ÉLETMÓD

Hogyan és mikor mehetünk okosan nyugdíjba? – Erre számíthatunk a külföldi munkaévek után

Egyre több magyar vállal munkát külföldön, ezért sokakat érdekel, hogyan alakul majd a nyugdíjuk.

Megosztom
Link másolása

Sokan hiszik azt, hogy túl fiatalok még a nyugdíj-témával foglalkozni, főleg, hogy itthon a nyugdíjkorhatár már 65 év mind a két nemnél. De szakértők szerint nem lehet elég korán utánajárni annak, hogy hogyan és mikor veheti az ember igénybe a nyugdíjat - főleg, ha nőként még választási lehetősége is van. Érdemes idejekorán elkezdeni a tájékozódást, mert ez a kérdés igazán a zsebünkre megy.

Sokan vannak akik az elmúlt években külföldön vállaltak munkát, legyen az valamelyik szomszédos ország, vagy egy kicsit távolabbi, Európai Uniós vagy azon kívüli.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a magyar éveink ezzel mehetnek a kukába, és a külföldön ledolgozott évekből kell valahogy összerakni a kötelező minimumot az ottani öregségi nyugdíjhoz. Van egy jó hírünk: ez nem teljesen így van.

Hogyan leszek jogosult a külföldi munkaéveim után?

- Sokan nem is gondolják, de akár egy év külföldi munkaviszony is beleszámíthat a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe. A nemzetközi nyugdíj összege és igénylési feltétele országonként eltérő jogszabályokra épül.

Általánosan, minimum 20 évet kell egy országban ledolgozni ahhoz, hogy egy teljes értékű, önálló öregségi nyugdíjban részesülhessünk.

- Minden országban más és más az öregségi nyugdíjkorhatár, és az európai országok között eltérhet az ügyintézés menete, sőt Magyarország bizonyos országoktól kifejezetten lassan tud hivatalból adatokat beszerezni, ilyen például Anglia – tudjuk meg Szatmáry Tünde Katalin nemzetközi nyugdíjszakértőtől. Az ugyintezesazonnal.hu vezetője már több mint 20 éve foglalkozik hazai és nemzetközi nyugdíj ügyekkel.

- Szakértőnk elárulta, sokkal jobb nyugdíjat is kaphatunk, ha ismerjük a jogszabályokat. Fontos tudni, öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki a korhatár elérésének napján minimum 15 év elismert szolgálati idővel rendelkezik. (Akkor is jogosult öregségi résznyugdíjra, ha kevesebb szolgálati ideje van. pl: Magyarországon 8 + Németországban 7 év.)

- Az öregségi nyugdíj, teljes összegű nyugdíjat jelent, amelyet az egyén a nyugdíjkorhatár betöltése és a szükséges 20 év igazolt szolgálati idő után igényelhet.

A fő különbség tehát a jogosultsági feltételektől függően a megállapított nyugdíj összegében van.

Ugyanez érvényes a külföldön ledolgozott évek után is. Hogy igazoltan hány évet dolgoztunk egy másik országban, ttól függően vonatkozik majd ránk a megállapítás.

A nők kedvezményes 40 évébe a külföldi munkaévek is beleszámítanak?

- 2010-től Magyarországon lehetőség van arra, hogy a nők kedvezményesen, 40 év után nyugdíjba mehessenek életkortól függetlenül – mondja Tünde. A kedvezményes nyugdíjba vonulás feltételeire vonatkozó jogszabályok előreláthatólag jövőre, 2025 márciusában fognak megváltozni.

Ahhoz, hogy a 40 év szolgálati időt igazoljuk, hozzáadhatjuk a külföldi munkában eltöltött, hivatalosan igazolt éveinket is.

- Ennek a típusú ellátásnak két alapvető feltétele van: 1-4 gyermekig 32 év kereső tevékenységgel kell rendelkezni, vagy 5 gyerek után 31, illetve 6 gyermek után 30 év keresőtevékenység szükséges.

Fontos, hogy ennél a nyugdíjnál a munkanélküli segély, a támogatott vagy felsőfokú tanulmányi képzés, illetve a fizetés nélküli szabadság nem számítható bele a jogosító szolgálati időbe.

- A magyar nyugdíjévek hozzákapcsolódhatnak a külföldi munkaévekhez, és a nők esetében így is van lehetőség a 40 évet együttesen elismertetni.

