ÉLETMÓD

7 durván mérgező párkapcsolati szokás, amiről azt hiszed, hogy normális

Sokan hiszünk a nekünk rendelt szőke hercegben, vagy hogy a hangos konfliktus a szenvedély jele. Hát nem.

Megosztom
Link másolása

A mérgező párkapcsolati szokások nemcsak normálisak a társadalmunkban, egyszerűen imádják őket az emberek. A szenvedélyes szerelmi történetekből kasszasikerek lesznek, a se veled-se nélküled abuzív kapcsolatból aranyat csinálnak a filmes- és zeneipari szakemberek.

A szerelemből egy mindent felemésztő, mennyet és poklot megjáró, ‘együtt, míg meg nem halunk’ lett.

És ebből a ‘meg nem halunk’ rész sajnos időnként valósággá válik. Azok a dolgok, amelyek egy kapcsolatot valóban jóvá, stabillá és teljessé tesznek, nem túl izgalmasak még könyvben sem, nem is adják el magukat. Mivel nem elég drámaiak, ezért gyakran összekeverjük a szerelmet a mérgező viselkedéssel, és azt feltételezzük, hogy a békák végül szőke hercegekké válnak. Spoiler: nem fognak. Békák maradnak.

Összegyűjtöttünk 7 olyan szokást, amelyek elsőre teljesen normálisnak tűnnek, mégis súlyosan károsítják a kapcsolatokat, és azt is eláruljuk, hogyan lehet megszabadulni tőlük.

1. Elvárni a társadtól, hogy megoldja a lelki problémáidat

Legyél őszinte: hányszor veszekedtél már amiatt, hogy a partnered nem támogatott eléggé egy nehéz időszakban, vagy nem volt kellően együttérző, amikor rossz napod volt? Gyülemlett már fel benned harag, mert érzelmileg nem állt melletted annyira, mint amennyire szükségesnek érezted volna? Bár fontos, hogy támogatást és együttérzést találjatok egymásban, nagy különbség van az önkéntes együttérzés és a kötelező támogatás között. Hozzá kell járulnotok egymás életéhez, de egyikőtöknek sem szabad függenie a másiktól.

Mit tegyél helyette?

Egy egészséges kapcsolatban odaállhatsz a társad elé:

„Ez a helyzet most nagyon nehéz nekem. Tudnál valahogy segíteni, hogy túljussak rajta?”

A lényeg a kérés. Mondd el, hogy mit szeretnél, hogyan tudna segíteni neked, anélkül, hogy elvárnád tőle vagy teljesen rábíznád, hogy megoldja a problémádat, amiben vagy. Vállalj felelősséget a saját érzelmeidért, és ne tőle várd, hogy tálcán kínálja fel neked a boldogságot.

2. Számon tartani a szívességeket

Az udvariasság csodálatra méltó tulajdonság. Szívességeket adni és kapni is nagyon jó dolog. De a kapcsolatokban a szívességek számontartása gyorsan egy pontversenyhez kezd hasonlítani.

Egy kapcsolatnak sem szabad eljutni oda, hogy egy képzeletbeli pontozólapon számoljátok, ki szúrt el több dolgot, vagy ki tartozik a másiknak több hálával.

Ha azon kapod magad, hogy fejben azt számolgatod, hogy a másik milyen erőfeszítéseket tesz, és ez hogyan viszonyul a te erőfeszítéseidhez, vagy ha valamelyikőtök a múltbeli hibák felsorolásával torolja meg a sértett érzéseit, az annak a jele, hogy jobban koncentráltok a pontszámaitok megtartására, mint a kapcsolat egészségének megőrzésére.

Mit tegyél helyette?

Egy jó kapcsolatban nem kell patikamérlegen mérni a szívességeket ahhoz, hogy a dolgok működjenek. Ha együtt éltek, nézzétek át a házimunkákat: nem kell mindig mindennek egálban lennie (például te főztél, ő mosogat, vagy tegnap elvitted a kutyát sétálni, tehát ma ő viszi le). Ehelyett ajánld fel, hogy megcsinálod azokat a dolgokat, amelyekről tudod, hogy a másik utálja, feltéve, ha neked belefér, és fordítva: vegyen át tőled olyasmit, amit te nem szeretsz. Persze szem előtt tartva, hogy a háztartás terhe nagyjából egyformán nyomja mind a kettőtök vállát. A legfontosabb, hogy kezeljetek minden nézeteltérést úgy, mintha vadonatúj lenne, anélkül, hogy egy képzeletbeli listából felhoznátok a múltbeli sérelmeket vagy épp szívességeket.

