SZÉPSÉG
A Rovatból

Kadmium, nikkel, ólom: veszélyes fémek lehetnek a rúzsodban, itt a lista

Bár a kadmium és az ólom kapja a legtöbb figyelmet, a friss tesztek gyakrabban mutatnak ki más fémeket is, melyek az arra érzékenyeknél bőrirritációt okozhat, és több termékben is jelen van.

Megosztom
Link másolása

A rúzs, az örök női fegyver, a magabiztosság és a csábítás szimbóluma.

De mi van, ha a legszebb vörös árnyalatban nemcsak a vonzerő, hanem egy adag kadmium is megbújik?

Időről időre felbukkan a pánik, hogy a kozmetikai ipar titokban nehézfémekkel eteti a gyanútlan vásárlókat. A helyzet viszont, mint általában, sokkal bonyolultabb, mint elsőre látszik.

Az alapállítás, miszerint a rúzsok tele vannak nehézfémekkel, egy jó évtizede kering a köztudatban, és egy 2013-as, nagy port kavart amerikai kutatásra vezethető vissza. Akkor a Kaliforniai Egyetem, Berkeley kutatói 32, a boltokban bárki által megvásárolható rúzst és szájfényt vizsgáltak meg.

Nem is kellett nagyon keresgélniük: szinte mindegyikben találtak ólmot, krómot, alumíniumot, mangánt és igen, kadmiumot is.

A tanulmányuk, amely az Environmental Health Perspectives tudományos folyóiratban jelent meg, nem állt meg a puszta kimutatásnál. Kiszámolták, hogy egy átlagos felhasználó naponta körülbelül 24 milligramm rúzst nyel le, míg egy „intenzív” használó akár 87 milligrammot is. Ebből kiindulva pedig arra jutottak, hogy bizonyos termékek esetében az intenzív használat már olyan alumínium-, kadmium- és mangánterhelést jelenthet, ami túllépi a közegészségügyi ajánlásokat.

„Nem az a kérdés, hogy kimutathatók‑e ezek a fémek, hanem az, hogy milyen szinten”

– foglalta össze a lényeget S. Katharine Hammond, a kutatás egyik vezetője. A tanulmány első szerzője pedig egyenesen felszólította a hatóságokat: „Úgy gondolom, hogy az FDA‑nak foglalkoznia kell ezzel” – mondta a Berkeley News portálnak.

És az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) foglalkozott is vele. Két nagyobb, piaci felmérést is végeztek, ahol hét különböző fémet kerestek a kozmetikumokban. Az eredmény? A vizsgált termékekben talált arzén, kadmium, króm, kobalt, ólom, higany és nikkel mennyisége „többnyire nagyon kicsi volt”, és a hivatal szerint jelenleg nincs arra utaló információ, hogy ezek a szintek egészségügyi kockázatot jelentenének. Az ólomra például konkrét ajánlást is kiadtak: a rúzsokban és más külsőleg alkalmazott kozmetikumokban 10 ppm (milliomodrész) a felső határ, ami szennyeződésként még elfogadható.

Az Európai Unió szabályozása ennél is szigorúbb. A kozmetikai rendelet feketén-fehéren kimondja: a kadmium és vegyületei tiltott összetevők. Pont.

Persze a valóság itt is árnyaltabb: a bányászott pigmentek és ásványi színezékek természetes módon tartalmazhatnak nyomokban nehézfémeket. Ezek a technológiailag elkerülhetetlen szennyeződések csak akkor kerülhetnek egy termékbe, ha a mennyiségük annyira alacsony, hogy az már nem jelent kockázatot az egészségre. A jogi keret tehát egyértelmű: szándékosan nem lehet kadmiumot tenni a rúzsba, a véletlenül odakerülő nyomnyi mennyiség pedig nem lehet veszélyes.

A gyakorlatot a fogyasztóvédelmi tesztek mutatják meg a legjobban. A Hongkongi Fogyasztóvédelmi Tanács idén januárban 30 rúzst és színezett ajakápolót vizsgált be, az olcsó, 2500 forint körüli daraboktól a közel 20 ezer forintos luxustermékekig.

