SZTÁR
A Rovatból

Kiderült, miért kellett ennyit várnia David Beckhamnek, hogy végre lovaggá üssék

Sir David végre megkapta a címét – két komoly botrány is akadályozhatta az évtizedek óta esedékes lovaggá ütést.

Megosztom
Link másolása

David Beckham hivatalosan is Sir David lett. Az angol foci egykori kapitánya, világsztár és jótékonysági nagykövet most már a brit elit lovagjai közé tartozik. De ha valaki azt hinné, hogy ez magától értetődő, az téved: két komoly botrány is akadályozhatta az évtizedek óta esedékes lovaggá ütést.

Az East London-i srác, akinek családja mindig is királypárti volt, most hivatalosan is bekerült a klubba. Beckham meghatott nyilatkozatban mondott köszönetet:

„East Londonban felnőni, olyan szülőkkel és nagyszülőkkel, akik mindig is büszkék voltak arra, hogy britek – sosem gondoltam volna, hogy valaha ilyen megtiszteltetés ér. Ez tényleg alázatra késztet.”

Hozzátette: „Mérhetetlenül büszke vagyok, hálás, hogy elismerik a munkámat. Idő kell, mire felfogom, de ez egy nagyon érzelmes pillanat, amit a családommal oszthatok meg.”

Egy életnyi címre érett karrier

David Beckham 2003-ban már megkapta az OBE-t (Order of the British Empire) futballkarrierje elismeréseként, ezt követően fokozatosan egyfajta jószolgálati nagykövetként kezdett működni.
 2005 óta az UNICEF állandó nagykövete, alapító tagja a Malaria No More szervezetnek, és a King’s Foundation (a brit oktatást támogató alapítvány) egyik arca is lett.

Ilyen portfólióval az ember azt hinné, rég lovaggá ütötték. De akkor mi tartotta vissza az udvart?

A pénz beszél, a lovagi cím vár

2007-ben Beckham és több más híresség is belebonyolódott egy adóelkerülési botrányba. Egy filmgyártó cégbe fektettek, amelyet az adóhatóság (HMRC) szerint valójában azért hoztak létre, hogy adókedvezményeket zsebeljenek be. A vállalat – Ingenious néven – olyan filmekhez adott pénzt, mint az Avatar, miközben a rendszer lényege az volt, hogy veszteségeket könyvelve csökkentsék a befektetők adóalapját.

Majdnem tíz évvel később,

2016-ban egy bíróság jogerősen kimondta: a veszteségek mesterségesek voltak, és vissza kell fizetni a be nem fizetett adókat.

Az ítélet után Beckham és Wayne Rooney is elveszítette pert, és egy 700 millió fontos (!) adószámla várta őket több mint 1000 másik befektetővel együtt.

A HMRC örömmel nyugtázta az ítéletet:
 „Örülünk, hogy a bíróság egyetértett velünk abban, hogy az Ingenious-befektetők többsége jogtalanul vett igénybe adókedvezményeket.”

És bár a Beckham márka pénzügyeit szigorúan ellenőrzik – ő maga és Victoria Beckham is igazgatói a Beckham Brand Holdingsnak, David pedig legalább 19 brit és több külföldi cégben is vezető szerepet tölt be –, a transzparencia nem mindig volt a kedvence.

Tom Bower The House of Beckham című könyve szerint a cég könyvelői olykor hónapokat késtek a jelentések leadásával, sőt:

egyszer állítólag „elfelejtettek” benyújtani egy 8,8 millió fontos németországi adótételt

a Seven Global Holding Company nevében.

A források ezt tagadták: „A Beckham házaspár adóügyei természetesen rendben vannak, azokat a HMRC felé szabályosan beadták, auditálták és jóváhagyták” – állította egy névtelen forrás a LadBible szerint.

A másik botrány: az e-mail, ami lehet, hogy (nem) volt

És ha az adóügy nem lett volna elég: volt még egy kellemetlen epizód – egy állítólagos e-mail szivárgás.

2014-ben Beckham neve feltűnően hiányzott a kitüntetettek listájáról. Nem sokkal később a Football Leaks weboldalon olyan e-mailek jelentek meg, amelyekben Beckham a leírás szerint meglehetősen vehemensen kommentálta a kimaradást.

A vád szerint a döntéshozókat „egy rakás f...nak” nevezte, az egész kitüntetési rendszert pedig „rohadt viccnek”.
 Állítólag így írt:

„Semmi mást nem vártam… Ki a fene dönti ezt el? Szánalmas. Ha amerikai lennék, tíz éve megkaptam volna. Rohadtul felcseszett az a sok hálátlan vén g…”.
 És egy másik sor: „Hacsak nem ütnek lovaggá, akkor kapják be.”