3. Azt képzelni, hogy ő a másik feled

Nézzük ezt a „te vagy a másik felem” baromságot - senki (és komolyan, tényleg senki) nem élhet normális életet azzal a hittel, hogy szüksége van valaki másra ahhoz, hogy rendben legyen. Ha fél embernek érzed magad nélküle, akkor nem fogsz keresni saját hobbikat, barátokat és olyan időt sem, amit egyedül tölthetsz (pedig az elengedhetetlen egy igazán jó kapcsolathoz). Ha úgy érzed, hogy szó szerint nem tudsz élni nélküle, akkor bizonytalanná válsz amint nincs a közeledben, és attól félsz majd, hogy elveszíted.

Ez a hozzáállás olyan durva mérgező dinamikához vezet, mint a társfüggőség és a kontrollmánia.

Mindez pedig később az egész életedre rányomja a bélyegét, sem a munkában, sem szülőként, sem barátként nem fogsz tudni olyan teljesítményt nyújtani, amilyenre képes lennél.

Mit tegyél helyette?

Tekints úgy a partneredre, mint olyan valakire, aki gazdagítja és kiegészíti az amúgy is teljes életedet.

Koncentrálj gyakrabban magadra, és keresd azt, ami boldoggá tesz. Téged.

Ezután készülj fel arra, hogy megoszd az örömödet a pároddal, ahelyett, hogy elvárnád, hogy ő legyen az örömöd kizárólagos forrása.

4. A végletek nyelvén beszélni

„Soha nem tudnék együtt lenni valakivel, aki ilyen szörnyű dolgokat mond!” Vagy: „Megérdemlek valakit, aki meghallgat engem, és törődik az én érzéseimmel is!” Vagy jöjjön a klasszikus: „Te soha nem hajtod le a WC ülőkét /pakolsz el magad után/ figyelsz rám!” Ismerősen hangzik? Amikor ilyen végletekben beszélsz, durván ítélkezel is a másik felett.

Lehet, hogy az adott esetre próbálsz rávilágítani, de akaratlanul is azt mondod el neki, hogy nem érdemel meg téged, vagy hogy ő mennyire gáz fazon.

Egy konkrét probléma, amelyet meg lehet oldani, egy nagyobb állítássá válik, és az egész kapcsolatot kérdőjelezi meg.

Mit tegyél helyette?

Koncentrálj kizárólag az adott problémára. Ne általánosíts a másik egy-egy tettét nézve, inkább azt mondd el neki, hogy miért bántott meg az adott pillanatban. Kerüld el az olyan kifejezéseket, mint a ‘soha’ vagy a ‘mindig’, ehelyett az épp felmerülő problémát kezeld egyedi helyzetként, nem tesz jót, ha általános vádakkal szórod meg őt.

5. Azt gondolni, hogy a hangos konfliktus a szenvedély jele

A tévében mindannyian megnézzük a romantikus drámákat, katarzist érzünk, amikor szenvedélyes csókokba torkollik az ordítozás. De amit a képernyőn szenvedélyként ábrázolnak, a képernyőn kívül egymást érő veszekedések, ordítások sorozata, és mindig mélyebb problémákat fed el. Ilyenek a éretlenség, a kommunikációs nehézségek, a párkapcsolati visszaélés olyan vonásai, mint a nárcisztikus viselkedés vagy a kontrollmánia (függetlenül attól, hogy mennyire jól takargatja az illető egyik vagy másik a tulajdonságát). Eltekintve attól, hogy mi okozza az állandó veszekedést, ez élhetetlenné teszi a kapcsolatot, és végül kiégéshez vezet.

A valóság az, hogy a szeretet gyengéd.

A jó kapcsolatnak inkább sima víztükörnek kell lennie, és nem haragos tengernek

benne élve pedig inkább nyugodtnak kellene érezned, magad mint szenvedélytől korbácsoltnak.

Mit tegyél helyette?

Ahelyett, hogy egymás ellen harcolnátok, gondoljatok úgy a felmerülő problémára, hogy ti ketten, együtt álltok szemben vele. Ha mégis veszekedtek, inkább a társad érzelmeire koncentrálj, ne a szavaira. Így kevésbe fog bántani, ha valami dühből vagy frusztrációból hagyja el a száját.

