FONTOS
A Rovatból

„A WC nem szemetes” – a pofonegyszerű szabály, amit a legtöbb magyar megszeg, és ezzel tönkreteszi a vízkészletet

A lejárt gyógyszerek és vegyszerek a lefolyóba kerülve súlyosan szennyezik a természetes vizeket. A hatóanyagok a tisztítás után is visszajuthatnak az ivóvízbázisba, veszélyeztetve a lakosság egészségét.

Megosztom
Link másolása

Március 22-e van, a Víz Világnapja, ami pont az a nap, amikor az emberiség megáll egy pillanatra, hogy elgondolkodjon a legfontosabb természeti kincséről, majd öt perc múlva ugyanúgy folyatja a vizet fogmosás közben, mintha nem lenne holnap.

Pedig a helyzet az, hogy a holnap már tegnap elkezdődött, és a csapból folyó tiszta víz egyre kevésbé magától értetődő luxus.

Nem valami távoli, sivatagi ország problémájáról van szó, hanem arról a vízről, ami a mi poharunkba, a mi zuhanyzónkba és végül a mi számlánkra érkezik.

A döntéseink pedig, bármennyire is szeretnénk ezt nem észrevenni, literekben, köbméterekben és forintokban mérhetők.

Mielőtt a saját fürdőszobánkban kezdenénk rendet tenni, nézzünk ki a globális ablakon. A helyzet nem szép. Jelenleg több mint kétmilliárd ember él a bolygón biztonságosan kezelt ivóvíz nélkül, és nagyjából 3,4 milliárdan kénytelenek nélkülözni a megfelelő közegészségügyi ellátást. Ezek nem csak statisztikák, hanem életek, amiket tönkretesz a vízhiány és a szennyezett víz.

Az ENSZ minden évben kiad egy jelentést a világnapra, és idén a fókusz a víz és a nemek közötti egyenlőség kapcsolatán van, ami elsőre talán furcsán hangzik, de valójában arról szól, hogy a vízért való mindennapos küzdelem terhe aránytalanul nagy mértékben a nőkre és a lányokra nehezedik.

A cél egy olyan jogalapú megközelítés, amely a nőket a vízügyi megoldások középpontjába helyezi.

De hagyjuk a globális nyomort egy percre, és nézzük a saját portánkat.

Magyarországon egy átlagos polgár naponta 100-110 liter ivóvizet használ el. Ebből a legtöbb, akár 100 liter is elmehet egyetlen fürdésre vagy zuhanyzásra. Egy mosás 20-40 litert visz el, és a vécéöblítés is hasonló mennyiséget emészt fel.

Míg egy gyors zuhany megállhat 20-50 liternél, egy kád teleengedése simán elvisz 100-150 litert. És akkor még nem beszéltünk a láthatatlan ellenségről: a csöpögő csapról. Egy alig észrevehetően szivárgó csap óránként 4, évente pedig 35 ezer liter vizet pazarol el, ami egy kisebb vagyon a vízszámlán és egy bűn a környezet ellen.

Ha már nemcsak csöpög, hanem vékonyan csordogál, az éves pazarlás elérheti a 220 köbmétert is. Ezt a mennyiséget egy átlagos család több mint egy év alatt használja el.

A jó hír az, hogy a megoldás nem atomfizika, és nem is kerül vagyonokba. Egy modern, víztakarékos zuhanyfej percenként nagyjából 7,6 liter vizet enged át, míg egy régi, szabványos darab 9,5 litert.

Ez nem hangzik soknak, de egy nyolcperces zuhany alatt már 15 liter a különbség. Ha egy négyfős család minden tagja naponta csak egyszer zuhanyozik, ez évente több mint 20 köbméter megtakarítást jelent. A vécé tartálya még nagyobb potenciált rejt. Egy régi típusú öblítés akár 13 litert is elhasznál, míg egy modern, víztakarékos modell beéri kevesebb mint 5 literrel.

Öblítésenként 8 liter spórolás egy családnál napi szinten száz liter feletti megtakarítást hozhat.

Ezek mellé jönnek az apró trükkök: a mosó- és mosogatógépet csak teli töltettel indítjuk, a meleg vízre várva a hideget egy vödörbe fogjuk fel virágöntözéshez, a kertben pedig csepegtetőrendszert használunk slag helyett.

A legbiztosabb módszer a rejtett szivárgások felderítésére pedig az, ha este lefekvés előtt leolvassuk a vízóra állását, és reggel, mielőtt bárki vizet engedne, újra megnézzük. Ha a szám változott, valahol szökik a víz.

