ÉLETMÓD

Hogyan és mikor mehetünk okosan nyugdíjba? – Erre számíthatunk a külföldi munkaévek után

Egyre több magyar vállal munkát külföldön, ezért sokakat érdekel, hogyan alakul majd a nyugdíjuk.

Megosztom
Link másolása

Sokan hiszik azt, hogy túl fiatalok még a nyugdíj-témával foglalkozni, főleg, hogy itthon a nyugdíjkorhatár már 65 év mind a két nemnél. De szakértők szerint nem lehet elég korán utánajárni annak, hogy hogyan és mikor veheti az ember igénybe a nyugdíjat - főleg, ha nőként még választási lehetősége is van. Érdemes idejekorán elkezdeni a tájékozódást, mert ez a kérdés igazán a zsebünkre megy.

Sokan vannak akik az elmúlt években külföldön vállaltak munkát, legyen az valamelyik szomszédos ország, vagy egy kicsit távolabbi, Európai Uniós vagy azon kívüli.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a magyar éveink ezzel mehetnek a kukába, és a külföldön ledolgozott évekből kell valahogy összerakni a kötelező minimumot az ottani öregségi nyugdíjhoz. Van egy jó hírünk: ez nem teljesen így van.

Hogyan leszek jogosult a külföldi munkaéveim után?

- Sokan nem is gondolják, de akár egy év külföldi munkaviszony is beleszámíthat a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe. A nemzetközi nyugdíj összege és igénylési feltétele országonként eltérő jogszabályokra épül.

Általánosan, minimum 20 évet kell egy országban ledolgozni ahhoz, hogy egy teljes értékű, önálló öregségi nyugdíjban részesülhessünk.

- Minden országban más és más az öregségi nyugdíjkorhatár, és az európai országok között eltérhet az ügyintézés menete, sőt Magyarország bizonyos országoktól kifejezetten lassan tud hivatalból adatokat beszerezni, ilyen például Anglia – tudjuk meg Szatmáry Tünde Katalin nemzetközi nyugdíjszakértőtől. Az ugyintezesazonnal.hu vezetője már több mint 20 éve foglalkozik hazai és nemzetközi nyugdíj ügyekkel.

- Szakértőnk elárulta, sokkal jobb nyugdíjat is kaphatunk, ha ismerjük a jogszabályokat. Fontos tudni, öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki a korhatár elérésének napján minimum 15 év elismert szolgálati idővel rendelkezik. (Akkor is jogosult öregségi résznyugdíjra, ha kevesebb szolgálati ideje van. pl: Magyarországon 8 + Németországban 7 év.)

- Az öregségi nyugdíj, teljes összegű nyugdíjat jelent, amelyet az egyén a nyugdíjkorhatár betöltése és a szükséges 20 év igazolt szolgálati idő után igényelhet.

A fő különbség tehát a jogosultsági feltételektől függően a megállapított nyugdíj összegében van.

Ugyanez érvényes a külföldön ledolgozott évek után is. Hogy igazoltan hány évet dolgoztunk egy másik országban, ttól függően vonatkozik majd ránk a megállapítás.

A nők kedvezményes 40 évébe a külföldi munkaévek is beleszámítanak?

- 2010-től Magyarországon lehetőség van arra, hogy a nők kedvezményesen, 40 év után nyugdíjba mehessenek életkortól függetlenül – mondja Tünde. A kedvezményes nyugdíjba vonulás feltételeire vonatkozó jogszabályok előreláthatólag jövőre, 2025 márciusában fognak megváltozni.

Ahhoz, hogy a 40 év szolgálati időt igazoljuk, hozzáadhatjuk a külföldi munkában eltöltött, hivatalosan igazolt éveinket is.

- Ennek a típusú ellátásnak két alapvető feltétele van: 1-4 gyermekig 32 év kereső tevékenységgel kell rendelkezni, vagy 5 gyerek után 31, illetve 6 gyermek után 30 év keresőtevékenység szükséges.

Fontos, hogy ennél a nyugdíjnál a munkanélküli segély, a támogatott vagy felsőfokú tanulmányi képzés, illetve a fizetés nélküli szabadság nem számítható bele a jogosító szolgálati időbe.

