FONTOS
A Rovatból

Az X-generáció mentheti meg a világot azzal, ha megtanítja a fiatalokat önfeledten bulizni

Kamerák, szelfik és social media jelenlét nélkül élni, barátkozni, nevetni, közösséget építeni – ez az, amit az utolsó, digitális eszközök nélkül felnőtt generáció még megtanult.

Megosztom
Link másolása

Egy dj szerint a bulizás régebben tökélyre fejlesztett művészete még megmentheti a világot. Ezzel a meglepő kijelentéssel foglalkozott nemrég egy külföldi lap.

De most tényleg: meg lehet a világot menteni bulizással? Az 1990-es évek egyik brit dj-je, Fat Tony úgy véli, hogy igen.

Az 58 éves férfi komolyan hisz abban, hogy az X-generációnak küldetése van: meg kell tanítaniuk a fiatalabbakat jól és igazán élni.

Szerinte ugyanis kiveszett a buli művészete.

Nem a féktelen tivornyákról beszél, hanem arról az életérzésről, ami az 1990-es évek fiataljait jellemezte: az élni akarást, a kapcsolódást másokhoz és a felszabadultságot.

Hiszen annak idején erről szóltak a a partik és a bulik.

Arról, amikor a buli nem a külvilágnak vagy a közösségi oldalaknak szóló performansz volt, nem tartalomgyártási feladat, nem egy Insta-sztori háttere, hanem önfeledt, valódi jelenlét. Márpedig az X generáció – azok, akik az 1970-es, 1980-as, 1990-es években nőttek fel – ezt pontosan tudják. És Fat Tony szerint ezt tanítani kellene.

Az X generáció az utolsó nemzedék, amelyik még okoseszközök, folyamatos internetes jelenlét és közösségi média nélkül nőtt fel, amelyik offline tapasztalta meg a fiatalságát.

Amikor a zenehallgatás kazettáról vagy CD-ről ment, és a barátokkal való kapcsolattartás nem a telefonkijelzőkön, hanem kocsmákban, parkokban, partihelyeken vagy házibulikban zajlott.

Valódi és nem digitálisan közvetített jelenlét volt.

Ez a generáció nem dokumentálta percenként, mit csinál. Élt. Sőt, az X generáció sokszor különböző politikai rendszerek között és azok ellenében tanulta meg, hogyan lehet túlélni, lázadni, közösséget teremteni, kitörni a keretek közül.

DJ Fat Tony szerint az X generáció egyik legfontosabb értéke az, hogy nem rendelkezik olyan jogosultságtudattal, mint a boomerek, akik egy stabilabb világba születtek. (Lásd: a vezető nagyhatalmak öreg boomerei, akik éppen most sodorják háborúba a világot - a szerk.) És az X genneráció nem is olyan követelőzők, mint az ezredforduló nemzedéke, amelyik már a digitális kultúrában szocializálódott. Ehelyett egyfajta túlélő-tudat jellemzi őket, amivel képesek arra, hogy túléljék az élet nehézségeit, ugyanakkor élvezzék is az életet.

Itt tehát nem csak a bulizni tudásról vagy a partikultúráról van szó. Hanem arról a tudásról, hogy miként lehet megtalálni az egyensúlyt a szabadság és a felelősség között, valamint hogyan lehet mély, emberi kapcsolatokat építeni filterek, algoritmusok és követők nélkül.

Az X-generáció tagjainak mit kellene megtanítaniuk a fiataloknak? A jelenlét művészetét: hogy ne a kamera, hanem a másik ember legyen a fontos. A kapcsolódás örömét: hogy egy buli nem akkor jó, ha tökéletes a szelfi, hanem ha igazi a nevetés. Az önazonosság fontosságát: hogy nem kell mindig „tartalmat gyártani”, elég csak úgy létezni. A közösségi tér erejét: hogy az együttlét kattintásokban, hanem emlékekben mérhető.

És ez miért mentené meg a világot? Azért, mert a világ nem feltétlenül attól változik meg, ha törvényeket módosítunk vagy új algoritmusokat hozunk létre. Hanem akkor, ha újra egymásra tudunk nézni, ha újra merünk offline ismerkedni, barátkozni, ha tudunk együtt örülni, létezni, nevetni, énekelni, táncolni – szívből, igazán.

És ebben lehet igaza DJ Fat Tonynak: az X generáció tud valamit, amit a többiek elfelejtettek. És nem is buli az, amit tanítaniuk kell – hanem az élet tisztelete és szeretete.

Ehhez persze az kell, hogy a fiatalabb generációk ne boomerezzék le az X-generáció tagjai, figyeljenek rájuk, és ne kezeljék őket úgy, mintha hülyék és öregek lennének az élethez.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
A klinika felcserélte az embriókat beültetés előtt, a szülők most meghozták életük legnehezebb döntését
A két család több érzelmes találkozó után jutott egyezségre, miközben a hibázó Fertility Center of Orlando már bezárt.

Megosztom
Link másolása

Kilenc hónapig várták a kisbabájukat, az anyuka megszülte, majd a szülés végén a kezébe adtak egy csecsemőt, aki már bőrszíne miatt sem lehetett a sajátjuk, pedig félrelépésről szó sem lehetett, hiszen egy termékenységi klinika páciensei voltak. A floridai Tiffany Score és Steven Mills számára ez nem egy rossz film forgatókönyve, hanem a valóság. A termékenységi klinika elképesztő hibát követett el és összecserélt két embriót, emiatt egy másik pár gyermekét hordta ki és szülte meg.

A 6 hónapos kislány, Shea sorsáról most végleges döntés született: a babát a születési szülei nevelik tovább, miután a genetikai szülők meghozták életük legnehezebb döntését, és lemondtak a felügyeleti jogról.

A biológiai szülők ügyvédje, Rob Marcereau szerint a pár tudta, hogy egy pereskedés „hihetetlenül nehéz jogi küzdelem lett volna”, de nem is ez volt a fő szempont. Inkább az, hogy a harc nem szolgálná a kislány érdekét, aki születése óta a másik családdal él.

„Meg kellett hozniuk azt a szívszorító döntést, hogy nem harcolnak a felügyeletért.”

A megegyezést több, érzelmileg megterhelő találkozó előzte meg, ahol az ügyvéd szerint „sok könny és ölelés” volt.

Miközben a két család a közös jövőt próbálja építeni, a felelősségre vonás sem marad el. A genetikai szülők beperlik a Fertility Center of Orlando nevű klinikát és annak vezetőjét, Dr. Milton McNicholt, amiért ebbe a helyzetbe kényszerítették őket – írta az ABC7NY. A születési szülők ügyvédje, Jack Scarola szerint a két pár egy bizalmi viszony kialakításán dolgozik.

„Elkezdtek és folytatni is szándékoznak egy baráti és bizalmi kapcsolatot kialakítani.”

Mivel a kislány biológiai szülei még nem éltek az embrióbeültetéssel, ezért Score és Mills a saját, megmaradt embriójukat átszállíttatták egy másik intézménybe, ahol egy származásvizsgálat után döntenek a további lépésekről. A botrányt okozó klinika időközben, május 20-án végleg bezárt.

A rémálom tavaly tavasszal kezdődött, amikor a fehér párnak tévedésből egy dél-ázsiai pár embrióját ültették be. A végzetes embriócsere a szülőszobán derült ki decemberben, amikor a „nem kaukázusi” Shea világra jött. A DNS-teszt később igazolta, hogy a kislány 100 százalékban dél-ázsiai származású.

Egy korábbi amerikai botrány során két család hónapokig a másik gyermekét nevelte, mígnem egy otthoni DNS-teszt fényt derített a cserére.

A felfedezés után a felek egy fájdalmas folyamatban „visszacserélték” a csecsemőket, és közösen perelték a klinikát.

Az egyik anya akkori mondata tökéletesen leírja a helyzet drámáját: „A hiba végzetes, de mi örökké a szülei leszünk.” Az az eset is a klinika bezárásával végződött, és széles vitát indított a protokollok hiányosságairól.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Lannert Juditék kiszámolták, mennyi órát rabol el a tanárok idejéből a feleslegesen az agyzsibbasztó adminisztráció
Lannert Judit oktatási miniszter a parlamentben jelentette be az értékelési rendszer felfüggesztését. A korábban megszerzett illetményrészek megmaradnak, nyáron pedig új, szakmai egyeztetés indul.

Megosztom
Link másolása

Négy hónap alatt 23 036 órányi, azaz több mint két és fél évnyi munkaidőt toltak bele a magyar tanárok egy adminisztrációs rendszerbe.

Amiről most hirtelen kiderült, hogy igazából mehet a kukába.  Az Országgyűlésben a Tisza-frakció javaslatát vitatták, ami a tanárok teljesítményértékelési rendszeréről szólt.

Lannert Judit oktatási miniszter bejelentette, hogy felfüggeszti a tanárokra erőltetett, TÉR nevű digitális pontgyűjtő őrülethez kapcsolódó feltöltési kötelezettségeket.

Vagyis a tanév hátralévő részében már nem kell azzal gyötörniük magukat, hogy minden mozdulatukat dokumentálják az online felületen. A pénzüket, amit ez alapján már megkaptak, szerencsére nem veszik el, a miniszter szerint a megszerzett illetményrészek megmaradnak.

Aztán majd nyáron jöhet a nagy, széles körű szakmai egyeztetés egy teljesen új modellről.

„A pedagógusok akkor fognak együttműködni, ha részt vesznek a folyamatban”

- mondta Lannert Judit.

Nem is finomkodott, amikor arról beszélt, miért jutottak idáig.

Szerinte a jelenlegi rendszer egyszerűen nem üti meg a mércét, és „nem felel meg a korszerű, fejlesztő szemléletű értékelési rendszerekkel szemben támasztott szakmai elvárásoknak”.

Hogy mennyire nem korszerű, és mennyi időt rabol el a tanároktól, azt egy egészen elképesztő adattal támasztotta alá a miniszter.

„A 4 hónapos időszak alatt 23036 órát foglalkoztak a TÉR megvalósításával. Az egy intézményre vetítve átlagosan 865 óra.”

Ez azt jelenti, hogy

minden egyes iskola nagyjából egy teljes hónapnyi, 24/7-es munkaidőt ölt bele a semmibe.

Mindezt persze kompenzáció nélkül, amiért a miniszter egy elég kemény kritikát is megfogalmazott. „Semmilyen plusz bért nem nem tettek hozzá, de hagyták volna őket ezt a adminisztrációt végigvinni. Ez nagyon cinikus hozzáállás” – fogalmazott, majd egy odaszúrással a korábbi kormánynak is kiosztott egy verbális kokit: „Azt gondolom, kitörési pont az oktatás, de valahogy önöknek az elmúlt 16 évben nem sikerült megtalálni ezt a kitörési pontot”.

A mostani ügy előzménye a 2023-as státusztörvény, ami megszüntette a tanárok közalkalmazotti státuszát. A kormány akkor azzal érvelt, hogy a teljesítményalapú bérezés majd mindent megold, és vonzóbbá teszi a pályát. A kritikusok szerint viszont a törvény csak a pedagógusok megbüntetéséről és a pályáról való elüldözéséről szólt.

Ennek a törvénynek lett a gyermeke a teljesítményértékelés, aminek a részleteit egy tavaszi rendeletben hozták nyilvánosságra, és ami a tervek szerint szeptembertől indult volna élesben. A rendszer bevezetése előtt a szakszervezetek adminisztrációs rémálomról beszéltek, és a mostani beismerés azt mutatja, hogy igazuk volt.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Milliókat bukhat, aki most rosszul dönt – egyetlen napon múlik, mennyivel lesz magasabb a nyugdíjad
A már megállapított nyugdíjak összegét a valorizációs szabályok változása miatt utólag nem lehet újraszámítani. Farkas András nyugdíjszakértő szerint egy rossz lépés havi szinten is komoly eltérést okozhat.

Megosztom
Link másolása

Március végén kihirdették azokat a számokat, amikkel a hatóság a hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes években szerzett, mára már viccesen hangzó fizetéseidet nagyjából a mai értékükre hozza. Ezt hívják úgy, hogy valorizáció. Idén ezek a szorzók átlagosan 9 százalékkal lettek magasabbak.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki 2026-ban kéri a nyugdíját, annak a 2024-ig bezárólag szerzett összes jövedelmét már a 2025-ös, magasabb országos átlagbérhez igazítják. Magyarul: a rendszer több pénzt lát a neved mellett, amiből aztán egy magasabb induló nyugdíjat számol ki.

És itt jön a csapda, amibe rengetegen belesétálnak. Farkas András nyugdíjszakértő szerint sokan bizonytalanok, pedig a tét óriási, mert

egy rosszul időzített döntés hosszú távon hátrányos lehet

- írta a 168 óra.

