Őrült fájdalmakat élt át Liptai Claudia - de mi is az az övsömör?
Egy ideig kétséges volt, hogy egyáltalán ott tud-e lenni a Sztárban Sztár All Stars szombati élőadásában Liptai Claudia, végül orvosi felügyelet mellett kiengedték a kórházból.
„Nagyon sok fájdalommal, sok gyógyszerrel telt a hét. Nem gondolom, hogy veszélyben volt az adás, mert biztos voltam benne, hogy valahogy összekaparom magam az orvosok által.
Az a lényeg, hogy itt vagyok és az a lényeg, hogy most már gyógyulok, és nagyon sokat segített az emberek szeretete, meg hogy sok jókívánságot küldtek” - nyilatkozta az adás végén Szabó Zsófinak.
De mi ez a fájdalmas betegség, ami szinte a semmiből csapott le rá?
Az övsömör (Herpes zoster) egy fájdalmas vírusfertőzés, amelyet a bárányhimlőért is felelős varicella-zoster vírus okoz.
Az övsömör általában fájdalmas kiütésekkel jelentkezik, és az idősebb vagy legyengült immunrendszerű emberekre jellemző.
Tünetek:
Fájdalom: Az övsömör első jele az intenzív fájdalom, amely az érintett ideg mentén jelentkezik, még a kiütések megjelenése előtt. A fájdalom égő, szúró, vagy zsibbadó érzésként írható le.
Kiütések: A kiütések gyakran egy övszerű vonalban terjednek, leggyakrabban a törzsön, de az arcon és a test más részein is megjelenhetnek. Ezek később hólyagokká válnak, majd pörkösödnek.
Viszketés és fáradtság: A hólyagokkal viszketés és általános rossz közérzet is járhat.
Kockázati tényezők:
Életkor: 50 év felett az övsömör előfordulása jelentősen nő. Az idősebb korosztály immunrendszere gyengébb lehet, ami növeli a vírus újraaktiválódásának kockázatát.
Immunrendszer legyengülése: Az immunrendszert gyengítő betegségek, mint a HIV, valamint kemoterápiás kezelések növelik az övsömör kialakulásának esélyét.
Stressz: Fizikai vagy érzelmi stressz is elősegítheti a vírus aktiválódását.
Szövődmények:
Posztherpeszes neuralgia: Az övsömör egyik leggyakoribb és legfájdalmasabb szövődménye. A kiütések elmúlása után is jelentkezhet hosszan tartó fájdalom.
Szemészeti problémák: Ha a kiütések a szem közelében jelennek meg, súlyos látáskárosodást vagy akár vakságot is okozhatnak.
Bakteriális fertőzések: A hólyagok elfertőződhetnek, ha nem kezelik megfelelően.
Kezelés:
Vírusellenes gyógyszerek: Az olyan szerek, mint az aciklovir, valaciklovir és famciklovir segíthetnek csökkenteni az övsömör súlyosságát és időtartamát, ha a tünetek megjelenése után gyorsan alkalmazzák.
Fájdalomcsillapítók: A fájdalom enyhítésére különféle fájdalomcsillapítók alkalmazhatók, szükség esetén akár erősebb szerek is.
Szteroidok: Bizonyos esetekben szteroidokat írnak fel a gyulladás csökkentésére.
Megelőzés:
Az övsömör elleni vakcina jelentősen csökkentheti a betegség kialakulásának esélyét. Különösen ajánlott az idősebb korosztály számára.