A vízzel való spórolás azonban csak a történet egyik fele.

A másik, legalább ennyire fontos rész az, hogy mit engedünk a lefolyóba. A csatornarendszer nem egy fekete lyuk, ami mindent elnyel. A Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei évek óta küzdenek a „zsírszörnyekkel”, vagyis azokkal a gigantikus dugulásokkal, amiket a lefolyóba öntött zsír és olaj, valamint a vécébe dobott nedves törlőkendők okoznak.

Ezek az anyagok a csatornában összeállnak, megkeményednek, és olyan elzáródásokat képeznek, amiknek az eltávolítása óriási munka és költség. A WC nem szemetes. Amit a kukába tennénk, azt ne a vécébe dobjuk.

A nedves törlőkendők különösen alattomosak: hiába van rájuk írva, hogy lehúzhatók, a valóságban nem bomlanak le elég gyorsan, és elképesztő károkat okoznak.

A lefolyóba öntött vegyszerek, festékek és főleg a lejárt gyógyszerek pedig egyenesen mérgezik a vízkészletet.

A gyógyszermaradványok hatóanyagai a szennyvíztisztítók szűrőin is átjuthatnak, bekerülhetnek a folyókba, a talajvízbe, és végül visszajuthatnak az ivóvízbe. Ezért a lejárt szavatosságú vagy feleslegessé vált gyógyszereket soha nem szabad a lefolyóba önteni vagy a szemétbe dobni; a patikákban kihelyezett gyűjtődobozokban a helyük.

Végül minden egyéni döntés összeadódik.

A víztakarékosság és a vízminőség védelme nem két különálló dolog, hanem ugyanannak az éremnek a két oldala. Amikor kevesebb vizet használunk, kevesebb energiát is fogyasztunk a víz felmelegítésére és tisztítására.

Amikor odafigyelünk, mi kerül a lefolyóba, megóvjuk a folyóinkat és a talajvizet. Ez nem egy elvont zöld mozgalom, hanem kőkemény racionalitás. Ahogy Alan AtKisson, a Global Water Partnership főigazgatója mondta a Víz Világnapja alkalmából: „A víz néha az első dolog, ami miatt az emberek vitatkozni kezdenek, de mindig az utolsó, ami mentén képesek együttműködni. Ezért jár együtt a víz és a béke.”

Via UN-Water


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
A klinika felcserélte az embriókat beültetés előtt, a szülők most meghozták életük legnehezebb döntését
A két család több érzelmes találkozó után jutott egyezségre, miközben a hibázó Fertility Center of Orlando már bezárt.

Megosztom
Link másolása

Kilenc hónapig várták a kisbabájukat, az anyuka megszülte, majd a szülés végén a kezébe adtak egy csecsemőt, aki már bőrszíne miatt sem lehetett a sajátjuk, pedig félrelépésről szó sem lehetett, hiszen egy termékenységi klinika páciensei voltak. A floridai Tiffany Score és Steven Mills számára ez nem egy rossz film forgatókönyve, hanem a valóság. A termékenységi klinika elképesztő hibát követett el és összecserélt két embriót, emiatt egy másik pár gyermekét hordta ki és szülte meg.

A 6 hónapos kislány, Shea sorsáról most végleges döntés született: a babát a születési szülei nevelik tovább, miután a genetikai szülők meghozták életük legnehezebb döntését, és lemondtak a felügyeleti jogról.

A biológiai szülők ügyvédje, Rob Marcereau szerint a pár tudta, hogy egy pereskedés „hihetetlenül nehéz jogi küzdelem lett volna”, de nem is ez volt a fő szempont. Inkább az, hogy a harc nem szolgálná a kislány érdekét, aki születése óta a másik családdal él.

„Meg kellett hozniuk azt a szívszorító döntést, hogy nem harcolnak a felügyeletért.”

A megegyezést több, érzelmileg megterhelő találkozó előzte meg, ahol az ügyvéd szerint „sok könny és ölelés” volt.

Miközben a két család a közös jövőt próbálja építeni, a felelősségre vonás sem marad el. A genetikai szülők beperlik a Fertility Center of Orlando nevű klinikát és annak vezetőjét, Dr. Milton McNicholt, amiért ebbe a helyzetbe kényszerítették őket – írta az ABC7NY. A születési szülők ügyvédje, Jack Scarola szerint a két pár egy bizalmi viszony kialakításán dolgozik.

„Elkezdtek és folytatni is szándékoznak egy baráti és bizalmi kapcsolatot kialakítani.”

Mivel a kislány biológiai szülei még nem éltek az embrióbeültetéssel, ezért Score és Mills a saját, megmaradt embriójukat átszállíttatták egy másik intézménybe, ahol egy származásvizsgálat után döntenek a további lépésekről. A botrányt okozó klinika időközben, május 20-án végleg bezárt.

A rémálom tavaly tavasszal kezdődött, amikor a fehér párnak tévedésből egy dél-ázsiai pár embrióját ültették be. A végzetes embriócsere a szülőszobán derült ki decemberben, amikor a „nem kaukázusi” Shea világra jött. A DNS-teszt később igazolta, hogy a kislány 100 százalékban dél-ázsiai származású.

Egy korábbi amerikai botrány során két család hónapokig a másik gyermekét nevelte, mígnem egy otthoni DNS-teszt fényt derített a cserére.

A felfedezés után a felek egy fájdalmas folyamatban „visszacserélték” a csecsemőket, és közösen perelték a klinikát.

Az egyik anya akkori mondata tökéletesen leírja a helyzet drámáját: „A hiba végzetes, de mi örökké a szülei leszünk.” Az az eset is a klinika bezárásával végződött, és széles vitát indított a protokollok hiányosságairól.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Lannert Juditék kiszámolták, mennyi órát rabol el a tanárok idejéből a feleslegesen az agyzsibbasztó adminisztráció
Lannert Judit oktatási miniszter a parlamentben jelentette be az értékelési rendszer felfüggesztését. A korábban megszerzett illetményrészek megmaradnak, nyáron pedig új, szakmai egyeztetés indul.

Megosztom
Link másolása

Négy hónap alatt 23 036 órányi, azaz több mint két és fél évnyi munkaidőt toltak bele a magyar tanárok egy adminisztrációs rendszerbe.

Amiről most hirtelen kiderült, hogy igazából mehet a kukába.  Az Országgyűlésben a Tisza-frakció javaslatát vitatták, ami a tanárok teljesítményértékelési rendszeréről szólt.

Lannert Judit oktatási miniszter bejelentette, hogy felfüggeszti a tanárokra erőltetett, TÉR nevű digitális pontgyűjtő őrülethez kapcsolódó feltöltési kötelezettségeket.

Vagyis a tanév hátralévő részében már nem kell azzal gyötörniük magukat, hogy minden mozdulatukat dokumentálják az online felületen. A pénzüket, amit ez alapján már megkaptak, szerencsére nem veszik el, a miniszter szerint a megszerzett illetményrészek megmaradnak.

Aztán majd nyáron jöhet a nagy, széles körű szakmai egyeztetés egy teljesen új modellről.

„A pedagógusok akkor fognak együttműködni, ha részt vesznek a folyamatban”

- mondta Lannert Judit.

Nem is finomkodott, amikor arról beszélt, miért jutottak idáig.

Szerinte a jelenlegi rendszer egyszerűen nem üti meg a mércét, és „nem felel meg a korszerű, fejlesztő szemléletű értékelési rendszerekkel szemben támasztott szakmai elvárásoknak”.

Hogy mennyire nem korszerű, és mennyi időt rabol el a tanároktól, azt egy egészen elképesztő adattal támasztotta alá a miniszter.

„A 4 hónapos időszak alatt 23036 órát foglalkoztak a TÉR megvalósításával. Az egy intézményre vetítve átlagosan 865 óra.”

Ez azt jelenti, hogy

minden egyes iskola nagyjából egy teljes hónapnyi, 24/7-es munkaidőt ölt bele a semmibe.

Mindezt persze kompenzáció nélkül, amiért a miniszter egy elég kemény kritikát is megfogalmazott. „Semmilyen plusz bért nem nem tettek hozzá, de hagyták volna őket ezt a adminisztrációt végigvinni. Ez nagyon cinikus hozzáállás” – fogalmazott, majd egy odaszúrással a korábbi kormánynak is kiosztott egy verbális kokit: „Azt gondolom, kitörési pont az oktatás, de valahogy önöknek az elmúlt 16 évben nem sikerült megtalálni ezt a kitörési pontot”.