- A magyar nyugdíjévek hozzákapcsolódhatnak a külföldi munkaévekhez, és a nők esetében így is van lehetőség a 40 évet együttesen elismertetni.

Előfordulhat, hogy Magyarországról már kapja a nyugdíjat, ugyanakkor külföldön még aktív kereső valaki.

- Fontos tudni, hogy aki él a nők 40-nel, az a 65 éves korhatár betöltésével nem kérheti nyugdíja újraszámítását.

- Jó tudni viszont, hogy azokat a külföldi éveket, amiket jogosító időként már beleszámoltak szolgálati időként a magyar nyugdíjunkba, ettől függetlenül beszámításra kerülnek majd az önálló öregségi nyugdíjba is az adott külföldi országban.

Mit kell tudnunk a hazai és a külföldi ügyintézésről?

- A külföldi nyugdíjak elintézésében a szakmai idegen nyelv tudásának hiánya elég nagy probléma az ügyfelek számára. Hiányosak a dokumentumok is, pedig minden bizonyítás az ügyfél feladata, ezért minden papírt 50 évig kellene megőrizni.

Sokan facebook-csoportokban kezdenek érdeklődni,  egymásnak adnak tanácsokat és itt rontják el a nyugdíj ügyüket. A nyugdíjigényléshez szükséges nyomtatványokat hiányosan, vagy félreértelmezve töltik ki. Sőt, a megállapított nyugdíjösszeget sok esetben nem tudják ellenőrizni.

- Nagyon fontos, hogy ha valaki külföldön dolgozik, távügyintézésben is kérheti a nyugdíj ügyintézést, így nem kell emiatt ide-oda utazgatni. A nők a 40 éves kedvezményes nyugdíjat magyarországi lakcímmel vagy meghatalmazottal a hazai nemzetközi nyugdíjosztályon igényelhetik.

Kaphatunk akár több országból is nyugdíjat?

- Két vagy akár több országból is kaphatunk nyugdíjat, attól függ mennyi országban van igazolt évünk. Mindenkinek egyedi az esete. Mindig hozzá kell számoltatni a külföldi munkában eltöltött éveket is a magyarhoz és le kell kérni a külföldi szolgálati időt, ha csak az öregségi nyugdíjat vesszük alapul, akkor is, amihez itthon csak határozatban elismert 20 év kell. Adategyeztetési eljárás nélkül Magyarországon semmilyen nyugdíj vagy nyugdíjszerű ellátás nem állapítható meg. Érdemes a nyugdíjba vonulás előtt 5 évvel adategyeztetési eljárást lefolytatni.

Mennyi évet kell dolgoznunk a nyugdíjért külföldön?

- Minden országban mások a nyugdíj igénylési feltételek. Például Romániában 15 év kell a résznyugdíjhoz, és 35 a teljes ellátáshoz, míg Magyarországon és Olaszországban 20 év kell a résznyugdíjhoz és 40 év a teljeshez. Angliában a résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 10 munkaévre van szükség. A teljes állami nyugdíjhoz pedig 35 munkaévet kell összegyűjteni. Németországban résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 5 évnyi biztosítási idő szükséges, még a teljes nyugdíjhoz 35 év kell. Ausztriában is 40 év szolgálati időnek kell ahhoz lennie, hogy önálló osztrák nyugdíjat kaphassunk, a résznyugdíjhoz 30 év kell. Spanyolországban a résznyugdíjhoz legalább 15 év munkaviszony szükséges, míg a teljes nyugdíjhoz általában legalább 37 év munkaviszony szükséges.

A részarányos nyugdíj mindig a befizetések arányában kerül megállapításra. Sokan azt hiszik, hogy pár év külföldi munkára nem jár nekik semmi, de igen!

- Fontos tudni, hogy a Magyarországon kívül szerzett szolgálati időn túl, már 1 év után is jár nyugdíj az EU-EGT vagy minden olyan országból amelynek hazánkkal megállapodása vagy egyezménye van.

- A biztosítási időt minden évre, naptári napokban számolják el. Ezért nagyon fontos, hogy az adott ügyben az illetékes magyar és külföldi nyugdíjszervezetek hivatalból, szolgálati időre vonatkozó adatokat megadják, csak ez a hivatalos ügymenet.

Hogyan menjünk okosan nyugdíjba?

- A nyugdíj akkor jó, ha meg van tervezve: mikor kezdjük el és tudjuk előre, hogy várhatóan mennyit fogunk kapni. Kevesen tudják, hogy

a nyugdíj határozat kézhezvételétől 15 napon belül visszavonhatjuk az igényünket.

- Amennyiben a határozatban szereplő nyugdíj összeggel nem értünk egyet és esetleg olyan hibák vannak benne, ami nekünk hátrányos hosszú távon, akkor éljünk az igény visszavonás lehetőségével. Megtehetjük, hogy újraindítjuk a folyamatot.

- Sajnos általában sokan elfogadják a határozatban megállapított nyugdíj összeget, még akkor is, ha úgy érzik, hogy valami nem stimmel. Érdemes szakember segítségét kérni, mert hosszú távon a zsebünkre megy – mondja Tünde, aki rendszeresen segít helyrehozni, átszámolni hiányos, alacsony összegű nyugdíj ügyeket.

Nem muszáj elfogadjuk az első javaslatot! Sőt! Nyugdíjban eltöltött egy év után is van felülvizsgálati lehetőség.

- Nagyon sok a jogszabály, így a szakember már előre látja a lepéseket, megtervezi, felépíti a nyugdíjat. Meg tudjuk mondani mikor, mi éri meg jobban. Olyan is van, hogy pár munkanapot javaslunk még az ügyfelünknek, amit érdemes ledolgoznia, mert egy magasabb összegű nyugdíjat kap ezáltal. Ilyen apróságokon is múlhat, ebben is segítünk – mondja a szakértő.

Mostanában népszerű az előzetes nyugdíjszámítás. Ezzel képet kaphatunk az itthoni és külföldi munkaévek után, hogy pontosan mennyire számíthatunk, és melyik a számunkra legkedvezőbb nyugdíjbavonulási időpont.

- Ha valakinek van 15 ledolgozott éve itthon, amibe például a katonaévek, tanulmányi időszakok, a gyed vagy gyes is benne van, akkor számíthat a magyar résznyugdíjra. Sokan nem is gondolnak erre, és azt hiszik nem lesz elég évük. Magyarországon akkor is lehet igényelni az öregségi nyugdíjat, ha az illető nem rendelkezik az igényléshez szükséges dokumentumokkal pl: munkakönyv, tb igazolvány stb. Amennyiben az igénylő eléri az öregségi korhatárt, akkor minimum 7,5 évet kell igazolni és adott élethelyzetre hivatkozva méltányossági nyugdíjat igényelni, ami mint az összes itthon igényelhető ellátás, ingyenes orvosi ellátással is jár.

A nyugdíjügyeket a legjobb Magyarországon keresztül intézni, mivel általában itt dolgoztuk le a legtöbb évet.

- „Mindenki intézheti egymaga is, de a külföldi és a magyar nyugdíjjogszabályok útvesztőiben könnyen el lehet tévedni. Sokszor apróságokon múlik, hogy magasabb nyugdíjunk legyen. Mindenkinek egyedi a helyzete. Lássunk tisztán, előre vázoljuk fel a lehetőségeinket, válasszuk ki, hogy mi a legjobb nekünk, és hogy mennyit pénzt kaphatunk, mert a döntésünk végérvényes és évek múlva nem változtatható. Vonuljunk okosan nyugdíjba, mert lehetséges” - tanácsolja Szatmáry Tünde Katalin.

A cikk a megíráskor érvényben lévő adatokat tartalmazza.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Nem a csomók jelzik a legagresszívebb, legrosszabb mellrák típust, hanem olyan tünetek, amelyek másra utalnak
Elmondjuk, milyen tünetekre figyelj!

Megosztom
Link másolása

A gyulladásos mellrák az emlődaganatok ritka altípusa egyedi tünetekkel, és a többi mellrák-típustól eltérő kezeléssel - írja az Egészségkalauz.

