ÉLETMÓD
A Rovatból

Ez a 8 bevált tipp segít, hogy soha ne fizess teljes árat szinte semmiért!

Jó lenne kifogyhatatlan pénztárcával vásárolni. Sajnos ilyesmit nem adhatunk, de van néhány tanácsunk, amik segítenek abban, hogy ezentúl ne fizess teljes árat szinte semmiért!

Megosztom
Link másolása

Ha olyan lány vagy, aki imád vásárolni, akkor te is szívesen mászkálsz hatalmas üzletekben és bevásárlóközpontokban. Van az a ‘ma nem veszek semmit, csak meg akarok nézni valamit’-érzés, ami váratlanul, a semmiből csap le, és kerget be az üzletekbe, aztán változó, hogy 5000 Ft-ért nem vettél semmit aznap, vagy kicsit még tovább is nyújtóztál.

A bevásárlóközpontokban mászkálás szinte terápiás tud lenni egy nehéz munkanap után - vagy bármelyik napon, ha őszinték akarunk lenni.

Esetleg az estét töltöd a számítógéped mellett, és a virtuális kosaradba pakolsz dolgokat? Ezt az időtöltést a végletekig ki lehet élvezni, és nem is kell, hogy egyhamar változtass rajta.

Azonban bármennyire is szeretsz vásárolni, azért törődnöd kell az anyagi jóléteddel is, és nyilván te sem akarod magad rossz helyzetbe hozni az impulzusvásárlások miatt.

Van olyan középút, ahol mindkettőt megteheted? Naná, ha ritkán fizetsz teljes árat bármiért is.

Vannak tippjeink és trükkjeink, amelyekkel szinte minden vásárlásodból kedvezménnyel tudsz majd kijönni.

1. Kérdezz rá az akciókra, amikor vásárolsz

Ezt majdnem nem vettük fel erre a listára, mert túlságosan is kézenfekvőnek tűnt, de valójában ez a #1 módszer arra, hogy kedvezményt kapj valamire, amikor vásárolsz. Érdemes megkérdezni az eladót,

van-e futó akciójuk arra, amit épp megvennél, vagy levelezőlistájuk, amelyre ott helyben feliratkozhatsz, hogy kedvezménykódot kapj az aktuális vásárlásodhoz.

Megkérdezheted azt is, hogy egy kicsit hibás (szakadt dobozú vagy otthon tisztítható) termékre adnak-e kedvezményt. Ez általában olyan dolgoknál működik, mint egy sminkfolt a kinézett ruhán, egy sérült csomagolás vagy egy kis kosz valamelyik tárgyon. Tízből kilencszer az üzletek szívesen adnak akár 10 százalék kedvezményt is ezekre, csak vigye el valaki. Persze mindig legyél szuper udvarias, és ne húzd fel magad, ha a válasz nemleges.

2. Várj 12-24 órát az online kedvezménykódra

Ha online vásárolsz, az egyik legegyszerűbb módja a kedvezménykód megszerzésének, ha a kívánt termékeket a kosaradba teszed, kitöltöd az összes személyes adatot, de nem mész tovább, nem fizeted ki.

Sok online áruház használ olyan algoritmust, amely 12-24 órán belül küld egy kódot, általában 10-20%-os kedvezménnyel

abban a reményben, hogy ezzel rávehet, hogy fejezd be a vásárlásodat ahelyett, hogy egyszerűen meggondolnád magad és kiszállnál. Figyelem, ez akciós termékeknél nem jó módszer, mert azok elfogyhatnak, mielőtt megkapnád a kedvezményes e-mailt, de a szokásos vásárlásoknál elég jó módja annak, hogy megszerezd a kedvezményedet!

3. Tölts ki felméréseket

Meg szoktad nézni a blokkod alját/hátát vagy a rendelést visszaigazoló e-mail végét?

Ha még nem, kezdd el, mert sok blokkon és levélben vannak kedvezménykódok a következő vásárláshoz, vagy egy ajánlat, hogy tölts ki egy felmérést, amiért majd megkapod a kedvezménykódodat.

