Biztonsági háló-effektus – Ezért hagyják nyitva az exeiknek a kiskaput, egyre többen
Egy új kutatás szerint még az elkötelezett, komoly kapcsolatban élők is szeretik úgy érezni, hogy van egy biztonsági hálójuk, ha dolgaik rosszul mennének. Sok esetben egy volt partner tökéletesen megfelel ennek a célnak.
Ők pontosan tudják, hogy mit szeretsz és mit nem, van egy közös, intim múlt. Ráadásul ott van az a kényelem, hogy nem kell igazán búcsút inteni a múltnak, hátha tényleg végig ő volt a tökéletes párod. Meglepően sokan találnak vigaszt abban szakítás után, hogy soha nem lépnek tovább teljesen.
A Study Finds szerint a biztonsági háló effektus egyre gyakoribb jelenség komoly kapcsolatokban, és akár házasságokban is.
A 397 megvizsgált felnőtt 62 százaléka vallotta be, hogy valakit tart a háttérben, annak ellenére, hogy a résztvevők 93 százaléka állította, hogy monogám kapcsolatban él.
Kate Mansfield, párkapcsolati coach szerint ezek olyan kapcsolatok, amelyben nyitott maradsz egy találkozóra vagy akár egy kapcsolat újraélesztésének lehetőségére valakivel a múltadból, még akkor is, ha elkötelezett kapcsolatban vagy házasságban élsz. Az ilyen biztonsági hálók mindenképpen károsak a jelenlegi kapcsolatodra.
„Úgy gondolom, hogy a közösségi médiának köszönhetően megnövekedett az exekhez és a korábbi randipartnerekhez való hosszabb távú hozzáférésünk”
- mondta Kate.
Dr. Jaime Zuckerman klinikai pszichológus hozzátette, hogy az elkötelezett kapcsolatokban élők számára ez egyfajta biztosíték lehet arra az esetre, ha valami baj történne a meglévő partnerrel. A szakértők szerint az emberek nem szándékosan lépnek be ezekbe, inkább csak idővel alakulnak ki.
A homály és a fantázia része a vonzerejének, mivel ez egy olyan hely, ahol biztonsági hálót, egy tartalék tervet lehet létrehozni, ha a jelenlegi kapcsolat rosszul alakulna.
A párkapcsolati szakértők szerint azonban a vonzerőn kívül semmi előnye sincsen ezeknek a biztonsági tartalékoknak. A kispadon váratni egy plusz embert csak azt eredményezi, hogy függővé válunk és nem látjuk majd tisztán valódi kapcsolatunkat. A "mi lenne ha" faktor nagyon addiktív ilyenkor, viszont ezzel csak az időnket pazaroljuk, igazi kötődésre nincs lehetőség.
Kate Mansfield hozzátette, hogy még szingliként sem válik előnyödre egy ilyen háttérjátékos.
„Még ha szingli is vagy, és nincs más kapcsolatra esélyes a környezetedben, akkor sem visz előre. Lehet, hogy ennek a biztonsági hálónak a személye tart megakadva és blokkol téged a kiteljesedéstől. Tisztítsd meg a tered. Engedd be a szerelmet, és ne pazarold tovább az életedet”
- mondta a coach.