SZTÁR
A Rovatból

A tudósok egészen meghökkentő ajándékkal köszöntötték a 100 éves Attenborough-t

A londoni Natural History Museum kutatói egy nem mindennapi gesztussal ünnepelték a legendás természetfilmest. A BBC élő gálát közvetít a Royal Albert Hallból a természettudós tiszteletére, akit teljesen meglepett a hatalmas figyelem. Egy hangüzenetben elárulta, hogy ő maga csendes ünneplést tervezett.

Megosztom
Link másolása

Van egy televíziós, akit nézve még a legcinikusabb városi is egyből a szavannán vagy a Mariana-árok mélyén érzi magát. Egy televíziós, aki évtizedek óta egyet jelent a természettel, a felfedezéssel és azzal a csendes rácsodálkozással, amit csak egy paradicsommadár násztánca vagy egy épp kikelő teknős látványa tud kiváltani. Ő Sir David Attenborough, aki május 8-án kereken 100 éves. És miközben a világ egy emberként ünnepli, ő maga legszívesebben kihagyná az egészet. Egy friss hangüzenetben, amit a BBC tett közzé, maga ismerte el, hogy csendes napra készült, de a tervét keresztülhúzta a bolygó.

„Azt gondoltam, hogy a 100. születésnapomat csendben ünnepelem, de úgy tűnik, sokaknak más ötlete volt. Teljesen elárasztottak a születésnapi jókívánságok

– az óvodás csoportoktól az idősotthonok lakóiig és megszámlálhatatlan egyéni üzenetig, minden korosztályból. Egyszerűen nem tudok mindenkinek külön-külön válaszolni, de a lehető legőszintébben köszönöm a kedves üzeneteket.”

A szerénység persze mit sem ér, ha a világ ünnepelni akar. A nap csúcspontja egy gigaest a londoni Royal Albert Hallban, amit a BBC élőben közvetít „David Attenborough’s 100 Years on Planet Earth” címmel. A színpadon felvonul a brit kulturális és tudományos élet krémje, Sir Michael Palintól kezdve olyan zenei vendégekig, mint a Bastille vagy az izlandi Sigur Rós, akiket a BBC Koncertzenekara kísér. Az ígéret szerint személyes történetek, ritka archív felvételek és generációkat összekötő tisztelgés lesz a vége, egy olyan ember előtt, aki szó szerint a nappalinkba hozta a Föld legeldugottabb zugait.

A BBC persze nem elégedett meg egyetlen estével, egy egész centenáriumi műsorfolyammal készült. Már lefutott a „Secret Garden” című ötrészes sorozat, ami a brit kertek meglepően gazdag élővilágát mutatta be, és nemrég debütált a „Making Life on Earth: Attenborough’s Greatest Adventure” is, ami az 1979-es, korszakalkotó „Life on Earth” sorozat kulisszái mögé visz. Ez utóbbi az amerikai PBS-szel közös produkció, jelezve, hogy Attenborough hatása messze túlmutat a Brit-szigeteken.

A tudományos közösség sem maradt ki a köszöntésből, és a maguk módján, egy egészen apró, de annál szimbolikusabb gesztussal tisztelegtek. A londoni Natural History Museum kutatói egy újonnan felfedezett, Chiléből származó parazita darázsnemzetséget és -fajt neveztek el róla.

Az alig 3,5 milliméteres rovar hivatalos neve így mostantól Attenboroughnculus tau, ami örökre beírta a nevét a tudomány nagykönyvébe is.

London utcáin is lépten-nyomon belebotlani az ünneplésbe. Az Outernet London óriáskijelzőin ingyenesen pörög az „Our Story with David Attenborough” című ötperces immerzív film rövidített változata, míg a teljes, 50 perces élmény a Natural History Museumban látható. A mozik pedig újra műsorra tűzték a néhány évvel ezelőtti, rendkívül személyes hangvételű „A Life on Our Planet” című filmjét, ami egyszerre volt pályaösszegzés és kíméletlen figyelmeztetés.

A botanikus közösség nevében a híres Kew Gardens igazgatója, Richard Deverell fogalmazta meg talán a legpontosabban, miért is ennyire fontos Attenborough munkássága. „Sir David rendkívüli történetmesélése milliókat inspirált arra, hogy értékeljék a természetet. Kritikus üzenet ez bolygónk pályájának kritikus pillanatában.” Egy madagaszkári munkatársuk, Dr. Hélène Ralimanana pedig konkrét példát is hozott: Attenborough hatása a sziget növényvédelmére a globális figyelem felkeltésétől a szakpolitika befolyásolásáig terjedt.