A gyulladásos mellráknak a kezelése és a gyógyulási esélyei is mások.

A legfontosabb, hogy ez a daganattípus gyakran nem jár együtt kitapintható csomóval, a mammográfiás vizsgálat sem mindig mutatja ki, viszont furcsa vagy fájdalmas bőrtünetekkel járhat.

A leggyakoribb tünetek:

  • a mell bőrének megvastagodása, bedagadása
  • a mell bőrének kipirosodása (ez legalább a mell felületének egyharmadát érinti)
  • a bőr felszíne egyenetlen, "göröngyös", narancshéjra emlékeztető lesz
  • a mellbimbó befelé fordul vagy visszahúzódik
  • a két mell között szabad szemmel is jól látható méretbeli különbség alakul ki:

    az egyik mell melegebbnek és nehezebbnek, teltebbnek vagy keményebbnek érződik

  • az egyik mellet érintő fájdalom, viszketés vagy túlérzékenység.

 

A gyulladásos mellrák viszonylag gyorsan, 3-6 hónap alatt kialakulhat, és könnyebben alakulnak ki áttétek, ezért kell azonnal orvoshoz fordulni a tünetek megjelenésekor. Ha tehát mellgyulladásra gyanakszol, de a tünetek nem múlnak el egy hét elteltével, más betegségre kell gyanakodnod.

Ez a típus többször jelenik meg a fiatalabb korosztálynál.

A betegség kezelésekor kemoterápiára, sugárterápiára, műtétre és hormonterápiára is szükség lehet. Bár a kilátások gyakran rosszabbak, a korai diagnózis és a kombinált kezelés javíthatja az esélyeket.

Forrás: Egészségkalauz


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hiánycikk lett az Ozempic, miután kiderült, hogy nemcsak fogyaszt, hanem öregedésgátló is
A szert a cukorbetegség gyógyszereként tartják számon, de számos olyan mellékhatása van, amitől az ember könnyebben megfelelhet korunk szépségideáljainak. Használata azonban nem veszélytelen - most meg a diabéteszesek sem jutnak hozzá.

Megosztom
Link másolása

A cukorbetegek világhírnévnek örvendő új gyógyszere, az Ozempic hiánycikk lett több európai államban is. Kontinentális hiányról nem beszélhetünk, de a probléma minimum gondolatébresztő.

A szert több országban már súlycsökkentésre is használják, ugyanis elveszi az éhséget, és nagyon gyorsan lehet vele látványos eredményt elérni.

Több sztár is ezzel fogyott le az USA-ban, többek közt a Kardashianok közt is népszerű "alakkarbantartó".

Felmerülhet, mennyire etikus egy cukorbetegeknek fejlesztett szert fogyásra használni, megkockáztatva, hogy a valóban rászorulóknak nem jut majd.

Erre egyfajta szimuláció a jelenlegi európai hiányhelyzet.

A kereslet az elmúlt hónapokban ugrott meg az öreg kontinensen, a gyártó Novo Nordisk pedig képtelen kielégíteni az igényeket. Ezt orvoslandó, a jövőre nézve már gőzerővel bővítik gyártói kapacitásaikat a Világgazdaság szerint.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kiadta a számokat, nyár közepéig többtízezer ampulla fogyott belőle itthon is.

A 0,25 mg-os kiszerelésből 2 ezer ampulla, a 0,5 mg-osból 8 ezer, az 1 mg-osból 25 ezer fogy havonta Magyarországon.

Az NNGYK nyomatékosan közölte azt is, hogy ez

nem egy elhízott embereknek szánt fogyasztószer, fogyni életmódváltással kell az egészség megőrzése érdekében.

Kezelőorvosoknak tiltják a fogyókúrás szerként való felírását, pontosan azért, hogy az emberek egészségesebben éljenek, és ne fogyjon el azok elől a gyógyszer, akiknek élet-halál kérdése az alkalmazása.

Vélhetően az is növeli a szer népszerűségét, hogy nemrég az Ozempic öregedést késleltető hatására is felhívták a figyelmet a Yale School of Medicine kutatói.

