FONTOS
A Rovatból

Nem a pénztárcánkhoz szabták a Jennifer Lopez jegyárakat, hanem ahhoz, hogy kicsoda és mit tett le az asztalra

Miért koncertezne fillérekért egy világsztár? Miért várnánk el, hogy akciós jegyeket adjanak el a fellépésére? Vélemény.

Megosztom
Link másolása

A magyar nyilvánosságot új hír hozta lázba: nyáron Jennifer Lopez Budapestre jön.

Az MVM Dome július 20-án a popkultúra egyik legfényesebb csillagát látja vendégül.

Ám a hírek szerint a jegyárak nem mindenkinek tetszenek. Az állóhely 65.000 forint, a kiemelt állóhely 95.000 forint, a legjobb ülőhelyek 90.000 forintosak, a legolcsóbbak pedig 49.000-59.000 forintba fognak kerülni, de ezeket még nem lehet kapni.

Sokan zúgolódnak, hogy mennyire drága, milyen sokba kerül, és hogy nem a magyarok pénztárcájához szabták a jegyárakat.

De itt az ideje, hogy kimondjuk: Jennifer Lopez nyilván nem a magyar átlagbérhez árazza magát. Hanem ahhoz, hogy ki ő.

Jennifer Lopez nemcsak egy popénekes. Ő popkulturális ikon, egy jelenség, egy több évtizedes karrierrel rendelkező művész és egy több évtizedes, szívós munkával felépített brand arca.

Híresség, akit nemcsak a dalairól, hanem filmszerepeiről, stílusáról, megjelenéséről is mer az egész világ. Olyan személyiség, aki befolyással bír a showbizniszre.

Az énekesnő fellépett Super Bowl félidei show-ban, Grammy-díjátadót nyitott meg, ő maga is díjakat nyert, és közben példaként szolgál fiatal lányok millióinak ahhoz, hogy csak kezdjék el csinálni, ami érdekli őket, és ne hagyják, hogy bárki eltérítse őket az útról, amelyen járni akarnak.

A koncert bevételének egy része nem egyszerűen éneklésért jár neki, hanem azért a karrierért, ami mögötte van. Azért az elképesztő munkáért, amit a fellépésbe belerak.

Ahelyett, hogy sopánkodunk a jegyárakon, akár örülhetünk is annak, hogy ilyen kaliberű világsztár fellépnek nálunk is. Jennifer Lopez budapesti koncertje egy világturné része – és az, hogy ennek az egyik állomása Budapest, szerintem óriási dolog..

Hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy "Na de ez Magyarország, itt nem keresünk ennyit, miért nem olcsóbb a jegy?" Csakhogy egy nemzetközi turné nem a célország gazdasági helyzetéhez igazodik, hanem a turné költségeihez, a produkció méretéhez – és nem utolsósorban a fellépő sztár piaci értékéhez.

Jennifer Lopez nem "kedvezményes kelet-európai csomagban" érkezik, hanem ugyanazzal a látványvilággal, táncoscsapattal, technikai stábbal és ugyanazon a színvonalon, mint amit megkap London, New York vagy Párizs is. Ez nem akciós, árengedményes változat. Ez a nő ugyanaz a J.Lo, csak most épp Budapesten.

Az viszont, hogy a legolcsóbb jegyek még vásárolhatók meg, egy régi és jól működő (egyesek szerint pofátlan) marketingtrükk, ami a kereslet-kínálat logikája szerint működik. A koncert nem egy napi menü a sarki kisvendéglőben vagy irodai étkezdében, hanem a gasztronómia Michelin-csillagos élménye. Nem kötelező, nem alapvető szükséglet, hanem - akár tetszik, akár nem - luxuscikk.

Attól, hogy valaki sajnos nem tudja kifizetni a jegyet, nem a koncert lesz túlárazott. Nem Jennifer Lopezről, hanem arról az országról és az abban az országban elérhető lehetőségekről árul nagyon sokat...

A turné promóciós videója:


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
A 15 éves fiú felvágta a húga hasát és telerakta a szobát a szerveivel – megrázó bűnügyeket látott a szakértő
Dr. Patócs Ilona, Magyarország első női bűnügyi vizsgálója, jelenleg védőügyvéd volt nemrég Lakatos Levente beszélgetőpartnere.

Megosztom
Link másolása

Nemrég Dr. Patócs Ilona, Magyarország első női bűnügyi vizsgálója volt Lakatos Levente beszélgetőpartnere.

A podcast adásban elmondta, hogy nem indult könnyen a karrierje a rendőrségnél.

Dr. Patócs Ilona elárulta, hogy amikor ő fiatalon elhatározta, hogy bűnügyi vizsgáló lesz, hiába végezte el hozzá a jogi egyetemet, gyanakodva fogadták a megyei rendőrkapitányságon a férfi kollégák. Abban az időben csak azt tudták elképzelni, hogy egy nő a rendőrségnél gépíró vagy laboráns lehet, azt már nem, hogy képes kihallgatni egy gyanúsítottat.

Azt is gondolták, hogy nem fogja lelkileg bírni a munkát. Ő azonban már az első napon bebizonyította, hogy ki tud állni magáért.

Az adásban elmagyarázta, mi a különbség a nyomozó és a vizsgáló munkája között: előbbi felderíti, ki lehet a lehetséges elkövető, utóbbi az átadott gyanúsítottal folytatja a nyomozást, és a vizsgálók kutatják fel a tanúkat, hallgatják ki a gyanúsítottat és folytatják le a bizonyítási eljárást.

Dr. Patócs Ilona arról is beszélt, hogy nem szabad abba a hibába esni, hogy valakit bűnösnek tartanak a rendőrök, és ahhoz keresnek bizonyítékokat, hanem a bizonyítékok alapján kell eldönteni, hogy az illető elkövethette-e a bűnügyet.

A leszerelése után védőügyvéd lett, és könyvet írt.

A kötetben a nyomozói munkája alatt tapasztalt élményekről és esetenként brutális bűnügyekről írt.

Az egyik kiemelt bűnügye, amiről az adásban is beszélt, egy "sátánista gyilkosság" volt 1991-ben, amit egy tinédzser fiú követett el.

Dr. Patócs Ilona parancsnok volt már akkor, a szemlét ő vezette.

Egy szobában lakott a 15 éves fiú és a 12 éves húga. Már amikor beléptek, látták, hogy mindent vér borít, a szobában piros fény világított, a szőnyegen feküdt a kislány, a hasa felvágva, a belső szervei pedig szétpakolva a szobában. Mindenki megdöbbent az eseten.

A falu azt hitte, egy sátánista szekta volt az elkövető.

Amikor azonban Patócs Ilona a kislány bátyját - akit vér borított - az orvos jelenlétében megkérdezte, mit csinált, az gúnyosan annyit kérdezett: "Látták, nem?". A tettét pedig azzal indokolta, hogy kíváncsi volt, milyen érzés.

A fiú 6 év szabadságvesztést kapott. A nyomozás során az is kiderült, hogy már kisebb korától állatokat kínzott, a kislány félt a testvérétől, mert megpróbálta kiszúrni a szemét, de hiába kérte a szüleit, nem kapott külön szobát.

A teljes beszélgetést itt láthatjátok:


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Speciális kalapáccsal zúzzák szét Ferenc pápa gyűrűjét - ezért semmisítik meg az ikonikus ékszert
A több mint 500 000 dollár értékű gyűrűt sziinte szertartásosan pusztítják el - kiderült, miért van szükség erre a barbárnak tűnő tettre.

Megosztom
Link másolása

Az ikonikus pecsétgyűrűt, amelyet Ferenc pápa jobb kezén viselt, a 88 éves korában bekövetkezett halála után megsemmisítik, írja a Unilad.

A Buenos Aires-i születésű Jorge Mario Bergoglio húsvét hétfőn halt meg szerény vatikáni szállásán. Mint kiderült, nem a korábbi tüdőgyulladásának szövődményébe halt bele.

Egy agyvérzés következtében hirtelen kómába esett, amely szívelégtelenséghez vezetett.

