GASZTRO
A Rovatból

Tücsökből készült fagyi veri idén a balatoni lángost - itt a Ciripella

Nem az a legdurvább, hogy rovarokkal készült fagylalt lesz a magyar tenger 2025-ös slágere: hanem hogy népszerűsége már most felülmúlja még az alkotó képzeletét is!

Megosztom
Link másolása

Egészen gusztusosan néz ki a Vitorlás Fagyizó idei Balaton fagylaltja versenyre készített különlegessége, színes virágok, törökmogyóró és egyéb nyalánkságok díszítik

a Ciripella névre keresztelt... tücsök fagyit.

A stílusosan ciripeléssel aláfestett kép alatti kommentek szerint nem mindenki örül a rovarokból készült fagyinak, ami egyébként házi tücsök felhasználásával készül, és mint ilyen - a fagyizó szerint

a vegánok étrendjébe is beilleszthető. Bár ez legalább annyira megosztó kérdés, minthogy mézet kanalazhat-e, aki növényi étrendet követ.

Mindenesetre idén már van tücsökfagyink, és a Balatont körbebringázva meg lehet állni a nyalánkságért, amelyet május 9-én versenyeztettek meg.

A fagyizó szerint ez a fagylalt, amelyben a "természet és az édesség összezenél."

"A fagylaltunk alapja Gianduja, egy kis sós karamellás tücsökkel megbolondítva. Amikor azt gondolnánk nincs meglepőbb az eddigi Sajtos-Tejfölös Lángos és a Hekk fagylaltunknál, rájövünk, hogy még mindig van, elvégre a kreativitásnak csak a képzelet szab határt" - írják posztjukban, utalva rá, hogy a Sajtos-Tejfölös lángosos fagyi 2023-ban például különdíjas lett a versenyen.

A Ciripella egy karamellás-mogyorós alappal készül

Pálfi Attila, a balatonmáriafürdői Vitorlás Fagyizó tulajdonosának szavai szerint, és bár idén nem kapott díjat, a vásárlók visszajelzése számára elég.

"A Balaton Fagyija versenyre úgy készítettem el, hogy a tücsköt beleszórtam a fagyiba. A vendégeknek viszont másképp kínáljuk.

Mivel a csoki, a mogyoró és a karamella alapból is egy jó párosítás, ezt önmagában áruljuk, viszont aki elég bátor és kéri, annak egészben szórjuk a tücsköt a fagylaltja tetejére.

Ezeket a szárított tücsköket egyébként szigorú előírások mentén tenyésztik és különböző ízekben kaphatók. Én sóskaramellásat választottam, de létezik csilis, csilis-lime-os és fűszerpaprikás ízesítésű is" - mondta a Blikknek adott interjújában.

Ő maga sem számított akkora érdeklődésre, mint amennyire keresik nála a Ciripellát.

"Meg kell mondjam, egy kimondottan jól menő fagylaltról van szó. Sokkal jobban fogy a vártnál, nagyon tetszik, hogy korosztálytól függetlenül kóstolják. Legelőször egy nyugdíjas pár kóstolta meg.

A vendégek szerint a tücsök íze leginkább a napraforgómaghoz vagy a tökmaghoz hasonlít, önmagában nincsen extrém zamata. Azt gondolom, hogy egy ilyen típusú fagylaltnál inkább a tudatunkkal kell megküzdeni. Ha jól tudom,

Németországban készítettek már fagylaltot rovarliszt hozzáadásával,

de olyasmire még nem volt példa, hogy valaki egészben használt volna fel egy adott rovart."


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Kukacos a cseresznye? Sokan azonnal kidobják, pedig egy egyszerű trükk megmentheti
Egy egyszerű, otthoni módszerrel megmenthető a kukacos cseresznye jelentős része. A gyümölcsöt nagyon hideg, akár jeges vízben kell áztatni legalább egy órán keresztül.