A legérdekesebb, hogy a fő problémát nem a kadmium vagy az ólom jelentette. Sokkal inkább az allergén fémek: a termékek 60 százalékában találtak kobaltot, 40 százalékában pedig nikkelt, amelyek az arra érzékenyeknél bőrirritációt, kontakt dermatitiszt okozhatnak.

A szervezet ezért fel is szólította a gyártókat, hogy a nyersanyagok kiválasztásánál jobban figyeljenek. „A Tanács a gyártókat arra kéri, hogy a nyersanyag‑választásban csökkentsék az allergén nehézfémek és illatanyagok jelenlétét a lehetséges minimumra” – áll a szervezet közleményében.

A kép tehát rendkívül vegyes. Míg a nagy, szabályozott piacokon (EU, USA) a hatóságok és a nagy gyártók jellemzően kordában tartják a nehézfém-szennyeződéseket, a világ más részein vagy a megbízhatatlan, online forrásokból származó termékeknél már más lehet a helyzet. A tanulság az, hogy a „rúzsokban kadmium van” típusú általánosítások félrevezetők. A kérdés mindig a mennyiség, a minőségellenőrzés, a szabályozás és a vásárlás helye. A megbízható forrásból származó termékek esetében a kockázat elhanyagolható, de az ismeretlen eredetű, gyanúsan olcsó hamisítványoknál már korántsem lehetünk ennyire nyugodtak.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZÉPSÉG
A Rovatból
Milliók használják ezeket a hajfestékeket, most kiderült: rákkeltő vegyületet tartalmaznak
Egy új vizsgálat minden tesztelt hajfestékben kimutatott egy rákkeltő vegyületet. A szervezet szerint a probléma súlyos, mivel egyes termékek aggasztóan magas szinten bocsátják ki a veszélyes anyagokat.

Megosztom
Link másolása

Egy friss, nagyszabású amerikai vizsgálat szerint az összes, általuk tesztelt otthoni hajfestékben találtak egy valószínűleg rákkeltő vegyületet. És nem valami ismeretlen márkákról van szó, a listán ott virítanak a legnagyobbak is, vagyis a polcok legjava.

A Consumer Reports nevű fogyasztóvédelmi szervezet 21 dobozos festéket és két, főleg bulikra szánt hajszínező krétát küldött be egy független laborba, az eredmény pedig elég kiábrándító lett.

Minden egyes termékben kimutatták a metilén-kloridot, amit egyébként festéklemaróban vagy ipari ragasztókban szokás használni, és amit a tudomány valószínűsíthető rákkeltő anyagként tart számon.

A helyzetet az teszi különösen pikánssá, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) egyértelműen tiltja a metilén-klorid használatát a kozmetikumokban, vagyis ennek az anyagnak semmi keresnivalója nem lenne ezekben a termékekben.

A dicstelenségi lista élén a L’Oréal Paris Féria Downtown Brown árnyalata végzett, a legmagasabb koncentrációt ebben mérték, a második és harmadik helyet pedig a Revlon ColorSilk sötétbarna festékeinek két különböző verziója csípte meg – írja McKenzie Beard a The New York Post kedden publikált vizsgálat nyomán.

De a problémahalmaz itt nem ér véget. A tesztelt termékek közül hatból a légúti irritációt és idegrendszeri problémákat okozó toluol, négyből pedig a hormonrendszert megzavaró DEHP nevű ftalát is kimutatható volt.

A legdurvább talán az, hogy két, részben gyerekeknek szánt hajszínező krétában a csontvelőrákkal összefüggésbe hozott benzolt is találtak.

„A káros vegyi anyagoknak nincs helyük a mindennapi termékeinkben. Sem a festékekben, amivel a felnőttek az ősz hajszálaikat fedik el. Sem a krétában, amit a gyerekek az iskolai sportnapon használnak. Sehol.” – szögezte le Oriene Shin, a Consumer Reports biztonsági érdekképviseleti menedzsere.

A gyártók és az iparági lobbiszervezetek persze azonnal a jól bevált védekező állásba helyezkedtek. A Revlon közölte, hogy „kiáll a termékei biztonsága mellett”, az amerikai Személyi Ápolási Termékek Tanácsa pedig arról beszélt, hogy a hajfestékek „kiterjedten teszteltek és biztonságosnak minősülnek”.