Kezdd el értékelni a másik olyan tulajdonságait, amelyeknek semmi közük a szenvedélyhez:

a kedvességét, azt, hogy ott van melletted, hogy ugyanaz az érdeklődési körötök, ilyesmi.

6. Célozgatni, üzengetni

Lehet, hogy véletlenül felejtettél nyitva a közös laptopon egy böngésző oldalt egy bizonyos fülbevalóról, amiért élsz-halsz. Esetleg egy olyan barátnőről mesélsz, aki összeköltözött a pasijával és nagyon boldognak tűnnek, vagy azt mondod el ártatlan arccal, hogy anyukád megkérdezte, mikor fogsz megházasodni.

Esetleg a párod az esti szexek számáról ‘poénkodik’, és te pontosan érted, mire gondol, de már csak azért sem fogja megkapni.

A kapcsolatotokat érintő célozgatások, szurkálások elhelyezése ahelyett, hogy megmondanátok, hogy mit szeretnétek, súlyosan mérgező és káros. Ha nem tudod nyíltan elmondani az érzéseidet vagy a vágyaidat, legyen szó akár arról, hogy bárcsak többet bókolna neked, vagy hogy szeretnél valami újat kipróbálni az ágyban, akkor sem célravezető sunyi módon üzengetni, majd megsértődni, ha a másik nem veszi a lapot. Nőj fel. Mondd el, ha akarsz valamit.

Mit tegyél helyette?

Legyél őszinte és nyílt, amikor az érzéseidről, vágyaidról és szükségleteidről van szó. Soha ne hidd, hogy a partnered képes lesz kitalálni, hogy mit szeretnél. Viszont ha ő áll eléd, értékeld a nyíltságát a kommunikációban.

A társad nem köteles kielégíteni az igényeidet.

Inkább értékeld az erőfeszítéseit vagy a támogatását, de ne ítélkezz felette, és ne legyél elutasító mindazzal kapcsolatban, amit nagy nehezen elmond neked.

7. Hinni abban, hogy létezik az igazi

Egy másik kasszasiker sztori, ami miatt a Disney-filmek első moziélménye óta mindannyian hiszünk a szőke hercegben, vagy a nekünk rendelt lelki társ létezésében, rosszabb esetben abban, hogy mi majd megtaláljuk azt a bizonyos tökéletes társat, csak elég ideig kell várnunk rá, vagy keresnünk őt. A nekünk rendelt társ-sztorival azonban van egy kis probléma: az egész életedet eltöltheted azzal, hogy keresed az igazit.

Minden partneredet kétféleképpen nézheted: keresheted benne azt, ami miatt ő a tökéletes választás, vagy keresheted azt is, hogy hol van benne a hiba (és lesz benne, ebben biztos lehetsz, mert mindenkinek vannak hibái).

Aztán az első hibánál kétségbe vonod a tökéletes társ státuszát (arra gondolva, hogy esetleg van valahol valaki, aki még nála is tökéletesebb a számodra), és simán lehet, hogy végül fogsz találni olyat, aki kipipálja a teljes ellenőrző listádat, de van rá egy fogadásunk, hogy akkor más hibát találsz benne. Mert valójában az elköteleződésről kellene másként gondolkodnod. Az lesz az, ami mindent megváltoztat.

Mit tegyél helyette?

Egy kapcsolat közös döntés, mind a ketten választotok olyankor. Gondolj úgy az elköteleződésre, mint egy választásra, és nem mindennek a végére.

Azt kérdezd meg magadtól, hogy szeretnéd-e, ha a gyerekeid olyanok lennének, mint ő.

Vagy hogy boldognak éreznéd-e magad vele egy nehéz vagy unalmas időszakban is, ahelyett, hogy azon rágódsz, hogy tökéletes-e a párod a számodra. Ne annak igazolását keresd minden hibában, hogy nála találnál jobbat, ha tovább keresnél. Lehet, hogy találnál. Lehet, hogy nem. De amire ez kiderül, elmegy az élet.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Visszahízott 216 kilóra Géza, akit annak idején Schobert Norbi fogyasztott le látványosan
Szerelmi csalódás miatt kezdte el ismét a túlevést, és az sem érdekelte, ha belehal.