A mostani ügy előzménye a 2023-as státusztörvény, ami megszüntette a tanárok közalkalmazotti státuszát. A kormány akkor azzal érvelt, hogy a teljesítményalapú bérezés majd mindent megold, és vonzóbbá teszi a pályát. A kritikusok szerint viszont a törvény csak a pedagógusok megbüntetéséről és a pályáról való elüldözéséről szólt.

Ennek a törvénynek lett a gyermeke a teljesítményértékelés, aminek a részleteit egy tavaszi rendeletben hozták nyilvánosságra, és ami a tervek szerint szeptembertől indult volna élesben. A rendszer bevezetése előtt a szakszervezetek adminisztrációs rémálomról beszéltek, és a mostani beismerés azt mutatja, hogy igazuk volt.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Oroszlán Szonja keményen üzent az őt bántó kommentelőknek: „Ítélkezni k.va könnyű a gép mögül, a kanapéról, a telefonról”
A színésznő személyes Facebook-posztban reagált azokra a kritizáló megjegyzésekre, amelyeket két friss szereplése után kapott. Sokan nem arra figyelnek, amit mond, hanem kizárólag a külsejével foglalkoznak.
SzE, Fotó: Youtube - sassy.hu
2026. június 23.


Megosztom
Link másolása

Ritkán szólal meg ilyen kemény hangon Oroszlán Szonja, most azonban úgy érezte, nem tudja tovább szó nélkül hagyni az őt érő bántó kommenteket.

A színésznő nemrég az RTL Reggeliben és Kadarkai Endre műsorában is szerepelt.

Ezután azonban rengeteg olyan megjegyzés jutott el Oroszlán Szonjához, amely nem a mondandójára, hanem a külsejére, az öregedésre és a megjelenésére irányult.

Posztjában kemény szavakkal ír az online ítélkezésről, a névtelen kommentelők kegyetlenségéről.

Arról is, milyen nyomás nehezedik a nőkre, különösen akkor, ha korábban a nyilvánosság előtt, filmvásznon, kamerák kereszttüzében éltek. Oroszlán Szonja azt is világossá tette: nem akar megfelelni annak az elvárásnak, hogy ötvenévesen is úgy nézzen ki, mint huszonnégy évesen.

A Facebook-posztot teljes terjedelmében, változtatás nélkül közöljük.

"Ez az irás csak saját, teljes terjedelmében osztható. Minden “kiszemezés” jogi következményeket von maga után.

Az elmúlt két hétben belementem egy televíziós és egy podcast interjúba.. A tv- az RTL Reggeli volt ahol az Agár Fajtamentést szerettem volna népszerűsíteni, nem valószínű, hogy sikerült…

A másik Kadarkai Endre “Világtalálkozó” című Klub Rádiós Youtube podcast-ja, ahol volt szerencsém Kapu Tiborral beszélgetni - Kadarkai mellett - ami nem sok mindenkinek adatik meg…

Lassan ott tartok, hogy mindkettőt megbánom…

Nem sok helyen jelenek meg, mert megválogatom hol és kikkel osztom meg a drága időmet és szeretek fontos dolgokról beszélgetni értelmes emberekkel.

De a hallgatòk és nézők nagy része - tisztelet a kivételeknek (!!!) - mind csak fikázni, minősíteni és ítélkezni tud.

Nyilván két teljesen más platform amiről beszélek, pont ezért is érdekes ez a dolog.

Csak az érdekli az emberek többségét, hogy ki hogy néz ki, hogyan megy el felette az idő, miközben fogalmatok sincsen az emberről akit néztek vagy hallgattok. Nem is érdekel Benneteket.

Nem tudjátok miben van, mivel küzd, mi az élethelyzete, mi van a családjával, a barátaival, miről beszél, csak a külsőségekre mentek. Megint csak tisztelet a kivételnek - akik olyan sokan vagytok, szerencsére. Ès köszönöm, hogy vagytok!

Ítélkezni kurva könnyű a gép mögül, a kanapéról, a telefonról. Név és profilkép nélkül, titokban…

Bántsd azt akit tudsz, úgysem tudja meg ki a bántója. Szégyelld magad!!!

Sajnos pont azok nem fogják magukra venni, akiket ez illet. Mert ők már a következő ítélkezésben es fikázásban vannak…

És tudom es érzékelem, hogy a többség nem ezt figyeli, hanem magát a beszélgetést, de mégis sajnos mindig az jut el az emberhez, ami a negatív. Mert bántó… Nagyon bántó…

“Hogy néz ki ez a nô?” “Ha nem nézem meg ki ez fel sem ismerem” “Mi történt ezzel a nővel??” Tudod mi? Ami Veled is kedves hallgató ès néző! Az idő. Az történt. Az Élet.

