FONTOS
A Rovatból

Vigyázat! Emiatt az 5 gyógyszer miatt börtönbe is kerülhetsz, ha magaddal viszed a külföldi nyaralásra!

Vigyázz, mit pakolsz a bőröndödbe: ez az 5 gyógyszer simán börtönbe juttathat a nyaraláson – a szénanáthagyógyszeredtől a CBD olajig.

Megosztom
Link másolása

Jól hangzik, hogy a nyaralás előtt gondosan összeállítod a házipatikádat, hogy semmi ne ronthassa el a pihenést. Csakhogy

néhány teljesen ártalmatlannak tűnő gyógyszer, amit itthon simán megveszel a patikában, más országokban annyira tiltólistás, hogy komoly bírságot vagy akár letöltendő börtönt is kockáztatsz, ha a táskádban maradnak.

Ráadásul sok helyen nem elég a magyar recept – vagy egyáltalán nem is fogadják el –, és még véletlenül is könnyen lehet, hogy álmaid vakációja rémálomba fordul.

Mutatjuk, mire figyelj, mielőtt elindulsz!

1. Antihisztaminok

A világ egyik legszigorúbb drogellenes törvényével rendelkező Japánban a sima antihisztamin is tiltólistás. Az olyan, otthon hétköznapi szerek miatt, mint egyes NeoCitran vagy Coldrex variánsok, Japánban a reptéren csattanhat a bilincs a kezeden. Ha lebuksz, simán lehet fogda vagy kitoloncolás a vége. De ugyanígy tiltólistás Szingapúrban, az Egyesült Arab Emírségekben, és Thaiföldön is.

2. Kodein

Ez a fájdalomcsillapító opioid több mint 25 országban, köztük számos európai államban tiltólistás, miközben például az Egyesült Királyságban vény nélkül is megvehető paracetamollal kombinált co-codamol formájában. Ha az orvos száraz köhögésre itthon Coderit-et rendel és te például Szlovákiába viszed magaddal, komoly büntetést kockáztatsz: akár 3 év börtönt is.

Más, különösen kockázatos célpontok:

Ausztria – akár 6 hónap börtön

Belgium – akár 5 év börtön

Horvátország – 650–2 600 euró (kb. 250 ezer–1 millió Ft) pénzbírság, plusz 90 nap börtön

Csehország – 15 000 korona (kb. 510 font) pénzbírság

Finnország – akár 6 hónap börtön

Luxemburg – 250–5 000 euró bírság, plusz akár 6 hónap börtön

Románia – akár 2 év börtön

Svédország – akár 3 év börtön

Még olyan országokban is, mint Görögország vagy Ciprus, csak érvényes recepttel lehet kodeint vinni. Indulás előtt mindig ellenőrizd a célország szabályait, és ha kell, beszélj az orvosoddal, hogy rendben legyen a papírmunka.

3. Altatók

Az Egyesült Arab Emírségekben zéró tolerancia van több olyan, itthon simán elérhető gyógyszerre, ami szinte mindenkinek a fürdőszobájában ott lapul. Az olyan altatók, mint pl. a Signopam, legálisak Magyarországon, de az Emirátusokban szigorúan tiltottak, és akár börtön is járhat értük. Még ha van is rá orvosi recepted, előzetesen engedélyt kell kérned az arab ország egészségügyi minisztériumától.

4. Kannabiszszármazékok

Még a THC-mentes CBD-olaj is tilos olyan helyeken, mint Szingapúr, Japán vagy az Egyesült Arab Emírségek.

Mindegy, hogy fájdalomcsillapításra vagy szorongás ellen viszed, ezeken a helyeken a kannabiszból származó termékek teljesen illegálisak.

Ha reptéren elkapnak vele, letartóztatás, fogva tartás vagy akár kiutasítás is lehet a vége.

Például Kínában a CBD birtoklása akár 7 év börtönnel is járhat.

Sok országban a hatóságok a kannabisz birtoklását a kemény drogokkal azonos súlyúnak tekintik, ezért erősen nem ajánlott CBD-terméket vinni a bőröndödben külföldre.