Ezzel szemben a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a címkéken nem mindig szerepel minden összetevő, a „tiszta” vagy „növényi alapú” jelzőket pedig senki nem szabályozza szigorúan. Dr. Adana Llanos, a Columbia Egyetem epidemiológus docense szerint a probléma épp a hatékonyságból fakad. „Néhány vegyületet a tartós hajfestékekben arra terveztek, hogy mélyen behatoljanak a hajszálakba, és a testbe kerülve bizonyos kémiai összetevők vagy bomlástermékeik hozzájárulhatnak a DNS-károsodáshoz, gyulladáshoz vagy a hormonháztartás megzavarásához” – magyarázta a kutató.

„A tesztjeink azt mutatták, hogy némelyik hajfesték olyan magas szinten bocsátott ki illékony szerves vegyületeket, ami már valós aggodalomra ad okot, különösen azoknál, akik sűrűn festik otthon a hajukat.”

– tette hozzá Ashita Kapoor, a Consumer Reports termékbiztonsági igazgatója.

Nem is olyan régen a szárazsamponokban találtak benzolt, ami szintén komoly riadalmat keltett. Akkor kiderült, hogy a rákkeltő anyag nem is szándékos összetevő volt, hanem a flakonok hajtógázának szennyeződéseként került a termékekbe. Az ügy vége nagy visszahívási hullám lett, de a tanulság megmaradt: egy széles körben használt kozmetikum is rejthet láthatatlan veszélyeket, amikről a vásárlónak fogalma sincs.

A probléma ráadásul messze túlmutat a fürdőszobapolcon. Egy másik kutatás arra világított rá, hogy a háztartási gáztűzhelyekből még kikapcsolt állapotban is szivároghat a benzol, egyes otthonokban olyan koncentrációban, ami már a passzív dohányzás ártalmaival vetekszik. Az Egészségügyi Világszervezet szerint pedig ennek a vegyületnek nincs biztonságosnak tekinthető szintje. Úgy tűnik tehát, a mostani hajfesték-botrány egy szélesebb jelenség része: a mindennapi életünket átszövő, alacsony dózisú, de folyamatos vegyi expozícióé, aminek a hosszú távú hatásairól még mindig ijesztően keveset tudunk.


Megosztom
Link másolása

SZÉPSÉG
A Rovatból
Elképesztő formában van 46 évesen a VIVA TV egykori sztárja, Kisó
Kiss Orsolya testre simuló ruhában készített fotókat, és ezeket tette közzé Instagram-oldalán. A képek mellett egy személyes bejegyzésben írt a háláról és arról, hogy büszke az elmúlt éveire.

Megosztom
Link másolása

Aki emlékszik még a VIVA TV aranykorára, annak nem kell bemutatni Kiss Orsolyát, vagyis Kisót.

A 2000-es évek elején az Interaktívból integetve határozta meg egy komplett generáció délutánjait.

Mostanában kevesebbet látni a képernyőn, de a munka és a karrier nem állt meg.

Instagramon pedig olyan poszttal jelentkezett Kiss Orsolya, ami megmutatja, hogy a negyvenes éveiben is kirobbanó formában van.

A műsorvezető egy derékban passzos, elegáns ruhában állt a kamera elé, a második fotón pedig a szett a karcsúságát is hangsúlyozza. A bejegyzés, ami az Instagram-oldalán jelent meg, azonban nem csak a külsőségekről szól.

Kisó egy hosszabb, személyes hangvételű vallomással is kiegészítette a képeket.

Arról írt, mennyi mindenért hálás az életében, és hogy büszke arra, amilyen emberré vált.

"Hamarosan 46 éves leszek.

És ahogy közeledik ez a szám, egyre kevésbé az jár a fejemben, hogy hány év telt el, inkább az, hogy mennyi mindenért lehetek hálás.

A családomért. A barátaimért. Azokért, akik szeretnek, támogatnak és mellettem állnak. A munkáimért, a lehetőségeimért, az élményekért, amelyek formálnak. És igen, egy kicsit magamért is. Mert nem mindig könnyű az út, de büszke vagyok arra a nőre, akivé az évek során váltam"

– írta a fotók mellé.

