Kína űrállomáson készült videója felrobbantotta az internetet – újabb összeesküvés-elmélet a láthatáron!
A kínai űrhajósok tényleg fura kísérleteket mutogatnak a Földről felnéző gyerekeknek.
A kínai Tiangong űrállomásról készült videóban egy gyanúsan nyugodt pohár víz borzolta az összeesküvéselmélet-hívők idegeit. Most akkor tényleg az űrben vannak, vagy csak egy jól bevilágított stúdióban?
Az internet népe újra elővette a klasszikus „ez se így van” narratívára, miután Kína közzétett egy videót a Tiangong űrállomás fedélzetéről.
A felvételen az űrhajósok épp egy tudományos kísérletet mutatnak be a Földön maradt gyerekeknek – ám az egyik részlet kiverte a biztosítékot a gyanakvók körében: egy pohár víz.
„A víz nem lebeg. EZ ITT AZT JELENTI, HOGY EZT NEM AZ ŰRBEN FORGATTÁK!”
Nagyjából így lehetne összefoglalni azt a lavinát, ami az X-en (ex-Twitteren) elindult, miután a videóban feltűnt egy simán az asztalon álló pohár, benne álló vízzel.
„Mondhatjátok, hogy őrült vagyok, de ha 28 ezer km/h-val keringek a Föld körül egy mikrogravitációs térben, körülöttem bonyolult számítógépek...”
– kezdte egyik felhasználó, majd így folytatta:
„...valószínűleg nem kockáztatnék egy nyitott pohár vizet az asztalon. Állítólag tépőzárral van odarögzítve. Tényleg, csak nyugodtan, magyarázza el valaki.”
Egy másik kérdés:
„Miért nem lebeg ki a víz a pohárból?”
És egy újabb:
„Meg tudná valaki mondani, hogy MIÉRT tartja meg a formáját a víz a pohárban?”
A NASA-tól a holdraszállásig minden kamu?
A reakció nem új. Évtizedek óta téma, hogy a holdraszállás kamu volt, Neil Armstrong valójában sosem járt a Holdon, és az egész eseményt egy stúdióban vették fel. Hasonló összeesküvés-elméletek kísérték például Katy Perry és a Blue Origin női űrmisszióját is, ahol sokan azt hitték, hogy valami „nem stimmel”.
Szóval nem is olyan meglepő, hogy a kínai űrhajósok videója is betalált az összeesküvéselmélet-hívők körében. A konkrét felvétel a Tiangong Class nevű oktatási műsor része volt, amelyben a legénység űrbéli fizikai jelenségeket mutat be gyerekeknek – például azt, hogyan viselkedik a felhajtóerő mikrogravitációs környezetben, egy pingponglabda segítségével.
De az embereket most nem a lebegő pingponglabda kötötte le. Hanem a víz, ami nem lebeg.
Itt jön a képbe Jordan Bimm, a Chicagói Egyetem posztdoktori kutatója és űrtörténésze, aki az AP-nek elmagyarázta, hogy mi történik valójában:
„A vízmolekulák jobban vonzódnak egymáshoz és az üveghez, mint a levegőhöz. Ezért, ha nincs külső erő, a víz »csomókban« marad a súlytalanságban – ebben az esetben a pohárban.”
Ez az oka annak is, hogy az űrhajósok általában szívószállal szívják ki a vizet zárható tasakokból – a víz ugyanúgy megtartja a formáját, mert az oxigén enyhén negatív, a hidrogén pedig enyhén pozitív töltése révén a molekulák között elég erős kohézió jön létre. Ezt nevezzük felületi feszültségnek, és emiatt a víz „összetart”.
„Ez a felületi feszültség segít megtartani a víz statikus formáját, és olyan illúziót kelt, mintha a víz a Földön lenne”
– tette hozzá Bimm.
Tehát: nem, nem buktak le. A víz a fizika miatt nem lebegett ki a pohárból, nem azért, mert a Földön lennének.
A helyzet tehát az, hogy az űrben valóban lehet egy pohár vizet az asztalon tartani, ha az le van rögzítve, és a víz nem fog „ellebegni”, amíg nem éri külső behatás.
Ettől még a videó hiteles, a Tiangong valóban az űrben kering, és a kínai űrhajósok tényleg fura kísérleteket mutogatnak a Földről felnéző gyerekeknek.