LOVE
A Rovatból

Ez az 5 viselkedés elárulja, hogy a pasid kedvessége nem őszinte, hanem manipuláció

Jelek, hogy a pasid nem egy cuki mackó, hanem egy érzelmi bábmester.

Megosztom
Link másolása

A „manipulatív nő” toposza annyira be van ágyazva a popkultúrába, hogy szinte reflexből jön: csábít, játszik, irányít, sír, kontrollál.

A „manipulatív férfi” viszont valahogy mindig kimarad a narratívából – pedig létezik.

Ráadásul nem is úgy működik, mint a női verzió. Sokkal alattomosabb. Sokkal kedvesebb. Sokkal... aranyosabb. Legalábbis elsőre.

Íme 5 viselkedés, ami leplezetlenül árulkodik róla: ez a cukiság nem őszinte, ez stratégia.

1. Minden percet veled akar tölteni – és közben szépen elszigetel

Eleinte még hízelgő is, hogy a pasid imád veled lenni. Mindenhova együtt mennétek, legyél ott a családi ebéden, inkább ne menj a barátnőiddel, mert „hiányoznál”.

De aztán rájössz: ő mindig ott van. Reggel, este, hét közben, hétvégén, a szülőknél, a boltban, az ágy szélén,

amikor próbálnál egyedül sorozatozni. Ez nem párkapcsolat, hanem zárt közösség.

Ha valaki nem tud létezni nélküled, az nem szerelem. Az kontroll. És kimerítő.

2. Folyamatosan vissza akarja hallani, hogy elég jó – még akkor is, ha tökéletesen tudja

Ha valaki naponta háromszor megkérdezi, hogy tényleg szereted-e, tényleg jól néz-e ki, elég jó-e az ágyban, vicces-e, sikeres-e, okos-e – az nem önbizalomhiány, hanem figyelemrablás.

A folytonos megerősítés-igény hosszú távon nem aranyos, hanem kimerítő.

És közben szépen áttolja rád a felelősséget az ő lelki stabilitásáért.

Ha nem mondtad ma el négyszer, hogy szép, akkor valószínűleg el fogod hagyni őt... Te vagy az ő érzelmi powerbankje. Gratulálunk.

Level up: annyira aggódik, hogy esetleg elhagyod, hogy ő kezd el külső kapcsolatok után nézni, „csak a biztonság kedvéért”. A folytatást kitaláltad, nem?

3. Beteg? Elvárja, hogy ápolónő, szakács, anya és Netflix-programozó légy egyszerre

Ha egy férfi már egy megfázástól is a halál küszöbére kerül, és azt várja, hogy megsimogasd a haját, felolvasd neki a diagnózist netről, hogy „ez csak vírus”, és nem törődve azzal, hogy elkaphatod, töltsd vele a betegségét is –

akkor épp egy olyan pasival élsz együtt, aki gyereknek adja ki magát, és te vagy a felelős felnőtt.

Ez a fajta túlérzékenység nem hasonlít az érzelmi érettségre. Ha ő minden köhögésnél visszaesik bölcsis módba, neked kell cipelni a kapcsolatot. Vagy inkább: ápolni.

4. Mindenben más akar lenni – de nem veled, hanem helyetted

Az elején még szexi, hogy „ő olyan más”. Nem hord öltönyt - vagy csak azt hord, nem eszik tojást, csak turiból öltözik, és hajnalban is gördeszkázik.

De aztán észreveszed, hogy mindig mindent másképp kell csinálni.

Soha nem megy oda, ahová más, mindig saját szabályai vannak – és azokból nem enged.

És ha te nem igazodsz hozzá, jön a passzív-agresszív ridegség, vagy a nyílt leértékelés: „hát te ilyen sablonos vagy?”

Ez nem egyedi, ez önimádó konformellenesség. És ebben nincs hely neked, csak háttérdíszletként.

5. Mindent jobban tud – még azt is, hogyan használd a saját takaródat

A kontrollálni vágyó férfiak nem mindig ordítanak. Van, aki Buddhát idéz, miközben csendben beleszól mindenbe.