Mint írják, a gyógyszer a szívelégtelenséghez, az ízületi gyulladáshoz, az Alzheimer-kórhoz és még a rákhoz kapcsolódó betegségek széles körének kezelésére is használható.

"Nem lepne meg, ha az emberek egészségi állapotának ilyen módon történő javítása valóban lelassítaná az öregedési folyamatokat"

- mondta Harlan Krumholz professzor az Európai Kardiológiai Társaság 2024-es konferenciáján.

A csodaszernek természetesen árnyoldala is van, a gyors fogyás miatt egyrészt "Ozempic-arca" lesz a használónak, sokaknak beesett, zombi-szerű arcot kölcsönözve.

A használók közül többen bélgyulladást, székrekedést és kóros izomvesztést, valamint refluxos tüneteket tapasztaltak, amelyek a gyógyszer használata után is fennmaradtak náluk.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Egyetlen dolgot javasol a légiutaskísérő utazás előtt: ne szállj fel büdösen a repülőgépre
Azt kéri, mindenki tisztálkodjon és illatosítsa magát utazás előtt. Tanácsa nem aratott osztatlan sikert, sokan hevesen tiltakozni kezdtek.

Megosztom
Link másolása

Kissé felkavarta az állóvizet egy légiutas-kísérő.

Az IamXeni TikTok-csatorna készítője ugyanis figyelemfelkeltő videót tett közzé nemrég, ami elég megosztóra sikeredett.

"Mit ajánlok tiszta szívvel az utasoknak járatok előtt?"

- tette fel a kérdést a videóban

majd dezodort és hónaljstiftet mutatott fel a videóban.

A posztszövegben ezt írta:

"Vicc ide, vicc oda. Zuhanyozzatok, tisztálkodjatok és használjatok dezodort. Főleg nyáron, melegben, 70 fokban, de NEM CSAK!! Ezt egyesek tényleg vegyék komolyan, és azonkívül figyeljenek oda a higiéniai szabályokra, ne féljenek használni ilyeneket, mert ez akár életeket is menthet... Köszi!"

Nos, nem aratott osztatlan sikert. Akadtak, akik vitatkoztak vele.

"Részben egyetértek, fontos a higiénia, de amikor a Dortmund-Budapest járat 3 órát késik, akkor ezt nehéz betartani". "Aham,befújod magad, és mire becsekkolsz, vársz, és a klassz járatkésések miatt még ülhetsz egy vagy több órát a klassz gépen, ahol megdöglesz, mert kint 40 fok van, bent meg nem mehet még a légkondi."

Más pedig azt írta:

"Én meg ajánlom a kedves cégnek a pontos indulást és a takarítást! Mert állandóan retkesek a gépek!"

A legtöbben viszont egyetértettek a légiutaskísérővel, és azt írták, ezt a szabályt be lehetne vezetni a boltokban, tömegközlekedésben, és többek közt a fogászati rendelőkben is. Többen panaszkodtak arról, hogy mennyien nem foglalkoznak higiéniával és azzal, hogy milyen erős a testszaguk.

A videót kitt láthatjátok - várjátok meg, amíg betölt, és kattintsa bele, ha nem indul el:

@iambxeni IG: @iambxeni Vicc ide, vicc oda. Zuhanyozzatok, tisztálkodjatok és használjatok dezodooort. Főleg nyáron, melegben, 70 fokban de NEM CSAK!! Ezt egyesek tényleg vegyéék komolyan és azonkívül figyeljenek oda a higiéniai szabályokra, ne féljenek használni ilyeneket, mert ez akár életeket is menthet..köszi! #magyarorszag #magyar #magyartiktokker #magyarország #magyartiktok #magyarok #légiutaskíserő #legiutaskisero #magyarorszag #magyartiktok #erdély ♬ оригинальный звук - Marceline


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Súlyos téma: eláruljuk azt a 13 okot, amiért nem tudsz lefogyni!
Fogytál ugyan, de minden igyekezeted ellenére a mérleg egyszerűen nem akar többet mozdulni a megfelelő irányba. Mondjuk is, miért.

