, hogy házassága végén komplex poszttraumás stressz szindrómával (CPTSD) diagnosztizálták, miközben depresszióval, szorongással és önsértéssel is meg kellett küzdenie.
Azt is megosztotta, hogy csak a szakítás után döbbent rá, hogy „egy rejtett nárcisztikushoz ment feleségül”, és ezt követően úgy döntött, hogy az idegtudomány és a trauma-alapú technikák ötvözésével próbálja meg gyógyítani önmagát.
Ez a módszer bevált – sikerült teljesen megváltoztatnia az életét, és most másoknak is segít ugyanezt elérni.
Caroline-nak megvannak a saját hat parancsolata is ebben a témában, amelyeket szeretné, ha mindenki ismerne, hogy még időben felismerhesse, ha a párja esetleg nárcisztikus.
A Hogyan gyógyulj ki a nárcisztikus bántalmazásból című könyv szerzője a Daily Mailnek elmondta: „A nárcisztikus címkét gyakran használják arra, aki önző vagy bántó viselkedést mutat.
Míg egy önző férfi bántó lehet, egy igazi nárcisztikus mélyebb, áthatóbb sérüléseket tud okozni.”
A következő 6 tulajdonság árulja el a nárcisztikust:
Nagyzolás
Mindannyian azt szeretnénk, ha a párunk magabiztos lenne és tisztában lenne az értékeivel, de ha úgy viselkedik, mintha ő lenne a világ közepe, az arra utal, hogy nárcisztikus.
Caroline elmagyarázza, hogy figyelned kell arra, ha a párod hatalmas egóval rendelkezik, és túlzottan felnagyítja a sikereit és tehetségét, miközben különleges bánásmódot vár el - kivétel nélkül mindenkitől.
Elismerés iránti vágy
Ha valaki állandóan a figyelem középpontjában akar lenni, és folyamatosan mások elismerésére és csodálatára vágyik, az többről szólhat, mint egyszerű önzőségről.
Caroline szerint figyelned kell arra, ha a partnered „siker, hatalom és híresség fantáziáival van elfoglalva”, miközben kielégíthetetlen étvágya van a bókok és dicséretek iránt.
Azért ne feledd, hogy az ő egójának simogatása nem a te főállású feladatod. Ugyanis sosem fogod tudni kielégíteni ezirányú igényeit (sem).
Empátia hiánya
A nárcisztikusokkal való élet egyik legfrusztrálóbb része az empátia teljes hiánya, vagy ahogy Caroline fogalmaz, a
Bár néha sikerül elrejteniük érzéketlenségüket, a trauma terapeuta szerint ez később úgyis újra előjön, mert ez az egyik alapvető tulajdonságuk.
Ha észreveszed, hogy a partnered nem képes valódi empátiát mutatni olyan helyzetekben, ahol ez indokolt lenne, akkor valószínűleg egy szívtelen nárcisztikussal kerültél kapcsolatba.
Kontroll mánia
A nárcisztikusok szeretnek minden helyzetet a kezükben tartani - gyakran csak az ő szabályaik szerint játszhatsz, máskülönben durva büntetésre számíthatsz.
miközben manipulációs taktikákat alkalmaznak, például gázlángozást, hogy elérjék, amit akarnak.
Az szakember azt mondja, ha a partnered „szívesen alkalmaz kontrollt, uralkodni akar rajtad és lekicsinyel”, akkor ha még tudsz, itt az ideje, hogy kilépj a kapcsolatból.
Bűntudat hiánya
Hatalmas vitátok volt a pároddal, mindketten mondtatok és tettetek dolgokat, de ő sosem hajlandó vállalni a felelősséget a tetteiért, és nem érez semmi bűntudatot.
Caroline szerint ez tipikus nárcisztikus viselkedés.
Azt mondja, nagyon komoly figyelmeztető jel, ha a partnered „nem képes valódi önreflexióra és fejlődésre, nem hajlandó vagy képtelen elismerni a hibáit, és ritkán, ha egyáltalán nem vállalja a felelősséget a tetteiért.”
Állandó nyomás
Ha állandóan attól félsz, mikor robban ki a következő vita, és úgy érzed, mintha tojáshéjon lépkednél otthon, akkor ideje megkeresni a legközelebbi vészkijáratot.
Caroline elmagyarázta, hogy sokan,
„Ez az állapot hosszú távú egészségügyi problémákat okozhat – tette hozzá a terapeuta. - Egy rossz kapcsolat okozhat stresszt, de nem vezet feltétlenül állandó készenléti állapothoz.”