A pápa vasárnap még elmondta Urbi et Orbi áldását, húsvét hétfőjének reggelén hunyt el. A Vatikán közben vadul szervezi a temetést, amely Ferenc pápa kérésére a megszokott pompától eltérően szerényebbnek várható.

Ugyanakkor a pápai gyűrűt egy erre a célra specializált kalapáccsal biztosan megsemmisítik a búcsúzás egyik mementojaként.

A pápai gyűrűt a megválasztáskor ajándékozzák a mindenkori egyházfőnek, majd a tradíció szerint halálukkor elveszik tűlük. A római katolikus egyház hagyománya szerint a gyűrűt és a bullát egy speciális kalapáccsal semmisíti meg a camerlengo bíboros (vagyis a bíboros kamarás), aki jelen esetben Kevin Farrell lesz, aki a pápa halálát is bejelentette.

A katolicizmus egyik jelképének tekintett pápai ékszer összezúzása bűnnek tűnhet, de meg van ennek a folyamatnak is az oka.

Mégpedig az, hogy megakadályozzák a gyűrűvel való visszaélést, hiszen korábban a pápák ezzel a gyűrűvel pecsételték személyes leveleiket. Manapság már a Vatikán is modernizálódott, és a pecsétgyűrű léte, illetve annak megsemmisítése már csak szertartásos elem.

A gyűrűt a pápa halálának hivatalos megerősítése után,

de a konklávé összeülése előtt kell összezúzni - a pápaválasztás folyamata jellemzően 15-20 nappal a halál után kezdődik meg.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Katy Perry máris megbánta a Blue Origin űrrepülést, ami nem ért véget a földet éréssel
„Volt három perc súlytalanság, most van három nap pofára esés” – Katy Perry (és a többiek) kényszerleszállása a valóságban.

Megosztom
Link másolása

Hétfőn délelőtt, a texasi sivatag porából lőtte fel a Blue Origin az első száz százalékban női személyzettel repülő New Shepard‑kapszulát. A 11 perces szuborbitális kitérőtól Jeff Bezos cége eredetileg óriási #girlpower‑mémre, a közönség pedig meghatott könnyezésre számított. Ehelyett

pár órán belül lyukra futott a marketing: a küldetést ma már sokan érzéketlenségnek, sőt ciki luxusturának nevezik.

A fedélzeten Katy Perry, Gayle King és Lauren Sanchez mellé ült be a NASA‑mérnök Aisha Bowe, a producer Kerianne Flynn és az aktivista Amanda Nguyen – papíron szívmelengető hatosfogat, a gyakorlatban viszont gyorsan szétszedte őket az internet azért, mert:

* brutális volt a jegyár,

* a rakéta kipufogógáza bár szén‑dioxidot nem, ózonbontó gőzt annál inkább termel,

* és mert a landolás után jött a képernyő elé tolt instant‑lakodalom: Katy Perry földre rogy, száz kamerának integet, százszorszépet lobogtat, dalra fakad, majd bejelenti, hogy „szuper kapcsolatba került a szeretettel”.

A Daily Mailn forrása szerint

az énekesnő most azon bánkódik, hogy túl nagy feneket kerítettek az egésznek, és különösen a földcsókolás lett számára cringe.

A legemlékezetesebb pillanat tényleg a kapszula ajtajában történt: Perry először felmutatott egy százszorszépet az égnek, aztán letérdelt, majd látványos csókkal köszönte meg a gravitáció visszatértét. Azonnal jött a mikrofon, ő pedig megmagyarázta a kozmikus élményt:

„Nem arról szól, hogy elénekeljem a dalaimat.

Ez egy közös energiáról szól odabent. Rólunk szól. Arról, hogy helyet csináljunk a jövő női számára, hogy elfoglaljuk a helyünket és otthon legyünk.”

„És arról is szól, hogy értékeljük ezt a csodálatos világot, amit odakint látunk. Mindez a Föld érdekében történik.”

Mi volt ez a százszorszép‑show?

