Rezeg a léc a Netflix alatt? Itt az első Szarvasbébi-ítélet
A Netflix egyik gyomorforgató, négy Emmy-díjat bezsebelő sorozata mélyen átélhetővé tette a bántalmazás gyakorlatilag összes formáját a zaklatástól a szexuális erőszakig. A Szarvasbébi sikere pont abban rejlik, hogy köntörfalazás, sejtelmes függönyre svenkelés helyett bemutatja az erőszak durvaságát és nyers egyszerűségét. De nem csak ettől botrányos a sorozat.
Az alkotó és egyben főszereplő Richard Gadd ugyanis a saját történetét mutatja be. Elmondása szerint Martha karaktere volt az ő zaklatója, aki a valóságban Fiona Harvey. Ő maga ugyan nem azonosította a nőt, az maga jelentkezett a sajtónál, majd interjúk tömkelegét adta arról, hogy túl felismerhetővé vált a sorozatban. Azóta is zaklatják és fenyegetik őt, és a Netflix amúgy sem ábrázolja őt megfelelően.
Egy amerikai bíró szeptember 27-én úgy döntött, hogy Fiona Harvey, a Richard Gadd üldözésével vádolt nő
és a Netflix nem tett erőfeszítést a tények tisztázására, és Harveyt nem álcázták kellőképpen Martha karakterében.
Harvey azt állította, hogy a műsor hamisan utalt arra, hogy szexuálisan bántalmazta Gaddot, okozott neki szemsérülést, és hogy az üldözése miatt küldték börtönbe. Amikor Harvey-t állítólag többen azonosították Marthaként az utcán vagy a baráti körében, a nő 170 millió dolláros pert indított a streaming szolgáltató ellen rágalmazás miatt. Állítása szerint a filmben sugallt tettekért nem ítélték el, írja a Guardian.
A bíró azzal magyarázta az ítéletét, hogy nagy különbség van a üldözés és a üldözés miatti bírósági elítélés között. Az sem mindegy szerinte, hogy szexuális zaklatást követett el a nő, vagy helytelen érintést alkalmazott, és a Gadd szemét ért sérülés mértéke is kérdéses.
Gadd a védelmében azt állította, hogy Harvey évekig üldözte őt, amíg egy londoni kocsmában dolgozott, megcsípte a hátát, és
Elmondta, hogy miközben feljelentette a rendőrségen, a nő zaklatás miatti figyelmeztetést kapott, de nem indítottak ellene büntetőeljárást, és nem küldték börtönbe.
Mint ahogy korábban a Sunday Times-nak nyilatkozta, ő maga aggályosnak tartotta az „igaz történet” filmbe csempészését, de az
A bíró is szemlézte a cikket, és azt mondta, akaratlagos rosszindulatot sugall, ha a Netflix csak úgy valós történetként állítja be a sorozatot, holott tudnak róla, hogy a sztori kitalált.
A vádlottak azonban nem igyekeztek kivizsgálni e kijelentések és ábrázolások pontosságát, és nem tettek további intézkedéseket a személyazonosságának elrejtésére. A sorozat azt állítja, hogy Martha köztörvényes bűnöző, aki szexuálisan és erőszakosan bántalmazta Gaddot, de szerinte ezek a kijelentések „a szélsőséges és felháborító magatartás szintjére emelkedhetnek.”
elutasította a Netflix ellenindítványát, és elutasította Harvey hanyagságra, nyilvánossághoz fűződő jogainak megsértésére és büntető kártérítésre vonatkozó követeléseit is.