5. ADHD gyógyszerek

Az ADHD kezelésére felírt stimulánsok több országban is vörös posztónak számítanak. Japánban például teljesen tilos bevinned még recepttel is.

Ha mégis szükséged van rá, külön engedélyt kell kérned a japán kormánytól, és orvosi igazolással kell bizonyítanod a jogosultságot

– ez a procedúra viszont heteket vehet igénybe.

Hogyan ellenőrizheted, mit vihetsz magaddal?

Indulás előtt mindig ellenőrizd a célország nagykövetségének honlapját. Fontos tudnod, hogy a recepteket a legtöbb országban nem fogadják el, ezért

gondoskodnod kell arról, hogy legyen elegendő gyógyszered az egész utazás idejére, és mindenképp vidd magaddal a receptet és az orvosi igazolást.

Érdemes a papírokat lefordíttatni az adott ország nyelvére is, hogy ne a reptéren derüljön ki, baj van.

A szigorú szabályok célja nem a turisták szívatása, hanem a drogkereskedelem visszaszorítása – de egy apró figyelmetlenséggel is komoly bajba keveredhetsz.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
A klinika felcserélte az embriókat beültetés előtt, a szülők most meghozták életük legnehezebb döntését
A két család több érzelmes találkozó után jutott egyezségre, miközben a hibázó Fertility Center of Orlando már bezárt.

Megosztom
Link másolása

Kilenc hónapig várták a kisbabájukat, az anyuka megszülte, majd a szülés végén a kezébe adtak egy csecsemőt, aki már bőrszíne miatt sem lehetett a sajátjuk, pedig félrelépésről szó sem lehetett, hiszen egy termékenységi klinika páciensei voltak. A floridai Tiffany Score és Steven Mills számára ez nem egy rossz film forgatókönyve, hanem a valóság. A termékenységi klinika elképesztő hibát követett el és összecserélt két embriót, emiatt egy másik pár gyermekét hordta ki és szülte meg.

A 6 hónapos kislány, Shea sorsáról most végleges döntés született: a babát a születési szülei nevelik tovább, miután a genetikai szülők meghozták életük legnehezebb döntését, és lemondtak a felügyeleti jogról.

A biológiai szülők ügyvédje, Rob Marcereau szerint a pár tudta, hogy egy pereskedés „hihetetlenül nehéz jogi küzdelem lett volna”, de nem is ez volt a fő szempont. Inkább az, hogy a harc nem szolgálná a kislány érdekét, aki születése óta a másik családdal él.

„Meg kellett hozniuk azt a szívszorító döntést, hogy nem harcolnak a felügyeletért.”

A megegyezést több, érzelmileg megterhelő találkozó előzte meg, ahol az ügyvéd szerint „sok könny és ölelés” volt.

Miközben a két család a közös jövőt próbálja építeni, a felelősségre vonás sem marad el. A genetikai szülők beperlik a Fertility Center of Orlando nevű klinikát és annak vezetőjét, Dr. Milton McNicholt, amiért ebbe a helyzetbe kényszerítették őket – írta az ABC7NY. A születési szülők ügyvédje, Jack Scarola szerint a két pár egy bizalmi viszony kialakításán dolgozik.

„Elkezdtek és folytatni is szándékoznak egy baráti és bizalmi kapcsolatot kialakítani.”

Mivel a kislány biológiai szülei még nem éltek az embrióbeültetéssel, ezért Score és Mills a saját, megmaradt embriójukat átszállíttatták egy másik intézménybe, ahol egy származásvizsgálat után döntenek a további lépésekről. A botrányt okozó klinika időközben, május 20-án végleg bezárt.

A rémálom tavaly tavasszal kezdődött, amikor a fehér párnak tévedésből egy dél-ázsiai pár embrióját ültették be. A végzetes embriócsere a szülőszobán derült ki decemberben, amikor a „nem kaukázusi” Shea világra jött. A DNS-teszt később igazolta, hogy a kislány 100 százalékban dél-ázsiai származású.

