Nagy vitát indított el a plus size modell, Gracie Bon videója, amiben arról beszélt, hogy szerinte a légitársaságoknak meg kellene növelniük a repülőgépek üléseinek méretét.
Gracie a videójában elmondta, hogy egészen biztosan voltak már kellemetlen élményei azoknak, akik nem az első osztályon utaznak a repülőkön.
„Nincs annál rosszabb, mint amikor összenyomódsz az üléseden, vagy valakinek a karja a te karfádra csúzik, vagy ami a legrosszabb: amikor valaki elalszik a válladon”
- mondta a modell a nagy vitát kiváltó videójában.
Gracie szerint a nagyobb ülések mindenkit kisegítenének, és sokkal kényelmesebben utazhatna mindenki.
A modell a videójában direkt rájátszik arra, hogy nagyobb testmérettel rendelkezik: úgy száll fel a repülőre, hogy már előre mondja, hogy nem fér el egy helyen, majd két ülésen próbál elhelyezkdeni.
„2024 van, a testek változnak, így a repülőgépeknek is változniuk kéne. Nem fogok lefogyni azért, hogy felférjek egy repülőre, szóval az lenne a megoldás, hogy igenis emeljék meg az ülések méreteit.”
- magyarázta a videóban Gracie Bon.
A videó természetesen nagy vitát robbantott ki a kommentelők körében: volt, aki csak annyit írt, hogy akkor szerezzen magának egy magánrepülőt. Egy másik hozzászóló pedig azt írta, hogy nem lehet csak úgy nagyobb ülésekre áttérni.
„Ha nagyobb üléseket akarsz, akkor a gép többé részét is nagyobbra kell alakítani”
- írta egy kommentelő.
Volt azért olyan is, aki egyetértett a modellel:
„A repülők üléseinek tényleg nagyobbaknak kéne lenniük. Nem azért, mert a testek változnak, hanem azért, mert a repülés nem lehet olyan kényelmetlen, mint amilyen most”
Ez a fejtörő próbára teszi a képességeidet – és csak az igazi sasszeműek találják meg a kakukktojást kevesebb, mint 30 másodperc alatt. Nézd meg a nyitó képet!
Az ilyen típusú fejtörők azért születnek, hogy kihívás elé állítsák a gondolkodásunkat és a problémamegoldó képességeinket.
Gyakran kreatív, újszerű gondolkodást igényelnek, nem csak egyszerű logikát vagy tudást. Gyakran oktatási helyzetekben, állásinterjúkon (különösen a technológiai vagy tanácsadói területeken), valamint szórakoztatás céljából veszik elő, hogy fejlesszék az teszteljék rugalmasságát és serkentsék a kognitív képességeket.
Egy érdekes fejtörő a Buzz Bingótól arra hív fel, hogy találd meg azt a tárgyat, amelyik nem illik az őszi témájú képre. Biztosan próbára teszi az ügyességed, a rekordidő, amit meg kell döntened, mindössze 18 másodperc.
Képes vagy felülmúlni a rekordot? Ne aggódj, ha nem, görgess lejjebb a megoldásért!
Vigyázat, a hajtás után megjelenik a megfejtés!
Az fejtörők különböző formákban jelennek meg, mint például szórejtvények, találós kérdések, matematikai feladatok vagy vizuális fejtörők, céljuk pedig
a mentális aktivitás serkentése, a gondolkodás fejlesztése, és néha még az olyan kognitív képességek, mint az emlékezet, a figyelem vagy a következtetési készség tesztelése is.
Sikerült már észrevenned a kakukktojást?
Ne aggódj, ha nem, a fenti képen megosztottuk a választ.
Roman BurcevLeonardo DiCaprio-hasonmásként vált ismertté Oroszországban. A férfi valóban szinte megszólalásig hasonlít a Hollywood-i sztárra.
Pontosabban csak hasonlított, mert az utóbbi időben eléggé meghízott, így kénytelen volt felhagyni az imitátor szereppel.
A férfi karrierje egy társkereső oldalnak köszönhetően indult be, ahova 2016-ban töltött fel képet magáról. Az emberek ekkor figyeltek fel a hihetetlen hasonlóságra.
Később a koronavírus-járvány és a karantén miatt sajnos az ő élete is jelentősen megváltozott – írta meg a Telex.