Előfordulhat, hogy Magyarországról már kapja a nyugdíjat, ugyanakkor külföldön még aktív kereső valaki.

- Fontos tudni, hogy aki él a nők 40-nel, az a 65 éves korhatár betöltésével nem kérheti nyugdíja újraszámítását.

- Jó tudni viszont, hogy azokat a külföldi éveket, amiket jogosító időként már beleszámoltak szolgálati időként a magyar nyugdíjunkba, ettől függetlenül beszámításra kerülnek majd az önálló öregségi nyugdíjba is az adott külföldi országban.

Mit kell tudnunk a hazai és a külföldi ügyintézésről?

- A külföldi nyugdíjak elintézésében a szakmai idegen nyelv tudásának hiánya elég nagy probléma az ügyfelek számára. Hiányosak a dokumentumok is, pedig minden bizonyítás az ügyfél feladata, ezért minden papírt 50 évig kellene megőrizni.

Sokan facebook-csoportokban kezdenek érdeklődni,  egymásnak adnak tanácsokat és itt rontják el a nyugdíj ügyüket. A nyugdíjigényléshez szükséges nyomtatványokat hiányosan, vagy félreértelmezve töltik ki. Sőt, a megállapított nyugdíjösszeget sok esetben nem tudják ellenőrizni.

- Nagyon fontos, hogy ha valaki külföldön dolgozik, távügyintézésben is kérheti a nyugdíj ügyintézést, így nem kell emiatt ide-oda utazgatni. A nők a 40 éves kedvezményes nyugdíjat magyarországi lakcímmel vagy meghatalmazottal a hazai nemzetközi nyugdíjosztályon igényelhetik.

Kaphatunk akár több országból is nyugdíjat?

- Két vagy akár több országból is kaphatunk nyugdíjat, attól függ mennyi országban van igazolt évünk. Mindenkinek egyedi az esete. Mindig hozzá kell számoltatni a külföldi munkában eltöltött éveket is a magyarhoz és le kell kérni a külföldi szolgálati időt, ha csak az öregségi nyugdíjat vesszük alapul, akkor is, amihez itthon csak határozatban elismert 20 év kell. Adategyeztetési eljárás nélkül Magyarországon semmilyen nyugdíj vagy nyugdíjszerű ellátás nem állapítható meg. Érdemes a nyugdíjba vonulás előtt 5 évvel adategyeztetési eljárást lefolytatni.

Mennyi évet kell dolgoznunk a nyugdíjért külföldön?

- Minden országban mások a nyugdíj igénylési feltételek. Például Romániában 15 év kell a résznyugdíjhoz, és 35 a teljes ellátáshoz, míg Magyarországon és Olaszországban 20 év kell a résznyugdíjhoz és 40 év a teljeshez. Angliában a résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 10 munkaévre van szükség. A teljes állami nyugdíjhoz pedig 35 munkaévet kell összegyűjteni. Németországban résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 5 évnyi biztosítási idő szükséges, még a teljes nyugdíjhoz 35 év kell. Ausztriában is 40 év szolgálati időnek kell ahhoz lennie, hogy önálló osztrák nyugdíjat kaphassunk, a résznyugdíjhoz 30 év kell. Spanyolországban a résznyugdíjhoz legalább 15 év munkaviszony szükséges, míg a teljes nyugdíjhoz általában legalább 37 év munkaviszony szükséges.

A részarányos nyugdíj mindig a befizetések arányában kerül megállapításra. Sokan azt hiszik, hogy pár év külföldi munkára nem jár nekik semmi, de igen!

- Fontos tudni, hogy a Magyarországon kívül szerzett szolgálati időn túl, már 1 év után is jár nyugdíj az EU-EGT vagy minden olyan országból amelynek hazánkkal megállapodása vagy egyezménye van.

- A biztosítási időt minden évre, naptári napokban számolják el. Ezért nagyon fontos, hogy az adott ügyben az illetékes magyar és külföldi nyugdíjszervezetek hivatalból, szolgálati időre vonatkozó adatokat megadják, csak ez a hivatalos ügymenet.

Hogyan menjünk okosan nyugdíjba?