Egy korábbi amerikai botrány során két család hónapokig a másik gyermekét nevelte, mígnem egy otthoni DNS-teszt fényt derített a cserére.

A felfedezés után a felek egy fájdalmas folyamatban „visszacserélték” a csecsemőket, és közösen perelték a klinikát.

Az egyik anya akkori mondata tökéletesen leírja a helyzet drámáját: „A hiba végzetes, de mi örökké a szülei leszünk.” Az az eset is a klinika bezárásával végződött, és széles vitát indított a protokollok hiányosságairól.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Oroszlán Szonja keményen üzent az őt bántó kommentelőknek: „Ítélkezni k.va könnyű a gép mögül, a kanapéról, a telefonról”
A színésznő személyes Facebook-posztban reagált azokra a kritizáló megjegyzésekre, amelyeket két friss szereplése után kapott. Sokan nem arra figyelnek, amit mond, hanem kizárólag a külsejével foglalkoznak.
SzE, Fotó: Youtube - sassy.hu
2026. június 23.


Megosztom
Link másolása

Ritkán szólal meg ilyen kemény hangon Oroszlán Szonja, most azonban úgy érezte, nem tudja tovább szó nélkül hagyni az őt érő bántó kommenteket.

A színésznő nemrég az RTL Reggeliben és Kadarkai Endre műsorában is szerepelt.

Ezután azonban rengeteg olyan megjegyzés jutott el Oroszlán Szonjához, amely nem a mondandójára, hanem a külsejére, az öregedésre és a megjelenésére irányult.

Posztjában kemény szavakkal ír az online ítélkezésről, a névtelen kommentelők kegyetlenségéről.

Arról is, milyen nyomás nehezedik a nőkre, különösen akkor, ha korábban a nyilvánosság előtt, filmvásznon, kamerák kereszttüzében éltek. Oroszlán Szonja azt is világossá tette: nem akar megfelelni annak az elvárásnak, hogy ötvenévesen is úgy nézzen ki, mint huszonnégy évesen.

A Facebook-posztot teljes terjedelmében, változtatás nélkül közöljük.

"Ez az irás csak saját, teljes terjedelmében osztható. Minden “kiszemezés” jogi következményeket von maga után.

Az elmúlt két hétben belementem egy televíziós és egy podcast interjúba.. A tv- az RTL Reggeli volt ahol az Agár Fajtamentést szerettem volna népszerűsíteni, nem valószínű, hogy sikerült…

A másik Kadarkai Endre “Világtalálkozó” című Klub Rádiós Youtube podcast-ja, ahol volt szerencsém Kapu Tiborral beszélgetni - Kadarkai mellett - ami nem sok mindenkinek adatik meg…

Lassan ott tartok, hogy mindkettőt megbánom…

Nem sok helyen jelenek meg, mert megválogatom hol és kikkel osztom meg a drága időmet és szeretek fontos dolgokról beszélgetni értelmes emberekkel.

De a hallgatòk és nézők nagy része - tisztelet a kivételeknek (!!!) - mind csak fikázni, minősíteni és ítélkezni tud.

Nyilván két teljesen más platform amiről beszélek, pont ezért is érdekes ez a dolog.

Csak az érdekli az emberek többségét, hogy ki hogy néz ki, hogyan megy el felette az idő, miközben fogalmatok sincsen az emberről akit néztek vagy hallgattok. Nem is érdekel Benneteket.

Nem tudjátok miben van, mivel küzd, mi az élethelyzete, mi van a családjával, a barátaival, miről beszél, csak a külsőségekre mentek. Megint csak tisztelet a kivételnek - akik olyan sokan vagytok, szerencsére. Ès köszönöm, hogy vagytok!

Ítélkezni kurva könnyű a gép mögül, a kanapéról, a telefonról. Név és profilkép nélkül, titokban…

Bántsd azt akit tudsz, úgysem tudja meg ki a bántója. Szégyelld magad!!!

