Ellopja az AI az énekesek hangját, Billie Eilishék kiakadtak
A hírességek azt kérik a nagy fejlesztő cégektől, hogy az emberi énekesek és zenészek helyettesítésére ne fejlesszenek AI eszközöket. Ezek ugyanis ellopják a hangjukat, megcsúfolják a szakmájukat és ellehetetlenítik a munkásságukat.
A Guardian szerint különböző zenei korszakok A-listás alkotói a tiltakozók, köztük
Az elhunyt művészek képviselői azért is csatlakoztak, mert nincs megfelelően szabályozva, a művészek képmásait és hangjukat hogyan lehet használni haláluk után. Az AI-eszközök egyre valósághűbben reprodukálják a hangot, és a régi felvételek alapján valósághű videókat tudnak készíteni az elhunytakról. Ez minimum etikai vitákat generál.
- áll a levélben, amit az Artist Rights Alliance jogvédő csoport adott ki.
A zenészek természetesen nem minden mesterséges intelligencia alapú rendszer ellen lázadnak. A technológia felelős használata a zenei és produkciós felhasználásnak is jót tesz. A generatív AI-t viszont szabályozni kell, mert ez a technológia továbbra is a
Igyekeznek nyomást gyakorolni a törvényhozókra, hogy változás álljon be.
2023-ban több tárgyalás és szórakoztatóipari sztrájk oka is az volt, hogy a dalokat és a forgatókönyveket, a színészekről és előadóművészekről készült képek és videók készítését az AI-ra bízták, és hamisítási ügyek tömkelege szabadult a művészekre.
Márciusban Tennessee volt az első amerikai állam, amely a zenészeket az AI-tól közvetlenül védő törvényt fogadott el. Ez július 1-jén lép életbe, és a mesterséges intelligencia ott már nem “veheti kölcsön” kereskedelmi célból az énekesek hangját vagy épp nem használhatja fel a képeiket.
Mindenre láthatunk példát. Míg Grimes konkrétan használja és felhasználja az AI-t munkásságában, addig Nick Cave teljes baromságnak tartja azt, amit művelnek vele az emberek.
Tavaly ugyanis egy rajongója felkérte a Chat GPT-t, írjon egy dalszöveget Nick Cave stílusában, majd megkérdezte erről a zenész véleményét. Azon túl, hogy “teljes baromságnak” titulálta, azt mondta: