FONTOS
A Rovatból

Ha a kutyád beszélni tudna, elmondaná, mi az a 12 ok, amiért utálja a nyarat

12 olyan okot mutatunk be, amit az állatorvosok szerint a kutyák ki nem állhatnak a nyárban, vajon hogyan könnyítheted meg négylábú kedvenced életét a nyáron és főleg a hőségben.

Megosztom
Link másolása

A nyár nekünk embereknek a napsütés, fagylalt, strandolás és fesztiválok időszaka. A kutyáink viszont, nos, ők másként élik ezt meg. Lehet, hogy élvezik veled a nyári hosszabb sétákat és a több közös időt, de van jó néhány dolog, amit titokban nagyon is utálnak.

1. Tűzijáték és fesztiválok zaja

A nyári események csúcspontját sokunknál a tűzijátékok és szabadtéri rendezvények jelentik, a kutyák számára viszont maga a pokol. A hirtelen zajok, a vibráló fények és a zsúfolt helyszínek stresszt és pánikot okozhatnak.

Hozz létre számukra egy „biztonságos zugot” otthon, egy hangszigetelt kutyus csendboxot
és ha kell, konzultálj az állatorvossal nyugtató hatású megoldások kereséséről.

2. Veszélyes nyári finomságok

Egy szelet görögdinnye, egy kis barack? Nekünk finom, a kutyáknak viszont veszélyes lehet. Szőlő, mazsola, csontmagos gyümölcsök, csokoládé, alkohol és még sorolhatnánk,

rengeteg féle étel, ital okozhatnak nekik mérgezést, tartós egészségkárosodást,
fulladást vagy bélelzáródást. Csak azokat a falatokat add neki, amik nem veszélyesek számára, ennek olvass utána, készíts listát, és kérd ki az állatorvos véleményét is!

3. A hőség szó szerint életveszélyes

A nyári hőség különösen a lapos orrú (pl. francia bulldog, mopsz) vagy hosszú szőrű fajtákra veszélyes. A kutyák nem izzadnak, hanem lihegéssel hűtik magukat, ami extrém melegben nem elég. Kerüld a déli sétákat, legyen mindig friss vízük, és ne hagyd őket a napon vagy az autóban!

4. A forró járda égeti a mancsokat

Ha te sem tudsz papucs nélkül megállni a forró betonon, gondolj csak bele, milyen lehet ez a kutyádnak.

A mancsok könnyen megéghetnek, ha a kezed sem bírod a talajon tartani pár másodpercig,
akkor a legjobb ha reggel vagy este sétáltok, amikor még kellemes langyosabb az idő, keresd az árnyékos részeket, és fontold meg a mancsvédő krém vagy mancs cipő használatát.

5. Homok mindenhol

A strandolás nem feltétlenül kutyabarát élmény. A homok beragad a bundájába, a mancspárnák közé, sőt, lenyelés esetén emésztési gondokat is okozhat. Ne lepődj meg, ha a kutyád a nap végén nyalogatja a mancsát vagy vakaródzik, ezzel jelzik neked, hogy ez nem volt a kedvenc napja.

6. A víz nem minden kutyának mókás

Bár vannak vízimádó kutyák (pl. labradorok, portugál vízikutyák), sok eb egyszerűen retteg a víztől. Ne erőltesd a fürdést, próbálj ki egy kis gyerekmedencét otthon, és nézd meg, élvezi-e. Sósvíz-mérgezésre is figyelj, ne igyon a tengerből és az algás tavak is veszélyesek lehetnek mindig legyél résen!

Nem szabad hirtelen hideg vízzel leönteni a kutyát, mert az nagyon veszélyes,
különösen hőgutás állapotban, mert sokkot kaphat, leeshet a vérnyomása vagy izomgörcsöt okozhat.

Állatorvosi ajánlás szerint fokozatos hűtés szükséges, langyos vízzel, nedves törölközővel vagy hűvös (nem jéghideg!) vízbe mártott mancsokkal, has alatti régióval kezdve. Ez különösen fontos a túlmelegedett vagy brachycephal (pl. mopsz, bulldog) kutyáknál. Ha túlmelegedés jeleit látod, azonnal vidd állatorvoshoz!