Megosztom
Link másolása

Ha valaha próbáltál diétázni, akkor te is szembesülhettél már a rettegett fogyási platóval. Chloe Thomas, személyi edző, életmód- és táplálkozási tanácsadó a Sun Health-nek elmondta, hogy ha nehezen sikerül megszabadulni az utolsó néhány kilótól, annak több oka is lehet.

Nézzük meg, mi az a 13 dolog, ami akadályozhat téged a fogyásban — és hogyan győzheted le ezeket:

1. BECSAPNAK A DIÉTÁS ÉTELEK

Könnyen megbocsátható, ha azt gondolod, hogy a diétás ételek segítenek a fogyásban. Azonban Claire Hitchen, a hormonális egészségre specializálódott táplálkozási szakértő elmondta, hogy az „alacsony zsírtartalmú” vagy „diétás” feliratú termékek valójában megnehezíthetik az egészséges testsúly fenntartását.

„Ennek oka az, hogy amikor ezekből az élelmiszerekből eltávolítják a zsírt, általában hozzáadott cukorral vagy más adalékanyagokkal pótolják az elveszített ízt.”

Claire szerint a jó minőségű zsír fontos része az egészséges étrendnek.

„Szükségünk van zsírokra, hogy felszívódjanak olyan fontos vitaminok, mint az A, D, E és K vitaminok, amelyek zsírban oldódóak.

Az alacsony zsírtartalmú étrend a hormontermelést is befolyásolhatja, ami nem jó hír sem a hormonjaink, sem a testsúlykontroll, sem az általános egészségünk szempontjából.”

Emellett Claire azt is megjegyzi, hogy tanulmányok összefüggést mutattak ki az adalékanyagok és emulgeálószerek – amelyek gyakran előfordulnak feldolgozott, diétás ételekben – és a súlygyarapodás, valamint egyéb egészségügyi problémák között.

„Hagyd el a 'diétás' címkéket, és inkább a teljes, minimálisan feldolgozott, tápanyagban gazdag ételekre koncentrálj. Például válaszd a teljes joghurtot és tejet a zsírszegény, 0%-os vagy sovány helyett. Ezek tápanyagban gazdagabbak és hosszabb ideig teltségérzetet biztosítanak.”

2. TÚL GYORSAN ESZEL

„A lassú étkezés segíthet csökkenteni az étel utáni sóvárgást és jelentősen hozzájárulhat a testsúly szabályozásához” – mondja Claire.

Figyelmeztet, hogy a kapkodó étkezés – amely gyakran a rohanó életmód eredménye – túlevéshez vezethet. Ha tévét nézve eszünk este vagy útközben kapunk be valamit, kevésbé valószínű, hogy észrevesszük, mikor vagyunk tele.

„Szánj több időt a nyugodt étkezésekre, ne siess. Korlátozd a zavaró tényezőket, és figyelj arra, mit eszel,

érezd az étel illatát és ízét, legyél teljesen jelen, hogy a lehető legjobban élvezhesd az étkezést.”

Kevés az időd? Kezdésként próbáld meg naponta csak egy étkezésnél ezt.

3. AZ ÉTRENDED NEM TARTALMAZ ELÉG ROSTOT

A rost a legalacsonyabb kalóriatartalmú tápanyag, csupán két kalóriát tartalmaz grammonként. Összehasonlításképpen, a zsír grammonként kilenc kalóriát. Ennek ellenére

az emberek kevesebb mint negyede helyezte előtérbe a több rost fogyasztását, inkább a kevesebb cukor- vagy zsírfogyasztásra összpontosít.

A rost azonban segíthet abban, hogy jóllakottnak érezzük magunkat (és megakadályozza, hogy később nassolni vágyjunk), segíthet a vércukorszint szabályozásában és támogatja a „jó” baktériumokat a bélben.

Carrie Ruxton dietetikus elmondja: „A rost egyszerűen olyan természetes növényi anyag, amit a szervezetünk nem tud megemészteni. Gyakori forrásai közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonák, a babok és hüvelyesek, a gyümölcsök és zöldségek, a héjas burgonya, a diófélék és a magvak.

