ÉLETMÓD

Hogyan és mikor mehetünk okosan nyugdíjba? – Erre számíthatunk a külföldi munkaévek után

Egyre több magyar vállal munkát külföldön, ezért sokakat érdekel, hogyan alakul majd a nyugdíjuk.

Megosztom
Link másolása

Sokan hiszik azt, hogy túl fiatalok még a nyugdíj-témával foglalkozni, főleg, hogy itthon a nyugdíjkorhatár már 65 év mind a két nemnél. De szakértők szerint nem lehet elég korán utánajárni annak, hogy hogyan és mikor veheti az ember igénybe a nyugdíjat - főleg, ha nőként még választási lehetősége is van. Érdemes idejekorán elkezdeni a tájékozódást, mert ez a kérdés igazán a zsebünkre megy.

Sokan vannak akik az elmúlt években külföldön vállaltak munkát, legyen az valamelyik szomszédos ország, vagy egy kicsit távolabbi, Európai Uniós vagy azon kívüli.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a magyar éveink ezzel mehetnek a kukába, és a külföldön ledolgozott évekből kell valahogy összerakni a kötelező minimumot az ottani öregségi nyugdíjhoz. Van egy jó hírünk: ez nem teljesen így van.

Hogyan leszek jogosult a külföldi munkaéveim után?

- Sokan nem is gondolják, de akár egy év külföldi munkaviszony is beleszámíthat a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe. A nemzetközi nyugdíj összege és igénylési feltétele országonként eltérő jogszabályokra épül.

Általánosan, minimum 20 évet kell egy országban ledolgozni ahhoz, hogy egy teljes értékű, önálló öregségi nyugdíjban részesülhessünk.

- Minden országban más és más az öregségi nyugdíjkorhatár, és az európai országok között eltérhet az ügyintézés menete, sőt Magyarország bizonyos országoktól kifejezetten lassan tud hivatalból adatokat beszerezni, ilyen például Anglia – tudjuk meg Szatmáry Tünde Katalin nemzetközi nyugdíjszakértőtől. Az ugyintezesazonnal.hu vezetője már több mint 20 éve foglalkozik hazai és nemzetközi nyugdíj ügyekkel.

- Szakértőnk elárulta, sokkal jobb nyugdíjat is kaphatunk, ha ismerjük a jogszabályokat. Fontos tudni, öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki a korhatár elérésének napján minimum 15 év elismert szolgálati idővel rendelkezik. (Akkor is jogosult öregségi résznyugdíjra, ha kevesebb szolgálati ideje van. pl: Magyarországon 8 + Németországban 7 év.)

- Az öregségi nyugdíj, teljes összegű nyugdíjat jelent, amelyet az egyén a nyugdíjkorhatár betöltése és a szükséges 20 év igazolt szolgálati idő után igényelhet.

A fő különbség tehát a jogosultsági feltételektől függően a megállapított nyugdíj összegében van.

Ugyanez érvényes a külföldön ledolgozott évek után is. Hogy igazoltan hány évet dolgoztunk egy másik országban, ttól függően vonatkozik majd ránk a megállapítás.

A nők kedvezményes 40 évébe a külföldi munkaévek is beleszámítanak?

- 2010-től Magyarországon lehetőség van arra, hogy a nők kedvezményesen, 40 év után nyugdíjba mehessenek életkortól függetlenül – mondja Tünde. A kedvezményes nyugdíjba vonulás feltételeire vonatkozó jogszabályok előreláthatólag jövőre, 2025 márciusában fognak megváltozni.

Ahhoz, hogy a 40 év szolgálati időt igazoljuk, hozzáadhatjuk a külföldi munkában eltöltött, hivatalosan igazolt éveinket is.

- Ennek a típusú ellátásnak két alapvető feltétele van: 1-4 gyermekig 32 év kereső tevékenységgel kell rendelkezni, vagy 5 gyerek után 31, illetve 6 gyermek után 30 év keresőtevékenység szükséges.