A Daily Mailnek Beckham szóvivője akkor azt mondta: az e-maileket feltörték és manipulálták:
 „Ez a történet elavult anyagokra épül, amelyeket egy harmadik fél szerveréről törtek fel és kontextusukból kiragadva mutatnak be. A levelek torzítanak és félrevezetnek.”

Minden a helyére került

Most, hogy a futball-legenda megkapta, amit szeretett volna, a fenti ügyek talán végleg feledésbe merülnek. Mert a cím most már hivatalos: Sir David, a király egyik embere.

Ő pedig mosolyogva pózolhat a családjával, az érzelem túlcsordul, a meghatottság őszinte – és egy kis időbe telik, mire ez leülepszik.
 Na, de ezt most már tényleg kiérdemelte.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZTÁR
A Rovatból
Alig lehet felismerni Cseh Lászlót: az egykori úszó nemcsak szakmát váltott, de stílust is
Az egykori úszólegenda, Cseh László őszes hajjal és szakállal jelent meg egy tévéműsorban, ahol elárulta, hogy új szakmája van. Elmondása szerint már több mint egy éve ebben a szakmában dolgozik.

Megosztom
Link másolása

Cseh László, a magyar úszósport egyik legnagyobb alakja, az olimpiai ezüst- és bronzérmes, többszörös világ- és Európa-bajnok úszó, akit évtizedekig a medencében, többnyire borotvált fejjel láttunk, most őszes körszakállal és hosszabb hajjal ült a stúdióban.

A minap az RTL Reggeli című műsorában jelent meg. Olyan nyugalommal beszélt a fázisceruzáról, mintha mindig is ez lett volna a természetes közege.

Mert Cseh László, miután megnyert 112 magyar bajnoki címet, 2021-ben visszavonult az élsporttól, fogta magát, beiratkozott egy iskolába, és villanyszerelő lett.

És mielőtt bárki azt gondolná, hogy ez csak egy hirtelen jött hóbort, Cseh László gyorsan tisztázta a helyzetet. Azt mondja, a dolog komoly, és már több mint egy éve benne van a szakmában.

„Elvégeztem az iskolát, és most már több mint egy éve csináljuk ezt a villanyszerelést. Sokan kérdezik tőlem, hogy ezt miért, meg hogy. Igazából engem ez érdekelt”

– mondta a beszélgetésben, amit az NLC is feldolgozott. Az úszó őszintén beszélt arról, hogy a napi rutin mennyire új élmény számára az élsport évtizedei után.

„Nem mondom, hogy ez egy nagyon könnyű dolog, meg mindennap menni kell dolgozni, ez egy újdonság számomra. Az úszást nem tekintettem munkának, ezt sem tekintem száz százalékig annak, de ez mégiscsak másfajta munka”

– fogalmazott.

De a valódi mélyvíz, úgy tűnik, nem a falban futó vezetékek, hanem a gyerekszoba. A sportoló, aki a világ legkeményebb versenyein állt helyt, kendőzetlenül beszélt arról, hogy az apaság minden eddiginél nagyobb próbatétel.

„Ha azt gondoltam, hogy úszni vagy edzésekre járni, meg a világversenyeken helytállni nehéz feladat, akkor szerintem szülőnek lenni még nehezebb”

– vallotta be. A 2022-ben született kislányát persze már megismertette a vízzel, de hangsúlyozta, esze ágában sincs eldönteni helyette, hogy kövesse-e őt a medencében. A döntést teljes egészében a gyerekre bízza, aki egyébként már most otthonosan mozog a klóros közegben.

Cseh 2021-ben, a tokiói olimpia után vonult vissza az élsporttól, és ahogy most kiderült, a civil életben nem a medence partján, hanem egy teljesen új szakmában találta meg a helyét.


Megosztom
Link másolása

SZTÁR
A Rovatból
Új fejezetet kezdett Manuel és Busch Laura, videón az első közös házuk
Manuel és Busch Laura egy csendesebb, zöldebb környezetbe költöztek, miután megvették első közös házukat. A pár a nyüzsgő nagyvárosi életet hagyta hátra egy nyugodtabb környékért és egy saját kertért.

Megosztom
Link másolása

A nyilvános szakítás és a közös utazások után jön a párkapcsolati evolúció következő, kőkemény szintje: az első közös ingatlan.

