SZÉPSÉG
A Rovatból

Végre valaki kimondja, miért konkrétan egészségkárosító a savazásra felkent retinol

A kozmetikus és bőrgyógyász szakma krémje régóta óva int a nagy hatóanyagok otthoni használatától, most pedig Szakonyi Eszter mondta ki, hogyan segíti a rák és egyéb kórállapotok terjedését a népszerű szépségrutin... meg az azt hirdető influenszerek.

Megosztom
Link másolása

Szakonyi Eszter, a Vintage Beauty alapítója szólt oda keményen, de a tőle megszokott szakmaisággal az olyan influenszereknek, akik konkrétan egészségre káros szépségajánlásokat tesznek. A 2025-ös GLAMOUR Women of the Year - Az év üzletasszonya kategóriának győztese azt is részletezi, hogy

bár rendkívüli módon elterjedt a túl gyakori és nagymértékű hámlasztási procedúra, majd az arra felvitt retinoidot tartalmazó szérum,

ez igazából a bőrrák fajtáinak hihetetlen módon kedvez, fényvédőkrém ide vagy oda.

"A savak és retinoidok érzékenyítő, bőrvékonyító, fényérzékenyítő hatásáról már számtalan publikáció jelent meg" - kezdi a nehezen megfogható témát.

Egy tanulmány szerint például kimutatták, hogy

a retinoidok kozmetikumban történő használata mérgező fotobomlási termékek képződéséhez vezethet, oxidatív sejtkárosodást és DNS károsodást válthat ki,

és számos más bőrelváltozást is a számlájára írnak kísérletek. Emellett növeli az UV által okozott tumorképződés lehetőségét. A tanulmány aláhúzza, hogy a hosszú távú hatásai még csak nem is ismertek a retinol mindennapos használatát illetően... sokan pedig így veszik le a drogériák polcairól a szérumokat.

Szakonyi Eszter szerint

a bőrnövedékek aspektusából is érdemes megközelíteni az egyébként jól is alkalmazható, de nem az otthoni napi rutinba való kozmetikai alapanyagokat.

"Vannak ugyanis olyan jóindulatú növedékek (pl. szemölcsös anyajegyek) és rosszindulatú, vagy rákmegelőző, állapotok (solaris keratosis, basalioma, melanoma, stb.), amelyeknek

a folytonos koptatás, savazás, vékonyítás, magyarul a kémiai vegzatúra jelentősen ronthat az állapotán.

Hozzáteszem, egyébként minden egyéb jellegű koptatás, mechanikai inger is ronthat az esélyeiken. Azonban a savakkal és retinoidokkal van egy plusz gond.

Sokszor a rosszindulatú elváltozások többségére jellemző felszarusodás jeleit is csökkentik, ezzel nehezebben és később felismerhetővé téve őket"

- utal a szakértő arra, hogy egyszerűen lekoptatjuk a veszélyes kórállapotok jelzését, ezzel a bőr egyik funkcióját - a belső állapotok jelzését - gyakorlatilag kiiktatva. Simán lehet, hogy valaki a túlsavazás- és koptatás miatt észre sem veszi majd időben a bőrráknak jobban kitett bőrén, hogy elindult egy kóros folyamat.

Szakonyi szerint testápolóknál ez kölönösen veszélyes, és szerencsére csak 1-2 ilyen termék van a piacon - bár azt hozzáteszi, hogy ezeknek sem szabadott volna megszületniük, pont azért, mert testszerte kevésbé figyel a bőrére az ember.

"Ritkán nézegetjük ugyanis a hátunk közepét, vagy a nehezen elérhető hajlatokat."

Ha esetleg az fordult meg a fejedben, hogy mindez nem baj, mert a koptatás után vastagon kened kétóránként a luxi fényvédőt, akkor óriásit tévedsz, és sajnos a hamis biztonságérzetet érdemes átkeretezni.

"Azonban a savas és retinoidos termékek itt is elvégzik koptató, vékonyító, fényérzékenyítő, sejtosztódást (sejtburjánzást) gyorsító munkájukat.