Megmondja, hogyan főzd a kávét.

Átrendezi a lakásod.

Lecseréli a takaródat.

Szól, hogy a csirke a hűtődben őt „megsérti”, mert ő vegetáriánus.

Az elején ez „figyelmességnek” tűnik.

Aztán észreveszed, hogy már nem tudsz egyedül dönteni. Mert ha nem az ő szabályai szerint működsz, jön a sértett csend, az érzelmi zsarolás,

vagy az „én csak segíteni akarok” című hatalmi játék.

És amikor már az intim együttlétbe is beleszól, ott jön el az a pont, amikor már nem párkapcsolatban élsz, hanem kisegítő személyzetként egy nárcisztikus minirendszerben.

A manipulatív férfi nem mindig ordít. Néha csak túl kedves, túl törékeny, túl különc, túl „figyelmes”. És közben szépen észrevétlenül átveszi az irányítást.

A kérdés nem az, hogy tényleg manipulál-e, hanem az:
jobban elfáradsz-e mellette, mint amennyire feltölt?

Ha igen, akkor ez nem kapcsolat. Ez munkaviszony – érzelmi túlórában. És bármennyire is „különlegesnek” tűnik és elolvads attól, hogy ez a „csoda” épp téged választott, néha akkor teszed a legjobbat magadnak ha végleg becsukod mögötte az ajtót. Amíg lehet.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


LOVE
A Rovatból
Emily Ratajkowski elárulta, a szülés után fél évvel már nem szexeltek a férjével
A modell a The Cut-nak írt esszéjében beszélt a házassága végéről Sebastian Bear-McClarddal. Ratajkowski szerint a fia születése utáni időszak „erőszakos átmenet” volt, ami kevesebb mint egy évvel később a szakításhoz vezetett.

Megosztom
Link másolása

„Hat hónappal a fiam születése után a férjemmel abbahagytuk a szexet.”

Emily Ratajkowski a Just Jareden is szemlézett, eredetileg a The Cut-ban megjelent esszéjében írta meg hihetetlen őszinteséggel, mi zajlotta az életében a színfalak mögött, miután férjhez ment és gyereket szült.

A modell, akinek a teste és a szexualitása gyakorlatilag a brandje, most először tálalt ki ennyire nyersen arról, hogyan esett szét darabokra a házassága Sebastian Bear-McClard producerrel, és hogyan próbálta utána valahogy újra összerakni magát.

A történet pedig sokkal kevésbé csillogó, mint a vörös szőnyeges fotói.

Emily Ratajkowski szerint a fia 2021-es születése után az élete erőszakos átmenet volt az új valóságba, ahol a sikoltozó csecsemő a sajgó mellén volt, a gyűrű pedig a feldagadt ujján.

A házassága pedig egy olyan időszak alatt „omlott össze”, ami „egyszerre tűnt gyorsnak és gyötrelmesen lassúnak.”

A testiség teljesen elpárolgott a kapcsolatból, ami kevesebb mint egy évvel később szakításhoz vezetett.

De a neheze csak ezután jött: a külvilág reakciója.

Emily Ratajkowski arról ír, képtelen volt elviselni azt, ahogyan az emberek reagáltak a történtekre. „Összevont szemöldökük, a sajnálat az arcukon, ahogy odasúgták: »Annyira sajnálom, Emily.«” - írta.

„Nem bírtam elviselni szánalmas tükörképemet a szemükben. Olyannak láttak, akit nem akarnak, akit elhagytak.”

Ez a stigma különösen azért volt fájó, mert gyerekként rettegett attól, hogy egyedülálló anya legyen, a kifejezést egyenesen sértésnek tartotta.

A szánakozás és a belső félelmek elől pedig menekülőútra lépett: belevetette magát a randizásba. Elhatározta, hogy „egy újfajta nővé k.f.li magát.”