A stressz és a bizonytalan életkörülmények miatt jelentősen meghízott. Ezek után pedig nem érkeztek hozzá további felkérések, hogy a sztárt imitálja. Mivel nem volt más bevételi forrása, így új munka után kellett néznie.
Az orosz-ukrán háború kitörésekor a kormánya jelentős összeget ajánlott azoknak, akik bevonulnak katonának. A helyi hírek szerint a moszkvai bevonuló katonák 8 millió forintnak megfelelő egyszeri összeget kapnak a felszereléskor, ehhez jön még hozzá a havi zsold.
Burcev, állítása szerint hosszas gondolkozás után, végül bevonult a seregbe. Jelenleg Ukrajna ellen harcol, és erről képeket is oszt meg a közösségimédiában.
A mai nappal megkezdődött a Día de los Muertosra, azaz hazánkban Halottak Napjára való felkészülés. Mexikóban ez egy rendkívül színes és érzelmes ünnep, amelyet november 1-én és 2-án tartanak, és amely során az elhunyt szeretteikre emlékeznek. Hisznek abban, hogy azok lelkei ezekben a napokban visszatérnek, hogy meglátogassák családjukat.
Az ünnep alatt azonban nem csak az elvesztett családtagokra, de a család kiskedvenceire is gondolnak.
Október végétől kezdve az emberek elkezdik a hagyományos oltárok (ofrendák) készítését és díszítését, amelyekkel elhunyt szeretteikre emlékeznek. Az oltárokat általában színes papírdíszekkel (papel picado), virágokkal, különösen az élénksárga körömvirággal (cempasúchil), gyertyákkal, fényképekkel és az elhunytak kedvenc ételeivel díszítik.
A mexikói kultúra a szinte már családtaggá vált kisállatokról is megemlékezik. Október 27-én sokan állítanak külön kis oltárt elvesztett kedvenceik számára,
mivel úgy hiszik, hogy az elhunyt állatok szellemei ezen a napon visszatérnek meglátogatni családjukat.
Manapság sokan megosztják a tradicionálisan feldíszített oltárukat a közösségimédiában is. Ez a kedves szokás pedig a nem dél-amerikai kultúrából érkezőknek is nagyon megtetszett.
Ugyanakkor többekben felmerült a kérdés, vajon illetlenség-e átvenni ezt a vallási hagyományt, ha valaki magát a vallást nem követi?
A válaszok megoszlanak, de alapvetően a legtöbb kommentelő úgy látja, ha valakinek ez lelki megnyugvást jelent, hogy ilyen módon emlékezik meg elhunyt kisállatáról, akkor csinálja nyugodtan, hiszen valahol ez is az ünnep lényege.
Alapvetően inkább Észak-Amerikában kezd elterjedni, hogy átvegyék ezt a szokást, hazánkban egyelőre nem jellemző.
Boomer-Alfa szótár, hogy mindenki up-to-date maradjon kommunikációból
Teljes az átrendeződés emojihasználat terén, a fiatal generációk kommunikációja szóban és írásban is sokszor átláthatatlan. Hogy boldogulj az emoji-tengeren és a szleng-zátonyon, adunk egy kis szelet ringatózó hajód vitorlájába.
Minden generáció nyelvújító valamilyen szinten, ez nem a gen-Z sajátja. Ellenben az utóbbi években olyan ütemet diktálnak az új kifejezések, vagy a régiek új kontextusba helyezése terén, amelyet nem sok másik generáció képes lekövetni agyérgörcs nélkül. Mégis érdemes tartani a lépést.
„A nyelv folyamatosan fejlődik, ahogy a társadalom is változik. A Z generáció különösen gyorsan újítja meg a nyelvet, mivel digitális közegben nőtt fel, ahol az információáramlás rendkívül gyors.
A nyelv átalakulása gyakran a technológiai innovációhoz és a változó kulturális normákhoz kapcsolódik.
Kutatások szerint a Z generáció rövidített, vizuális kommunikációs formákat részesít előnyben, mint például az emojik és rövidítések, amelyek hatékonyabbá teszik a gyors üzenetváltást” - mondta el nekünk Bereczki Enikő generációkutató, A rejtélyes Z generáció című könyv szerzője.
Fotó: Bereczki Enikő/ Bencsik Ádám
Miért jó egy generációs kisszótár?