Mert egy idő után már nem csak a kinézetem a fontos, hanem amit mondok ès amit teszek. Ha tudok nèhány embernek mondani pár lelkesítő szót, ha jobban érzik magukat attól, hogy engem hallgatnak. Ha hozzá tudok tenni a Világhoz valahogy.

Igen, nem úgy nézek már ki, ahogy 24 évesen. De ki nèz úgy ki?!! Nem fogom magam szúratni, szétműttetni. Eleget kínoztam magam léböjtökkel, fogyókúrákkal, elmebeteg edzésekkel, hogy “megfeleljek” a nagyvásznon. Megfeleltem? Csináld utánam.

Ötven éves leszek. Baromi nehéz. Nőként főleg. Ebbe bele se megyek…

Fingotok nincs ki min megy keresztül, mi történik az életében, a testével stb. Veletek ugyanez történik csak nem néztek tükörbe. Ültök otthon ès fikáztok a kanapéról. Nincs mögöttetek semmi amit fel tudtok mutatni, amivel el tudtok számolni. Beszélnétek magatokról a tv-ben? Beszélnétek magadról bárkinek? Gyámoltalan, szánalmas emberek vagytok akik attól boldogok, hogy aznap beírtak egy hozzászólást egy internetes poszthoz.

Kik vagytok Ti? Ezen sokat gondolkozom és végtelenül sajnállak és szánlak Benneteket. Remélem a következő életetekben az èn cipőmet fogjátok viselni. Nem véletlenül váltottam le a magassarkút western csizmára……. Mert a lovakon lehet segíteni, az embereken sajnos igen ritkán…"


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Milliókat bukhat, aki most rosszul dönt – egyetlen napon múlik, mennyivel lesz magasabb a nyugdíjad
A már megállapított nyugdíjak összegét a valorizációs szabályok változása miatt utólag nem lehet újraszámítani. Farkas András nyugdíjszakértő szerint egy rossz lépés havi szinten is komoly eltérést okozhat.

Megosztom
Link másolása

Március végén kihirdették azokat a számokat, amikkel a hatóság a hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes években szerzett, mára már viccesen hangzó fizetéseidet nagyjából a mai értékükre hozza. Ezt hívják úgy, hogy valorizáció. Idén ezek a szorzók átlagosan 9 százalékkal lettek magasabbak.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki 2026-ban kéri a nyugdíját, annak a 2024-ig bezárólag szerzett összes jövedelmét már a 2025-ös, magasabb országos átlagbérhez igazítják. Magyarul: a rendszer több pénzt lát a neved mellett, amiből aztán egy magasabb induló nyugdíjat számol ki.

És itt jön a csapda, amibe rengetegen belesétálnak. Farkas András nyugdíjszakértő szerint sokan bizonytalanok, pedig a tét óriási, mert

egy rosszul időzített döntés hosszú távon hátrányos lehet

- írta a 168 óra.

A dilemmát az okozza, hogy

aki 2025. december 31-én ment nyugdíjba, az még a tavalyi, soványabb szorzókat kapta. Aki viszont kivárt és január 1-jével igényelt, az már az idei, magasabb számokkal indul.

A döntés minden öregségi nyugdíjtípusra érvényes, beleértve a nők kedvezményes nyugdíját is.

Aki már januárban beadta a kérelmét, az az első hónapokban csak előleget kapott. A rendszer ugyanis kivárja a márciusi rendeletet, és csak utána számolja ki a végleges, megemelt összeget, a különbözetet pedig szépen, egy összegben, visszamenőleg utalja. Kicsit idegőrlő, de megéri.

A legfontosabb lecke az, amit sokan félreértenek: ez a visszautalt összeg nem újraszámítás.

A tavaly megállapított nyugdíjat a valorizációs szorzók változására hivatkozva nem lehet újraszámoltatni. A döntés végleges.

Ezért aztán a kezdőnyugdíj okos kimaxolása nemcsak egy lehetőség, hanem gyakorlatilag az egyetlen komoly fegyver a nyugdíj előtt állók kezében. Most kell észnél lenni, ha a következő években nyugdíjba szeretnél vonulni, mert amit most lépsz, az évtizedekre meghatározza, mennyi pénzből élsz. Utána már csak az éves inflációs emelések maradnak.


Megosztom
Link másolása