Jött is a pasik poklának teljes állatkertje: „vegán graffitiművész kifogástalan testtartással, séf, aki azt hitte, talán klamídiás, spanyol Z generációs, aki nem tudta abbahagyni a meztelen képek küldését, erősen begyógyszerezett milliárdos fia megkérdőjelezhető elvekkel, több olasz és persze egy másik DJ.”

A legkomolyabb próbálkozása egy olyan férfival volt, aki három hét után szerelmet vallott, majd a szexre úgy próbálta rávenni, hogy közben kurvának nevezte. Ratajkowski egy ponton megelégelte a dolgot, és elegánsan dobta a fickót: „A pajzán beszéd nem igazán jön be nekem.”

Aztán rájött, hogy ebből a korszakból pont a lényeg hiányzott: az élvezet. „Nem jöttem izgalomba a szextől”, írja, mert anyaként a figyelmét már teljesen lekötötte a fia.

A férjével való szakítását és a 2023 nyarán véglegesített válásukat a producer hűtlenségéről szóló hírek előzték meg. Később a Variety egy tényfeltáró cikkben szexuális zaklatással is megvádolta Bear-McClardot, amire a férfi azóta sem reagált.

Emily Ratajkowski tudatosan építi a továbblépésről szóló történetét: idén tavasszal az eljegyzési gyűrűjét két különálló, menő válási gyűrűvé alakíttatta át, ami azóta új őrületet indított el. Tavaly ősszel pedig, Sophie Turner válása kapcsán arról posztolt, hogy a harmincas éveikben szinglivé válni nem tragédia, hanem „sikkes dolog.” Úgy tűnik, a modell most végleg a saját kezébe vette a róla szóló sztorit.


Megosztom
Link másolása

LOVE
A Rovatból
Szűcs Judith elárulta: 100 millió forintba és két súlyos betegségbe került a toxikus párkapcsolata
Szűcs Judith újabb részleteket osztott meg arról, hogyan tette tönkre a 16 évig tartó kapcsolata. Pontosabban a párja, aki egy idő után csak fellépésekre engedte el otthonról.

Megosztom
Link másolása

„Ha röviden akarnám összefoglalni, akkor rákba, cukorbetegségbe és közel 100 millióba került nekem ez a szerelem.”

Szűcs Judith nem finomkodott, amikor a Story magazinnak beszélt arról a 16 évről, ami

kívülről egy idilli kapcsolatnak tűnhetett, belülről viszont testet-lelket felemésztő közeg volt.

Szűcs Judith története gyakorlatilag egy bántalmazás túlélőjének vallomása arról, hogyan lehet egyszerre minden fronton padlóra kerülni, majd mégis felállni.

A legfrissebb interjúból kiderül, hogy

a kapcsolat már a legelején a pénzről szólt: az énekesnővel a párja elzálogosíttatta az otthonát, majd éveken át kényelmesen eltartatta magát.

A lelki terror fokozatosan épült ki, Szűcs pedig szinte csapdába esett a saját otthonában, ahonnan csak a fellépések idejére szabadulhatott.

„Nem vettem észre, hogy közben ’börtönbe’ kerültem. Csak akkor hagytam el a házat, ha fellépni mentem, a többi időt a négy fal között töltöttem, főztem, és folyamatosan a kedvére tettem.”

Visszaemlékezése szerint a férfi egyre agresszívebbé vált, a kapcsolat anyagi oldala pedig a korábban ismert 50 milliós jelzálogon túl egy közel 100 milliós mínusszal zárult – írta a Blikk.

Közben az énekesnő teste vészjelzéseket küldött.

2020 elején, egy thaiföldi úton kezdett drasztikusan fogyni, majd otthon, a koronavírus-járvány idején egy csomót talált a mellében. A diagnózis sokkoló volt.

„Hamar kiderült, hogy rosszindulatú daganatról van szó, és nem is egyről”

Ragaszkodott hozzá, hogy ne veszítsék el a mellét, a sugárkezelés után viszont több műtétre is szükség volt, és egy speciális, élethosszig tartó implantátumot kapott. A kezelések annyira legyengítették, hogy újra meg kellett tanulnia írni.