Fontos, hogy ennél a nyugdíjnál a munkanélküli segély, a támogatott vagy felsőfokú tanulmányi képzés, illetve a fizetés nélküli szabadság nem számítható bele a jogosító szolgálati időbe.

- A magyar nyugdíjévek hozzákapcsolódhatnak a külföldi munkaévekhez, és a nők esetében így is van lehetőség a 40 évet együttesen elismertetni.

Előfordulhat, hogy Magyarországról már kapja a nyugdíjat, ugyanakkor külföldön még aktív kereső valaki.

- Fontos tudni, hogy aki él a nők 40-nel, az a 65 éves korhatár betöltésével nem kérheti nyugdíja újraszámítását.

- Jó tudni viszont, hogy azokat a külföldi éveket, amiket jogosító időként már beleszámoltak szolgálati időként a magyar nyugdíjunkba, ettől függetlenül beszámításra kerülnek majd az önálló öregségi nyugdíjba is az adott külföldi országban.

Mit kell tudnunk a hazai és a külföldi ügyintézésről?

- A külföldi nyugdíjak elintézésében a szakmai idegen nyelv tudásának hiánya elég nagy probléma az ügyfelek számára. Hiányosak a dokumentumok is, pedig minden bizonyítás az ügyfél feladata, ezért minden papírt 50 évig kellene megőrizni.

Sokan facebook-csoportokban kezdenek érdeklődni,  egymásnak adnak tanácsokat és itt rontják el a nyugdíj ügyüket. A nyugdíjigényléshez szükséges nyomtatványokat hiányosan, vagy félreértelmezve töltik ki. Sőt, a megállapított nyugdíjösszeget sok esetben nem tudják ellenőrizni.

- Nagyon fontos, hogy ha valaki külföldön dolgozik, távügyintézésben is kérheti a nyugdíj ügyintézést, így nem kell emiatt ide-oda utazgatni. A nők a 40 éves kedvezményes nyugdíjat magyarországi lakcímmel vagy meghatalmazottal a hazai nemzetközi nyugdíjosztályon igényelhetik.

Kaphatunk akár több országból is nyugdíjat?

- Két vagy akár több országból is kaphatunk nyugdíjat, attól függ mennyi országban van igazolt évünk. Mindenkinek egyedi az esete. Mindig hozzá kell számoltatni a külföldi munkában eltöltött éveket is a magyarhoz és le kell kérni a külföldi szolgálati időt, ha csak az öregségi nyugdíjat vesszük alapul, akkor is, amihez itthon csak határozatban elismert 20 év kell. Adategyeztetési eljárás nélkül Magyarországon semmilyen nyugdíj vagy nyugdíjszerű ellátás nem állapítható meg. Érdemes a nyugdíjba vonulás előtt 5 évvel adategyeztetési eljárást lefolytatni.

Mennyi évet kell dolgoznunk a nyugdíjért külföldön?

- Minden országban mások a nyugdíj igénylési feltételek. Például Romániában 15 év kell a résznyugdíjhoz, és 35 a teljes ellátáshoz, míg Magyarországon és Olaszországban 20 év kell a résznyugdíjhoz és 40 év a teljeshez. Angliában a résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 10 munkaévre van szükség. A teljes állami nyugdíjhoz pedig 35 munkaévet kell összegyűjteni. Németországban résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 5 évnyi biztosítási idő szükséges, még a teljes nyugdíjhoz 35 év kell. Ausztriában is 40 év szolgálati időnek kell ahhoz lennie, hogy önálló osztrák nyugdíjat kaphassunk, a résznyugdíjhoz 30 év kell. Spanyolországban a résznyugdíjhoz legalább 15 év munkaviszony szükséges, míg a teljes nyugdíjhoz általában legalább 37 év munkaviszony szükséges.

