„Hülye fiú”– Harry memoárja nemcsak a táliboknál, Iránnál is kihúzta a gyufát, a herceg nemzetbiztonsági kockázattá válhat
Egyre több nemzetközi sajtóorgánum nevezi "önpusztításnak" és "utolsó koporsószögnek" Harry herceg január 10-én megjelent memoárját, a Tartalék című könyvét.
Tény, hogy amerikai kiadója szerint a könyv szépen teljesít, csak az Egyesült Királyságban egy hét alatt 750 ezret adtak el belőle (ez évtizedes rekord a non-fiction kategóriában, tehát ami nem regény, kalandregény stb.), ám az eddigi kritikákat, tévékommentárokat, és persze a közösségi médiában kavart hullámokat látva úgy tűnik: Harry Pandora szelencéjét nyitotta ki a családjára rádobott körülbelül húszezer, jelképes kézigránáttal, és nagyon valószínű, hogy az egész visszaüt rá és feleségére.
Az egyik legnagyobb botrányt egy rövid részlet okozta: Harry az Afganisztában töltött katonai szolgálatára visszaemlékezve elárulja, hogy pontosan 25 embert lőtt ki, azaz ölt meg a harcokban, és lélektanilag ezt úgy kezelte, hogy "sakkbábukként" tekintett rájuk, akiket csak ki kell ütni.
Egy magas rangú tálib vezető már a múlt héten kiírt a Twitterre egy gúnyos választ, amelyben közölte, hogy "az ország ettől függetlenül a miénk, a herceg meg visszarohant a nagyanyja palotájába", plusz felszólította Harryt, hogy menjen csak oda Afganisztánba, várják, és majd ott hősködjön.
A dolog itt még nem ért véget: a tálibok ezek után "háborús bűnösnek" bélyegezték Harryt, akinek bíróság előtt kell felelnie a gyilkosságokért. A Daily Mail beszámolója szerint pedig Irán is lecsapott a herceg memoárjára. Nagy-Britannia és Irán között ugyanis komoly diplomáciai feszültség alakult ki, miután Iránban kivégeztek egy kémkedéssel vádolt, brit-iráni állampolgárt, Alireza Akbarit. Miután a brit kormány kérdőre vonta Teheránt az ügyben, az iráni külügyminisztérium az alábbi tweetjében vágott vissza:
Azóta három magas rangú brit katona, Lord West admirális, Richard Kemp ezredes (az Afganisztánban szolgáló brit alakulatok egykori vezetője), és Chris Perry admirális is megszólaltak az ügyben: szerintük a "hülye fiú" Harry ezzel az ostoba dicsekvéssel a gyilkos iráni rezsim propaganda-eszközévé vált, és nemcsak önmagát és családját, de az összes britet is komoly veszélybe sodorta. Szerintük ezentúl Harry, a királyi család és a brit katonák is elsőrangú célpontokká válhatnak. Harry több katonatársa is megszólalt már az ügyben. Ők úgy vélik, a herceg egy kimondatlan, de kőbe vésett szabályt szegett meg: a veteránok ugyanis soha nem beszélnek arról, hány embert öltek meg a harctéren, ez egyszerűen nem etikus. Maximum egymás között említik meg néha, vagy pszichoterápián, de nyilvánosan soha.
Nagy-Britanniában nagy vita folyik arról, hogy ezek után meghívják-e a sussexi hercegi párt Károly király május 6-ai koronázására. Több mint kétezer magas rangú vendéget várnak a világ minden országából, sokak szerint Harry jelenlétével megnövekedhet egy esetleges terrortámadás veszélye.
The British regime, whose royal family member, sees the killing of 25 innocent people as removal of chess pieces and has no regrets over the issue, and those who turn a blind eye to this war crime, are in no position to preach others on human rights.
— Iran Foreign Ministry 🇮🇷 (@IRIMFA_EN) January 17, 2023