A megpróbáltatások sora itt nem ért véget:

2021-ben egy szlovákiai fellépésen bizseregni kezdett a lába, a vércukra pedig az egekben volt – csoda, hogy nem esett kómába. A súlyos cukorbetegség miatt egy ideig inzulint kellett használnia, de ebből az időszakból a lánya segítette ki.

„Ezután jött az inzulininjekciós időszak, mígnem Timikém segített rajtam” – utalt a lánya által javasolt alternatív módszerekre.

Szűcs Judith korábban már elmondta, hogyan zárta le 16 év után a kapcsolatát. A legendás szakítás pillanatát így idézte fel:

„Drágám, ott van két bőrönd, van két órád, hogy elmenj!”. A döntéshez a családja adta meg a végső lökést.

Akkoriban arról is beszélt, milyen 72 évesen újrakezdeni, és hogy a távolság segít tisztábban látni a bántalmazó kapcsolat mintázatait. Az anyagi kihasználás mértéke is körvonalazódott már, de a mostani, „közel 100 milliós” mérleg ehhez képest is súlyosabb összképet ad. A lánya, Fülöp Tímea Rita „öt év pokolként” írta le a szakítást megelőző időszakot, és arról is beszélt, hogy édesanyja cukorbetegségében alternatív módszerekkel próbált segítséget nyújtani – a története Szűcs Judith mostani elbeszélésében úgy jelenik meg, mint ami segített elhagyni az inzulint.


Megosztom
Link másolása


LOVE
A Rovatból
A félrelépők új kedvenc trükkje a telefonjukon: már külön „viszony üzemmódot” állítanak be, hogy ne bukjanak le
A gyanú általában akkor kezd erősödni, amikor több apró furcsaság egyszerre jelenik meg. És mint a legtöbb ilyen történetben, a jelek sokszor csak utólag tűnnek teljesen egyértelműnek.

Megosztom
Link másolása

A megcsalás általában nem úgy derül ki, hogy valaki egyszer csak bejelenti: „egyébként hónapok óta mással vagyok”. Inkább utólag áll össze a kép. Hirtelen értelmet nyernek azok a furcsa dolgok, amik korábban csak enyhén gyanúsnak tűntek: a furcsa túlórák, a hirtelen titkolózás vagy az, hogy valaki görcsösen őrzi a telefonját.

Egy kutatásban a szakemberek 53 különböző stratégiát azonosítottak, amelyeket a félrelépők használnak a viszonyuk eltitkolására.

Ezek közül 10 bizonyult különösen gyakorinak, és a csalfa partnerek 70 százaléka egyszerre több módszert is bevetett.

Mivel ma már szinte minden kommunikáció telefonon zajlik, nem meglepő, hogy a lebukás elkerülésének egyik legfontosabb eszköze is a mobil lett.

A technológiai szakértő szerint egyre többen használják azt, amit informálisan csak „affair mode”-nak, azaz viszony üzemmódnak” neveznek. Ez valójában nem egy konkrét funkció, hanem több beállítás és alkalmazás kombinációja, amelyek segítenek eltüntetni a digitális nyomokat.

Ide tartoznak például

az eltűnő üzenetek,

amelyeket több üzenetküldő alkalmazás – köztük a WhatsApp – is kínál. Ilyenkor az üzenetek egy előre beállított idő után automatikusan törlődnek, így még akkor sem marad sok bizonyíték, ha valaki végignézi a beszélgetéseket.

A szakértő szerint sokan használnak

álcaalkalmazásokat

is. Ezek kívülről teljesen ártalmatlannak tűnnek, például számológépnek látszanak, valójában viszont rejtett fájlokat, fotókat vagy üzeneteket tárolnak. Ilyen app például a Calculator Pro+, a Calculator Vault vagy a Secret Calculator.

Szintén árulkodó lehet, ha valaki

zárolt csevegéseket

használ, amelyeket csak arcfelismeréssel vagy külön jelszóval lehet megnyitni, illetve ha alkalmazások eltűnnek a kezdőképernyőről, miközben valójában továbbra is telepítve vannak a telefonon.