Azokat a felméréseket figyelmen kívül hagyhatod, amelyeknél csak egy nyereményjátékban vehetsz részt, hogy esetleg nyerj valamit (a nyerés esélye nem túl jó), de a gyors felmérésekre odafigyelhetsz, ha tudod, hogy hamarosan újra abban a boltban vagy kávézóban, étteremben fogsz vásárolni. Élelmiszer- és gyorsétterem láncok gyakran élnek ezzel a módszerrel, nem árt résen lenni!

4. Hűségprogramok használata

Nem véletlenül találták ki ezeket a programokat, a legtöbb hűségkártyával pénzt tudsz megtakarítani. Ha van energiád,

iratkozz fel az összes hűségprogramra, ami csak az utadba kerül, akár százalékos kedvezményt kínálnak, akár pontgyűjtőként működnek

az ingyen kávék, félárú rúzsok, 5-10 csillagonkénti ingyenes egyéb termékek és a százalékos kedvezmények is nagyon jól tudnak jönni. Ha rendszeresen ugyanott vásárolsz és vásárláskor mindig használod a hűségkártyádat, akkor az ingyen pontok olyan dolgokra adhatnak kedvezményeket, amelyeket egyébként is megvennél, de így sokkal jobb érzés megszerezni őket, nem?

5. Vásárolj az akciókkor

Ez a tipp egy kis türelmet igényel, de megéri! Ha tudod, hogy mire van szükséged, várd ki a megfelelő időpontot a vásárlással, így a legalacsonyabb áron kaphatod meg azt. Például tervezd meg úgy a piperecikkek vásárlását, hogy havonta azon a héten menj értük, amikor a WC-papír, a fogkrém, a papírzsebkendő akciós (a nagy áruházak az akcióikat hetente szórólapozzák). Az új ruhákat is jobban megéri a szezon végén megvenni (itt jön a türelem!), hogy a következő nyáron vadonatúj cuccokban járj és általában félárat fizess értük, mert a boltok igyekeznek megszabadulni a kifutó daraboktól, hogy helyet csináljanak az új szezon ruháinak.

Ezt a módszert érdemes használni az olyan alapdarabok esetében, amelyekről tudod, hogy jövőre is hordani fogod őket (cipő, kabát, ilyesmi).

Persze azok a dolgok, amikre tényleg most van szükséged, kiesnek ebből a körből, de egyébként a szezonvégi kiárusításokon vásárolva elképesztő darabokat szerezhetsz be gyilkos kedvezményekkel.

6. Iratkozz fel levelezőlistákra

Bár a levelezőlistáknak van egy buktatójuk - a túl nagy kísértés túlvásárláshoz vezethet -, mégis jók arra, hogy értesülj azokról akciókról és kedvezményekről, melyeket csak egy szűkebb körnek, legtöbbször a törzsvásárlóknak ajánlanak fel.

Érdemes megvárni a vásárlással azt az emailt, amiben az adott bolt vagy márka az akciójáról tájékoztat

- például ha jó régóta nem vettél semmit az üzletben, szinte biztosan meg fognak találni egy ilyen levéllel - így sok pénzt spórolhatsz meg!

Igazából ez akkor jó üzlet, ha olyasvalamit kínálnak neked, amire valóban szükséged van, különben összevásárolhatsz mindent, ami megtetszik, csak a látványos lehetőség miatt. Kell egy kis önfegyelem.

7. Kérj ingyenes próbaverziót, mielőtt előfizetnél

Kinézted, és nagyon kell. De mielőtt tízezer forintot adnál ki egy újfajta jógabérletre, négyezret az egyik mozicsatornára, esetleg kétezret egy zenei streaming szolgáltatásért, nézd meg, hogy kínálnak-e ingyenes próbaverziót, amit kihasználhatsz. Lehet, hogy mindez fel van tüntetve a weboldalukon, de az is előfordulhat, hogy némi kutatást kell végezned (nézd meg a TikTokot és az Instagramot, ahol az influenszerek gyakran kiposztolják a nekik adott kódokat), de megéri, hogy megtudd, van-e lehetőség ingyen tesztelni, mielőtt fizetnél.