Manuel és Busch Laura szintet léptek, és a nyüzsgő XI. kerületet maguk mögött hagyva egy zöldövezeti kertes házban kezdenek új fejezetet.

A nagy lépést Busch Laura egy TikTok-videóban mutatta meg:

„Manuval vettünk egy kertes házat, ami azt jelenti, hogy összeköltözünk, és azt is, hogy itt az ideje, hogy búcsút mondjak a drága kis lakásnak, amit eddig béreltem”.

A döntés mögött a klasszikus nagyvárosi menekülési vágy állt, szerettek volna egy nyugodtabb környéket, és mindketten hiányolták a kertet. A romantikus elképzelést persze kőkemény logisztika követte: dobozok, cipekedés és több körös fuvarozás Budapest és az új otthon között. A beköltözés maratonja egészen hajnalig tartott, de a nap végére összeállt a legfontosabb bútor, így az első éjszakát már a saját házukban tölthették.

@busch.laura Költözzünk az új otthonunkba! #költözősvlog #napivlog ♬ eredeti hang - busch.laura

A költözésből a család négylábú tagjai sem maradhattak ki. A benti cicák, Möszi és Zsenge, óvatosan, szigorúan csak pórázon ismerkedtek az új tereppel, a terasszal.

Laura hozzátette, hogy a macskáknak a jövőben egy saját, biztonságos kifutót is terveznek építeni a kertben.

Nem is olyan régen Manuelnek közel egy hónapos fogházbüntetését kellett megkezdenie kábítószer-birtoklás miatt, amiről ő maga számolt be, mondván: „letartóztattak engem és pár barátomat egy maréknyi fűvel”.

A bevonulás előtti utolsó posztja nagy visszhangot váltott ki, a mostani közös házvásárlás ehhez képest egy teljesen másfajta, a stabilitás felé mutató lépés.

Úgy tűnik, Manuel és párja a közösségi média percekben mérhető drámái helyett most egy jóval nyugodtabb, „kertes” mindennapokra rendezkednek be, amihez egy költözés minden nehézsége hozzátartozik.


Megosztom
Link másolása


SZTÁR
A Rovatból
Harmadik gyermekét várja Anne Hathaway: elárulta, miért így jelentette be várandósságait
Anne Hathaway egy Instagram-videóban jelentette be harmadik terhességét. A színésznőnek és férjének, Adam Shulmannak már van két fia, a tízéves Jonathan és a hatéves Jack.

Megosztom
Link másolása

Pár másodpercnyi derű és egyetlen üzenet: „Baby, I’m yours.” Anne Hathaway egy letisztult Instagram-videóval, mosollyal és fehér szettben tudatta a világgal, hogy harmadik gyermekét várja.

Ez a letisztult poszt is azt a képet erősíti, amit Hathaway az elmúlt hónapokban következetesen épített: a közösségi médiában is az egyszerű örömökre és az önazonosságra teszi a hangsúlyt.

Ez a tudatosság nem új keletű. Amikor 2019-ben második terhességét jelentette be, szintén az Instagramon írt arról, hogy a látszat néha csal.

„Mindenkinek, aki a meddőség és a fogantatás poklán megy keresztül, tudnia kell, hogy az én két terhességemhez vezető út sem volt egyenes.”

Egy korábbi interjúban azt is elárulta, miért pont a közösségi médiát választotta a terhesség bejelentésére. Elmesélte, hogy észrevette, hogy paparazzik képeket csinálnak róla. És mivel már sejtette, hogy nem tudja sokáig titkolni a várandósságot, inkább megelőzné a híreket.

"Talán ez egy jó alkalom a közösségi média használatára. Ha úgyis kiderül, talán közzétehetek valamit, ami személyesebbnek tűnik, és tőlem jön."

-mesélte a színésznő akkoriban.

A harmadik baba bejelentése egy olyan időszakban érkezett, amikor Hathaway karrierje ismét csúcson pörög. Lázban tartja a világot Az ördög Pradát visel folytatása, de már készül a Neveletlen hercegnő harmadik része is. Mindezt megkoronázta, hogy a People magazin nemrég a világ legszebb emberévé választotta, emellett főszerepet játszik a hamarosan érkező, Christopher Nolan által rendezett Odüsszeiában, amelyben Penelopét alakítja.

A bejelentésből persze semmi konkrétum nem derült ki a várandósság heteiről, a baba neméről vagy a szülés várható időpontjáról, de nem is ez volt a lényeg. A színésznő boldogságában megannyi kollégája és rajongója is osztozik a kommentek alapján.