Megosztom
Link másolása

Itt a cseresznyeszezon, és vele a menetrendszerű krízis: amikor a tökéletesnek hitt, mélyvörös gyümölcsből visszanéz egy apró, fehér valami. Mielőtt az egész kosárnyi termést a komposztra hajítanád a drámai undor jegyében, vegyél egy mély levegőt. Létezik egy nagymamáink által is ismert, de most újratöltött trükk, ami megmentheti a helyzetet, és nem, nem a forró vizes áztatás az.

Sokan ugyanis abban a tévhitben élnek, hogy a langyos vagy meleg víz majd kicsalogatja a hívatlan albérlőket a gyümölcsből.

A valóság ennek az ellenkezője: a hő hatására a lárvák inkább elpusztulnak a cseresznye belsejében, végleg ott maradva, mint egyfajta nem kívánt fehérjeturmix-alapanyag.

A valódi megoldás a sokkterápia: jéghideg, de tényleg szinte fagyos víz – írja a Sokszínű Vidék.

A protokoll pofonegyszerű. Végy egy lavórt, töltsd meg hideg vízzel, majd boríts bele annyi jégkockát, amennyit nem sajnálsz. Öntsd bele a cseresznyét, és hagyd magára legalább egy, de inkább két órára. Az idő leteltével a víz felszínén vagy az alján ott fognak úszkálni a nemkívánatos lakók, amiket egy szűrővel elegánsan lehalászhatsz.

A hatást fokozhatja egy-két kanál ecet a vízben, ami extra motivációt ad a lárváknak a távozáshoz.

A dolog nyitja a hidegsokk: a fagyos, enyhén savas közeg annyira kellemetlen, hogy a lárvák inkább a menekülést választják a biztos, de kényelmetlen otthon helyett.

A cseresznyét ezután alaposan, folyó víz alatt mosd át. A végén pedig jöhet egy utolsó átválogatás, mert a módszer nem csodaszer, de a termés nagyját megmenti a biztos pusztulástól.


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
A legtöbben elrontják a bazsalikom gondozását: ettől lesz dús és ízes a növényed
Egy egyszerű, hetente ismételt apróságtól a növény a levélre fókuszál, így tovább marad konyhai felhasználásra alkalmas.

Megosztom
Link másolása

Hazaviszed a boltból a tökéletes, buja, illatos cserepes bazsalikomot, és két hét múlva egy nyomorult, felnyurgult, szomorú izé bámul vissza rád, aminek levelei alig nagyobbak egy körömnél. Ez a tragédia a legtöbb háztartásban hasonlóan zajlik, pedig a megoldás pofonegyszerű:

heti öt másodperccel megmentheted a növényt a lassú elmúlástól, és elérheted, hogy egy dús, bokros fűszerforrás legyen, nem pedig egy zöld színű emlékmű a kudarcodnak.

A probléma gyökere, hogy a bazsalikom, különösen a meleg beálltával, egyetlen dologra koncentrál: virágot akar hozni, magot érlelni, majd méltósággal kimúlni. Ez a biológiai programja. Ennek a kamikáze akciónak az a mellékhatása, hogy minden energiáját a virágzásra fordítja, a levél pedig a háttérbe szorul. Az eredmény: apró, rágós, keserű levelek, amik nagyjából annyira teszik vonzóvá a paradicsomos tésztát, mint egy marék kavics. A trükk, amiről a brit Daily Express is írt, mindössze annyi, hogy ezt a virágzási folyamatot kell megakadályozni egyetlen mozdulattal.

Cynthia, a Grow Better Veggies kertésze szerint a legtöbben ott rontják el, hogy egyszerűen békén hagyják a növényt. Tapasztalatai szerint a bazsalikommal küzdők problémája egyáltalán nem egyedi.

„Rengeteg emberrel beszéltem, akiknek gondot okoz a bazsalikom. Kiültetik a fűszerkertjükbe vagy a konyhakertjükbe, és azt tapasztalják, hogy sosem nő meg igazán nagyra vagy bokrosra.”