A virág egy négyszeres anyai tribute‑rekesz: Perry előre bejelentette, hogy „megható gesztus” lesz négyéves lányának, Daisy Dove Bloomnak (hogy jobban értsd, a kislány neve magyarul: Százszorszép Galamb Virágzás). A kislány először jelent meg nyilvánosan – komplett miniasztronauta‑overallban – mert a szülők egy „nehéz döntés” után úgy gondolták, megmutatják, hogy anyu tényleg „bármit megtehet”. Most viszont a bennfentes szerint Kathy

„megbánta, hogy megosztotta a virágos cuccot a világgal”, sőt „azt kívánja, bárcsak soha nem került volna nyilvánosságra a kapszulában készült videófelvétel”.

A podcast‑súlytalanságban készült felvételeken Perry a kamerába tolja a kis virágot, dalol és turné‑setlistet promózik – ezek lettek az első körös mémgyár alapanyagai.

A celeb‑drónraj sem kímélte

Nemcsak névtelen kommentelők röhögtek: Emily Ratajkowski, Olivia Wilde, Olivia Munn és Amy Schumer is nekiment, a Wendy's gyorsétteremlánc pedig odakommentelte Katy űrruhás‑fotója alá, hogy „küldjétek vissza”. Ezen zsigerből örvendezett Perry ősi popriválisa, Kesha, aki egy Wendy's‑pohárral pózolt: az insider szerint az énekesnő úgy érzi, ezzel Kesha csak „olajat öntött a tűzre”

A galaktikus offenzívára először Gayle King kontrázott rá kedden a CBS Mornings-ban, Aisha Bowe társaságában:

„Ez az, ami igazán bánt – mondta elérzékenyülve. –

Olvastam, miket írnak az interneten, és az a legrosszabb benne, hogy olyan emberektől jön, akiket ismerek, akiket a barátaimnak tartok.”

„Úgy nevezik, ami tettünk, hogy egy kis ‘kirándulás’, és ez rettentően idegesít, mert férfiaknál sosem mondják, hogy csak ‘kirándultak egyet’. Az ilyesmit repülésnek vagy küldetésnek hívjuk.

A ‘kirándulás’ olyan, mintha valami jelentéktelen, kis könnyed kaland lenne. Márpedig abban, amit mi csináltunk, semmi sem volt jelentéktelen.”

„Nagyon csalódott és szomorú vagyok a gyűlölet miatt. Amit tettünk, az inspiráció lehet más nőknek és fiatal lányoknak – kérlek, ezt ne hagyjátok figyelmen kívül.”

Klímabajusz versus vízgőz

Az online felháborodás másik tengelye: mennyire zöld dolog milliárdos játékrakétával lyukasztani az eget, miközben a fedélzeten többen régóta klímavédelmi kampányok arca(i). A Blue Origin boostere ugyan csak vízgőzt pöfög, de a tudósok szerint az is üvegházhatású, ráadásul ózonréteg‑károsító. Az internet gyorsan előásta Katy Perry 2015‑ös UNICEF‑videóját, ahol a klímaválságra figyelmeztetett.

A forrás szerint az énekesnő „egyáltalán nem számított ekkora visszhangra”,

de a vádak ellenére továbbra is elkötelezett a környezetvédelem mellett.

Reakciók helyett turnéplakát

Amíg a kritika tovább savaz, Perry hivatalos csatornáin nem a Blue Origin‑ügyről posztol, hanem legújabb Lifetimes‑turnéját hirdeti – pont, ahogy a háromperces súlytalanságban is tette.

Katy Perry és társai a tervek szerint példát akartak mutatni, hogyan lehet az űrt elfoglalni a nőknek. Ehelyett most mind a hatan

kommunikációs tűzoltást hajtanak végre, a főszereplő pedig – az informátor szerint – már csak abban bízik, hogy az emberek egyszer elfelejtik a virágos földcsókot.