A részarányos nyugdíj mindig a befizetések arányában kerül megállapításra. Sokan azt hiszik, hogy pár év külföldi munkára nem jár nekik semmi, de igen!

- Fontos tudni, hogy a Magyarországon kívül szerzett szolgálati időn túl, már 1 év után is jár nyugdíj az EU-EGT vagy minden olyan országból amelynek hazánkkal megállapodása vagy egyezménye van.

- A biztosítási időt minden évre, naptári napokban számolják el. Ezért nagyon fontos, hogy az adott ügyben az illetékes magyar és külföldi nyugdíjszervezetek hivatalból, szolgálati időre vonatkozó adatokat megadják, csak ez a hivatalos ügymenet.

Hogyan menjünk okosan nyugdíjba?

- A nyugdíj akkor jó, ha meg van tervezve: mikor kezdjük el és tudjuk előre, hogy várhatóan mennyit fogunk kapni. Kevesen tudják, hogy

a nyugdíj határozat kézhezvételétől 15 napon belül visszavonhatjuk az igényünket.

- Amennyiben a határozatban szereplő nyugdíj összeggel nem értünk egyet és esetleg olyan hibák vannak benne, ami nekünk hátrányos hosszú távon, akkor éljünk az igény visszavonás lehetőségével. Megtehetjük, hogy újraindítjuk a folyamatot.

- Sajnos általában sokan elfogadják a határozatban megállapított nyugdíj összeget, még akkor is, ha úgy érzik, hogy valami nem stimmel. Érdemes szakember segítségét kérni, mert hosszú távon a zsebünkre megy – mondja Tünde, aki rendszeresen segít helyrehozni, átszámolni hiányos, alacsony összegű nyugdíj ügyeket.

Nem muszáj elfogadjuk az első javaslatot! Sőt! Nyugdíjban eltöltött egy év után is van felülvizsgálati lehetőség.

- Nagyon sok a jogszabály, így a szakember már előre látja a lepéseket, megtervezi, felépíti a nyugdíjat. Meg tudjuk mondani mikor, mi éri meg jobban. Olyan is van, hogy pár munkanapot javaslunk még az ügyfelünknek, amit érdemes ledolgoznia, mert egy magasabb összegű nyugdíjat kap ezáltal. Ilyen apróságokon is múlhat, ebben is segítünk – mondja a szakértő.

Mostanában népszerű az előzetes nyugdíjszámítás. Ezzel képet kaphatunk az itthoni és külföldi munkaévek után, hogy pontosan mennyire számíthatunk, és melyik a számunkra legkedvezőbb nyugdíjbavonulási időpont.

- Ha valakinek van 15 ledolgozott éve itthon, amibe például a katonaévek, tanulmányi időszakok, a gyed vagy gyes is benne van, akkor számíthat a magyar résznyugdíjra. Sokan nem is gondolnak erre, és azt hiszik nem lesz elég évük. Magyarországon akkor is lehet igényelni az öregségi nyugdíjat, ha az illető nem rendelkezik az igényléshez szükséges dokumentumokkal pl: munkakönyv, tb igazolvány stb. Amennyiben az igénylő eléri az öregségi korhatárt, akkor minimum 7,5 évet kell igazolni és adott élethelyzetre hivatkozva méltányossági nyugdíjat igényelni, ami mint az összes itthon igényelhető ellátás, ingyenes orvosi ellátással is jár.

A nyugdíjügyeket a legjobb Magyarországon keresztül intézni, mivel általában itt dolgoztuk le a legtöbb évet.

- „Mindenki intézheti egymaga is, de a külföldi és a magyar nyugdíjjogszabályok útvesztőiben könnyen el lehet tévedni. Sokszor apróságokon múlik, hogy magasabb nyugdíjunk legyen. Mindenkinek egyedi a helyzete. Lássunk tisztán, előre vázoljuk fel a lehetőségeinket, válasszuk ki, hogy mi a legjobb nekünk, és hogy mennyit pénzt kaphatunk, mert a döntésünk végérvényes és évek múlva nem változtatható. Vonuljunk okosan nyugdíjba, mert lehetséges” - tanácsolja Szatmáry Tünde Katalin.

