Amikor ezt a repülőt meglátod az égen, az azt jelenti, hogy már csak öt perc van hátra az életedből
A „végítélet repülőgép” (doomsday plane) elsőre úgy hangzik, mintha egy ZS-kategóriás apokalipszisfilm forgatókönyvéből lépett volna elő, de mint tudjuk, a fikció gyakran merít valódi tényekből. És tekintve, hogy a világpolitika finoman szólva sem mondható stabilnak, nem is olyan meglepő, hogy a világ vezetőinek van egy B-tervük a legrosszabb eshetőségre.
Mi az a „végítélet repülőgép”?
Hivatalos nevén a Boeing E-4 (vagy National Airborne Operations Center, NAOC) tulajdonképpen egy olyan katonai gép, amit nukleáris háború vagy globális katasztrófa esetére tartanak fenn.
Magyarul, ez a gép egy lebegő háborús központ, ahová az Egyesült Államok elnöke behúzódhat, ha a világ épp darabokra hullik alatta.
Elég durva, hogy képes akár 12 órán át 600 mph-val repülni, ráadásul utántölthető a levegőben, így akár egy teljes hétig is fennmaradhat. Tiszta disztópia, nem?
A Boeing E-4 a ’70-es években született, még a hidegháború árnyékában, hogy az elnök ne csak túlélje az atomcsapást, de közben még rakétákat is indítson vissza. És nem csak az amerikaiak készültek a legrosszabbra:
Nem olcsó üzemeltetni sem: óránként 159 529 dollár (azaz kb. 59 millió Ft) megy rá, így ez a legdrágábban üzemelő repcsi.
Páncélozott replika a jövőnek
Az E-4-eseket elektormágneses impulzusok is kevésbé zavarják, és a vezérlőrendszerük többségében analóg, tehát nem lehet őket egykönnyen meghekkelni. A MailOnline szerint négy ilyen gépe van az USÁ-nak, és mindig legalább egy riasztási állapotban várakozik Nebraska közelében.
De ha látsz egy „végítélet repülőgépet”, nem kell azonnal falnak menni. Megnyugtatásképp: néha csak kormánytisztviselőket visz külföldi eseményekre, és semmi köze a világvégéhez. De ha mégis arról lenne szó, talán jobb a földön maradni, mint a szétcsapott bolygó körül keringeni egy hétig, mielőtt elkerülhetetlenül bekövetkezik, aminek be kell következnie.