- A nyugdíj akkor jó, ha meg van tervezve: mikor kezdjük el és tudjuk előre, hogy várhatóan mennyit fogunk kapni. Kevesen tudják, hogy

a nyugdíj határozat kézhezvételétől 15 napon belül visszavonhatjuk az igényünket.

- Amennyiben a határozatban szereplő nyugdíj összeggel nem értünk egyet és esetleg olyan hibák vannak benne, ami nekünk hátrányos hosszú távon, akkor éljünk az igény visszavonás lehetőségével. Megtehetjük, hogy újraindítjuk a folyamatot.

- Sajnos általában sokan elfogadják a határozatban megállapított nyugdíj összeget, még akkor is, ha úgy érzik, hogy valami nem stimmel. Érdemes szakember segítségét kérni, mert hosszú távon a zsebünkre megy – mondja Tünde, aki rendszeresen segít helyrehozni, átszámolni hiányos, alacsony összegű nyugdíj ügyeket.

Nem muszáj elfogadjuk az első javaslatot! Sőt! Nyugdíjban eltöltött egy év után is van felülvizsgálati lehetőség.

- Nagyon sok a jogszabály, így a szakember már előre látja a lepéseket, megtervezi, felépíti a nyugdíjat. Meg tudjuk mondani mikor, mi éri meg jobban. Olyan is van, hogy pár munkanapot javaslunk még az ügyfelünknek, amit érdemes ledolgoznia, mert egy magasabb összegű nyugdíjat kap ezáltal. Ilyen apróságokon is múlhat, ebben is segítünk – mondja a szakértő.

Mostanában népszerű az előzetes nyugdíjszámítás. Ezzel képet kaphatunk az itthoni és külföldi munkaévek után, hogy pontosan mennyire számíthatunk, és melyik a számunkra legkedvezőbb nyugdíjbavonulási időpont.

- Ha valakinek van 15 ledolgozott éve itthon, amibe például a katonaévek, tanulmányi időszakok, a gyed vagy gyes is benne van, akkor számíthat a magyar résznyugdíjra. Sokan nem is gondolnak erre, és azt hiszik nem lesz elég évük. Magyarországon akkor is lehet igényelni az öregségi nyugdíjat, ha az illető nem rendelkezik az igényléshez szükséges dokumentumokkal pl: munkakönyv, tb igazolvány stb. Amennyiben az igénylő eléri az öregségi korhatárt, akkor minimum 7,5 évet kell igazolni és adott élethelyzetre hivatkozva méltányossági nyugdíjat igényelni, ami mint az összes itthon igényelhető ellátás, ingyenes orvosi ellátással is jár.

A nyugdíjügyeket a legjobb Magyarországon keresztül intézni, mivel általában itt dolgoztuk le a legtöbb évet.

- „Mindenki intézheti egymaga is, de a külföldi és a magyar nyugdíjjogszabályok útvesztőiben könnyen el lehet tévedni. Sokszor apróságokon múlik, hogy magasabb nyugdíjunk legyen. Mindenkinek egyedi a helyzete. Lássunk tisztán, előre vázoljuk fel a lehetőségeinket, válasszuk ki, hogy mi a legjobb nekünk, és hogy mennyit pénzt kaphatunk, mert a döntésünk végérvényes és évek múlva nem változtatható. Vonuljunk okosan nyugdíjba, mert lehetséges” - tanácsolja Szatmáry Tünde Katalin.

A cikk a megíráskor érvényben lévő adatokat tartalmazza.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Ki vannak borulva a hollandokon, akik mindenért fizettetnek a barátaikkal vagy szomszédaikkal
„Megkínáltak egy kávéval a holland szomszédaim, és után kifizettették velem!” – panaszkodott egy Tiktok felhasználó.

Megosztom
Link másolása

Az utóbbi időben egyre több videó jelenik meg TikTokon, aminek a témája a Tikkie.

Pontosabban az, hogy a hollandok a Tikkie-vel gyakorlatilag fizetési felszólítást küldenek az ismerőseiknek olyasmikért, amiket más országokban nem szokás másokkal kifizettetni. Például amikor MI meghívjuk őket egy kávéra, vagy MI felajánljuk, hogy hazadobjuk őket, ha már úgyis kocsival vagyunk.

Egészen elképesztő történeteket osztanak meg egymással az emberek.