Az ingyenes próba során kiderül, hogy tényleg kell-e neked valami, mielőtt kinyitnád a pénztárcádat.

Könnyen előfordulhat, hogy mégsem az a fajta lány vagy, aki már reggel 6-kor rohan kickboxolni, vagy akinek hasznosabb egy drága meditációs alkalmazás, mint a YouTube használata. Ha mégis ilyen vagy, akkor a próbaidőszak után nyugodtan fizethetsz az élményért, mert tudod, hogy megéri a pénzed. Csak állíts be egy emlékeztetőt, hogy szükség esetén semmiképpen ne felejtsd el lemondani a szolgáltatást, mielőtt a próbaidőszak véget ér.

8. Hasonlítsd össze az árakat

Ha olyan dolgot vennél, ami több boltban is kapható, érdemes időt szánnod arra, hogy körülnézz. Az ÁrGép, az Árukereső, a Cashmap, az Árcédula és az ehhez hasonló oldalak elég pontosan informáltak ahhoz, hogy megtudd, hol érdemes megvenned amit keresel, hol a legolcsóbb valami az ütvefúrótól a téliszalámiig.

Van köztük olyan oldal is, ami nem csak az akciókat követi neked, de ha a hűségkártyáidat is megjelölöd, akkor az azokhoz tartozó olcsóbb árakra is figyelmeztet.

Nem csak a nagyobb és drágább termékeknél érdemes ezeket használnod, például ha új hűtőt vagy telefont vennél, hanem az élelmiszerek esetében is több ezer forintnyi megtakarítás maradhat a zsebedben, ha végigböngészed a kínálatot, és ott veszed meg amire szükséged van, ahol az a legolcsóbb.

Ha online vásárolsz, és inkább külföldi oldalakon keresgélsz, akkor a Honey alkalmazást érdemes letöltened,

ezen az oldalon minden vásárlásod alkalmával meg tudod nézni, hogy van-e valamiféle akciós kuponja a cégnek, kereskedőnek, amit fel tudsz használni a fizetésnél.

A 20-25%-os kuponok elég gyakoriak, az pedig már egy komolyabb sminkcucc, parfüm vagy ruha esetében is sokezer forint mínuszt jelent.

Állítólag a pénz nem boldogít, de azzal a pénzzel, amit így megspórolsz, egy teljesebb, kevésbé stresszes életet tudsz élni (függetlenül a jövedelmedtől). És ez biztosan boldoggá tesz majd.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Sokan esküsznek rá a kánikulában, pedig a szakértők szerint ilyenkor már többet árt, mint használ
Bár a ventilátor a legelterjedtebb otthoni hűtési megoldás, a kutatók szerint extrém melegben és magas páratartalom mellett már nem hatékony. Ilyenkor a készülék nem segíti a test párologtatását, ami a szervezet fő hűtési mechanizmusa, így a hőártalmak kockázata megnő.

Megosztom
Link másolása

Amikor a beton ontja a meleget és az agyunk is olvadni kezd, a túlélés két nagy ikonja körül forog a vita: a ventilátor vagy a légkondi? A válasz nem egy sima igen vagy nem, sokkal inkább egy kőkemény helyzetfelmérés, ami az egészségedről, a pénztárcádról és a bolygó jövőjéről is szól.

A lényeg, hogy a tested a párologtatással hűti magát, de ha a levegő túl párás, ez a szuperképesség csődöt mond.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a hőhullámok különösen az idősekre, a krónikus betegekre és a csecsemőkre jelentenek halálos veszélyt, akiknél ez a rendszer amúgy is sérülékenyebb.

Szóval, mikor melyik a nyerő?

Közepes melegben, amikor a páratartalom még nem fojtogat, a ventilátor a király. Pörgeti a levegőt, segíti a bőrödön a párolgást, és ha még egy kis vízzel is spricceled magad, szinte csodát tesz.