Ezen egyébiránt a fényvédők nappali használata sem sokat segít, még ha ideig-óráig védik is a fénytől a bőrt. A fényérzékenység csupán egy dolog a képletben"

- mutat rá még egy fontos dologra a szakember.

Szakonyi Eszterrel szembejött a social mediában egy poszt, amelyben egy ismert influenszer hirdette, hogy a savas testápoló termékeket a retinoidok még gyorsabb felszívódásáért használja, és buzdított erre mindenkit.

A szakértő szerint ez a tájékozatlanság ijesztő.

Később hozzáteszi, hogy bár az tűnik hitelesnek, aki ebben a kozmetikaipari zajban hangoabban és magabiztosabban kiabál, de attól ez még kártékony szakmaiatlanság.

"A retinoidok ugyanis a savakhoz hasonlóan, a bőrnövedékek rosszindulatú sejtjeinek burjánzását gyorsíthatják, irritációt okozhatnak, hámlasztó hatásukon keresztül elfedhetik a tünetek valódi határait, megnehezítve ezzel a diagnosztizálást. Mindezeken túl ronthatják az UV sugarakkal szembeni védekezőképességet. Meglehet, hogy rövid ideig a bőr vizuálisan javul, de a rosszindulatú folyamat ettől a mélyben ugyanúgy folytatódik, maximum nehezebben tettenérhető."

A Vintage Beauty alapítója azt is leírta, hogy már egy 2024-es kongresszuson is előkerült szakmai körökben, hogy teljesen kivezessék az otthoni bőrápoló termékek összetevőiből a retinoidokat, lehetőleg minél gyorsabban. Addig viszont a felhasználó felelősségén van a hangsúly, és nagyon fontos a tájékoztatás. Mert nem jó túltolni a nagy hatóanyagokat, márpedig módszeresen csináljuk a 2020-as évek bőrápoló trendjeivel.

De attól, hogy trendi, még nem egészséges - a bőr pedig nem egy esztétikai kifejezőeszköz, hanem elsősorban egy szerv.

"Természetesen meglepetten csodálkoznak, ha arcbőrüket látva megkérdezzük, hogy mióta használnak savas és/vagy retinoidos termékeket"

- írja a szakértő a vendégeiről, akik közül sokan a zajos rutinjukkal érkeznek hozzájuk.

"A bőr ugyanis jellegzetes tünetekkel árulja ezt el, amelyből a pigmentfoltok, a bőr elvékonyodása, a lilás erezettség, a jellegzetesen megjelenő lilásszürke szín és fakó fény csak néhány tünet."


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZÉPSÉG
A Rovatból
Milliók használják ezeket a hajfestékeket, most kiderült: rákkeltő vegyületet tartalmaznak
Egy új vizsgálat minden tesztelt hajfestékben kimutatott egy rákkeltő vegyületet. A szervezet szerint a probléma súlyos, mivel egyes termékek aggasztóan magas szinten bocsátják ki a veszélyes anyagokat.

Megosztom
Link másolása

Egy friss, nagyszabású amerikai vizsgálat szerint az összes, általuk tesztelt otthoni hajfestékben találtak egy valószínűleg rákkeltő vegyületet. És nem valami ismeretlen márkákról van szó, a listán ott virítanak a legnagyobbak is, vagyis a polcok legjava.

A Consumer Reports nevű fogyasztóvédelmi szervezet 21 dobozos festéket és két, főleg bulikra szánt hajszínező krétát küldött be egy független laborba, az eredmény pedig elég kiábrándító lett.

Minden egyes termékben kimutatták a metilén-kloridot, amit egyébként festéklemaróban vagy ipari ragasztókban szokás használni, és amit a tudomány valószínűsíthető rákkeltő anyagként tart számon.

A helyzetet az teszi különösen pikánssá, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) egyértelműen tiltja a metilén-klorid használatát a kozmetikumokban, vagyis ennek az anyagnak semmi keresnivalója nem lenne ezekben a termékekben.

