György herceg nem lesz katona? Vilmos felrúg minden szabályt
György hercegnek nem kell majd katonai szolgálatot teljesítenie, mielőtt király lesz. A brit The Mail on Sunday úgy tudja, hogy a kisherceg megúszhatja a szokásos fegyveres erőknél töltött szolgálatot, ha úgy kívánja.
Ez jelentős változás lenne a királyság életében, hiszen az uralkodó a brit haderő főparancsnoka is egyben.
A kis György apja, nagybátyja, nagyapja, dédanyja és ükapja mind a hadseregben szolgált, ragaszkodva az évszázados hagyományhoz. És ezzel legitimitást adva a monarchiának.
György herceg szombati tizedik születésnapja előtt azonban Vilmos herceg régi barátja azt mondta:
Annakidején Károly számára nagyon hasznos volt a tengerészeti szolgálat az 1970-es években. Megmutatta az országnak, hogy jó munkát végez, és hogy nem haszonszerzésre használja a címét.
György herceg néhány napja Fairfordban mutatott egy kis érdeklődést a katonaság iránt. Azt a feladatot kapta, hogy felemelje a rámpát egy hatalmas C-17-es szállító repülőgépen, és örömmel állt a kapcsolótábla mellé, hogy elvégezze a felelősségteljes feladatot.
Szülei azonban eltökélték, hogy a lehető legnormálisabb nevelést adják neki - ami, úgy tűnik, magában foglalja azt is, hogy felnőttként szabadon követheti a saját érdeklődési körét.
Sir Richard Barrons tábornok, az Egyesített Erők Parancsnokságának korábbi vezetője azt mondta a hírre:
Hozzátette azonban, hogy a katonai szolgálat hasznos módja egy fiatal királyi sarj számára, hogy a felnőtté válás és a királyi cím megszerzése közötti években szolgáljon. A. N. Wilson királyi életrajzíró pedig kifejezetten ellenezte az ötletet, mondván:
Lehetne egy másik lehetőség is, amikor György herceg a hadseregben szolgál, majd művész, cukrász vagy bármi más lesz, ami épp érdekli.”
A néhai királynő nagyon szerette volna, ha Károly mindkét fia Afganisztánban szolgál, bár később túl kockázatosnak bizonyult Vilmos harctérre küldése.
Egy áprilisi dokumentumfilmben Sir Mike Jackson tábornok, a hadsereg korábbi vezetője így beszélt erről:
Vilmos több mint hét évig szolgált a fegyveres erőknél. Megtanult helikoptert vezetni, és az észak-walesi Anglesey-ben található RAF Valley kutató- és mentőcsapatának főállású pilótája lett.
Harry két alkalommal teljesített szolgálatot Afganisztánban, többek között Apache helikopter pilótájaként. Spare című emlékiratában azt írta, hogy 25 tálib harcost ölt meg.
Károly is szolgált a seregben, 1971 és 1976 között. Ő is helikopter pilóta volt, addig engedték repülni, míg egy balesetet épp, hogy túlélt. Tíz hónapig egy parti aknavadász parancsnokságát is átvette.
A második világháború idején Erzsébet hercegnőként 19 évesen csatlakozott a hadsereghez, és ezzel ő lett a királyi család első női tagja, aki aktívan szolgált, sofőrnek és szerelőnek képezték ki.