Boomer-Alfa szótár, hogy mindenki up-to-date maradjon kommunikációból
Minden generáció nyelvújító valamilyen szinten, ez nem a gen-Z sajátja. Ellenben az utóbbi években olyan ütemet diktálnak az új kifejezések, vagy a régiek új kontextusba helyezése terén, amelyet nem sok másik generáció képes lekövetni agyérgörcs nélkül. Mégis érdemes tartani a lépést.
„A nyelv folyamatosan fejlődik, ahogy a társadalom is változik. A Z generáció különösen gyorsan újítja meg a nyelvet, mivel digitális közegben nőtt fel, ahol az információáramlás rendkívül gyors.
Kutatások szerint a Z generáció rövidített, vizuális kommunikációs formákat részesít előnyben, mint például az emojik és rövidítések, amelyek hatékonyabbá teszik a gyors üzenetváltást” - mondta el nekünk Bereczki Enikő generációkutató, A rejtélyes Z generáció című könyv szerzője.
Miért jó egy generációs kisszótár?
Szerinte a generációk egymáshoz közelítésére nagy szükség van, hiszen ez az együttműködés, a hatékony előrejutás alapja. Nem az a lényeg, hogy az újabb generációkhoz adaptálódjunk, hanem
Nem is lehet másképp, hiszen ha például egy boomer megpróbál Z generációsként kommunikálni, az inkább cringe, mint nem.
A generációkutató könyvében idézi egy tanulmány válaszadóit, akik az idősebb generáció digitális fiatalodását próbálták prezentálni. A generációt nem akarták megérteni, csak haladni a korral, és ez végzetes hiba.
„Nem lenne baj abból, hogy a tanárok 90 százaléka old-school, ha mind jó fejek lennének. De
- írta az egyik diák a kutatás kérdőívében. A fiatalok egyébként a legkevésbé azt tartják fontosnak, hogy a diákok által használt szlenget a tanárok megértsék.
A generációs szótárra igazából a korábbi korosztályoknak van szüksége, a fiatalabb, gen-Z és az alfáknak egy másik oldalról előnyös ez. A boomerekhez türelem kell részükről, mert a lassabb és részletesebb kommunikáció hívei, sok esetben pedig technofóbok is. A tiszteletet megkövetelik, ami sokszor más, mint amit a respect a fiatalabb generációknak jelent. Nézzük át a boomerek és Z generációsok példáján, ki mit tud tenni annak érdekében, hogy elkerülhetőek legyenek az egymás mellett elbeszélésből fakadó generációk közti konfliktusok.
Ha az Alfákat és a Z generációt akarjuk megérteni
Ez a két generáció az, amelynek szókészlete a korábbiakhoz képest is döbbenetes gyorsasággal változik, 1-2 éven belül elavulttá válnak kifejezések. A generációkutató szerint jó nyitottnak maradni ezekre, és nem lenézni a fiatalabbak identitásához tartozó kommunikációt, hanem megérteni. Használni más generáció tagjaként nem kell, az amúgy is visszás, de jó, ha kontextusában értünk ezt-azt. Itt van néhány kifejezés, aminek magyarázata után már biztosan nem szalad fel a boomer szemöldök egy laza beszélgetés során.
Adom/Szétadom – Ez a kifejezés még mindig releváns a fiatalok körében, a 20-as, 30-as generáció is előszeretettel használja. Ez már-már egy közös kapcsolódási pont a milleniálokkal.
Flexel – Ha valaki „flexel”, az azt jelenti, hogy dicsekszik valamivel.
Vibe – A „vibe” a hangulatra, atmoszférára utal. Mondjuk ha a gyerek szétadja a vibe-ját a karácsonyi vacsorának, nem nagyon lőttünk mellé a dekorral.
Finesz – Taktikus, ügyes megoldásokat jelent.
Chill – Ha valami „chill”, az laza, nyugodt helyzetet jelent. Ha a diákok chillezni mennek suli után, nem kell megijednie a tanárnak, hogy kapudrogot árulnak majd az intézmény sarkában (bár mivel a jelentés ugye gyorsan változik... sosem lehet tudni).
Használati utasítás boomerekhez
Bereczki Enikő szerint ezekre van szüksége a Z és alfa generáció képviselőinek, ha eredményesen szeretnének kommunikálni más korosztályokkal.