A dicstelenségi lista élén a L’Oréal Paris Féria Downtown Brown árnyalata végzett, a legmagasabb koncentrációt ebben mérték, a második és harmadik helyet pedig a Revlon ColorSilk sötétbarna festékeinek két különböző verziója csípte meg – írja McKenzie Beard a The New York Post kedden publikált vizsgálat nyomán.

De a problémahalmaz itt nem ér véget. A tesztelt termékek közül hatból a légúti irritációt és idegrendszeri problémákat okozó toluol, négyből pedig a hormonrendszert megzavaró DEHP nevű ftalát is kimutatható volt.

A legdurvább talán az, hogy két, részben gyerekeknek szánt hajszínező krétában a csontvelőrákkal összefüggésbe hozott benzolt is találtak.

„A káros vegyi anyagoknak nincs helyük a mindennapi termékeinkben. Sem a festékekben, amivel a felnőttek az ősz hajszálaikat fedik el. Sem a krétában, amit a gyerekek az iskolai sportnapon használnak. Sehol.” – szögezte le Oriene Shin, a Consumer Reports biztonsági érdekképviseleti menedzsere.

A gyártók és az iparági lobbiszervezetek persze azonnal a jól bevált védekező állásba helyezkedtek. A Revlon közölte, hogy „kiáll a termékei biztonsága mellett”, az amerikai Személyi Ápolási Termékek Tanácsa pedig arról beszélt, hogy a hajfestékek „kiterjedten teszteltek és biztonságosnak minősülnek”.

Ezzel szemben a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a címkéken nem mindig szerepel minden összetevő, a „tiszta” vagy „növényi alapú” jelzőket pedig senki nem szabályozza szigorúan. Dr. Adana Llanos, a Columbia Egyetem epidemiológus docense szerint a probléma épp a hatékonyságból fakad. „Néhány vegyületet a tartós hajfestékekben arra terveztek, hogy mélyen behatoljanak a hajszálakba, és a testbe kerülve bizonyos kémiai összetevők vagy bomlástermékeik hozzájárulhatnak a DNS-károsodáshoz, gyulladáshoz vagy a hormonháztartás megzavarásához” – magyarázta a kutató.

„A tesztjeink azt mutatták, hogy némelyik hajfesték olyan magas szinten bocsátott ki illékony szerves vegyületeket, ami már valós aggodalomra ad okot, különösen azoknál, akik sűrűn festik otthon a hajukat.”

– tette hozzá Ashita Kapoor, a Consumer Reports termékbiztonsági igazgatója.

Nem is olyan régen a szárazsamponokban találtak benzolt, ami szintén komoly riadalmat keltett. Akkor kiderült, hogy a rákkeltő anyag nem is szándékos összetevő volt, hanem a flakonok hajtógázának szennyeződéseként került a termékekbe. Az ügy vége nagy visszahívási hullám lett, de a tanulság megmaradt: egy széles körben használt kozmetikum is rejthet láthatatlan veszélyeket, amikről a vásárlónak fogalma sincs.

A probléma ráadásul messze túlmutat a fürdőszobapolcon. Egy másik kutatás arra világított rá, hogy a háztartási gáztűzhelyekből még kikapcsolt állapotban is szivároghat a benzol, egyes otthonokban olyan koncentrációban, ami már a passzív dohányzás ártalmaival vetekszik. Az Egészségügyi Világszervezet szerint pedig ennek a vegyületnek nincs biztonságosnak tekinthető szintje. Úgy tűnik tehát, a mostani hajfesték-botrány egy szélesebb jelenség része: a mindennapi életünket átszövő, alacsony dózisú, de folyamatos vegyi expozícióé, aminek a hosszú távú hatásairól még mindig ijesztően keveset tudunk.


Megosztom
Link másolása

SZÉPSÉG
A Rovatból
Így néz ki 54 évesen a Szex és New York hajdani szívtiprója, Smith Jerrod
A Smith Jerrodot alakító Jason Lewis ötvenesen éveiben is sármos, de a rajongók alig ismernek rá a friss fotókon. A színész a sorozat befejezése után tudatosan vonult vissza a rivaldafényből, és ma már jóval nyugodtabb életet él.