A cikk a megíráskor érvényben lévő adatokat tartalmazza.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Itt a memóriateszt, ami megmutatja, demens leszel-e - egy sorozatból már ismerheted
Csak rajzolni kell, de nem mindegy, mit és hogyan. Egyszerű, mégis hatásos demencia-teszt a neurológusok szerint.

Megosztom
Link másolása

Ha aggódsz amiatt, hogy a memóriád már nem olyan, mint régen, itt egy egyszerű, ötperces feladat, amely megmutatja, vannak-e jelei a korai memóriavesztésnek.

A teszt során azt figyelik, mennyire rajzolsz meg jól egy analóg órát.

Dr. Jesus Ramirez-Bermudez, a kognitív hanyatlást kutató mexikói neurológus szerint az órarajzoló teszt hatékony módszer a demencia detektálására, és ez az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módja ennek, írja a Daily Mail.

A tesztet különböző neurológiai betegségekben szenvedő betegeknél alkalmazzák a probléma meghatározásához és nyomon követéséhez, ide tartozik a demencia is.

Ezt a tesztet rajzoltatta meg a Mads Mikkelsen főszereplésével fémjelzett Hannibal sorozatban a pszichiáter Will Grahammel egy ikonikus jelenetben.

A teszt csak annyiból áll, hogy egy üres lapra lerajzoljuk az említett analóg óra számlapját. Fel kell írni az összes számot 1-től 12-ig, majd be kell rajzolni a mutatókat egy adott időpontra, például 11.10-re.

A feladat arra támaszkodik, hogy a páciens emlékezzen arra, hogyan néz ki az óralap – ez a készség végrehajtói funkcióként ismert, amely magában foglalja, hogyan tervezzük, szervezzük és hajtjuk végre a feladatokat.

A végrehajtó funkció azon kognitív képességek közé tartozik, amelyek először kezdenek akadozni, amikor a demencia kialakul.

A tesztet évtizedek óta használják a klinikumban, és ha az óra egy ferde kör, helytelenül felrajzolt számokkal, az a demens állapot korai jeleire utal. Persze ebben is vannak szintek, 1-2 eltérés még nem jelenti, hogy nincs visszaút a szellemi hanyatlásból, de ha nehezen megy az óra rajzolása, akkor érdemes orvoshoz fordulni.

Ha a betegnek sikerül helyesen megrajzolnia az órát, az gyakorlatilag kizárja a demenciát.

Magyarországon nagyságrendileg 250 ezer ember él demenciával, ha a hozzátartozókat is ide soroljuk, akkor a lakosság 10%-a érintett az állapotban, írja a Katolikus Szeretetszolgálat, akik szerint a családok edukálása és segítése is kritikus fontosságú.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Egy neurológus elárulta, pontosan hány éves korban kellene abbahagyni a sörivást
Úgy tűnik, a sörözős napjaid meg vannak számlálva.

Megosztom
Link másolása

Egy neurológus pontosan megmondta, hány évesen lenne érdemes elhagyni a sörfogyasztást. Az ötletet Dr. Richard Restak amerikai neurológus osztotta meg könyvében, The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind (Az emlékezet teljes útmutatója: Az elme megerősítésének tudománya). A könyv célja, hogy feltárja, hogyan működik az emlékezetünk.

Dr. Restak a könyvben kifejti, hogy az alkohol és az emlékezetünk között szoros kapcsolat van, és hogy az idősebb korban történő alkoholfogyasztás nem a legbölcsebb döntés, mivel az alkohol hatással lehet az idegsejtjeinkre.

„Az alkohol egy nagyon, nagyon gyenge neurotoxin – nem tesz jót az idegsejteknek” – írja. Hozzáteszi, hogy 65 éves kortól kevesebb idegsejtünk van, mint előtte.