Szerinte a generációk egymáshoz közelítésére nagy szükség van, hiszen ez az együttműködés, a hatékony előrejutás alapja. Nem az a lényeg, hogy az újabb generációkhoz adaptálódjunk, hanem
az összes generáció saját nyelvezetét lenne érdemes közelebb hozni egymáshoz.
Nem is lehet másképp, hiszen ha például egy boomer megpróbál Z generációsként kommunikálni, az inkább cringe, mint nem.
A generációkutató könyvében idézi egy tanulmány válaszadóit, akik az idősebb generáció digitális fiatalodását próbálták prezentálni. A generációt nem akarták megérteni, csak haladni a korral, és ez végzetes hiba.
„Nem lenne baj abból, hogy a tanárok 90 százaléka old-school, ha mind jó fejek lennének. De
ha alapból az jön le, hogy kütyümániás zombinak tartanak minket, ne várják, hogy mi majd szépen elájulunk az intellektuális fölényüktől”
- írta az egyik diák a kutatás kérdőívében. A fiatalok egyébként a legkevésbé azt tartják fontosnak, hogy a diákok által használt szlenget a tanárok megértsék.
A generációs szótárra igazából a korábbi korosztályoknak van szüksége, a fiatalabb, gen-Z és az alfáknak egy másik oldalról előnyös ez. A boomerekhez türelem kell részükről, mert a lassabb és részletesebb kommunikáció hívei, sok esetben pedig technofóbok is. A tiszteletet megkövetelik, ami sokszor más, mint amit a respect a fiatalabb generációknak jelent. Nézzük át a boomerek és Z generációsok példáján, ki mit tud tenni annak érdekében, hogy elkerülhetőek legyenek az egymás mellett elbeszélésből fakadó generációk közti konfliktusok.
Ha az Alfákat és a Z generációt akarjuk megérteni
Ez a két generáció az, amelynek szókészlete a korábbiakhoz képest is döbbenetes gyorsasággal változik, 1-2 éven belül elavulttá válnak kifejezések. A generációkutató szerint jó nyitottnak maradni ezekre, és nem lenézni a fiatalabbak identitásához tartozó kommunikációt, hanem megérteni. Használni más generáció tagjaként nem kell, az amúgy is visszás, de jó, ha kontextusában értünk ezt-azt. Itt van néhány kifejezés, aminek magyarázata után már biztosan nem szalad fel a boomer szemöldök egy laza beszélgetés során.
Adom/Szétadom – Ez a kifejezés még mindig releváns a fiatalok körében, a 20-as, 30-as generáció is előszeretettel használja. Ez már-már egy közös kapcsolódási pont a milleniálokkal.
Flexel – Ha valaki „flexel”, az azt jelenti, hogy dicsekszik valamivel.
Vibe – A „vibe” a hangulatra, atmoszférára utal. Mondjuk ha a gyerek szétadja a vibe-ját a karácsonyi vacsorának, nem nagyon lőttünk mellé a dekorral.
Finesz – Taktikus, ügyes megoldásokat jelent.
Chill – Ha valami „chill”, az laza, nyugodt helyzetet jelent. Ha a diákok chillezni mennek suli után, nem kell megijednie a tanárnak, hogy kapudrogot árulnak majd az intézmény sarkában (bár mivel a jelentés ugye gyorsan változik... sosem lehet tudni).
Használati utasítás boomerekhez
Bereczki Enikő szerint ezekre van szüksége a Z és alfa generáció képviselőinek, ha eredményesen szeretnének kommunikálni más korosztályokkal.
Türelem és részletesebb magyarázat: Az idősebb generációk jobban értékelik a részletesebb, alapos magyarázatokat. Lépésről lépésre érdemes bevonni a tőlük idősebbeket az új dolgokba, nem rájuk zúdítani mindent egyszerre.
Formálisabb kommunikációs stílus, tiszteletadás: Bizonyos helyzetekben, például munkahelyi környezetben, a formálisabb hangnem fontos lehet az idősebb generációk számára.
Empátia és figyelmesség: Fontos, hogy a Z generáció türelemmel és tisztelettel forduljon az idősebbek felé.
Technikai segítségnyújtás: A fiatalok segíthetnek az idősebb generációknak a digitális eszközök használatában, amivel hidakat építhetnek.
Aktív hallgatás: Fontos, hogy figyelmesen hallgassák meg az idősebbeket, és próbálják megérteni az ő álláspontjukat is. Viszont ez ugyanúgy a fiataloknak is fontos!