Extrém hőségben, 32-35 Celsius-fok felett, magas páratartalom mellett viszont a ventilátor már csak a forró levest kavargatja. Ilyenkor nem véd a hőártalomtól, sőt, az amerikai járványügyi központ (CDC) szerint növelheti a testhőmérsékletet. Ilyenkor a légkondi a biztonságosabb megoldás.

Ha azonban nincs légkondid, egy pofonegyszerű trükkel mégis hűvöset csinálhatsz:

tegyél egy tál jeget vagy néhány jégakkut a ventilátor elé, és máris egy házi készítésű hidegfrontot indítottál a szobában.

A kényelemnek és a hűs levegőnek azonban ára van, és nem csak a villanyszámlán. A régi, hibás ventilátorok az amerikai Fogyasztóvédelmi Termékbiztonsági Bizottság szerint konkrétan tűzveszélyesek lehetnek. A légkondi sem ártatlan: a túlságosan száraz levegő irritálhatja a szemet és a torkot, a rosszul karbantartott, nedves belső részekben pedig megtelepedhet a penész, ami allergiát és asztmás rohamokat provokálhat.

Ráadásul a hűtőközegekkel is van egy apró probléma: brutálisan károsítják a környezetet. Az Európai Unió Tanácsa ezért is szigorított a szabályokon.

„Sok mindennapi termék, például a hűtőszekrények és a klímaberendezések, rendkívül káros anyagokon alapulnak, amelyek aláássák a környezetünket. Az új szabályok egyértelmű tilalmakat és korlátozásokat írnak elő”

Ezt Alain Maron, a brüsszeli régió klímaügyi minisztere közölte az EU Tanácsának sajtóközleményében.

Mielőtt azonban bármilyen gépet bekapcsolnánk, érdemes körülnézni a lakásban. A forró lakás elviselhetőbbé tétele már a megfelelő árnyékolásnál és a tudatos szellőztetésnél kezdődik. Napközben redőny le, ablak csukva, éjjel-hajnalban pedig kereszthuzat.

Egy alapos karbantartás is csodákra képes: a tiszta klímaszűrők és a pormentes ventilátorlapátok nemcsak hatékonyabbak, de biztonságosabbak is.

A végső döntés tehát mindig a hőmérőn, a páratartalom-mérőn és a józan észen múlik. Mérsékelt melegben a ventilátor a barátod, brutális kánikulában viszont a légkondi menti meg az életed. A legokosabb pedig az, ha a kettőt kombinálod: az Egészségügyi Világszervezet szerint a klímát 27 fokra állítod, és egy ventilátorral keringeted a hűs levegőt. Így a komfort megmarad, a villanyszámla csökken, a lelkiismereted pedig egy fokkal tisztább marad.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
A Rovatból
Megdöbbentő kutatás a milleniálokról: gyorsabban öregszenek, és ezzel drámaian nő a rákkockázatuk
Amerikai kutatók szerint a '90-es években születettek biológiai és valós kora jóval nagyobb a különbség, mint az X generációnál. Ez a különbség drámaian növeli bizonyos rákok kockázatát a fiatalabbak körében.

Megosztom
Link másolása

A Washington University School of Medicine kutatóinak a Nature Medicine szaklapban megjelent tanulmánya szerint a ’90-es években születettek biológiai kora sokkal jobban elrugaszkodott a valós, kronológiai koruktól, mint a náluk idősebb X generációé. A jelek szerint a ’90-es évek szülötteinek belső órája 92 százalékkal nagyobb eséllyel siet, mint a '60-as évek végén születetteké ugyanannyi idősen.

Ha ez nem lenne elég, a kutatás azt is kimutatta, hogy a férfiak biológiailag gyorsabban öregszenek, mint a nők.

Sajnos a test részei sem egyszerre használódnak el: egy „öreg” immunrendszer a korai tüdőrákkal, míg egy idősebbnek tűnő zsírszövet a vastagbélrákkal hozható összefüggésbe.