„Fontos, hogy életünk azon szakaszában tartózkodjunk az alkoholtól, amikor az idegsejtek megőrzése már kulcsfontosságú.”

Bár mítosz, hogy az agy gyors ütemben veszíti el az idegsejteket az életkor előrehaladtával, újabb kutatások szerint életünk során csupán az idegsejtek 2-4%-át veszítjük el. Azonban az agy védelme idős korban továbbra is kiemelten fontos.

Dr. Restak szerint 65 éves kor körül érdemes jelentősen csökkenteni az alkoholfogyasztást, majd 70 éves korra teljesen elhagyni azt.

„Erősen javaslom, hogy ha 65 éves vagy idősebb vagy, teljesen és végleg hagyd ki az alkoholt az életedből” – írja.

Lehet, hogy azt gondolod: „Már úgyis öreg vagyok, mit árthat néhány sör?” Nos, úgy tűnik, elég sokat.

Dr. Restak egyik fő érve az alkohol mellőzése mellett az, hogy az absztinencia csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát. Ezt az érvet az Alzheimer Társaság adatai is alátámasztják, amelyek szerint azoknál, akik sokat isznak, nagyobb a valószínűsége a betegség kialakulásának.

A neurológus emellett kiemelte, hogy az ittas állapotban történő esések kockázata is megnövekszik, ami súlyos sérüléseket, sőt idősebb korban akár halált is okozhat.

Úgy tűnik, minden jó dolognak vége szakad egyszer – még a sörözésnek is.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez a népszerű nasi akár 20%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát
Eláruljuk, mit egyél, hogy védett legyél!

Megosztom
Link másolása

Naponta egy marék dió vagy mogyoró, esetleg mandula, és máris kisebb az esélyed a demenciára! Friss kutatások szerint azok, akik rendszeresen esznek dióféléket, 17%-kal csökkenthetik a rettegett betegség kockázatát. Ha pedig sózatlan verziót eszed, az előny eléri a 20%-ot is.

Miért ilyen csodás a dió?

A spanyolországi Castilla-La Mancha Egyetem és a portugáliai Porto Egyetem több mint 50 ezer ember szokásait vizsgálta hét éven keresztül. Kiderült, hogy

a napi 30 gramm diót elfogyasztók jelentősen kisebb eséllyel lesznek demenciások.

A kutatók szerint a dió csökkentheti a gyulladást és a koleszterinszintet, ami jót tesz az agynak.

„Egy marék dió naponta komoly védelmet nyújthat” – írták a kutatók a The Sun szerint.

A mediterrán diéta is segíthet

Nem csak a dió a megoldás. A mediterrán diéta – tele zöldségekkel, gyümölcsökkel, olívaolajjal és halakkal – akár 23%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát. A „zöld” mediterrán verzió, amely még több növényi alapú ételt, például diót és zöld teát tartalmaz, szintén lassíthatja az agy öregedését.

Ezeket az ételeket fogyaszd az agyadért!

A Brit Szív Alapítvány szerint az agy egészségéért ezek az ételek a legjobbak:

- Teljes kiőrlésű gabonák

- Zöld leveles zöldségek (spenót, kelkáposzta)

- Diófélék (minden nap!)

- Hal (heti egy adag legalább)

- Olívaolaj (fő zsiradékként)

- Egy kis pohár vörösbor (de csak mértékkel!)

Sőt, a csokirajongóknak is van jó hír:

az étcsokoládé flavonoidjai szintén segíthetnek a demencia kockázatának csökkentésében.

Akár egy marék dió, egy tál saláta vagy egy pohár bor – ezek az apró szokások sokat tehetnek az agyad egészségéért.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ebből a pofonegyszerű ujj-tesztből kiderül, van-e komoly egészségügyi problémád
Egy három lépéses teszttel pillanatok alatt kiderül, ha baj van.

