Így sikerült Denzel Washington kínos találkozása Károly királlyal a Gladiátor II premierjén: „Nem tudtam!”
Denzel Washington eléggé zavarba jött a találkozáskor.
Denzel Washington szerdán részt vett a Gladiátor II premierjén Londonban, olyan kollégái társaságában, mint Paul Mescal, Pedro Pascal, Connie Nielsen, a film rendezője, Sir Ridley Scott, és természetesen III. Károly király.
A királyi premier hagyományainak megfelelően a film sztárjai sorban álltak a vörös szőnyegen, hogy üdvözöljék az uralkodót, mielőtt bementek volna a színházba.
Amikor a bemutatkozáskor a 69 éves Denzel Washingtonra került a sor, miután a király már beszélt Ridley Scott-tal és Paul Mescal-lal, a színész láthatóan zavarban volt.
Elárulta az uralkodónak, hogy nem tudja, hogyan kellene üdvözölnie őt.
A király ekkor egy kézfogást kezdeményezett, ami láthatóan megkönnyebbülést hozott Washington számára - írta a NewYorkTimes.
„Nem tudtam, hogy meg kellene-e ráznom a kezét vagy sem” – mondta Washington mosolyogva, miközben kezet fogtak.
Ezután Károly király arról érdeklődött, hogy milyen karaktert játszik Washington a Gladiátor II-ben - egybként a gonosz Macrinust alakítja.
„Egy szörnyű... vagyis igazából egy csodálatos ember vagyok, meglátja majd” – válaszolta Washington ironikusan. „Egy kedves fickó.”
Károly király ezután megjegyezte: „Annyi filmben szerepelt már, fantasztikus.”
Washington hálásan válaszolt: „Köszönöm, köszönöm.”
Azok, akik találkoznak a királyi család tagjaival, általában előzetesen útmutatást kapnak az illemszabályokról, ahogy arról Billy Eichner is beszámolt 2019-ben. A Jimmy Kimmel Live című műsorban mesélte el, hogy a Az oroszlánkirály premierje előtt a királyi udvartól e-mailben részletes protokollt kaptak, amelyet neki és más vendégeknek is követniük kellett.
„Az előzetes napokban küldenek egy protokollt” – mesélte Eichner. „Nagyon komolyan veszik, nem viccelek! Úgy kell mondani, hogy „Őfelsége”, és addig nem beszélhetsz, amíg nem nyújtják a kezüket a kézfogáshoz.”
Persze az még Erzsébet királynő idején volt. Jelenleg a királyi család hivatalos weboldala szerint technikailag nincsenek kötelező szabályok a találkozásokra vonatkozóan.
„Nincsenek kötelező viselkedési normák” – áll az oldalon. „De sokan szeretnék betartani a hagyományos formákat.”
A férfiaknál ez általában egy főhajtást jelent, míg a nők kis pukedlit tesznek. Ugyanakkor sokan a kézfogást részesítik előnyben, ahogyan azt egyébként megszokott módon teszik is.
Ami a fizikai érintkezést illeti, a királyi család weboldala erről nem nyújt konkrét iránymutatást, de általánosan elfogadott, hogy megérinteni az uralkodót nem illendő, kivéve, ha ő kezdeményezi.
Washington persze nem az egyetlen híresség, aki kissé kínos helyzetbe került.
Idén Brigitte Macron, Franciaország first ladyje például megpróbált kezet fogni Kamilla királynéval egy D-nap megemlékezésen, de végül visszavonta a mozdulatot, amikor Kamilla nem reagált.
Michelle Obama, az Egyesült Államok korábbi first ladyje 2009-ben még ennél is nagyobb visszhangot váltott ki, amikor átkarolta az akkori uralkodót, II. Erzsébet királynőt. Azonban a királynő bizalmasaként ismert Angela Kelly később azt írta memoárjában, hogy valójában „nem léteznek olyan protokollok, amelyeket mindenképpen be kell tartani.”