Sajnos pont azok nem fogják magukra venni, akiket ez illet. Mert ők már a következő ítélkezésben es fikázásban vannak…

És tudom es érzékelem, hogy a többség nem ezt figyeli, hanem magát a beszélgetést, de mégis sajnos mindig az jut el az emberhez, ami a negatív. Mert bántó… Nagyon bántó…

“Hogy néz ki ez a nô?” “Ha nem nézem meg ki ez fel sem ismerem” “Mi történt ezzel a nővel??” Tudod mi? Ami Veled is kedves hallgató ès néző! Az idő. Az történt. Az Élet.

Mert egy idő után már nem csak a kinézetem a fontos, hanem amit mondok ès amit teszek. Ha tudok nèhány embernek mondani pár lelkesítő szót, ha jobban érzik magukat attól, hogy engem hallgatnak. Ha hozzá tudok tenni a Világhoz valahogy.

Igen, nem úgy nézek már ki, ahogy 24 évesen. De ki nèz úgy ki?!! Nem fogom magam szúratni, szétműttetni. Eleget kínoztam magam léböjtökkel, fogyókúrákkal, elmebeteg edzésekkel, hogy “megfeleljek” a nagyvásznon. Megfeleltem? Csináld utánam.

Ötven éves leszek. Baromi nehéz. Nőként főleg. Ebbe bele se megyek…

Fingotok nincs ki min megy keresztül, mi történik az életében, a testével stb. Veletek ugyanez történik csak nem néztek tükörbe. Ültök otthon ès fikáztok a kanapéról. Nincs mögöttetek semmi amit fel tudtok mutatni, amivel el tudtok számolni. Beszélnétek magatokról a tv-ben? Beszélnétek magadról bárkinek? Gyámoltalan, szánalmas emberek vagytok akik attól boldogok, hogy aznap beírtak egy hozzászólást egy internetes poszthoz.

Kik vagytok Ti? Ezen sokat gondolkozom és végtelenül sajnállak és szánlak Benneteket. Remélem a következő életetekben az èn cipőmet fogjátok viselni. Nem véletlenül váltottam le a magassarkút western csizmára……. Mert a lovakon lehet segíteni, az embereken sajnos igen ritkán…"


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Milliókat bukhat, aki most rosszul dönt – egyetlen napon múlik, mennyivel lesz magasabb a nyugdíjad
A már megállapított nyugdíjak összegét a valorizációs szabályok változása miatt utólag nem lehet újraszámítani. Farkas András nyugdíjszakértő szerint egy rossz lépés havi szinten is komoly eltérést okozhat.

Megosztom
Link másolása

Március végén kihirdették azokat a számokat, amikkel a hatóság a hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes években szerzett, mára már viccesen hangzó fizetéseidet nagyjából a mai értékükre hozza. Ezt hívják úgy, hogy valorizáció. Idén ezek a szorzók átlagosan 9 százalékkal lettek magasabbak.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki 2026-ban kéri a nyugdíját, annak a 2024-ig bezárólag szerzett összes jövedelmét már a 2025-ös, magasabb országos átlagbérhez igazítják. Magyarul: a rendszer több pénzt lát a neved mellett, amiből aztán egy magasabb induló nyugdíjat számol ki.

És itt jön a csapda, amibe rengetegen belesétálnak. Farkas András nyugdíjszakértő szerint sokan bizonytalanok, pedig a tét óriási, mert

egy rosszul időzített döntés hosszú távon hátrányos lehet

- írta a 168 óra.

A dilemmát az okozza, hogy

aki 2025. december 31-én ment nyugdíjba, az még a tavalyi, soványabb szorzókat kapta. Aki viszont kivárt és január 1-jével igényelt, az már az idei, magasabb számokkal indul.

A döntés minden öregségi nyugdíjtípusra érvényes, beleértve a nők kedvezményes nyugdíját is.