7. Ventilátor, klíma, ismeretlen zajok

Egy forgó tárgy a plafonon? Horrorfilm! Te hűsölsz, ő viszont megrémül. A ventilátor vagy klíma zaja furcsa lehet egy kutya számára, főleg, ha nincs hozzászokva. Próbáld fokozatosan megszoktatni vele ezeket az eszközöket, hiszen a komfortzónája múlhat rajta.

8. Ölelés-túltengés

Meleg van, liheg és fáradt, és te még egy szoros ölelést is adsz? Nem minden kutya élvezi ezt ilyenkor.

A nyári melegben sok eb igényli a saját terét.
Ha úgy látod, elhúzódik, hagyd neki, hadd pihenjen külön.

9. Bogarak nem csak idegesítőek

Szúnyog, bolha, kullancs mind veszélyes lehet a kutyádra. A szívférgesség szúnyogcsípéssel terjed, a bolhák viszketést és fertőzést okozhatnak. Védd meg őt megbízható parazitaellenes szerekkel, és ellenőrizd rendszeresen a bundáját! Patikusok véleményét kérd ki melyik szer a legjobb neki.

10. A nap is égetheti

Igen, a kutyák is leéghetnek, különösen a világos szőrű, rózsaszín bőrű vagy szőrmentes fajták. Léteznek kifejezetten kutyáknak gyártott naptejek,

sose használj embereknek való készítményt, mert számára az mérgező lehet!
Kend be az orrát, fülét, hasát, ha hosszabb időt tölt a napon.

11. Változó napirend

A nyár tele van utazással, változásokkal, új emberekkel, de a kutyák a rutinhoz ragaszkodnak. A sok inger és eltérő időbeosztás stresszelheti őket. Próbálj meg egy viszonylagos rendszerességet tartani: séta, etetés, játék, hasonló időpontban.

12. Mozgás melegben? Köszi, inkább nem.

Egy nyári túra neked feltöltő élmény, de a kutyádnak viszont kínzó is lehet. Ha fáradt, liheg vagy megtorpan, ne erőltesd. A túlzott mozgás hőgutához is vezethet. Amikor sétálni mentek mindig legyen nála víz, hogy ihasson és még az is lehet, hogy ölbe kell venned és cipelned, mert neki már elege lesz. Séta után alaposan nézd át, nem ragadt-e bele toklász a bundájába,

mert a toklász nagyon veszélyes lehet a kutyára.
Beleszúródhat a bőrbe, fülbe, orrba vagy szem környékére, és gyulladást, tályogot vagy fertőzést okozhat. Mivel visszafelé nem jön ki magától, állatorvosi beavatkozás kellhet. Séta után mindig ellenőrizd kutyusok mancsait, a füleket, a hónaljat, és lábközt is.

+1 Sassy-bónusz: szeretet, megértés, figyelem

A nyár nem mindig egyszerű a kutyádnak, de a te figyelmed, törődésed és empátiád segíthet neki, hogy jobban elviselje. Ha odafigyelsz rá, biztos lehetsz benne: együtt egy szuper nyarat élhettek át, az a legfontosabb, hogy ő is jól érezze magát, még akkor is ha neki a nyaraláskor mások a kutya szabályai, mint a család többi tagjának.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
A klinika felcserélte az embriókat beültetés előtt, a szülők most meghozták életük legnehezebb döntését
A két család több érzelmes találkozó után jutott egyezségre, miközben a hibázó Fertility Center of Orlando már bezárt.

Megosztom
Link másolása

Kilenc hónapig várták a kisbabájukat, az anyuka megszülte, majd a szülés végén a kezébe adtak egy csecsemőt, aki már bőrszíne miatt sem lehetett a sajátjuk, pedig félrelépésről szó sem lehetett, hiszen egy termékenységi klinika páciensei voltak. A floridai Tiffany Score és Steven Mills számára ez nem egy rossz film forgatókönyve, hanem a valóság. A termékenységi klinika elképesztő hibát követett el és összecserélt két embriót, emiatt egy másik pár gyermekét hordta ki és szülte meg.