Türelem és részletesebb magyarázat: Az idősebb generációk jobban értékelik a részletesebb, alapos magyarázatokat. Lépésről lépésre érdemes bevonni a tőlük idősebbeket az új dolgokba, nem rájuk zúdítani mindent egyszerre.
Formálisabb kommunikációs stílus, tiszteletadás: Bizonyos helyzetekben, például munkahelyi környezetben, a formálisabb hangnem fontos lehet az idősebb generációk számára.
Empátia és figyelmesség: Fontos, hogy a Z generáció türelemmel és tisztelettel forduljon az idősebbek felé.
Technikai segítségnyújtás: A fiatalok segíthetnek az idősebb generációknak a digitális eszközök használatában, amivel hidakat építhetnek.
Aktív hallgatás: Fontos, hogy figyelmesen hallgassák meg az idősebbeket, és próbálják megérteni az ő álláspontjukat is. Viszont ez ugyanúgy a fiataloknak is fontos!
Nyitottság: sok olyan készség van, amit az online világban nem lehet elsajátítani, érdemes az idősebbek több évtizedes tapasztalatára nyitottnak lenni.
Emoji kisokos 2024-2025
A digitális bennszülöttek és az old timerek is előszeretettel használnak emojikat meg matricákat chatelésnél. A korábbi generációk az eredeti jelentéseket társítják hozzá, de
Mert annak ma inkább van fallikus jellege, mint élelmezéstechnikai kommunikációs értéke.
Hogy nehogy mellé nyúlj - szexuális utalások emojikkal
A padlizsán, nincs mese, ma már a péniszt jelöli. 2015-ben jelent meg az emoji repertoárban a taco, a burrito és a hotdog, de ezek is minimum kétértelműek, a taco például a női nemi szervre vonatkozik. A cseresznye emoji a szlengben a herék, a barack a fenék,
Az agy és a nyelv emojik az orális szexszel egyenlők, a vízcseppecskék a magömléssel. Kalapácsot is csak az használ online az ácsokon kívül, aki a szexuális tevékenységére utal. A kukoricacső emoji ma már nem az amerikai őslakosok aranyára, hanem explicit a pornóra használatos. Ezeket a szülőknek sem árt memorizálni, hogy tudják, miről is kommunikálnak siheder gyermekeik.
Az ultimate sértés: felfelé mutató hüvelykujj
A szexuális önkifejezésen túl is furcsa emoji használati trendek vannak. Míg a milleniálok a felfelé mutató hüvelykujjat annak közlésére használják, hogy minden rendben, elkészült egy feladat vagy ilyesmi, addig az újabb nemzedékek konnotációjában egy szarkasztikus, passzív-agresszív jelölés.
Egyébként a bohóc emoji is azt jelenti, hogy valaki épp bohócot csinált magából, vagy épp a küldő nem ért egyet azzal, akinek a bohócot szánta. A lefelé fordult fejű emoji a frusztráció és irónia jele. Ha olyan mondatok végére kapod, mint például “persze, jól áll a piros szoknya”, akkor inkább gondold át az aznapi szetted.
A koponya emoji jó
Ma már abszolút retro, ha a röhögés jelzésére röhögő fejet szúr be valaki egy chatablakban. A földön fetrengve röhögés, vagyis
Ha egy sztár posztja alatti kommentszekcióban ez megjelenik, a hozzászóló jül szórakozik, és nyugi, nem akarja eltenni láb alól a kedvencedet. Legalábbis az emoji használata nem erre utal.
A kecske felér egy „world’s best boss” bögrével
Ha csak az állatra értendő jelről lenne szó, elég kevesen irogatnának kecske emojikat, de szerencsére ez is többjelentésű. Aki kecskét kap, érezze magát lenyűgözve. Az angol goat (=kecske) rövidítése a „Greatest Of All Time” kifejezésnek is, ami azt jelöli, hogy
Kedves tanárok, ha az osztály chat csoportjában megszaporodnak a kecskék, év végén nem kell siratni a virágcsokrok hiányát.
A szövegben használt számos más emoji jelenthet valamit, amire nem gondolunk, érdemes ezekben naprakésznek lenni. A lényeg, hogy ha nem vagyunk biztosak a jelentésben, akkor inkább
és ne írogassunk feleslegesen. Egyébként a Z-k és az Alfák is nagyon nyitottak, szívesen elmagyarázzák a különböző jelentéseket, ha látnak erre érdeklődést. Az idősebb korosztály meg szórakoztathatja őket olyan szavakkal, mint sufni, hajcihő vagy csacskaság.