És itt jön a feketeleves. Ez a biológiai sietség nem csak egy elvont laboratóriumi adat, hanem egészségügyi kockázat. Minél nagyobbra nyílik az olló a naptári és a biológiai kor között, annál magasabb a tüdő-, gyomor-bélrendszeri, vastagbél- és méhrák esélye. A számok riasztóak: a globális adatok szerint 1990 és 2019 között 79 százalékkal nőtt a korai, 50 év alattiakat érintő rákos megbetegedések száma.

Az 1990 körül születetteknél a rektális rák kockázata nagyjából négyszeres, a vastagbélráké pedig kétszeres a nagyjából 1950-ben születettekhez képest.

A kutatást támogató Cancer Grand Challenges igazgatója, David Scott szerint a tudomány még csak most kezdi összerakni a képet. „Jelenleg nincs végleges válaszunk arra, hogy mi okozza a korai rákos megbetegedések számának növekedését világszerte” – mondta, de hozzátette, hogy az ilyen kutatások segítenek megérteni a nagyobb összefüggéseket.

„Az ehhez hasonló tanulmányok segítenek összerakni a nagyobb képet, megmutatva, hogy a rákot nemcsak az egyes sejteken belüli változások befolyásolhatják, hanem a testen belüli, szélesebb körű változások is.”

Korábbi eredmények már kimutatták, hogy a folyamatos stressz, például a mérgező kapcsolatok fenntartása mérhetően öregíti a sejteket. Mások arra figyelmeztettek, hogy a népszerű tetoválófestékek a nyirokrendszerben felhalmozódva krónikus gyulladást okozhatnak. Emellett régóta ismert az étrend szerepe is, különösen a feldolgozott húsok és ultrafeldolgozott élelmiszerek által jelentett rákkockázat. Ezek a mozaikdarabkák mind azt a képet rajzolják ki, amit a mostani tanulmány generációs szinten igazolt: a modern életmódnak ára van, amit a sejtjeink fizetnek meg.

Via ecancer


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Súlyos hiba a legtöbb otthonban: ezeket az eszközöket soha ne dugd a hosszabbítóba!
Lista készült azokról a nagyfogyasztókról, amelyeket tilos elosztóról üzemeltetni. A túlterhelés miatt a vezetékek megolvadhatnak, ami lakástüzet okozhat.

Megosztom
Link másolása

Nálad is vannak hosszabbítók a lakásban?

Ha nem figyelsz, lehet hogy ezek az otthonod legveszélyesebb pontjai.

Bizonyos háztartási eszközöket ugyanis halálos bűn hosszabbítóról üzemeltetni. A túlterhelés miatt a vezetékek felforrósodnak, a műanyag szigetelés megolvad, és onnan már csak egy szikra kell a katasztrófához.

A tiltólista pedig hosszabb, mint gondolnád.

A hűtőszekrények és fagyasztóládák eleve tiltólistásak.

A gyártói kézikönyvek nem véletlenül tiltják feketén-fehéren a hosszabbítók használatát.

Ugyanez a helyzet a mobilklímákkal, a mosógépekkel, a szárítógépekkel, a hordozható hősugárzókkal és az olajradiátorokkal is.

De a konyhai eszközök sem ártatlanok:

a mikrohullámú sütő, amikor megnyomod a start gombot, akkora áramlökést kér a hálózattól, amitől egy átlagos hosszabbítót túlságosan megterhel.

Az ütvefúró és a többi szerszámgép is ide tartozik.

A szabály szigorú: ezeket mind, kivétel nélkül, egyenesen fali konnektorba kell dugni.

Fontos, hogy az elosztó nem "csinál több elektromos energiát", csak szétosztja azt, ami a vezetékekből jön.

A helyzetet pedig csak rontja, ha a veszélyforrást még el is rejtjük. A bútor mögé vagy a szőnyeg alá rejtett elosztó veszélyes, mert a hő nem tud hova távozni.