A 6 hónapos kislány, Shea sorsáról most végleges döntés született: a babát a születési szülei nevelik tovább, miután a genetikai szülők meghozták életük legnehezebb döntését, és lemondtak a felügyeleti jogról.

A biológiai szülők ügyvédje, Rob Marcereau szerint a pár tudta, hogy egy pereskedés „hihetetlenül nehéz jogi küzdelem lett volna”, de nem is ez volt a fő szempont. Inkább az, hogy a harc nem szolgálná a kislány érdekét, aki születése óta a másik családdal él.

„Meg kellett hozniuk azt a szívszorító döntést, hogy nem harcolnak a felügyeletért.”

A megegyezést több, érzelmileg megterhelő találkozó előzte meg, ahol az ügyvéd szerint „sok könny és ölelés” volt.

Miközben a két család a közös jövőt próbálja építeni, a felelősségre vonás sem marad el. A genetikai szülők beperlik a Fertility Center of Orlando nevű klinikát és annak vezetőjét, Dr. Milton McNicholt, amiért ebbe a helyzetbe kényszerítették őket – írta az ABC7NY. A születési szülők ügyvédje, Jack Scarola szerint a két pár egy bizalmi viszony kialakításán dolgozik.

„Elkezdtek és folytatni is szándékoznak egy baráti és bizalmi kapcsolatot kialakítani.”

Mivel a kislány biológiai szülei még nem éltek az embrióbeültetéssel, ezért Score és Mills a saját, megmaradt embriójukat átszállíttatták egy másik intézménybe, ahol egy származásvizsgálat után döntenek a további lépésekről. A botrányt okozó klinika időközben, május 20-án végleg bezárt.

A rémálom tavaly tavasszal kezdődött, amikor a fehér párnak tévedésből egy dél-ázsiai pár embrióját ültették be. A végzetes embriócsere a szülőszobán derült ki decemberben, amikor a „nem kaukázusi” Shea világra jött. A DNS-teszt később igazolta, hogy a kislány 100 százalékban dél-ázsiai származású.

Egy korábbi amerikai botrány során két család hónapokig a másik gyermekét nevelte, mígnem egy otthoni DNS-teszt fényt derített a cserére.

A felfedezés után a felek egy fájdalmas folyamatban „visszacserélték” a csecsemőket, és közösen perelték a klinikát.

Az egyik anya akkori mondata tökéletesen leírja a helyzet drámáját: „A hiba végzetes, de mi örökké a szülei leszünk.” Az az eset is a klinika bezárásával végződött, és széles vitát indított a protokollok hiányosságairól.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Lannert Juditék kiszámolták, mennyi órát rabol el a tanárok idejéből a feleslegesen az agyzsibbasztó adminisztráció
Lannert Judit oktatási miniszter a parlamentben jelentette be az értékelési rendszer felfüggesztését. A korábban megszerzett illetményrészek megmaradnak, nyáron pedig új, szakmai egyeztetés indul.

Megosztom
Link másolása

Négy hónap alatt 23 036 órányi, azaz több mint két és fél évnyi munkaidőt toltak bele a magyar tanárok egy adminisztrációs rendszerbe.

Amiről most hirtelen kiderült, hogy igazából mehet a kukába.  Az Országgyűlésben a Tisza-frakció javaslatát vitatták, ami a tanárok teljesítményértékelési rendszeréről szólt.

Lannert Judit oktatási miniszter bejelentette, hogy felfüggeszti a tanárokra erőltetett, TÉR nevű digitális pontgyűjtő őrülethez kapcsolódó feltöltési kötelezettségeket.

Vagyis a tanév hátralévő részében már nem kell azzal gyötörniük magukat, hogy minden mozdulatukat dokumentálják az online felületen. A pénzüket, amit ez alapján már megkaptak, szerencsére nem veszik el, a miniszter szerint a megszerzett illetményrészek megmaradnak.