Megosztom
Link másolása

Rácz Géza annak idején borzasztóan sokat küzdött a testsúlyával. Egyáltalán nem segített neki az, hogy gúnyolták is a külseje miatt. Az édesanyja annak idején elmondtam hogy a kóros hízás 12-13 éves korában indult be nagy ütemben.

18 évesen már több mint 300 kilót nyomott.

A túlsúly már szervi károsodást is okozott nála. Ennél a pontnál vágott bele az életmódváltásba Schobert Norbi segítségével. A fitneszguru ugyanis eltökélte, hogy lefogyasztja Gézát.

Annak idején Rácz Gézát az egész ország megismerte, amikor belevágott a kihívásba.

háttérszín kiemelés

Számomra döbbenetes, hogy mennyien gúnyolódtak a tinédzseren különböző Youtube-videókban, és hogy egy ismert influencer is páros lábbal szállt bele a fogyási kísérletébe.

Gézának végül sikerült 167 kilóra lefogynia. Ám mostanra ismét visszahízott, jelenleg 216 kilót nyom.

"Meg akartam halni! Egy lány miatt kerültem rossz lelki állapotba, és az evést választottam vigaszként, az sem érdekelt, ha nem élem túl"

– vallotta be Rácz Géza

Schobert Norbi újra a segítségére sietett, és adott neki még egy esélyt.

"Először a fejben kell rendet tenni és tudnia, mit akar. Kap még egy esélyt, de ezt neki is akarnia kell. (…) Még mindig veszélyben van, ezért küzdenie kell, én pedig segítek neki. (…) Vittem Gézának egy cipőt, kapja a szénhidrát-csökkentett ételeket és a rostkészítményemet"

- mondta a fitneszguru.

Forrás: NLC.hu

Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Idén nyáron ne ülj le az ágyra farmerben - ez az oka a komoly figyelmeztetésnek
Van úgy, hogy egy hosszú nap után fáradtan hazaérsz, és lerogysz az ágyra? Jobb lenne ezt újragondolni.

Megosztom
Link másolása

Ültél már le az ágyadra úgy, hogy nem öltöztél át otthoni ruhába? Bár ártalmatlannak tűnhet, ezzel mégis fertőző baktériumokat juttathatsz az környezetedbe.

A MattressNextDay alvási szakértői azt javasolják, hogy

mielőtt kényelmesen elhelyezkedsz otthon, mindig öltözz át, és vedd le az utcai ruhát.

Egy hosszú nap után legtöbbször semmi másra nem vágysz, csak pihenni szeretnél, de ha ezt anélkül teszed, hogy levetnéd az utcai ruhádat, többet árthatsz magadnak, mint gondolnád.

Néhány baktérium ugyanis megtapadhat a ruháidon és átviheted őket az ágyadra, ezért fontos, hogy otthoni ruhába öltözz, mielőtt leülsz. A farmerek különösen problémásak, hiszen általános szabály, hogy csak három-tíz viselés után kell őket kimosni, így többször veszed őket, mielőtt kimosnád.

Tanulmányok kimutatták, hogy két fertőző baktérium, az Escherichia coli (E. Coli) és a Staphylococcus aureus is képes életben maradni az ágyadban.

A kutatások szerint az E. Coli hónapokig is jól elvan ezeken a felületeken. Minél öregebb a matracod, annál valószínűbb, hogy a baktériumok jól érzik magukat bennük. Az E. Coli hasmenést, ételmérgezést és tüdőgyulladást okozhat. Ezért fontos, hogy tisztán tartsd a hálószobád minden kis részét.

A Staphylococcus aureus olyan baktérium, amely bőrfertőzéseket, pattanásokat és egyes esetekben tüdőgyulladást okozhat.

A tanulmányok azt is kimutatták, hogy ez a baktérium is szeret túlélni az ágyakon, és további kutatások szerint a párnahuzatokat kifejezetten szeretik.

Vagyis azok szeretik a párnádat, akik a ronda nagy pattanásokért is felelnek, melyek mindig a legrosszabbkor jönnek elő az arcodon.

Martin Seeley, a MattressNextDay alvási szakértője az alábbi tippeket javasolja: „Mielőtt leülnél az ágyadra, öltözz át tiszta ruhába, és próbáld elkerülni, hogy bármilyen kinti tárgyat, például táskákat, kabátokat az ágyadra tegyél.