A megoldás a visszacsípés, ami megtöri a növény önpusztító tervét. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy meg kell keresni a növény fő szárán a legfelső levélpárt – azt a pontot, ahonnan két levélke nő ki egymással szemben. A szárat pont e levélpár fölött kell lecsípni. Ezzel eltávolítjuk a hajtáscsúcsot, a növény pedig kénytelen lesz az energiáit oldalhajtások növesztésére fordítani.

Az eredmény egy bokrosabb, dúsabb növény, sokkal több és ízesebb levéllel. Ezzel a módszerrel nemcsak nagyobb termést érünk el, de a bazsalikom életét is meghosszabbítjuk.

„A siker kulcsa a csipkedés, csipkedés, csipkedés. Már egészen fiatal korban lecsípjük a tetejét. Nincs szükség ollóra vagy metszőollóra, a növekedési csúcsot egyszerűen a körmünkkel is el lehet távolítani” – magyarázza Cynthia.

Ha azonban már késő, és a növény tele van virágbimbókkal, akkor felesleges küzdeni. Ez a jelzés, hogy az életciklusa végéhez közeledik. Ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy levágunk egy egészséges, még nem virágzó oldalhajtást, vízbe tesszük, és nagyjából 1-2 hét alatt meggyökereztetjük, hogy új életet kezdhessünk egy új növénnyel.

A lényeg a rendszeresség: hetente egyszer vessünk egy pillantást a növényre, és ha látjuk a csúcshajtást, vagy netán egy bimbót, azonnal csípjük le. Ennyi az egész, cserébe hetekkel tovább élvezhetjük a friss, házi pestóhoz valót.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A bolti levendulaszörp a nyomába sem érhet ennek a házi változatnak – pofonegyszerű elkészíteni
Mindössze öt alapanyagra, köztük vegyszermentes levendulára és citromra van szükség a különleges italhoz. A titok azonban nemcsak a hozzávalókban, hanem az folyamatban rejlik.

Megosztom
Link másolása

A bodzaszörp-őrületen már rég túl vagyunk, itt az idő valami merészebb ízvilágot kipróbálni. Létezik egy nyári ital, ami egyszerre nagymamásan retro és annyira menő, hogy a legsznobabb hipszter is elismerően csettintene? Igen, a házi levendulaszörpről van szó, ami egy kétnapos folyamattal összedobható, és ami után a bolti lila cukorleveknek esélye sem lesz.

A dolog egyetlen buktatója, hogy mielőtt bárki lerohanná a legközelebbi parkot metszőollóval, tudnia kell: nem mindegy, milyen lila cuccot áztatunk a cukros vízbe.

Kizárólag megbízható forrásból származó, vegyszermentes, kifejezetten fogyasztásra alkalmas levendula játszik, különben a stresszoldás helyett egészen másfajta kalandokban lehet részünk.

A recept pofonegyszerű, de az ördög a részletekben rejlik. Kell hozzá ötven szál, azaz nagyjából 150-200 grammnyi kezeletlen levendula, két kiló cukor, két liter víz, három darab szintén vegyszermentes citrom és egy evőkanál citromsav.

A művelet a cukorszirup-alappal indul: a cukrot, a citromsavat és a felkarikázott citromokat felöntjük a vízzel, és az egészet felforraljuk. Amíg ez rotyog, le kell húzogatni a levendulavirágokat a szárukról egy nagy tálba.

Amikor a szirup kész, forrón ráöntjük a virágokra, lefedjük, és hagyjuk az egészet legalább egy teljes napig összeérni.

Ez a 24 órás áztatás a lelke mindennek, ekkor oldódik ki az az illatos, virágos íz, amiért az egészet csináljuk.