4. A HORMONJAID NEM SEGÍTENEK

Amikor a hormonjaid nincsenek egyensúlyban, az sok területre hatással lehet, beleértve a testsúlyszabályozást is.

„A hormonok, legyen szó nemi hormonokról (ösztrogén és progeszteron), pajzsmirigyhormonokról, stresszhormonokról (kortizol) vagy másról, mind befolyásolhatják a testsúlycsökkentési céljaidat. Ezek a hormonok kulcsszerepet játszanak a testzsírtermelésben, abban, hogyan éljük meg a stresszt és az éhséget,

valamint az anyagcserénkben, amely során az ételből származó kalóriákat energiává alakítjuk.”

Azt javasolja, hogy válassz mediterrán típusú étrendet, amely gazdag színes, magas rosttartalmú és gyulladáscsökkentő ételekben, hogy támogassa a hormonok optimális működését.

„Ez azt jelenti, hogy sok fehérjét, zöldséget és gyümölcsöt fogyasztasz, valamint teljes kiőrlésű gabonákat és egészséges zsírokat, hogy tápláld a bélrendszered és a hormonrendszered is.”

Claire továbbá azt ajánlja, hogy korlátozd a hormonrendszert megzavaró vegyi anyagokat, más néven „endokrin diszruptorokat”, mint például a műanyagokból kioldódó BPA-t, PFAS-t és ftalátokat.

„Ezek gyakran megtalálhatóak műanyagokban, tisztítószerekben és szépségápolási termékekben – mondja Claire. -

Tanulmányok kimutatták, hogy ezek a hormonokat megzavaró vegyi anyagok befolyásolhatják az anyagcserét, a zsírraktározást és a testsúlyszabályozást.

Ehelyett használj műanyagmentes élelmiszertárolókat, és háztartási termékeket, ahol csak lehet.”

5. STRESSZELSZ

A stressz gyakran érzelmi evést válthat ki, ami meghiúsíthatja a fogyási céljaidat.

Ráadásul a stresszhormon, a kortizol hozzájárulhat a zsír felhalmozódásához az alsó has körül – ezt a jelenséget nevezik „stresszhasnak”.

Chloe azt javasolja, hogy találj egészséges módszereket a stressz kezelésére. „Próbálj meg mozogni, meditálni, légzőgyakorlatokat végezni, vagy több időt tölteni a szeretteiddel.”

Még az is segíthet, ha beszélsz a stresszről a barátaidnak vagy családtagjaidnak.

6. TÖBB ALVÁSRA VAN SZÜKSÉGED

A rossz alvás megzavarhatja a hormonszinteket, és növelheti a magas kalóriatartalmú ételek utáni sóvárgást, így nehezebbé téve a fogyást.

„Ha túl fáradt vagy, nehezebb lehet az edzés. Törekedj arra, hogy minden éjjel 7-9 órát aludj, hogy támogasd a fogyási erőfeszítéseidet”

– mondja Chloe.

Ha már kipróbáltad az általános alvásjavító stratégiákat, mint például a technológiamentességet lefekvés előtt, a nyugodt alvási környezet kialakítását és az ugyanabban az időben történő lefekvést és ébredést, fontold meg a kognitív viselkedésterápiát lefekvés előtt.

Ez egyfajta beszédterápia, amely célja, hogy megváltoztassa a gondolkodás- és viselkedésmódodat.

7. NEM MOZOGSZ ELEGET

Bár az étkezés és diéta fontos szerepet játszik a fogyásban, a mozgás is alap. „Ha nem mozogsz eleget a nap folyamán, nehéz lehet létrehozni a fogyáshoz szükséges kalóriadeficitet. Próbálj meg több mozgást beépíteni a napi rutinodba, például sétálj, biciklizz, vagy használd a lépcsőt.”

Bármikor, amikor lehetőséged van, gyalogolj inkább,

és vezess be olyan hétvégi tevékenységeket, amelyek támogatják a fogyási céljaidat, például családi biciklitúrákat, próbálj ki egy új edzőtermi órát egy barátoddal, vagy tegyél hosszú sétákat.