Na de mi az a Tikkie? Egy népszerű mobilalkalmazás Hollandiában, amelyet egy bank fejlesztett ki. Az applikáció lehetővé teszi, kisebb összegeket küldjenek egymásnak az emberek, minél gyorsabban és egyszerűbben.

Az alkalmazás lényege, hogy linket hoz létre egy pénzküldési kéréshez, amelyet üzenetben vagy e-mailben lehet elküldeni. A címzett a linkre kattintva, a saját bankján keresztül tudja a kért összeget átutalni.

Általában akkor használják a Tikkie-t, ha egy társaság étteremben vacsorázik, és valaki előre fizet az egész számláért, majd később egy Tikkie-linket küld a többieknek, hogy kifizessék a rájuk eső összeget. Akkor is hasznos, ha mondjuk közösen vásárolnak ajándékot ismerősök, barátok.

Ám más esetekben is használják.

Egy tiktokker azt írta, hogy amikor az egyik holland ismerősével együtt ment el valahova, és az illető kocsival hazadobta, utána küldött neki egy Titkkie-t, hogy kifizettesse vele a benzin rá eső részét. Egy másik arról számolt be, hogy kávéval kínálták a holland szomszédai, majd kifizettették vele. Egy harmadik pedig azt írta, hogy amikor Hollandiában élt, 19 eurocentről küldött neki Tikkie-t az ismerőse, aki megkínálta Oreo keksszel, és ő egyet megevett...

Többen is írták, hogy ilyesmi például Franciaországban, Marokkóban, Görögországban vagy Kelet-Európában elképzelhetetlen,

és hogy ez olyan kultúrsokk a Hollandiába érkezőknek, amin nehéz túllépni.

A Tikkie jelenséget ki is parodizálták egy videóban. A jelenetben egy lánytól elkéri a maradék kajáját (amit amúgy sem evett volna meg) egy srác, ésa lény Tikkie-t küld neki, hogy fizesse ki a kaja árát.

Íme, a videó.

@nukiinhollywood Tikkie gestuurd #german #us #comedy #dutch #viral #actress ♬ original sound - Anuschka van lent


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ez a 3 jel utal arra, hogy magas az IQ-d, de nulla az önbizalmad
Azok az emberek, akik az átlagosnál intelligensebbek, nem biztos, hogy magabiztosak is.

Megosztom
Link másolása

Azok az emberek, akik az átlagosnál intelligensebbek, nem biztos, hogy magabiztosabbak is, mint mások. Éppen a kevésbé intelligensekre jellemző, hogy hatalmas mellénnyel és önbizalommal állítanak olyasmiket, amikről valójában keveset tudnak, és azt is rosszul.

Lehet, hogy te is magas IQ-val, de kevés önbizalommal rendelkező ember vagy? Az alábbi jelek utalnak erre.

Túl sokáig rágódsz dolgokon és túl sok energiát teszel abba, hogy mindent átgondolj.

A intelligens emberek gyorsabban értenek meg mindent, de azt is tudják, hogy az összetettebb kérdések megválaszolása vagy a bonyolultabb szituációk megoldása több időt és erőfeszítést igényel.

Egy tanulmány szerint azok, akik az átlagnál intelligensebbek, hajlamosak arra, hogy túlagyalják a dolgokat, mert egyrészt számolnak a következményekkel, másrészt tartanak a kudarctól.

Sokszor kérsz bocsánatot, akkor is, ha nem tettél semmi rosszat.

Minél intelligensebb vagy, annál hamarabb jössz rá, ha nincsen igazad, vagy kerít hatalmába az érzés, hogy esetleg megbántottad a másikat. Ha igaz rád a kudarckerülés, akkor a konfliktusokat is igyekszed elkerülni.

Maximalista vagy a munkában és túl sokat dolgozol.

Az intelligens emberek gyakran tökéletességre törekszenek. Ha azonban kevés az önbizalmad, akkor magaddal szemben is maximalista vagy, a legjobb teljesítményt várod magadtól, és kevésbé vagy a munkáddal vagy annak végeredményével elégedettnek.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Megvan, hányszor kell otthon porszívóznod, és hogyan, hogy ne lepjen el a kosz
Még a takarítást is érdemes magasabb szinten űzni.

Megosztom
Link másolása

A takarítás a témája a Femcafé egyik cikkének, amiben hasznos tanácsokat írnak ezzel kapcsolatban.