"Mert nem mindig könnyű az út, de büszke vagyok arra a nőre, akivé az évek során váltam."

Kisó 2003-ban tűnt fel a VIVA TV-n, ahol öt évig volt a csatorna egyik legnépszerűbb arca. A zenetévés korszak után sem tűnt el, sikeresen váltott, és a Class FM műsorvezetőjeként folytatta a karrierjét. 2011-től a közmédia felé vette az irányt, ahol az M1, majd a Duna Televízió képernyőjén is láthatták a nézők, többek között a SzerencseSzombat házigazdájaként. Bár onnan 2020-ban távozott, a rádiózást nem hagyta abba, 2021-től a Sláger FM-en hallható.


Megosztom
Link másolása


SZÉPSÉG
A Rovatból
„Azt a k…a!” – a 27 éves Tóth Andi élő adásban borult ki a haja miatt, egyenesen sokkot kapott
Az énekesnő egy TikTok-videóban vette észre, hogy őszülni kezdett, és kendőzetlen őszinteséggel reagált. Követői azonnal elárasztották támogató üzenetekkel és hajápolási tippekkel.

Megosztom
Link másolása

Tóth Andi nemrég szembesült az idő múlásával.

Ebből rövid, vicces videót is készített.

Az énekesnő a tőle megszokott nyers őszinteséggel reagált a tükörben látottakra, és ezzel azonnal lavinát indított el a kommentszekcióban.

Tóth Andi élőben közvetítette a sokkot.

„Hú, de őszülök! Azt a k…a! Te nem látod, amit én látok most! Azt a k…a! Én ezt befestem, nincs az az Isten. Gondoltam, megöregszem tisztességgel... Már Feri sem kedvel, öreg vagyok!”

A követők két táborra szakadtak: az empatikus megnyugtatókra és a gyakorlati tanácsadókra. Előbbiek arról biztosították Tóth Andit, hogy a korai őszülés teljesen normális, míg utóbbiak azonnali diagnózist állítottak fel, és különböző vitaminokat, illetve hajápolási praktikákat ajánlottak.

@tthandi Eljött az idő @Frohner ♬ sonido original - madakaju

Az elmúlt hetekben több, ennél jóval komolyabb ügy is a figyelem középpontjában tartotta az énekesnőt. Május közepén tanúként jelent meg a Fővárosi Törvényszéken egy drogügy tárgyalásán, hangsúlyozva, hogy ő nem vádlott. Nem sokkal később bejelentette, hogy június 1-jén új dalt ad ki, ami azért is keltett meglepetést, mert korábban épp a zeneipartól való visszavonulását kommunikálta.

A nyilvános konfliktusok sem kerülték el, Tóth Gabi például kíméletlen kritikával illette egy podcastben.

Tóth Gabi a beszélgetésben így vélekedett: „Próbáltam neki elmagyarázni, hogy ha így kirakod magad, ócskává válsz”.

Tóth Andi a saját platformjain is aktív maradt, és kőkeményen helyre tette azt a magát coachnak nevező férfit, aki a karriert építő nőket kritizálta. Ezek az esetek jól mutatják, hogy minden megnyilvánulása – legyen szó egy ősz hajszálról vagy egy komoly társadalmi kérdésről – azonnal beszédtémává válik.


Megosztom
Link másolása


SZÉPSÉG
A Rovatból
Mi is az a bemotrizinol, a koreaiak kedvenc fényvédője?
A fényvédelem világa ma már nem csak arról szól, hogy valami megakadályozza a leégést. Egyre inkább arról is, hogy a védelem kényelmes, elegáns és használható legyen. A koreai gyártók pedig pontosan erre építették fel az egyik legsikeresebb kozmetikai exportcikküket.

Megosztom
Link másolása

A naptejeknél nagyjából kétféle ember létezik: az egyik becsülettel keni magát, majd beletörődik a fehér ragacsba, a csípő szemekbe és a zsíros homlokba, a másik pedig inkább úgy dönt, hogy majd árnyékban áll, ami persze pont olyan jó terv, mint januárban megfogadni, hogy idén tényleg nem fogunk idegesen görgetni lefekvés előtt.