Aki már januárban beadta a kérelmét, az az első hónapokban csak előleget kapott. A rendszer ugyanis kivárja a márciusi rendeletet, és csak utána számolja ki a végleges, megemelt összeget, a különbözetet pedig szépen, egy összegben, visszamenőleg utalja. Kicsit idegőrlő, de megéri.

A legfontosabb lecke az, amit sokan félreértenek: ez a visszautalt összeg nem újraszámítás.

A tavaly megállapított nyugdíjat a valorizációs szorzók változására hivatkozva nem lehet újraszámoltatni. A döntés végleges.

Ezért aztán a kezdőnyugdíj okos kimaxolása nemcsak egy lehetőség, hanem gyakorlatilag az egyetlen komoly fegyver a nyugdíj előtt állók kezében. Most kell észnél lenni, ha a következő években nyugdíjba szeretnél vonulni, mert amit most lépsz, az évtizedekre meghatározza, mennyi pénzből élsz. Utána már csak az éves inflációs emelések maradnak.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
A gazdagok fizessenek többet, a többiek kapják szinte ingyen – Budapest terve felboríthatja a vízdíjak rendszerét
A főváros progresszív vízdíjjal váltaná fel a jelenlegi, mindenki számára egységes árat. Az indoklás szerint a mostani rendszer a jobb anyagi helyzetű, nagyfogyasztókat támogatja.

Megosztom
Link másolása

Budapest bedobta az ötletet, ami egyszerre hangzik zseniálisan logikusnak és politikailag szinte kivitelezhetetlennek: jön a sávos vízdíj. A koncepció lényege, hogy aki csak a reggeli kávéját főzi és néha lezuhanyozik, kap egy alapmennyiséget ingyen, aki viszont a kertjében a lubickolós medencéjét töltögeti a közösből, az fizessen, mint a katonatiszt.

Karácsony Gergely főpolgármester pénteken jelentette be, hogy nem egy sima áremelést, hanem progresszív tarifarendszert javasolnak – írta a 24.hu. A terv szerint tehát lenne egy ingyenes alapkvóta, ami felett a fogyasztás egyre többe kerülne, és hogy a leginkább rászorulók se járjanak rosszul, a már meglévő rezsitámogatási rendszert nemcsak megtartanák, hanem ki is bővítenék.

A főváros szerint az állam az alacsony vízdíjakkal most azokat a gazdagabb háztartásokat támogatja, akik a medencéjüket töltik fel a budapestiek közös vizéből.

Hogy ez mit jelentene a pénztárcánknak? A főpolgármester szerint egy átlagos budapesti háztartás minimális emelkedésre számíthatna. A valódi teher azokra hárulna, akik eddig a mesterségesen alacsonyan tartott áron pazarolták a vizet.

A víziközmű-hálózat országszerte katasztrofális állapotban van. A tíz éve befagyasztott díjak mellett esély sincs kigazdálkodni a felújításokat, a rendszer pedig lassan, de biztosan szétrohad alattunk.

A jelenlegi budapesti ár, 219 forint köbméterenként, európai összehasonlításban vicc kategória: Varsóban a dupláját, Pozsonyban a háromszorosát, Bécsben a négyszeresét, Prágában pedig az ötszörösét fizetik.

A javaslat szerint annak a szereplőnek kellene az árról döntenie, aki a szolgáltatásért is felel.

A javaslatnak van egy erős hatalmi vetülete is: a főváros azt akarja, hogy a kormány adja vissza a díjmegállapítás jogát az önkormányzatoknak.

A rendszer már jó ideje vörösen villog. A víziközmű-hálózatok országszerte az elöregedés és a forráshiány miatt az összeomlás szélén állnak, a mindennapos csőtörések és a hatalmas vízveszteség miatt a szakma évek óta kongatja a vészharangot. A befagyasztott díjak körüli politikai vita tavaly odáig jutott, hogy a kormány a víziközmű-törvény módosításával teremtett lehetőséget arra, hogy a nem lakossági fogyasztókra eltérő díjakat állapítsanak meg, de a lakossági árakhoz nem nyúltak.


Megosztom
Link másolása