De a valódi, hétcsillagos főbűn, amire a szakértők is csak a fejüket fogják, az az elosztók sorba kötése, egymásba dugása.

Via: Szeretlek Magyarország


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Orvosi áttörés: egyetlen nap alatt diagnosztizálták és gyógyították a tüdőrákot egy nagymamánál
Egy texasi kórházban robotasszisztált eljárással, egyetlen altatás alatt végeztek biopsziát és daganateltávolítást. „Az egész egyszerűen ment, és ami a legfontosabb: sugárkezelés vagy kemoterápia nélkül megúsztam” – mondta a nő.

Megosztom
Link másolása

Egy texasi nagymama, April Boudreau élete szó szerint egyetlen nap alatt változott meg.

A  rákbetegség gyanúja után néhány órával már kezelték is, és eltávolították a szervezetéből a daganatot.

A  nő korábban már háromszor legyőzte a rákot.

Nemrég "csak" rutin kontrollvizsgálaton vett részt, ahol az orvosok kiszúrtak egy apró csomót a tüdejében.

Ahelyett azonban, hogy beindult volna a szokásos, hetekig tartó procedúra, a Texas Health Harris Methodist Hospital Fort Worth orvosai egy teljesen új protokollt alkalmaztak – írta a kórház hivatalos közleményében a Texas Health Newsroom.

A pácienst elaltatták, majd robotasszisztált, ultravékony katéterrel a légutakon keresztül egyenesen a gyanús csomóhoz navigáltak.

A helyszínen vett mintát azonnal elemezték, és gyorsan meglett az eredmény: korai stádiumú tüdőrák. Az orvosi csapat még ugyanabban az altatásban, öt apró, oldalsó bemetszésen keresztül el is távolította a daganatot.

A páciens maga is alig tudta feldolgozni az események sebességét és egyszerűségét.

„Megcsípi magát az ember, mert egyszerűen képtelen elhinni, hogy ez igaz” – nyilatkozta a nő.

April Boudreau a beavatkozás után egyetlen éjszakát töltött a kórházban, és mindössze három napig szedett fájdalomcsillapítót, ami a klasszikus, nyitott mellkasi műtétek utáni hetekig tartó szenvedéshez képest maga a csoda.

Számára a legfontosabb az volt, hogy elkerülhette a hagyományos onkológiai kezelések megpróbáltatásait.

„Az egész egyszerűen ment, és ami a legfontosabb: sugárkezelés vagy kemoterápia nélkül megúsztam.”

A történet persze nem jelenti azt, hogy a tüdőrák hirtelen egy náthával egyenértékű problémává szelídült volna. Még mindig ez az egyik vezető daganatos halálok, és az amerikai statisztikák szerint élete során nagyjából minden 19. embert érinthet. A halálozási arányok azonban globálisan csökkennek, egyrészt a dohányzás visszaszorulása, másrészt az ehhez hasonló technológiai újítások miatt, amelyek lehetővé teszik a daganatok korai, még jól operálható stádiumban való felismerését.

A texasi nagymama esete is rávilágít a betegség alattomosságára: egyetlen tünete volt, hogy kissé hamarabb kifulladt, de ezt a korának tudta be. Ez is mutatja, hogy a szűrések és a gyanús jelek komolyan vétele szó szerint életet menthet.

A tüdőrák korántsem csak a dohányosok betegsége. Egyre több kutatás világít rá, hogy a kockázatok a mindennapi környezetünkben is ott lapulhatnak. Egy amerikai vizsgálatban például olyan fiatalokat elemeztek, akik egészségesen étkeztek, mégis tüdőrákot kaptak, és felmerült a gyanú, hogy bizonyos növényvédő szerek is szerepet játszhattak a betegség kialakulásában. Emellett Magyarországon is létező veszélyforrás a radon, egy színtelen, szagtalan gáz, ami a talajból szivárog a rosszul szellőző lakásokba, és a dohányzáson kívül az egyik legfőbb rizikófaktornak számít.


Megosztom
Link másolása