Kolumbiai vízilóinvázióval kísért Pablo Escobar
1993-ban ölték meg a valaha volt legismertebb drogbárót, Pablo Escobart. Történetét erősen romantizálva feldolgozta a Netflix is, szélesebb közönség elé tárva a Medellín kartell fejének életét és munkásságát.
Személyisége azért megosztó, mert bár marihuána- és kokainkereskedelemből termelt felfoghatatlan bevételeket a világ 8. leggazdagabb embereként a '80-as, '90-es években, és
a nép oldalán állt. Lakótelepeket, iskolákat és kórházakat építtetett, és minek után rengeteg készpénze volt, véletlenszerűen pénzt is osztott a bogotai lakosság körében. Kolumbiában rengetegen éltek már akkor is mélyszegénységben, így vevők voltak Escobar porhintéseire.
Eközben persze magáról is gondoskodott, rengeteg óriási birtoka volt, legismertebb ezek közül a Hacienda Nápoles Triunfóban, Antioquia megyében. Ennek része egy állatkert is, amelyből az állatok többségét Escobar halálát és a családdal folytatott kis pereskedést követően más állatkerteknek adományozták.
Egy ideig még vicces is lehet elképzelni, ahogy a zömök állatok menekülnek, de sajnos óriási károkat okoztak már akkor is a területen egyáltalán nem őshonos vadak. Korábban a helyi halászok kérték a kormányt, hogy likvidálják a teljes állományt, mert eleszik az ételt, letarolnak mindent és egyébként is, a világ egyik legveszélyesebb állatai az emberre nézve.
de az állatvédők körében nem volt üdvözlendő ez a tett, különösen akkor, amikor a világsajtóban keringeni kezdtek fotók az egyik hírhedt esetről, írja az RTL. Az állatvédők sem akarták, hogy elszaporodjanak a vízilovak, szerintük be kellett volna főgni őket, amíg csak pártíz egyedről volt szó.
Csak 2022-ben nyilvánították őket Kolumbiában invazív fajnak, és többféle terv is napvilágra látott már azt illetően, mi lesz velük. Tavaly nyilatkozta azt Susana Muhamad, Kolumbia környezetvédelmi minisztere, hogy több hím egyedet kasztrálni akarnak, az állomány maradékát pedig elaltatnák vagy külföldre vitetnének.
Azóta sem tudni, ez a terv hogy áll, ami azért is égető kérdés, mert idén nyáron már egy iskola területére is betévedtek a vadállatok. Egy felnőtt embert is erőlködés nélkül ketté tud tépni az állat, nem még egy gyereket. Szerencsére nem lett nagyobb baj a riadalmon kívül, de ha a populációt nem szabályozzák, könnyen lehet tragédia az elnyúló problémából.