Váratlan fordulat: a tudósok követelik, hogy megvizsgálhassák a titokzatos torinói lepelt - egyre több a bizonyíték a biblia történetére
A tudósok a titokzatos torinói lepel további elemzését követelik, miközben egyre több bizonyítékot találnak, amely alátámasztja Jézus keresztre feszítésének bibliai történetét.
A lepel eredetét heves viták övezik, sokan azt állítják, hogy Jézus keresztre feszítése után a temetéskor használták. Mások elvetik ezt a nézetet, mondván, hogy középkori hamisítás eredménye - amit egy 1988-as brit tanulmány támaszt alá.
Az 1988-as tanulmányban a szénizotópos kormeghatározást alkalmaztak, remélve, hogy meghatározzák a lepel valódi korát.
A kutatók arra a következtetésre jutottak - „95 százalékos biztonsággal” -, hogy valamikor Kr. u. 1260 és 1390 között szőtték a vásznat. Ez sok generációval Krisztus halála után, azaz Kr. sz. 33 után történt.
Tristan Casabianca független francia kutató szerint azonban a laboratóriumok eredményei eltérőek voltak, és ez kétségbe vonja a hitelességüket.
A Mailnek elmondta, hogy egy zürichi becslés szerint a vászon 733 éves is lehet, más adatok szerint 595 éves. Ugyanígy kapott változó eredményt a többi kutatócsoport is, de az adatok egymástól is eltértek. Persze az eltérések figyelembevételével is a középkorból eredetezhették a szövetet.
Így további vizsgálatokra szólított fel, miután egy kutató azt állította, hogy vérnyomokat fedezett fel a leplen - szerinte ez alátámasztja Jézus borzalmas kivégzésének történetét.
Most Giulio Fanti, a
A professzor szerint ez arra utal, hogy a textil abból a régióból származik, ez megfelel az újszövetségi történetnek, amely szerint Jézust a Jeruzsálem falain kívül eső dombokon feszítették keresztre.
Független szakértők gyorsan rámutattak arra, hogy a gyolcs bármikor szennyeződhetett vérrel a több száz év alatt, mióta először bemutatták a nyilvánosságnak az 1350-es években.
A tanulmányt ennek ellenére közzétették Archives of Hematology Case Reports and Reviews című folyóiratban.
Szerinte ez bizonyítja, hogy nem festékkel vagy más technikával hamisították a lepelt, hanem valóban egy megkínzott férfit csavartak bele, Jeruzsálem környékén, 2000 évvel ezelőtt.