Ami tény: Sunita Williams és Butch Wilmore a Nemzetközi Űrállomás hiba‑daktilusában ragadtak kilenc hónapra, különösebb elismerés nélkül, míg a Blue Origin‑szelfi‑brigádjának háromnegyed nap is elég lett volna, hogy megszerezze a hősi címet. Fájdalmasan érinti őket, hogy nem hagyták nekik.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Álommelónak indult a bébicsőszködés Olaszországban – öt nap múlva titokban menekült a családtól az amerikai lány
Hirtelen felindulásból és lelkesedésből vállalta el a munkát az olasz családnál, és már a megérkezésekor kellemetlen helyzetbe került.

Megosztom
Link másolása

Egy amerikai lány olaszországi tapasztalatairól számolt be nemrég a People magazin.

Ella Katherine egyébként egy Tiktok-videósorozatban mesélte el, mi történt vele Olaszországban.

Hirtelen felindulásból elvállalt egy au pair (gyakorlatilag bébicsősz) munkát egy olasz családnál, majd 5 nap múlva titokban, kora reggel menekült el tőlük.

Az első részben azt mondta, hogy rokonszenves, kommunikatív nőnek tűnt az édesanya, akivel egy közvetítő oldalon vette fel a kapcsolatot. Elmondtam hogy utazós TikTok-videók és a gyerekek iránti szeretete vitte rá arra, hogy igent mondjon.

12-13 éves kora óta vigyáz gyerekekre, imádja őket – árulta el a People magazinnak.

Ella feladatai egyszerűnek tűntek: reggel ébressze fel a kisfiút, készítsen neki reggelit, vigye oviba, majd később vigye haza. Cserébe szállást, ellátást és szabadidőt is biztosítottak számára.

Az utazását ő fizette, nem a család. A nő érte ment kocsival a reptérre és hazavitte, és egészen addig nem is volt gond.
@ellarkatherine Replying to @bannahhannah0 ♬ original sound - Ella Katherine

Az első gyanús jel Ella szerint az volt, hogy miután hazaértek, a családanya rögtön elkezdett neki hosszasan panaszkodni a munkájára. Azonnal a lányra zúdította az összes negatív érzését.

A következő az volt, hogy bár ő nem beszélt olaszul, az apa meg nem beszélt angolul, bármi miatt segítséget kért a nőtől, az a férjéhez küldte, hogy majd ő megmutatja. Előfordult, hogy a nő a férjével küldte bevásárolni Ellát, így csak ültek kukán a kocsiban, és a lány Google Translate-tel próbálta lefordítani a termékek nevét az üzletben. Nem kapott megfelelő útmutatást, nyelvi nehézségei voltak és nehéz volt kezelni a kulturális különbségeket is.

A feszültség péntek este tetőzött, amikor a nő hazaért munkából, és szemrehányást tett Ellának, fel is emelte a hangját vele szemben, amiért nem tanult elég gyorsan, és nem töltött elég időt a gyerekével.

Másnap kirándult a családdal: ő vigyázott a gyerekre, a szülők rá sem néztek, aztán amikor Ella a visszaúton elaludt a kocsiban, szidást kapott.

Ez volt az utolsó csepp a pohárban. Elhatározta, hogy nem marad és villámgyorsan megszervezte a hazatérését, a lehető legnagyobb csendben becsomagolta a holmiját.

Vasárnap kora reggel 5:45-kor két nagy bőrönddel, egy kézipoggyásszal és hátizsákkal kiosont a házból. Valahogyan megbirkózott az automata ajtóval is. A kulcsokat szülei tanácsára a család autójának szélvédőjére tette, majd elindult a buszmegállóhoz. Végül inkább Uberrel ment ki a reptérre, hogy biztosan odaérjen.

Az indulás előtt órákkal kint volt, de elmondása szerint már csak akkor nyugodott meg, amikor átjutott a biztonsági ellenőrzésen. Ekkor írt üzenetet a háziasszonynak, amiben elmagyarázta, miért ment el, és elköszönt. A válasz egy hosszú, vádaskodó üzenet volt, majd a nő letiltotta.

Amit edzek után a követőinek tanácsolt, az, hogy soha ne siessék el azt, hogy igent mondanak egy külföldi munkára.


Megosztom
Link másolása