Megosztom
Link másolása

Emlékszel Samantha Jones dögös pasijára a Szex és New Yorkból?

Arra a szőke, angyalarcú modell srácra, Smith Jerrodra, akiért egy egész generáció rajongott?

A karaktert alakító Jason Lewis idén tölti be az 55. életévét, és bár egykor a világ egyik legismertebb szexszimbóluma volt, az utóbbi években "eltűnt".

Hogy jelenleg hogyan néz ki, és miért él jóval visszafogottabb életet, arról a Femcafé írt a sztár nemrég megjelent posztjai alapján. A meglepetés garantált, mert bár a sármja mit sem kopott, a változás azért elég látványos.

A helyzet az, hogy a színész az utóbbi években tudatosan visszavett a tempóból. Jason Lewis Hollywood zajától távolabbi, nyugodtabb életet választott. Persze nem tűnt el teljesen, feltűnt kisebb sorozatokban és az amerikai Dancing with the Stars-ban is, de a nagy visszhangot keltő szerepek elkerülték.

Ez a kontraszt különösen érdekes annak fényében, hogy Smith Jerrod karaktere milyen fontos dolgot üzent: ő volt az a pasi, aki bebizonyította, hogy független, szexuálisan felszabadult nő mellett is lehet stabil, támogató és egyenrangú partnernek lenni. És hogy az életkor egy bizonyos pontig nem számít.

A színész egyik Instagram-posztja:

A Szex és New York világa persze nélküle is tovább épült az "És egyszer csak..." című sorozattal, és a dráma sem lett kevesebb. A legnagyobb vitát a folytatás körül az kavarta, hogy a Samanthát alakító Kim Cattrall egyetlen, rövid jelenet erejéig tért csak vissza. A színésznő és a stáb többi tagja közötti feszültség közismert, így a cameo óriási médiafelhajtást kapott.

Cynthia Nixon, a sorozat Mirandája, később aggodalmát fejezte ki, mondván, a felhajtás aránytalanul nagy volt a visszatérés mértékéhez képest, és félt, hogy a rajongók csalódottak lesznek.

A franchise népszerűségét ez persze nem tépázta meg, az HBO hivatalosan is berendelte a sorozat harmadik évadát, amelyről azóta kiderült, hogy egyben az utolsó is lesz. Eközben a Charlotte-ot játszó Kristin Davis nyíltan beszélt arról, hogy a rengeteg kritika után felhagyott az arcfeltöltésekkel. Kim Cattrall pedig a magánéletben is új fejezetet nyitott: 69 évesen, egy szűk körű londoni ceremónián negyedszer is férjhez ment párjához, Russell Thomashoz. A sorozat szereplői tehát a maguk útját járják, miközben a rajongók időről időre még mindig visszakacsintanak a múltba, hogy megnézzék, mi lett a régi kedvencekkel.


Megosztom
Link másolása


SZÉPSÉG
A Rovatból
Elképesztő formában van 46 évesen a VIVA TV egykori sztárja, Kisó
Kiss Orsolya testre simuló ruhában készített fotókat, és ezeket tette közzé Instagram-oldalán. A képek mellett egy személyes bejegyzésben írt a háláról és arról, hogy büszke az elmúlt éveire.

Megosztom
Link másolása

Aki emlékszik még a VIVA TV aranykorára, annak nem kell bemutatni Kiss Orsolyát, vagyis Kisót.

A 2000-es évek elején az Interaktívból integetve határozta meg egy komplett generáció délutánjait.

Mostanában kevesebbet látni a képernyőn, de a munka és a karrier nem állt meg.

Instagramon pedig olyan poszttal jelentkezett Kiss Orsolya, ami megmutatja, hogy a negyvenes éveiben is kirobbanó formában van.

A műsorvezető egy derékban passzos, elegáns ruhában állt a kamera elé, a második fotón pedig a szett a karcsúságát is hangsúlyozza. A bejegyzés, ami az Instagram-oldalán jelent meg, azonban nem csak a külsőségekről szól.