Megosztom
Link másolása


SZTÁR
A Rovatból
„Fogtuk a kezét” – Törőcsik Mari örökbefogadott fia először beszélt a Nemzet Színésznőjének utolsó éveiről
Törőcsik Mari fia, Son Máhr egy megható interjúban mesélt arról, hogyan töltötték a színésznővel az utolsó éveket. A család azért költözött haza Vietnámból, hogy a művésznő mellett lehessenek, és méltósággal kísérjék őt.

Megosztom
Link másolása

„Szerencsére volt még időnk együtt. Tudtunk beszélni, fogtuk a kezét...” – ezzel a mondattal törte meg a hosszú évek óta tartó csendet Törőcsik Mari örökbefogadott fia, Son Máhr.

A Nemzet Színésznőjének 2021-es halála óta Son most először mesélt részletesen a Blikknek arról, miért hagytak ott csapot-papot Vietnámban, és arról a 13 éves lányról, aki a jelek szerint a művészi örökséget viszi tovább, csak épp a zongorabillentyűkön.

Apropóból pedig nem volt hiány: Máhr Vi Zsófi tehetségét nemrég Szombathely önkormányzata is különdíjjal ismerte el. A díjátadón nemcsak egy elismerést kapott, hanem élőben is zongorázott, a produkciója után pedig a közönség vastapssal jutalmazta.

Dr. László Győző alpolgármester szerint ritka az ilyen, hiszen „egyszerre volt megható és lenyűgöző élmény”, ahogy egy ennyire fiatal lány ilyen érett művészi erővel játszik a hangszerén.

És ez nem csak egy helyi, lokálpatrióta lelkesedés. Zsófi a nemzetközi versenyeken is úgy arat, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga: platina minősítést kapott a Canadian International Music Competition nevű eseményen, első lett egy moszkvai online versenyen, a Nemzetközi Zongoramesék Zongoraversenyen pedig egyenesen kiemelt fődíjat hozott el.

Az egész történetben az a legfurcsább, hogy a zenei véna eredete teljes rejtély. Son szerint sem ő, sem a felesége nem játszik semmilyen hangszeren. A dolog akkor dőlt el, amikor ötévesen, még Vietnámban bevitte a lányát egy zongorákkal teli üzletbe.

„Akkor ott megtetszett neki, azóta is imádja, és ami szintén nagyon fontos, tehetséges és sikeres benne”

– mesélte az apa.

Az életük egyébként egy tökéletes kulturális tükörjáték. Son gyerekként került Vietnámból Magyarországra, és nagyon küzdött a magyar nyelvvel, miközben saját bevallása szerint „az iskolában botfülű voltam”. Ezzel szemben Zsófi, aki Vietnámban nemzetközi óvodába járt, már eleve angolul és vietnámiul beszélt, a magyar nyelvet pedig egy év alatt tökéletesen elsajátította a velemi óvodában.

A család egyáltalán nem tervezte a végleges hazaköltözést.

Son Szombathelyről kapott munkalehetőséget Vietnámban, ahol jól érezték magukat, és csak nyaranta jártak haza. Aztán hat éve Törőcsik Mari egészsége megromlott.

„2020-ban egyik napról a másikra felszámoltuk az életünket Vietnámban, megvettük a repülőjegyeket, majd idejöttünk, hogy anyám mellett legyünk”

– mondta Son.

A döntésüknek köszönhetően Zsófi még tölthetett időt a nagymamájával, akitől a magyar keresztnevét is kapta. A szélesebb magyar közönség egyébként a Virtuózok című klasszikus zenei tehetségkutatóban figyelt fel Máhr Vi Zsófira. A műsorban mutatott érett játéka és természetes jelenléte azonnal kiemelte a mezőnyből.

Már akkor egyértelművé tette, hogy bár Vietnámban kezdett zongorázni, Magyarországot tekinti otthonának, amit egy markáns mondattal is megfogalmazott:

„Az otthonom most itt van, Magyarországon”

Mindeközben a szakma és a közönség továbbra is élénken őrzi Törőcsik Mari emlékét. A friss megemlékezések közül kiemelkedik Bodrogi Gyula gondolata, miszerint „Nincs pótolhatatlan színész, viszont van néhány felejthetetlen”. Ebbe a keretbe illeszkedik az a figyelem is, amellyel az ország Törőcsik unokájának kibontakozó tehetségét kíséri. A színészlegenda iránti tisztelet és a fiatal zenész sikereinek találkozása egy generációkon átívelő kulturális történetté áll össze, aminek a legújabb fejezeteit épp most írják.


Megosztom
Link másolása