Mert a száz év mögött egy páratlan pályaív áll. Attenborough az ötvenes évek elején kezdte a BBC-nél, de

az igazi áttörést az 1979-es „Life on Earth” hozta el, ami lefektette a modern, epikus természetfilmezés alapjait.

Ezt követte a „Life”-sorozatok sora, majd a 21. században a technológiai forradalmakat is meglovagolva a „Planet Earth” és a „Blue Planet” trilógiák, amik a HD, 3D és 4K technológiák segítségével minden korábbinál látványosabban mutatták be a bolygót. Az utóbbi évtizedekben pedig a hangja egyre inkább a bolygóért aggódó lelkiismeret hangja lett, aki fáradhatatlanul kampányol a biodiverzitás megőrzéséért.

A legközelebbi munkatársai szerint az ünnepelt pont olyan, amilyennek a képernyőn látjuk: szerény, kíváncsi és végtelenül profi. „Utálja a celebkedést. Egyáltalán nem szereti. Legszívesebben egész nap otthon lenne, és este inna egy pohár bort” – mondta Alastair Fothergill producer a The Independent szerint. Egy másik kollégája, Liz Bonnin zoológus így foglalta össze az érzéseiket:

„Ó, utálni fogja ezt a rengeteg figyelmet. Köszönjük, hogy inspiráltál bennünket, köszönjük az emberségedet, hogy lelkiismeretünk hangja és bolygónk hangja voltál, és hogy megmutattad, mire lehetünk képesek, amikor a legjobbak vagyunk.”

Fothergill idézte fel Attenborough egyik leggyakoribb instrukcióját is, amit a stábnak szokott mondani: „Ne feledjétek, az állatok a sztárok, nem én” – emlékezett vissza Alastair Fothergill az AP hírügynökségnek.

H-ogy mit tehetünk az ünnepeltért itt, Magyarországon? Talán a legjobb módja az ünneplésnek, ha az ember kimegy a szabadba, és tesz valami apróságot a környezetéért. Egy kicsit figyeli a madarakat vagy egy nézi, amint a dongók virágról virágra szállnak, ez talán többet ér minden gálaestnél. Főleg egy olyan ember századik születésnapján, aki egész életét ennek szentelte.

Via The Independent


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZTÁR
A Rovatból
Alig lehet felismerni Cseh Lászlót: az egykori úszó nemcsak szakmát váltott, de stílust is
Az egykori úszólegenda, Cseh László őszes hajjal és szakállal jelent meg egy tévéműsorban, ahol elárulta, hogy új szakmája van. Elmondása szerint már több mint egy éve ebben a szakmában dolgozik.

Megosztom
Link másolása

Cseh László, a magyar úszósport egyik legnagyobb alakja, az olimpiai ezüst- és bronzérmes, többszörös világ- és Európa-bajnok úszó, akit évtizedekig a medencében, többnyire borotvált fejjel láttunk, most őszes körszakállal és hosszabb hajjal ült a stúdióban.

A minap az RTL Reggeli című műsorában jelent meg. Olyan nyugalommal beszélt a fázisceruzáról, mintha mindig is ez lett volna a természetes közege.

Mert Cseh László, miután megnyert 112 magyar bajnoki címet, 2021-ben visszavonult az élsporttól, fogta magát, beiratkozott egy iskolába, és villanyszerelő lett.

És mielőtt bárki azt gondolná, hogy ez csak egy hirtelen jött hóbort, Cseh László gyorsan tisztázta a helyzetet. Azt mondja, a dolog komoly, és már több mint egy éve benne van a szakmában.

„Elvégeztem az iskolát, és most már több mint egy éve csináljuk ezt a villanyszerelést. Sokan kérdezik tőlem, hogy ezt miért, meg hogy. Igazából engem ez érdekelt”

– mondta a beszélgetésben, amit az NLC is feldolgozott. Az úszó őszintén beszélt arról, hogy a napi rutin mennyire új élmény számára az élsport évtizedei után.

„Nem mondom, hogy ez egy nagyon könnyű dolog, meg mindennap menni kell dolgozni, ez egy újdonság számomra. Az úszást nem tekintettem munkának, ezt sem tekintem száz százalékig annak, de ez mégiscsak másfajta munka”

– fogalmazott.

De a valódi mélyvíz, úgy tűnik, nem a falban futó vezetékek, hanem a gyerekszoba. A sportoló, aki a világ legkeményebb versenyein állt helyt, kendőzetlenül beszélt arról, hogy az apaság minden eddiginél nagyobb próbatétel.

„Ha azt gondoltam, hogy úszni vagy edzésekre járni, meg a világversenyeken helytállni nehéz feladat, akkor szerintem szülőnek lenni még nehezebb”

– vallotta be. A 2022-ben született kislányát persze már megismertette a vízzel, de hangsúlyozta, esze ágában sincs eldönteni helyette, hogy kövesse-e őt a medencében. A döntést teljes egészében a gyerekre bízza, aki egyébként már most otthonosan mozog a klóros közegben.

Cseh 2021-ben, a tokiói olimpia után vonult vissza az élsporttól, és ahogy most kiderült, a civil életben nem a medence partján, hanem egy teljesen új szakmában találta meg a helyét.


Megosztom
Link másolása

SZTÁR
A Rovatból
Gordon Ramsay nagypapa lesz - fél évvel lánya botrányos esküvője után jött a gólyahír
Gordon Ramsay lánya, Holly bejelentette, hogy kisbabát vár, így a sztárséf hamarosan nagypapa lesz. A hírre a férj, Adam Peaty szülei nem reagáltak, ami tovább mélyíti a két család közötti, esküvő óta tartó viszályt.

Megosztom
Link másolása

Gordon Ramsay 26 éves lánya, Holly Ramsay-Peaty és férje, a 31 éves profi úszó, Adam Ramsay-Peaty bejelentették, hogy úton van az első közös gyerekük. A hírt Holly egy megható fotóval közölte az Instagramon, amin egy sportmelltartóban és egy lazán kigombolt ingben néz fel a férjére, miközben a pocakja már egyértelműen gömbölyödik – írta a Femcafe.

A pár semmit nem bízott a véletlenre, a posztban rögtön közölték a legfontosabb részleteket is.

„A baba Ramsay-Peaty várhatóan 2026 decemberében születik meg. Alig várjuk, hogy találkozhassunk a kislányunkkal.”

A kommentcunami persze azonnal beindult, az első hozzászólók között pedig ott volt a leendő nagypapa, aki láthatóan alig bírta türtőztetni magát. Gordon Ramsay egy csupa szív üzenetben tudatta a világgal, mennyire odavan az örömtől.

„Gratulálok mindkettőtöknek, sok szeretetet küldök nektek, Apa. Nagyon boldog nagypapa leszek, különösen ezen a karácsonyon.”

A nagy boldogság közepette azonban feltűnő volt a csend a másik oldalról: Adam Peaty szülei mélyen hallgatnak, ami a korábbi események fényében egyáltalán nem meglepő.

Holly és Adam 2025 decemberében, a történelmi Bath Abbey-ben mondták ki az igent, de az eseményt beárnyékolta egy csúnya családi dráma:

a vőlegény szülei ugyanis nem mentek el a ceremóniára.

A hírek szerint Adam anyja teljesen kiakadt a karácsonyi időponton, a konfliktus pedig akkor mélyült el végleg, amikor állítólag meg sem hívták a menyasszony leánybúcsújára.

A feszültség azóta sem csillapodott, sőt, a sajtó egyenesen háborúról cikkezett a két család között. Gordon Ramsay egy interjúban „bántónak” nevezte a helyzetet, és odaszúrt a másik félnek, mondván, a Peaty család „önmaga okozta” a problémát.


Megosztom
Link másolása


SZTÁR
A Rovatból
Harmadik gyermekét várja Anne Hathaway: elárulta, miért így jelentette be várandósságait
Anne Hathaway egy Instagram-videóban jelentette be harmadik terhességét. A színésznőnek és férjének, Adam Shulmannak már van két fia, a tízéves Jonathan és a hatéves Jack.

Megosztom
Link másolása

Pár másodpercnyi derű és egyetlen üzenet: „Baby, I’m yours.” Anne Hathaway egy letisztult Instagram-videóval, mosollyal és fehér szettben tudatta a világgal, hogy harmadik gyermekét várja.

Ez a letisztult poszt is azt a képet erősíti, amit Hathaway az elmúlt hónapokban következetesen épített: a közösségi médiában is az egyszerű örömökre és az önazonosságra teszi a hangsúlyt.

Ez a tudatosság nem új keletű. Amikor 2019-ben második terhességét jelentette be, szintén az Instagramon írt arról, hogy a látszat néha csal.

„Mindenkinek, aki a meddőség és a fogantatás poklán megy keresztül, tudnia kell, hogy az én két terhességemhez vezető út sem volt egyenes.”

Egy korábbi interjúban azt is elárulta, miért pont a közösségi médiát választotta a terhesség bejelentésére. Elmesélte, hogy észrevette, hogy paparazzik képeket csinálnak róla. És mivel már sejtette, hogy nem tudja sokáig titkolni a várandósságot, inkább megelőzné a híreket.

"Talán ez egy jó alkalom a közösségi média használatára. Ha úgyis kiderül, talán közzétehetek valamit, ami személyesebbnek tűnik, és tőlem jön."

-mesélte a színésznő akkoriban.

A harmadik baba bejelentése egy olyan időszakban érkezett, amikor Hathaway karrierje ismét csúcson pörög. Lázban tartja a világot Az ördög Pradát visel folytatása, de már készül a Neveletlen hercegnő harmadik része is. Mindezt megkoronázta, hogy a People magazin nemrég a világ legszebb emberévé választotta, emellett főszerepet játszik a hamarosan érkező, Christopher Nolan által rendezett Odüsszeiában, amelyben Penelopét alakítja.

A bejelentésből persze semmi konkrétum nem derült ki a várandósság heteiről, a baba neméről vagy a szülés várható időpontjáról, de nem is ez volt a lényeg. A színésznő boldogságában megannyi kollégája és rajongója is osztozik a kommentek alapján.


Megosztom
Link másolása


SZTÁR
A Rovatból
Új fejezetet kezdett Manuel és Busch Laura, videón az első közös házuk
Manuel és Busch Laura egy csendesebb, zöldebb környezetbe költöztek, miután megvették első közös házukat. A pár a nyüzsgő nagyvárosi életet hagyta hátra egy nyugodtabb környékért és egy saját kertért.

Megosztom
Link másolása

A nyilvános szakítás és a közös utazások után jön a párkapcsolati evolúció következő, kőkemény szintje: az első közös ingatlan.

Manuel és Busch Laura szintet léptek, és a nyüzsgő XI. kerületet maguk mögött hagyva egy zöldövezeti kertes házban kezdenek új fejezetet.

A nagy lépést Busch Laura egy TikTok-videóban mutatta meg:

„Manuval vettünk egy kertes házat, ami azt jelenti, hogy összeköltözünk, és azt is, hogy itt az ideje, hogy búcsút mondjak a drága kis lakásnak, amit eddig béreltem”.

A döntés mögött a klasszikus nagyvárosi menekülési vágy állt, szerettek volna egy nyugodtabb környéket, és mindketten hiányolták a kertet. A romantikus elképzelést persze kőkemény logisztika követte: dobozok, cipekedés és több körös fuvarozás Budapest és az új otthon között. A beköltözés maratonja egészen hajnalig tartott, de a nap végére összeállt a legfontosabb bútor, így az első éjszakát már a saját házukban tölthették.

@busch.laura Költözzünk az új otthonunkba! #költözősvlog #napivlog ♬ eredeti hang - busch.laura

A költözésből a család négylábú tagjai sem maradhattak ki. A benti cicák, Möszi és Zsenge, óvatosan, szigorúan csak pórázon ismerkedtek az új tereppel, a terasszal.

Laura hozzátette, hogy a macskáknak a jövőben egy saját, biztonságos kifutót is terveznek építeni a kertben.

Nem is olyan régen Manuelnek közel egy hónapos fogházbüntetését kellett megkezdenie kábítószer-birtoklás miatt, amiről ő maga számolt be, mondván: „letartóztattak engem és pár barátomat egy maréknyi fűvel”.

A bevonulás előtti utolsó posztja nagy visszhangot váltott ki, a mostani közös házvásárlás ehhez képest egy teljesen másfajta, a stabilitás felé mutató lépés.

Úgy tűnik, Manuel és párja a közösségi média percekben mérhető drámái helyett most egy jóval nyugodtabb, „kertes” mindennapokra rendezkednek be, amihez egy költözés minden nehézsége hozzátartozik.


Megosztom
Link másolása