Persze önmagában attól még senki nem csalja meg a partnerét, hogy jelszó védi a mobilját. 2026-ban inkább az lenne furcsa, ha nem védené.

A kutatók szerint azonban vannak más, gyakran visszatérő mintázatok is.

Az egyik klasszikus jel, amikor a partner hirtelen

szokatlanul érdeklődővé válik.

Pontosan tudni akarja, mikor mész el otthonról, meddig maradsz távol, mikor érsz haza. Ez elsőre akár kedvességnek is tűnhet, de előfordulhat, hogy valójában a saját programját próbálja összehangolni a tiéddel.

Gyakori módszer

a digitális nyomok eltüntetése

is: rendszeresen törölt üzenetek, kiürített előzmények, eltüntetett beszélgetések.

Sokan úgynevezett „burner”, vagyis

titkos másodlagos fiókokat

is létrehoznak. Ha attól tartanak, hogy valaki belepillanthat a fő e-mailjükbe vagy közösségimédia-fiókjukba, inkább készítenek egy másikat, amiről a partnerük nem tud.

A kutatás szerint a félrelépők előszeretettel gyártanak

részletes fedősztorikat

is. Munka utáni sörözés a kollégákkal, edzés, régi barát, régóta szervezett program – mindenre van magyarázat.

Árulkodó lehet az is, ha

egy új ember rendszeresen felbukkan a történetekben.

Egy új kolléga, egy új ismerős, akiről valamiért feltűnően sok szó esik. Persze lehet, hogy tényleg csak érdekes személyiség. És lehet, hogy sokkal több annál.

A kutatók azt is megállapították, hogy sok félrelépő inkább rövidebb, egymást követő viszonyokat folytat, mint egyetlen hosszú kapcsolatot a partnerén kívül.

Minél tovább tart ugyanis a titkolózás, annál nehezebb fenntartani.

Van, aki a lebukástól félve egyszerűen

túl normálisan kezd viselkedni.

Különösen figyelmes lesz, több energiát fektet a meglévő kapcsolatba, nehogy bárki gyanút fogjon.

Mások inkább eltávolodnak:

új hobbit találnak,

több időt töltenek külön programokkal, és egyre kevésbé érdeklődnek a partnerük mindennapjai iránt.

A kutatás egyik tanulsága végül az, hogy a legtöbb jel önmagában semmit sem bizonyít. A gyanú általában akkor kezd erősödni, amikor több apró furcsaság egyszerre jelenik meg. És mint a legtöbb ilyen történetben, a jelek sokszor csak utólag tűnnek teljesen egyértelműnek.

 

Via Ladbible


Megosztom
Link másolása


LOVE
A Rovatból
Felszabadító lázadás vagy a totális káosz? – A Z generáció új randitrendje megosztja a szakértőket
A vadvirágozás hívei szerint a trend a túlgondolás ellenszere, és segít a jelenben maradni.

Megosztom
Link másolása

Felejtsd el a gondosan megkomponált Instagram-sztorikat a párodról, a kínos „na de akkor most mi van velünk?” beszélgetéseket és úgy általában az egész párkapcsolati szabálykönyvet, amitől már mindenkinek görcsben áll a gyomra. A Z generáció, miután végigpróbálta a digitális ismerkedés összes létező poklát a ghostingolástól a situationshipig, most úgy döntött, elég volt a játszmákból, és előhúzott egy új, meglepően analóg módszert, amit jobb híján vadvirágozásnak nevezhetünk.

A lényeg annyi, hogy hagyjuk a dolgokat a maguk rendje szerint fejlódni, mint ahogy a gaz és a vadvirág teszi a réten.

Nincsenek címkék, nincsenek határidők, és nincs az a fojtogató nyomás, hogy a második randi után már nevén nevezzük a dolgokat.