Ezenkívül

külön tárold azokat a ruhákat, amelyeket az utcán, munkahelyen, tömegközlekedéskor viseltél, és újra fel akarsz venni (mint például a farmereket és kabátokat), hogy a baktériumok ne szökhessenek át a tiszta ruháidra, és hogy megelőzd, hogy megfertőzzék az ágyadat.”


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Minden nő rosszul pisilt egész eddigi életében, videóban magyarázták el, hogyan kell csinálni
Ha rossz technikával pisilsz, meg is betegedhetsz.

Megosztom
Link másolása

Izgalmas témát dolgozott fel nemrég a Glamour.

A cikkben azt állítják, hogy egész életünkben helytelenül pisiltünk, és még csak nem is tudtunk róla.

A lap egy TikTokon közzétett videót dolgozott fel.

Ebben egy nő arról mesélt, hogy miután orvosnál járt,

rájött, hogy rossz technikával pisilt eddig.
Minden nő rosszul pisilt egész eddigi életében, videóban magyarázták el, hogyan kell csinálni

Hüvelyi ultrahangra ment, és az orvos megkérte, hogy menjen ki a mosdóba, de pisilés közben ne erőlködjön, mert medencefenék-problémákhoz vezethet.

Amikor a nő megkérdezte, mire gondol, az orvos azt válaszolta:

pisilés közben az orrán át lélegezzen, ne nyomjon, és ügyeljen arra, hogy kiürítse az egész hólyagot. Ne erőltesse, csak lazítsa el magát, és engedje ki a pisit.

Arra a kérdésre, hogy miből kellene tudnunk, hogy kiürült a hólyag, az orvos azt mondta:

onnan lehet tudni, hogy az utolsó cseppeknél jársz, ha melegséget érzel, amikor végeztél.

A nő azt mondta, hogy miután megfogadta az orvos tanácsát, egészen más élmény volt a pisilés.

A videó:

@postvirallife Anyone else or just me? #bladderproblems #bladder #interstitialcystisis #chronicillness #uti ♬ original sound - Katie

Forrás: Glamour

Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ezt a hibát követed el fogmosáskor, ami miatt sárgák lesznek a fogaid
Egy fogorvos szerint az emberek gyakori hibát követnek el a reggeli fogmosás során, ami hozzájárulhat a fogak sárgulásához.

Megosztom
Link másolása

A TikTok-er fogorvos, Vikas Prinja elmondta, hogy sokan követnek el hibát a reggeli fogmosás során.

A fogmosás fontos, hogy tisztán tartsuk a fogainkat és megelőzzük az esetleges fogszuvasodást - de az is számít, hogy mikor mosunk fogat.

A doki szerint „tönkreteheted a fogaidat”, ha nem reggeli előtt mosod meg őket fogkrémmel alaposan.

Elmagyarázta, hogy amíg alszunk, a szervezet nyáltermelése lecsökken, pedig a nyál segít megvédeni a fogakat a baktériumoktól, amelyek megtámadnák és elsárgítanák azokat. Ha a fogmosás előtt eszünk, akkor a baktériumok is esznek, és savat termelnek, amit a fogainkba súrolunk, ha reggeli után mosunk fogat.

@thelondondentist #toothbrush #brushing #teeth #bacteria #toothdecay #dentist #doctor #health #healthtips #learnontiktokpartner #breakfast ♬ original sound - thelondondentist

Ezt a nézetet más fogorvosok is alátámasztják, mint például Sam Jethwa, aki szerint a szád valószínűleg elég savas lesz reggel, ha éppen reggeliztél.

Ők arra figyelmeztettek, hogy ha közvetlenül evés után fogat mosol, akkor valószínűleg csak beledörzsölöd ezt a savas anyagot a fogaidba, és lekopik a zománc.

A reggeli előtti fogmosás azonban némi plusz ellenállást biztosít a fogaidnak azzal szemben, aminek evéskor éppen kiteszed őket - gondolj rá úgy, mintha egy védőbevonatot adnál a fogaidnak ahelyett, hogy szabadon hagynád őket.

Miközben köszönjük a fogorvosoknak ezt a bölcs tanácsot, arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy sokaknak nincs igazán ideje a reggeli kapkodásban arra, hogy fogat mossanak, majd megvárják, amíg a mentolos szájíz elmúlik, mielőtt reggeliznének.

Mindenki tudja, hogy bármilyen reggeli finomságot képes elrontani, ha olyan szájon megy keresztül, amely nemrég még fogkrémmel találkozott.


Megosztom
Link másolása