Arra keresték a választ, mi a posrszívózás helyes módja, és mennyiszer kell otthon porszívóznunk.

"Az, hogy milyen gyakran kellene porszívóznunk függ a háztartásban élők számától, a háziállatok jelenlététől és az egyes helyiségek padlótípusától. Minél nagyobb a helyiség forgalma, annál gyakrabban érdemes porszívózni"

- írja a cikk.

"Például a hálószobákat és a dolgozószobákat hetente egyszer, az olyan nagy forgalmú helyiségeket, mint a konyha, a nappali és a gyerekszobák, legalább hetente kétszer kellene takarítani."

Azt is írják, hogy a tömörfa parkettát és a laminált padlót hetente minimum egyszer porszívózni kell. Mi pedig azt tennénk hozzá, hogy ha van szőnyeged, akkor a szőnyeg alatti részt se hagyd ki.

A szőnyegeket és a kárpitozott felületeket érdemes hetente kétszer átporszívózni, mivel a szöveten jobban tapad a por. Havonta egyszer pedig nedves porszívózást javasolnak a szövettel borított felületekhez.

Ahol háziállat van, ott a heti egy helyett két porszívózás ajánlott, de ha hullajtja a szőrét a kis kedvenc, akkor muszáj naponta porszívóznod!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neked is gyakran hideg a kezed és a lábad? Ez az 5+1 ok állhat a háttérben!
Az egyik ok olyan, amit muszáj komolyan venned.

Megosztom
Link másolása

Sokan szenvednek attól, hogy még a legmelegebb pulóverben és legvastagabb zokniban is fagyosak a végtagjaik. Ismerős? Ha te is tapasztalod, hogy mindig hideg a kezed és a lábad, ne aggódj, nem vagy egyedül! Azonban érdemes odafigyelni, mert ennek több oka is lehet. Nézzük, mi állhat a háttérben!

1. Rossz vérkeringés

Az egyik leggyakoribb ok a hideg kezekre és lábakra a gyenge vérkeringés. Ha a vér nem jut el megfelelően a végtagokba, azok hűvösebbé válhatnak. Ezt okozhatja mozgásszegény életmód, ülőmunka vagy akár szív- és érrendszeri problémák is. Próbálj meg rendszeresen mozogni, tornázz, sétálj, és figyelj oda a vérkeringésedre!

2. Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy felelős a szervezet anyagcseréjének szabályozásáért. Ha nem működik megfelelően, lassul az anyagcsere, és a tested nem tud elég hőt termelni. Ha gyakran fázol, fáradtnak érzed magad, és esetleg hízol is, érdemes lehet egy vérvizsgálatot kérni, hogy ellenőrizzék a pajzsmirigyedet.

3. Alacsony vérnyomás

Az alacsony vérnyomás miatt a vér nem jut elég gyorsan a végtagjaidba, így azok hidegek maradhatnak. Ha gyakran érzed magad gyengének, szédülsz, és a kezeid, lábaid fagyosak, ez is lehet a probléma forrása.

4. Vashiány

A vashiány az oxigénszállítást nehezíti meg a vérben, ami szintén hozzájárulhat a hideg végtagokhoz. A vérben kevesebb hemoglobin van, így az oxigén nem jut elég gyorsan a sejtekhez, különösen a kezekben és a lábakban. Érdemes több vasban gazdag ételt, például spenótot vagy vörös húst fogyasztani!

5. Stressz

Meglepő, de a stressz is okozhatja, hogy a kezed és a lábad hideg marad! A stressz hatására az erek összehúzódnak, így a véráramlás csökken, és a végtagok kihűlnek. Ha állandóan feszült vagy, próbálj meg relaxálni, jógázni, vagy egyszerűen csak vegyél egy mély lélegzetet!

+1: Cukorbetegség

A cukorbetegek esetében az idegek károsodhatnak, ami hideg érzést okozhat a végtagokban. Ha úgy érzed, hogy ez is lehet az oka, mindenképp konzultálj orvosoddal!

Tipp:

A hideg végtagok önmagukban nem jelentenek komoly bajt, de ha gyakori vagy állandó jelenség, érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben. Ne hagyd figyelmen kívül, mert az egészséged a legfontosabb!

Megosztom
Link másolása