5+5 meglepő tény, amit biztos nem tudtál az 50 éves Dr. Bubó rajfilmsorozatról
Kerek évfordulóhoz ért Dr. Bubó: már 50 éve, hogy a Magyar Televízió 1975 januárjában először leadta a Kérem a következőt! című (mégis csak Dr. Bubóként elhíresült) rajzfilmsorozatot. A Nemzeti Archívum most összeszedett néhány érdekességet a legendás bagoly-dokiról, mi pedig még hozzátettünk öt olyan plusz tényt, amiről talán sosem hallottatok.
1. Kezdetben nem is doktor lett volna
Bár ma már senki nem tudja elképzelni Bubót fonendoszkóp nélkül, eredetileg bölcs tanító vagy pszichológus szerepére készült. A forgatókönyvírók azonban gyorsan rájöttek, hogy orvosként sokkal több lehetőség nyílik a poénos – és néha igencsak szatirikus – helyzetekre.
2. A „rímhányó” is bevetésen volt
Az első két évadot Ternovszky Béla és Nepp József rendezte, de a harmadik évadra tíz évet kellett várni. Nepp nemcsak a rendezésben vállalt szerepet, hanem például Dr. Bubó figurájának megalkotásában is. A híres szövegekért pedig Romhányi Józsefet, a „rímhányót” kérték fel, aki valódi szózsonglőrként járatta csúcsra a magyar nyelv kreatív humorát.
3. Gyerekorvos mint ihletforrás
Lehet, hogy Nepp József gyerekkori orvosa sem gondolta volna, hogy egyszer egy egész ország fogja ismerni a róla mintázott bagoly-doktort. A „Bubó” név pedig a fülesbagoly latin elnevezéséből (Bubo bubo) jött, és a bagoly doktorrá avatásán is elhangzik. A legendás hangot Szabó Gyula kölcsönözte neki, aki a Magyar népmesék narrátoraként is beégette magát a hazai popkultúrába.
4. Nővérke medvebundával
A melegszívű, de gyakran morózus Ursula nővér neve nem véletlen választás: az Orsolya latin megfelelője a „kismackó” jelentéssel bír, ami tökéletesen illik a nagydarab, barna medve asszisztenshez.
A karakter éppoly fontos szerepet tölt be, mint maga a doktori zsenialitásba csomagolt, cinikus bagoly.
5. Külföldön is népszerű volt
A magyar klasszikust a német és a lengyel televízió is műsorára tűzte, bár a jellegzetes magyar szójátékokat nem volt egyszerű átültetni – pedig ez a sorozat egyik legnagyobb ereje. Így is talált rajongókat, hiszen Dr. Bubóhoz hasonló kelet-európai rajzfilmes figura nem sok szaladgált a tévék képernyőjén.
+5 meglepő tény Dr. Bubóról
+ 1. Eredetileg 20 epizódról volt szó
A ’70-es évekbeli és a ’80-as évek eleji forgatások után végül 26 epizód készült el három évadban – a harmadik etap (összesen 13 részből) jelentős csúszással, csak a ’80-as évek közepén került a nézők elé. Sokáig úgy hírlett, hogy a csatornának szimplán elfogyott a pénze, ezért vártak évekig a folytatással.
+ 2. A szovjet forgalmazás megbukott
A szarkasztikus, társadalomkritikus humor miatt végül nem lett „szovjet–magyar barátság” a sorozatból, állítólag komolyan felmerült, hogy Dr. Bubót a Szovjetunióban is levetítik. Ott azonban a beágyazott politikai utalásokat kevésbé találták viccesnek.
+ 3. A zenéjéért Wolf Péter volt felelős
A magyar rajzfilmiparban Wolf Péter neve a Mézga család révén ismerős lehet. Dr. Bubó főcímzenéjét is ő szerezte, ami az embernek még 2025-ben is simán megszólal a fejében, ha valaki szóba hozza: „Beszél majd az utókor...”
+ 4. Romhányi mellett más nagy nevek is felbukkannak
A szövegek Romhányi Józsefet dicsérik, de a sorozat háttérmunkálataiban több később befutó magyar rajzfilmes is feltűnt. A Pannónia Filmstúdió ekkortájt volt igazán virágkorában, innen indultak olyan alkotók, akik a Macskafogóban vagy a Kukori és Kotkodában is kulcsszerepet kaptak.
+ 5. A műfaj határait feszegette
Hiába rajzfilm, a Kérem a következőt! kifejezetten kikacsintott a felnőtt nézők felé a csípős társadalomkritikával és többértelmű poénokkal. Nem véletlen, hogy gyerekként is bírtuk, de felnőtt fejjel újranézve egészen más dolgokra csodálkozik rá az ember – ezért is időtálló klasszikus.
Így öt évtized távlatából kijelenthetjük, hogy a Kérem a következőt! tényleg kiállta az idő próbáját. Ha valaki elfeledte volna, mennyire zseniálisak az állatbetegek diagnózisai és a rímhányó szójátékai, most remek alkalom felidézni, milyen volt, amikor a bölcs bagoly még jótanácsokkal (és némi jóindulatú gúnnyal) gyógyította a pácienseit.
Via Story.hu