Megosztom
Link másolása

Sokszor nehéz észrevenni a komolyabb egészségügyi problémák jeleit, ezért nagyon fontos, hogy ha bármi szokatlant tapasztalsz magadon, fordulj orvoshoz. Bár a legtöbben tudjuk, hogy a duzzanatok, fájdalmak vagy az étvágy változása komoly jelek lehetnek, léteznek apróbb tünetek is, amelyek szintén figyelmet igényelnek.

Dr. Ahmed, aki a TikTokon @dra_says néven ismert, bemutatott egy egyszerű otthoni tesztet, amely segíthet felismerni a „dobverőujj” jelenségét. Ez az állapot a köröm és az ujjvégek megváltozásával jár, és komoly tüdő- vagy szívproblémákra utalhat.

Mi az a „dobverőujj”?

A „dobverőujj” olyan állapot, amelyben a kézujjak végei szokatlanul megvastagodnak és domború formát öltenek.

Ez a változás leggyakrabban krónikus egészségügyi problémák, például tüdő- vagy szívbetegségek jele lehet.

Az érintett ujjvégek melegebbé válhatnak az átlagnál, elszíneződhetnek (például vöröses vagy kékes árnyalatot vehetnek fel), és a körmök alakja is megváltozik: lefelé görbülnek, kanál alakúvá válnak. Ezek a tünetek arra utalhatnak, hogy a szervezet oxigénellátása nem megfelelő, ami komolyabb betegségek jele lehet. Az állapot figyelmeztető jelként szolgálhat, ezért orvosi vizsgálat szükséges, ha ilyesmit észlelsz magadon.

Dr. Ahmed szerint a dobverőujj esetén

„az ujjvégek nagyon kerekek és hagymaszerűek lesznek. Az ujjak végei nagyon fehérek lehetnek, a körömágy pedig rendkívül fényes.

A dobverőujj kialakulásának pontos kórélettana még nem teljesen ismert, de az általános konszenzus jelenleg az, hogy krónikusan alacsony oxigénszint okozhatja. Ez az állapot fizikális vizsgálat során mindig kiemelt figyelmet kap.”

@dra_says Simple check at home for finger clubbing. Educational purposes only #fingerclubbing #lungcancer #lowoxygenlevels #doctor #privategp #privatedoctor #cysticfibrosis #chronicillness #crohnsdisease #cysticfibrosis #ulcerativecolitis #infectiveendocarditis #congenitalheartdiseasepatient #heartdisease #heartproblems #lungabcess ♬ original sound - Dr Ahmed

Szerinte az ilyen változások mögött gyakran komoly problémák húzódnak meg, például tüdőrák, hörgőtágulat, cisztás fibrózis vagy tüdőtályog. Egyes szívbetegségek is előidézhetik ezt az állapotot.

Hogyan végezheted el a tesztet?

A teszt egyszerű és gyorsan elvégezhető otthon:

1. Érintsd össze a két mutatóujjad körömvégeit úgy, hogy a körmeid összeérjenek.

2. Olyan mozdulatot tegyél, mintha egy szívet formáznál az ujjaiddal.

3. A körömágyak találkozásánál egy kis résnek, úgynevezett „ablaknak” kell látszania.

Ha nem látsz ilyen rést, vagy újonnan jelentkezett „dobverőujj” tüneteket tapasztalsz, fordulj orvoshoz.

Miért fontos ez a teszt?

Dr. Ahmed szerint a „dobverőujj” hátterében általában krónikusan alacsony oxigénszint állhat, amelyet több súlyos betegség is okozhat. Bár a pontos okát még nem teljesen értik, az ilyen állapot mindig alapos orvosi vizsgálatot igényel.

„Ha úgy gondolod, hogy nálad is jelen van a dobverőujj tünete, különösen, ha új keletű, mindenképpen vizsgáltasd ki”

– tanácsolta Dr. Ahmed.


Megosztom
Link másolása