Nyitottság: sok olyan készség van, amit az online világban nem lehet elsajátítani, érdemes az idősebbek több évtizedes tapasztalatára nyitottnak lenni.
Emoji kisokos 2024-2025
A digitális bennszülöttek és az old timerek is előszeretettel használnak emojikat meg matricákat chatelésnél. A korábbi generációk az eredeti jelentéseket társítják hozzá, de
ne lepődjünk meg, ha a gyerek kiröhögi az ebédet jelölő padlizsán emojit.
Mert annak ma inkább van fallikus jellege, mint élelmezéstechnikai kommunikációs értéke.
Hogy nehogy mellé nyúlj - szexuális utalások emojikkal
A padlizsán, nincs mese, ma már a péniszt jelöli. 2015-ben jelent meg az emoji repertoárban a taco, a burrito és a hotdog, de ezek is minimum kétértelműek, a taco például a női nemi szervre vonatkozik. A cseresznye emoji a szlengben a herék, a barack a fenék,
a teherautó pedig a “dömperre”, mint a magasabb testsúllyal rendelkezőkre használt pejoratív kifejezésre utal, különösen telt fenekű nők esetében.
Az agy és a nyelv emojik az orális szexszel egyenlők, a vízcseppecskék a magömléssel. Kalapácsot is csak az használ online az ácsokon kívül, aki a szexuális tevékenységére utal. A kukoricacső emoji ma már nem az amerikai őslakosok aranyára, hanem explicit a pornóra használatos. Ezeket a szülőknek sem árt memorizálni, hogy tudják, miről is kommunikálnak siheder gyermekeik.
Az ultimate sértés: felfelé mutató hüvelykujj
A szexuális önkifejezésen túl is furcsa emoji használati trendek vannak. Míg a milleniálok a felfelé mutató hüvelykujjat annak közlésére használják, hogy minden rendben, elkészült egy feladat vagy ilyesmi, addig az újabb nemzedékek konnotációjában egy szarkasztikus, passzív-agresszív jelölés.
A feleségül ne vegyelek? képi megjelenítése, és jelentheti azt is, hogy aki kapja, az baromságot írt, és ne számítson a feladó jópofizására.
Egyébként a bohóc emoji is azt jelenti, hogy valaki épp bohócot csinált magából, vagy épp a küldő nem ért egyet azzal, akinek a bohócot szánta. A lefelé fordult fejű emoji a frusztráció és irónia jele. Ha olyan mondatok végére kapod, mint például “persze, jól áll a piros szoknya”, akkor inkább gondold át az aznapi szetted.
A koponya emoji jó
Ma már abszolút retro, ha a röhögés jelzésére röhögő fejet szúr be valaki egy chatablakban. A földön fetrengve röhögés, vagyis
a LOL jelzésére ma a kalózok zászlajáról ismert koponya szimbólum használatos.
Ha egy sztár posztja alatti kommentszekcióban ez megjelenik, a hozzászóló jül szórakozik, és nyugi, nem akarja eltenni láb alól a kedvencedet. Legalábbis az emoji használata nem erre utal.
A kecske felér egy „world’s best boss” bögrével
Ha csak az állatra értendő jelről lenne szó, elég kevesen irogatnának kecske emojikat, de szerencsére ez is többjelentésű. Aki kecskét kap, érezze magát lenyűgözve. Az angol goat (=kecske) rövidítése a „Greatest Of All Time” kifejezésnek is, ami azt jelöli, hogy
a kecskét kapó ember bizony a legjobb abban, amit csinál.
Kedves tanárok, ha az osztály chat csoportjában megszaporodnak a kecskék, év végén nem kell siratni a virágcsokrok hiányát.
A szövegben használt számos más emoji jelenthet valamit, amire nem gondolunk, érdemes ezekben naprakésznek lenni. A lényeg, hogy ha nem vagyunk biztosak a jelentésben, akkor inkább
a kevesebb több elvét kövessük,
és ne írogassunk feleslegesen. Egyébként a Z-k és az Alfák is nagyon nyitottak, szívesen elmagyarázzák a különböző jelentéseket, ha látnak erre érdeklődést. Az idősebb korosztály meg szórakoztathatja őket olyan szavakkal, mint sufni, hajcihő vagy csacskaság.