Nem vagy felnőtt, amíg el nem éred a 30-at – állapította meg egy új kutatás. De miért?
A neurológusok szerint hiába vagy 18 éves, nem számítasz teljesen felnőttnek, mert az agyad még egy darabig jelentős változásokon megy keresztül.
Peter Jones professzor a Cambridge Egyetemről elmondta a BBC-nek, hogy a gyerekkorból felnőttkorba való átmenet sokkal lassabb dolog, mint amilyennek gondolnánk.
- mondta az interjúban. Kutatásuk során Dr. Jones és kollégái MRI-t használtak 297 önkéntes agyának megfigyelésére, akik 14 és 24 év közöttiek voltak.
Megállapították, hogy az agy tovább formálódik az ember 18. életévének betöltése után, ami érinti a viselkedést és sajnos a nagyobb mentális rendellenességek kialakulását is ekkorra teszi.
„Gondolom, olyan rendszerek, mint az oktatás-, az egészségügy- és a jog rendszer, ezek találják ezt a legkényelmesebbnek” - mondta.
Azonban hozzátette, hogy tapasztalt bírók sokat mesélhetnének a különbségről egy 19 éves vádlott és egy harmincas évei közepén járó visszaeső között.
Egy interjúban Dr. Jay Giedd, a San Diego-i gyermekpszichiátriájának vezetője elmondta, hogy a frontális kéreg fejlődése, azaz az agy azon része, amely felelős a társadalmi interakciókért, az érzelmek szabályozásáért, az impulzív viselkedés ellenőrzéséért és a kockázat értékeléséért, nem áll meg 18 éves korban. Sőt, azt állítja, ez a fejlődés majdnem 25 évig tart.
A kisagy is hatással van kognitív érettségünkre. „Ez az agyi érés [a kisagyé] nem fejeződik be korán, még az 20-as éveink elején sem. A kisagyról régebben azt gondolták, hogy az izmaink koordinálásában játszik szerepet.”