A koncepció egyenes válasz a modern randizás agyrémére, ahol órákig elemezgetjük a pontot egy üzenet végén, és ahol a Tinder már inkább hasonlít egy stratégiai videójátékra, mint emberi kapcsolatok terepére – írta Marissa Matozzo a New York Postban. Amy Chan randi coach szerint ez a lazaság főleg azoknak jöhet jól, akik hajlamosak minden ismerkedést egyfajta házassági interjúként felfogni. Szerinte van, akinek egyszerűen le kellene állnia azzal, hogy a potenciális partnerben a jövőbeli utódok szülőjét keresi. „Ha te az a típus vagy, aki hajlamos már az első vagy második randin a jövőn pörögni, azon tűnődve, hogy ez az ember lehetne-e a párod vagy a gyermekeid szülője, vagy interjú-stílusú kérdéseket teszel fel, hogy lásd, megfelelnek-e a fejedben lévő listának, akkor valószínűleg jót tenne neked egy lazább hozzáállás” – magyarázta.

Mielőtt azonban mindenki boldogan dobná a sutba az elvárásait, a szakértők figyelmeztetnek: a totális sodródásnak is megvannak a maga veszélyei. Damona Hoffman randi coach szerint a trend pont azért jött létre, hogy ellensúlyozza a randiappok „játékosítását”, de aki teljesen elvárások nélkül vág bele, könnyen pofára eshet, ha a másik fél egészen mást akar.

A vadvirágozás ugyanis nem azonos azzal, hogy beletörődünk egy tisztázatlan helyzetbe; a célja a túlgondolás leépítése, nem pedig az őszinte kommunikáció kiiktatása.

A módszer azoknak segíthet, akik túl gyorsan rohannak bele a kapcsolatokba, de a sorozatos, felszínesen ismerkedőknek, akik sosem mélyítenek el egyetlen viszonyt sem, pont hogy több struktúrára lenne szükségük.

A dolog ugyanis könnyen átcsúszhat egy toxikus játszmába, ha az egyik fél a lazaságot a manipuláció eszközének tekinti, vagy ha a spontaneitás valójában csak egy szezonális, summer shading típusú elköteleződés-kerülést takar.

Az igazi vadvirágozás kulcsa az, hogy bár nincsenek kőbe vésett szabályok, a felek időnként ránéznek, hogy mindketten élvezik-e még a közös „kertészkedést”. A cél nem az, hogy valaki egy érzelmi puffer-fishing csapdájában találja magát, hanem hogy a kapcsolat nyomás nélkül, organikusan mélyülhessen el.

Az elmúlt években a randikultúrát elárasztották a különböző mikrotrendek, amelyek egyszerre írták le a legújabb manipulatív stratégiákat és a szezonális viselkedésmintákat.

Ezek a fogalmak mind arra mutattak rá, hogy a kapcsolatok minőségét egyre inkább külső nyomások és rövid távú jutalmak torzítják.

A Z generáció reakciója erre kettős lett: egyrészt megnőtt az igény a világos határokra, másrészt teret nyert a merev keretek tudatos elengedése. A vadvirágozás ebből a kettősségből a „lazán tudatos” ösvényt választja, csökkentve a kontrollkényszert anélkül, hogy lemondana a kölcsönös felelősségről.

Ezzel párhuzamosan felerősödött a párkapcsolati címkék és hierarchiák megkérdőjelezése is.

Egyre több fiatal teszi fel a kérdést: tényleg a romantikus kapcsolatnak kell a kapcsolati háló csúcsán állnia?

A mostani hullám újdonsága, hogy a filozófiai viták helyett a hétköznapi gyakorlat felől közelít. Apró, alkalmazható technikákkal próbálja „kikapcsolni” a randijátékot, és visszahozni a kíváncsiságot. Így áll össze a kép, amelyben a vadvirágozás nem csak egy újabb hóbort, hanem egy korszakhangulat: a kiégés a játszmákból, és a vágy, hogy hagyjuk, ami élő, az organikusan nőjön – amíg mindkét félnek jó.

 

 


Megosztom
Link másolása