A dilemmát az okozza, hogy

aki 2025. december 31-én ment nyugdíjba, az még a tavalyi, soványabb szorzókat kapta. Aki viszont kivárt és január 1-jével igényelt, az már az idei, magasabb számokkal indul.

A döntés minden öregségi nyugdíjtípusra érvényes, beleértve a nők kedvezményes nyugdíját is.

Aki már januárban beadta a kérelmét, az az első hónapokban csak előleget kapott. A rendszer ugyanis kivárja a márciusi rendeletet, és csak utána számolja ki a végleges, megemelt összeget, a különbözetet pedig szépen, egy összegben, visszamenőleg utalja. Kicsit idegőrlő, de megéri.

A legfontosabb lecke az, amit sokan félreértenek: ez a visszautalt összeg nem újraszámítás.

A tavaly megállapított nyugdíjat a valorizációs szorzók változására hivatkozva nem lehet újraszámoltatni. A döntés végleges.

Ezért aztán a kezdőnyugdíj okos kimaxolása nemcsak egy lehetőség, hanem gyakorlatilag az egyetlen komoly fegyver a nyugdíj előtt állók kezében. Most kell észnél lenni, ha a következő években nyugdíjba szeretnél vonulni, mert amit most lépsz, az évtizedekre meghatározza, mennyi pénzből élsz. Utána már csak az éves inflációs emelések maradnak.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
A gazdagok fizessenek többet, a többiek kapják szinte ingyen – Budapest terve felboríthatja a vízdíjak rendszerét
A főváros progresszív vízdíjjal váltaná fel a jelenlegi, mindenki számára egységes árat. Az indoklás szerint a mostani rendszer a jobb anyagi helyzetű, nagyfogyasztókat támogatja.

Megosztom
Link másolása

Budapest bedobta az ötletet, ami egyszerre hangzik zseniálisan logikusnak és politikailag szinte kivitelezhetetlennek: jön a sávos vízdíj. A koncepció lényege, hogy aki csak a reggeli kávéját főzi és néha lezuhanyozik, kap egy alapmennyiséget ingyen, aki viszont a kertjében a lubickolós medencéjét töltögeti a közösből, az fizessen, mint a katonatiszt.

Karácsony Gergely főpolgármester pénteken jelentette be, hogy nem egy sima áremelést, hanem progresszív tarifarendszert javasolnak – írta a 24.hu. A terv szerint tehát lenne egy ingyenes alapkvóta, ami felett a fogyasztás egyre többe kerülne, és hogy a leginkább rászorulók se járjanak rosszul, a már meglévő rezsitámogatási rendszert nemcsak megtartanák, hanem ki is bővítenék.

A főváros szerint az állam az alacsony vízdíjakkal most azokat a gazdagabb háztartásokat támogatja, akik a medencéjüket töltik fel a budapestiek közös vizéből.

Hogy ez mit jelentene a pénztárcánknak? A főpolgármester szerint egy átlagos budapesti háztartás minimális emelkedésre számíthatna. A valódi teher azokra hárulna, akik eddig a mesterségesen alacsonyan tartott áron pazarolták a vizet.

A víziközmű-hálózat országszerte katasztrofális állapotban van. A tíz éve befagyasztott díjak mellett esély sincs kigazdálkodni a felújításokat, a rendszer pedig lassan, de biztosan szétrohad alattunk.

A jelenlegi budapesti ár, 219 forint köbméterenként, európai összehasonlításban vicc kategória: Varsóban a dupláját, Pozsonyban a háromszorosát, Bécsben a négyszeresét, Prágában pedig az ötszörösét fizetik.

A javaslat szerint annak a szereplőnek kellene az árról döntenie, aki a szolgáltatásért is felel.

A javaslatnak van egy erős hatalmi vetülete is: a főváros azt akarja, hogy a kormány adja vissza a díjmegállapítás jogát az önkormányzatoknak.

A rendszer már jó ideje vörösen villog. A víziközmű-hálózatok országszerte az elöregedés és a forráshiány miatt az összeomlás szélén állnak, a mindennapos csőtörések és a hatalmas vízveszteség miatt a szakma évek óta kongatja a vészharangot. A befagyasztott díjak körüli politikai vita tavaly odáig jutott, hogy a kormány a víziközmű-törvény módosításával teremtett lehetőséget arra, hogy a nem lakossági fogyasztókra eltérő díjakat állapítsanak meg, de a lakossági árakhoz nem nyúltak.


Megosztom
Link másolása