Aztán jöttek a koreai fényvédők, és sokaknak először tűnt úgy, hogy a napvédelem nem feltétlenül büntetés.

Könnyű textúrák, gyors beszívódás, kevesebb ragacs, kevesebb szellemfej. Ennek a komfortnak az egyik fontos szereplője a bemotrizinol, más néven BEMT, vagy kereskedelmi nevén Tinosorb S.

A bemotrizinol egy modern, szerves UV-szűrő. Ez nem azt jelenti, hogy bio, vegán, holdfényben ezüstsarlóval szüretelt összetevő, hanem azt, hogy kémiai fényvédő filterről van szó. A dolga egyszerű: elnyeli az UV-sugárzás egy részét, és kevésbé problémás energiává alakítja.

Ami miatt különösen szeretik, hogy széles spektrumú, vagyis nem csak az UVB ellen dolgozik, ami a leégésért felelős, hanem az UVA ellen is, ami a bőröregedésben, pigmentfoltokban és a hosszabb távú bőrkárosodásban játszik szerepet.

A bemotrizinol egyik nagy előnye a fotostabilitás. Magyarul: nem esik szét látványosan attól, amire elvileg kitalálták, vagyis a napfénytől. Ez nem minden UV-szűrőről mondható el ilyen nyugodtan. Vannak régebbi filterek, amelyek önmagukban kevésbé stabilak, ezért más összetevőkkel kell őket megtámogatni. A bemotrizinol ezzel szemben kifejezetten jól bírja a fényt, ezért a formulázók szeretik: kiszámíthatóbb, elegánsabb, hatékonyabb fényvédőket lehet vele készíteni.

És itt jönnek képbe a koreai fényvédők.

Dél-Koreában a fényvédelem nem szezonális strandkellék, hanem napi bőrápolási alap.

A cél nem az, hogy egy hétre valahogy túléljük a Balaton-partot, hanem az, hogy reggel felkenjünk valamit, ami működik, de nem úgy viselkedik az arcon, mint egy olvadó vakolat. A koreai termékek ezért sokszor nemcsak UV-szűrőkből állnak, hanem hidratáló, nyugtató, bőrápoló összetevőkből is. A végeredmény gyakran inkább egy könnyű nappali krém érzetét adja, csak közben fényvédő is.

A bemotrizinol Európában és Ázsiában régóta használatban van, miközben az Egyesült Államok sokáig látványosan le volt maradva a fényvédőfilterek engedélyezésében.

Ezért fordulhatott elő az a furcsa helyzet, hogy amerikai bőrápolási mániások koreai és európai fényvédőket rendelgettek, mert azokban olyan újabb generációs szűrők voltak, amelyeket az amerikai szabályozás még nem engedett be.

2026-ban viszont az FDA is felvette a bemotrizinolt az engedélyezett OTC fényvédő hatóanyagok közé, legfeljebb 6 százalékos koncentrációban.

Fontos: a bemotrizinol nem pajzs. Nem teszi feleslegessé az újrakenést, nem váltja ki a kalapot, és nem jogosít fel senkit arra, hogy déltől háromig mozdulatlanul süttesse magát a napon. A fényvédő továbbra is csak akkor működik rendesen, ha elég mennyiséget kenünk fel belőle, és időnként újrakenjük, különösen izzadás, úszás vagy törölközés után.

De az biztos, hogy a bemotrizinol jól mutatja, merre tart a fényvédelem: nem az a cél, hogy a termék elméletben kiváló legyen, miközben a felhasználó három alkalom után megutálja. Hanem az, hogy elég hatékony,

elég stabil és elég kellemes legyen ahhoz, hogy az ember tényleg használja. Minden nap. Akkor is, amikor nem nyaral,

csak elindul dolgozni, kávéért, kutyát sétáltatni, vagy egyszerűen létezni a napon.

A koreai fényvédők titka tehát nem egyetlen csodamolekula, de a bemotrizinol fontos része annak, hogy ezek a termékek sokak szerint jobbak, kényelmesebbek és szerethetőbbek, mint a régi, nehéz naptejek. És ha van valami, amiben a szépségipar ritkán, de néha tényleg előrelép, az pont ez: amikor valami, ami hasznos, végre nem kellemetlen.


Megosztom
Link másolása