Aztán majd nyáron jöhet a nagy, széles körű szakmai egyeztetés egy teljesen új modellről.

„A pedagógusok akkor fognak együttműködni, ha részt vesznek a folyamatban”

- mondta Lannert Judit.

Nem is finomkodott, amikor arról beszélt, miért jutottak idáig.

Szerinte a jelenlegi rendszer egyszerűen nem üti meg a mércét, és „nem felel meg a korszerű, fejlesztő szemléletű értékelési rendszerekkel szemben támasztott szakmai elvárásoknak”.

Hogy mennyire nem korszerű, és mennyi időt rabol el a tanároktól, azt egy egészen elképesztő adattal támasztotta alá a miniszter.

„A 4 hónapos időszak alatt 23036 órát foglalkoztak a TÉR megvalósításával. Az egy intézményre vetítve átlagosan 865 óra.”

Ez azt jelenti, hogy

minden egyes iskola nagyjából egy teljes hónapnyi, 24/7-es munkaidőt ölt bele a semmibe.

Mindezt persze kompenzáció nélkül, amiért a miniszter egy elég kemény kritikát is megfogalmazott. „Semmilyen plusz bért nem nem tettek hozzá, de hagyták volna őket ezt a adminisztrációt végigvinni. Ez nagyon cinikus hozzáállás” – fogalmazott, majd egy odaszúrással a korábbi kormánynak is kiosztott egy verbális kokit: „Azt gondolom, kitörési pont az oktatás, de valahogy önöknek az elmúlt 16 évben nem sikerült megtalálni ezt a kitörési pontot”.

A mostani ügy előzménye a 2023-as státusztörvény, ami megszüntette a tanárok közalkalmazotti státuszát. A kormány akkor azzal érvelt, hogy a teljesítményalapú bérezés majd mindent megold, és vonzóbbá teszi a pályát. A kritikusok szerint viszont a törvény csak a pedagógusok megbüntetéséről és a pályáról való elüldözéséről szólt.

Ennek a törvénynek lett a gyermeke a teljesítményértékelés, aminek a részleteit egy tavaszi rendeletben hozták nyilvánosságra, és ami a tervek szerint szeptembertől indult volna élesben. A rendszer bevezetése előtt a szakszervezetek adminisztrációs rémálomról beszéltek, és a mostani beismerés azt mutatja, hogy igazuk volt.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Milliókat bukhat, aki most rosszul dönt – egyetlen napon múlik, mennyivel lesz magasabb a nyugdíjad
A már megállapított nyugdíjak összegét a valorizációs szabályok változása miatt utólag nem lehet újraszámítani. Farkas András nyugdíjszakértő szerint egy rossz lépés havi szinten is komoly eltérést okozhat.

Megosztom
Link másolása

Március végén kihirdették azokat a számokat, amikkel a hatóság a hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes években szerzett, mára már viccesen hangzó fizetéseidet nagyjából a mai értékükre hozza. Ezt hívják úgy, hogy valorizáció. Idén ezek a szorzók átlagosan 9 százalékkal lettek magasabbak.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki 2026-ban kéri a nyugdíját, annak a 2024-ig bezárólag szerzett összes jövedelmét már a 2025-ös, magasabb országos átlagbérhez igazítják. Magyarul: a rendszer több pénzt lát a neved mellett, amiből aztán egy magasabb induló nyugdíjat számol ki.

És itt jön a csapda, amibe rengetegen belesétálnak. Farkas András nyugdíjszakértő szerint sokan bizonytalanok, pedig a tét óriási, mert

egy rosszul időzített döntés hosszú távon hátrányos lehet

- írta a 168 óra.

A dilemmát az okozza, hogy

aki 2025. december 31-én ment nyugdíjba, az még a tavalyi, soványabb szorzókat kapta. Aki viszont kivárt és január 1-jével igényelt, az már az idei, magasabb számokkal indul.

A döntés minden öregségi nyugdíjtípusra érvényes, beleértve a nők kedvezményes nyugdíját is.

