Fellőtték a világ első magnóliafából faragott, csavar nélküli műholdját
A japán tudósok által épített első faműholdat kedden bocsátották fel az űrbe, és épp azt tesztelik, hogy a fa hogyan viselkedik a világűrben, vajon tudják-e majd használni marsi expedíciók során.
A LignoSat névre keresztelt csöppség 10 cm-es kockamérettel rendelkezi, a Kiotói Egyetem készítette a Sumitomo Forestry fakitermelő céggel együttműködve.
Úgy gondolják, hogy maga ez a technológia is segíti majd az ellenállóképességet.
"Célunk, hogy a jövőben emberi élőhelyeket építsünk fa felhasználásával az űrben, például a Holdon és a Marson" – nyilatkozta Takao Doi, a Kiotói Egyetem professzora a Reutersnek.
A fa egyébként az űrben tartósabb anyag lehet, mint a Földön, mivel ott nincs oxigén vagy víz, ami miatt elrohadna vagy meggyulladna.
mivel a Föld légkörében játszi könnyedséggel elég a "műszak végeztével", így nem kell tovább keringenie a Föld körül. Ahol így is elképesztő mennyiségű fémhulladék van már.
Az elektronikus alkatrészei azt mérnék, hogy a fa mennyire bírja az extrém űrkörnyezetet, ahol a hőmérséklet óránként drasztikusan ingadozhat.
A kutatók azt remélik, hogy adatokat gyűjtenek a műhold térben való viselkedéséről, például az anyag belső hőmérsékletének és mágneses tulajdonságainak változásairól, valamint arról, hogy milyen mértékben tágul és zsugorodik össze alacsony gravitációs környezetben.
– mondta Dr. Doi, utalva rá, hogy a Mars felé kacsintgató civilizációnak a legfejlettebb eszközökre lesz szüksége. Még az is lehet, hogy ezek fából kell készüljenek.