Másnap jön a szűrés, majd a trükk, ami a tartósságot garantálja: az átszűrt levet újra fel kell forralni. Ezzel mikrobiológiailag biztonságossá tesszük a szörpöt, ami tönkretenné a művünket. Még forrón, alaposan kimosott, steril üvegekbe töltjük, rácsavarjuk a kupakot, és húsz percre fejre állítjuk az összes palackot.

Ezután jön a száraz dunszt: az üvegeket konyharuhába bugyolálva hagyjuk még egy napig teljesen kihűlni. A végeredmény egy olyan koncentrátum, amit aztán lehet tolni szódával, sima vízzel, jéggel, citromkarikával – a határ a csillagos ég, vagy legalábbis a hűtőnk tartalma.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Ez történik a testeddel, ha rendszeresen fogyasztasz kefírt
A kaukázusi eredetű kefir egy különleges, kettős erjedéssel támogatja a bélflórát, amelyben baktériumok és élesztőgombák is részt vesznek. Ennek köszönhetően tele van probiotikumokkal, és a laktóztartalma is jelentősen lecsökken.

Megosztom
Link másolása

Miközben a fél internet a méregdrága kombuchától és a kézműves kimcsitől hangos, a hűtőd alsó polcán valószínűleg ott dekkol egy pohárban az igazi, ősi csodafegyver, amit eddig méltatlanul csak a lángoshoz vagy a reggeli sietséghez kötöttél. Igen, a kefirről van szó, erről a savanykás, kicsit pezsgő fehér izéről, ami most hirtelen a bélflóra-forradalom egyik legelérhetőbb szuperhőse lett.

A helyzet ugyanis az, hogy ez a kaukázusi ital sokkal több, mint egy unalmas tejtermék; egy valóságos mikrobiológiai buli zajlik benne, aminek a tested csak örülni tud.

A nagy trükk, amit a kefir tud, a joghurt pedig nem, az a kettős erjedés – írja a divany.hu. Míg a joghurtban csak a baktériumok dolgoznak, a kefirben az élesztőgombák is munkálkodnak, így a tejsavas erjedés mellett egy enyhe alkoholos fermentáció is lezajlik.

Történelmi források szerint ezeket a kefirgombákat az ősök annyira értékesnek tartották, hogy generációkon át, féltve örökítették tovább egymásra.

Ettől lesz az ital enyhén szénsavas, és ettől lesz tele egy olyan komplex, élő probiotikus kultúrával, ami a bélrendszeredet egyenesen ünnepli. Ez a mikroszkopikus méretű hadsereg pedig nemcsak az emésztésednek tesz jót, de a tudomány szerint a szénhidrát-anyagcserédbe és az inzulinérzékenységedbe is pozitívan szólhat bele, miközben az immunrendszeredet is felturbózza.

És itt jön a csavar, amiért sok laktózérzékeny és az idősebbek is fellélegezhetnek. A fermentáció során a kefirkultúrák konkrétan felfalják a tejcukor (laktóz) jelentős részét, így az ital sokkal barátságosabbá válik azok számára is, akiknek a sima tej már régóta tiltólistás.

Ráadásul nem csak erről van szó. A benne lévő tejfehérjéből, a kazeinből a fermentáció során olyan peptidek keletkezhetnek, amelyek segíthetik a kalcium és más ásványi anyagok felszívódását. Ami pedig a zsírtartalmat illeti, a polcokon a soványtól a zsírosabb verziókig mindenféle kapható, így tényleg bármilyen étrendbe beilleszthető.

A legjobb a kefir elképesztő sokoldalúsága. Nemcsak magában, kanállal működik, hanem zseniális alapja lehet egy reggeli turmixnak vagy egy éjszakára beáztatott zabkásának.

De a sós vonalon is brutálisan erős: keverj belőle salátaöntetet, csinálj mártogatóst, vagy használd főzelékek sűrítésére.

A nyári hőségben pedig pürésíts le vele pár marék gyümölcsöt, tedd be a fagyasztóba, és máris kész a hagyományos jégkrémek szuperegészséges, fanyar alternatívája.


Megosztom
Link másolása