Kisó egy hosszabb, személyes hangvételű vallomással is kiegészítette a képeket.

Arról írt, mennyi mindenért hálás az életében, és hogy büszke arra, amilyen emberré vált.

"Hamarosan 46 éves leszek.

És ahogy közeledik ez a szám, egyre kevésbé az jár a fejemben, hogy hány év telt el, inkább az, hogy mennyi mindenért lehetek hálás.

A családomért. A barátaimért. Azokért, akik szeretnek, támogatnak és mellettem állnak. A munkáimért, a lehetőségeimért, az élményekért, amelyek formálnak. És igen, egy kicsit magamért is. Mert nem mindig könnyű az út, de büszke vagyok arra a nőre, akivé az évek során váltam"

– írta a fotók mellé.

"Mert nem mindig könnyű az út, de büszke vagyok arra a nőre, akivé az évek során váltam."

Kisó 2003-ban tűnt fel a VIVA TV-n, ahol öt évig volt a csatorna egyik legnépszerűbb arca. A zenetévés korszak után sem tűnt el, sikeresen váltott, és a Class FM műsorvezetőjeként folytatta a karrierjét. 2011-től a közmédia felé vette az irányt, ahol az M1, majd a Duna Televízió képernyőjén is láthatták a nézők, többek között a SzerencseSzombat házigazdájaként. Bár onnan 2020-ban távozott, a rádiózást nem hagyta abba, 2021-től a Sláger FM-en hallható.


Megosztom
Link másolása


SZÉPSÉG
A Rovatból
„Azt a k…a!” – a 27 éves Tóth Andi élő adásban borult ki a haja miatt, egyenesen sokkot kapott
Az énekesnő egy TikTok-videóban vette észre, hogy őszülni kezdett, és kendőzetlen őszinteséggel reagált. Követői azonnal elárasztották támogató üzenetekkel és hajápolási tippekkel.

Megosztom
Link másolása

Tóth Andi nemrég szembesült az idő múlásával.

Ebből rövid, vicces videót is készített.

Az énekesnő a tőle megszokott nyers őszinteséggel reagált a tükörben látottakra, és ezzel azonnal lavinát indított el a kommentszekcióban.

Tóth Andi élőben közvetítette a sokkot.

„Hú, de őszülök! Azt a k…a! Te nem látod, amit én látok most! Azt a k…a! Én ezt befestem, nincs az az Isten. Gondoltam, megöregszem tisztességgel... Már Feri sem kedvel, öreg vagyok!”

A követők két táborra szakadtak: az empatikus megnyugtatókra és a gyakorlati tanácsadókra. Előbbiek arról biztosították Tóth Andit, hogy a korai őszülés teljesen normális, míg utóbbiak azonnali diagnózist állítottak fel, és különböző vitaminokat, illetve hajápolási praktikákat ajánlottak.

@tthandi Eljött az idő @Frohner ♬ sonido original - madakaju

Az elmúlt hetekben több, ennél jóval komolyabb ügy is a figyelem középpontjában tartotta az énekesnőt. Május közepén tanúként jelent meg a Fővárosi Törvényszéken egy drogügy tárgyalásán, hangsúlyozva, hogy ő nem vádlott. Nem sokkal később bejelentette, hogy június 1-jén új dalt ad ki, ami azért is keltett meglepetést, mert korábban épp a zeneipartól való visszavonulását kommunikálta.

A nyilvános konfliktusok sem kerülték el, Tóth Gabi például kíméletlen kritikával illette egy podcastben.

Tóth Gabi a beszélgetésben így vélekedett: „Próbáltam neki elmagyarázni, hogy ha így kirakod magad, ócskává válsz”.

Tóth Andi a saját platformjain is aktív maradt, és kőkeményen helyre tette azt a magát coachnak nevező férfit, aki a karriert építő nőket kritizálta. Ezek az esetek jól mutatják, hogy minden megnyilvánulása – legyen szó egy ősz hajszálról vagy egy komoly társadalmi kérdésről – azonnal beszédtémává válik.


Megosztom
Link másolása