Átvertek minket? Kiderült a Casablanca című film leghíresebb jelenetének döbbenetes titka!
Casablanka – a film, amit mindenki látott, de senki nem úgy, ahogy tényleg forgatták.
A Casablanca című filmben a zárójelenet, ahol Rick és Ilsa elbúcsúznak a ködben, nemcsak a mozitörténet egyik legismertebb képsora – hanem egy egészen különleges filmes illúziógyakorlat, amit nyolcvan évig szinte senki nem vett észre.
Nincs reptér, nincs gép, nincs éjszaka
Az 1942‑es klasszikus vége – Humphrey Bogart és Ingrid Bergman a repülőgép mellett, éjszaka, ködben, könnyek között – minden filmtoplista állandó vendége. De mint kiderült,
sem az éjszaka, sem a reptér, sem a gép nem volt valódi. És akit repülőgép szerelőknek hittél? Nos, ott kezd igazán bizarr lenni a dolog.
A második világháború közepén nem lehetett reptéren forgatni éjszaka, így a stúdió kénytelen volt mindent egy Warner Bros. hangárdíszletben leforgatni. A repülő, amit látsz a jelenetben, nem teljes méretű gép, hanem egy arányos kartonmakett.
Hogy hitelesebb legyen a jelenet, a stáb alacsony termetű statisztákat szerződtetett repülőgép szerelők szerepére – így a repülő nagyobbnak tűnt, mint amekkora valójában volt. A hatást „forced perspective” technikával érték el – vagyis a tárgyak és emberek elhelyezésével becsapták a szemet, hogy másnak érzékeljük a méreteket.
A kulcs a rengeteg mesterséges köd volt, amiben pont annyi részlet fedett el, hogy az egész illúzió működjön.
Ez nem városi legenda
A történet nem egy Twitter-szálból indult: a trükk valódi, és szerepel több hivatalos forrásban is, például a Casablanca – You Must Remember This… A Tribute to Casablanca Blu-ray extrában, valamint Aljean Harmetz gyártástörténeti könyvében (Round Up the Usual Suspects).
És itt jön a csavar: azóta is újra és újra használják ezt a módszert a filmiparban – csak észre sem vesszük.
Ridley Scott például az Alien (1979) forgatásán döntött úgy, hogy a „space jockey” jelenetben nem épít teljes méretű pilótafülkét. Helyette a saját két kisfiát, Jake és Luke Scottot, valamint egy barátjukat öltöztette be miniatűr űrruhákba. A gyerekek mérete miatt a díszlet óriásinak tűnt – és a nézőknek fogalmuk sem volt róla, mit látnak valójában.
Casablanca: nem csak egy illúzió, amit elhittél
A legtöbb néző számára semmi sem árulkodik a trükkről – a jelenet érzelmi ereje viszi a fókuszt. De miután megtudod, hogyan csinálták, lehetetlen nem észrevenni. És ettől nem kevesebb, hanem még elképesztőbb lesz az egész.
Egy stúdióban, köddel, kartonnal és optikai trükkökkel valódi mozitörténelmet csináltak.
Mert nem az a fontos, hogy mi igaz – hanem hogy elhitted.
Via Express