Aki már januárban beadta a kérelmét, az az első hónapokban csak előleget kapott. A rendszer ugyanis kivárja a márciusi rendeletet, és csak utána számolja ki a végleges, megemelt összeget, a különbözetet pedig szépen, egy összegben, visszamenőleg utalja. Kicsit idegőrlő, de megéri.

A legfontosabb lecke az, amit sokan félreértenek: ez a visszautalt összeg nem újraszámítás.

A tavaly megállapított nyugdíjat a valorizációs szorzók változására hivatkozva nem lehet újraszámoltatni. A döntés végleges.

Ezért aztán a kezdőnyugdíj okos kimaxolása nemcsak egy lehetőség, hanem gyakorlatilag az egyetlen komoly fegyver a nyugdíj előtt állók kezében. Most kell észnél lenni, ha a következő években nyugdíjba szeretnél vonulni, mert amit most lépsz, az évtizedekre meghatározza, mennyi pénzből élsz. Utána már csak az éves inflációs emelések maradnak.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
A gazdagok fizessenek többet, a többiek kapják szinte ingyen – Budapest terve felboríthatja a vízdíjak rendszerét
A főváros progresszív vízdíjjal váltaná fel a jelenlegi, mindenki számára egységes árat. Az indoklás szerint a mostani rendszer a jobb anyagi helyzetű, nagyfogyasztókat támogatja.

Megosztom
Link másolása

Budapest bedobta az ötletet, ami egyszerre hangzik zseniálisan logikusnak és politikailag szinte kivitelezhetetlennek: jön a sávos vízdíj. A koncepció lényege, hogy aki csak a reggeli kávéját főzi és néha lezuhanyozik, kap egy alapmennyiséget ingyen, aki viszont a kertjében a lubickolós medencéjét töltögeti a közösből, az fizessen, mint a katonatiszt.

Karácsony Gergely főpolgármester pénteken jelentette be, hogy nem egy sima áremelést, hanem progresszív tarifarendszert javasolnak – írta a 24.hu. A terv szerint tehát lenne egy ingyenes alapkvóta, ami felett a fogyasztás egyre többe kerülne, és hogy a leginkább rászorulók se járjanak rosszul, a már meglévő rezsitámogatási rendszert nemcsak megtartanák, hanem ki is bővítenék.

A főváros szerint az állam az alacsony vízdíjakkal most azokat a gazdagabb háztartásokat támogatja, akik a medencéjüket töltik fel a budapestiek közös vizéből.

Hogy ez mit jelentene a pénztárcánknak? A főpolgármester szerint egy átlagos budapesti háztartás minimális emelkedésre számíthatna. A valódi teher azokra hárulna, akik eddig a mesterségesen alacsonyan tartott áron pazarolták a vizet.

A víziközmű-hálózat országszerte katasztrofális állapotban van. A tíz éve befagyasztott díjak mellett esély sincs kigazdálkodni a felújításokat, a rendszer pedig lassan, de biztosan szétrohad alattunk.

A jelenlegi budapesti ár, 219 forint köbméterenként, európai összehasonlításban vicc kategória: Varsóban a dupláját, Pozsonyban a háromszorosát, Bécsben a négyszeresét, Prágában pedig az ötszörösét fizetik.

A javaslat szerint annak a szereplőnek kellene az árról döntenie, aki a szolgáltatásért is felel.

A javaslatnak van egy erős hatalmi vetülete is: a főváros azt akarja, hogy a kormány adja vissza a díjmegállapítás jogát az önkormányzatoknak.

A rendszer már jó ideje vörösen villog. A víziközmű-hálózatok országszerte az elöregedés és a forráshiány miatt az összeomlás szélén állnak, a mindennapos csőtörések és a hatalmas vízveszteség miatt a szakma évek óta kongatja a vészharangot. A befagyasztott díjak körüli politikai vita tavaly odáig jutott, hogy a kormány a víziközmű-törvény módosításával teremtett lehetőséget arra, hogy a nem lakossági fogyasztókra eltérő díjakat állapítsanak meg, de a lakossági árakhoz nem nyúltak.


Megosztom
Link másolása