8. NEM ISZOL ELEGET

Mikor ittál utoljára vizet?

„A kiszáradást néha összetéveszthetjük az éhséggel, ami túlevéshez és nassoláshoz vezethet – figyelmeztet Chloe. - Ezért fontos, hogy elegendő vizet igyál a nap folyamán, hogy hidratált maradj és támogasd a szervezeted természetes működését.”

Azt javasolja, hogy naponta 6-8 pohár folyadékot fogyassz,

beleértve a vizet, a tejet, a cukormentes italokat, valamint a teát és a kávét is.

9. HIÁNYOZNAK A KULCSFONTOSSÁGÚ TÁPANYAGOK

Tudtad, hogy bizonyos tápanyaghiányok gyakoribbak a túlsúlyos embereknél, mint a normál testsúlyúaknál?

„Ez azért van, mert sok vitamin és ásványi anyag kulcsszerepet játszik az anyagcserében és az inzulinrezisztencia kialakulásában, amik befolyásolják a vércukorszint szabályozását”

– magyarázza Claire.

Hozzáteszi, hogy például az alacsony D-vitamin és jód szint súlygyarapodással hozható összefüggésbe.

„Egy tanulmányban, amely a magnéziumszintet vizsgálta, a magnézium-kiegészítők szedése jelentősen csökkentette a BMI-t a magnéziumhiányos emberek körében.”

„Ha kiderül, hogy alapvető tápanyagok hiányoznak, fontold meg, hogy speciális étrend-kiegészítőket szedj, miközben növeled az ezekben gazdag ételek fogyasztását is” – mondja Claire.

10. NEM KÖVETED NYOMON, HOGY MIT ESZEL

Egy darabka csoki, egy keksz a dobozból, egy kis pohár bor munka után, néhány kanál a gyerekek megmaradt vacsorájából... ezek a plusz kalóriák összeadódnak.

Ha úgy gondolod, kevesebb kalóriát fogyasztasz, mint amennyit elégetsz, Chloe azt javasolja, hogy kövesd nyomon, mit eszel,

hogy segítsen felismerni a mintákat, észrevenni a haladást, és szükség szerint módosításokat végezni.

„Fontold meg, hogy egy étkezési naplót vezess, hogy lásd a kalóriabeviteledet. Figyeld meg azt is, hogy akkor eszel-e, amikor éhes vagy, vagy csak unalomból vagy megszokásból.”

11. NEM VÉGZEL SÚLYZÓS EDZÉST

A heti több órányi kardió segíthet abban, hogy hosszú távon csökkenjen a mérleg mutatója. De ha el akarod érni a céljaidat, Chloe szerint kulcsfontosságú, hogy súlyzós edzést is beépíts a heti edzéstervbe. Ez nemcsak a tested formálásában segít, hanem az anyagcserédet is felpörgetheti.

„Az erősítő edzés segít az izomtömeg növelésében, ami növelheti az anyagcserédet, és segíthet a fogyásban” – magyarázza.

12. NEM VISZEL BE ELÉG KALÓRIÁT

A túlzott koplalás is kontraproduktív lehet a fogyás szempontjából.

„Néha a drasztikus kalóriacsökkentés lelassíthatja az anyagcserét, és megnehezítheti a fogyást

– figyelmeztet Chloe. - Győződj meg róla, hogy elegendőt eszel a tested energiával való ellátásához és az anyagcseréd támogatásához.”

13. KIHAGYOD AZ ÉTKEZÉSEKET

Kerülöd a reggelit vagy kihagyod az ebédet? Bár ez valóban csökkentheti a kalóriabevitelt, Chloe elmagyarázza, hogy ez később a nap folyamán túlevéshez vezethet és megzavarhatja az anyagcserédet. „Törekedj arra, hogy rendszeres, kiegyensúlyozott étkezéseket és nassolnivalókat fogyassz a nap folyamán, hogy stabilan tartsd az energiaszintedet és támogasd a fogyást” – mondja.

Válassz egy fehérjében gazdag reggelit, például görög joghurtot, bogyós gyümölcsöket és magvakat, hogy hosszabb ideig jóllakottnak érezd magad.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk