„Jelentsétek légyszi!” - Mikes Anna internetes csalók áldozata lett!
Az internetes csalások soha nem látott mértéket öltöttek a mesterséges intelligencia egyre nagyobb térnyerésével. Ma már az ember arcát és hangját is el tudja lopni az AI-t szolgálatába állító csaló, ezért különösen fontos vigyázni napjaink egyik legnagyobb kincsére - az adatainkra. A csalók nem kímélik a sztárokat sem, sőt! Most éppen Krausz Gábor kedves, Mikes Anna járt pórul.
Ezzel a szöveggel posztolt, mert a nevével visszaéltek a csalók. A sztár most annyit tehet, hogy minden fórumon jelenti az oldalt.
Ha nem szeretnél úgy járni, mint Anna, számos óvintézkedést tudsz tenni. A legalapvetőbbeket nézzük át ezek közül. Ezek a basic intézkedések azonban nagy védelmet adó tűzfalak, ne becsüld őket alá.
Ne legyen nyilvános a profilod!
A közösségi média felületeiden korlátozd az oldalaid nyilvánosságát, hogy ne tudják ellopni a fotóid, ne hirdethessenek kamu termékeket vagy akár pornográf szolgáltatást az arcoddal. Vagy épp az ismerőseid, családtagjaid ne támadhassák be.
Ahány login, annyi jelszó
Borzasztó macerásnak tűnik, de kulcsfontosságú, hogy akárhány oldalon regisztrálsz az internet bármely bugyrában, mindig más jelszót adj meg. Ha ugyanis egyetlen kevésbé biztonságos, akár már évek óta elfeledett oldalt feltörnek, és hozzáférnek ahhoz a jelszóhoz, amit mindenhol használsz az internetbankodtól kezdve a munkahelyi levelezésekig, annak beláthatatlan következményei lehetnek.
„A rokonod is balesetet szenvedett” – ne nyisd meg!
Ismeretlen eredetű vagy kétes tartalmú levelet, posztot, linket, sms-t ne nyiss meg. Legyen gyanús, ha nincs webserver tanúsítványa egy linknek (hiányzik az, hogy http://), és ne adj meg adatokat első kérésre. Elég lehet egyetlen klikkelés ahhoz, hogy a csalók kémprogramot telepítsenek a gépedre.
Telefonos csalás – kérdezz vissza bátran!
Ha telefonon kérik az adataid bank vagy hivatalos szerv, esetleg családtag nevében (hiszen ma már bárki hangját tudja utánozni az AI), kérdezz vissza olyasmit, amit csak a másik fél és te tudhattok. Mondjuk mióta veszed igénybe a banki szolgáltatást, stb.
Ha feltörték az Instagram fiókod...
Hogy elkerüld a bajt, a többlépcsős bejelentkezési formát mindenképp használd. Legyen egy biztonsági e-mail címed, sms kód vagy bármi. Ha viszont már ellopták a fiókod, a Meta utasításait tudod követni a teendőkért. Ha pedig duplikálják az oldalad, Mikes Annához hasonlóan kérd meg minél több ismerősöd, hogy jelentsék a kamu profilt.