Hibátlan arc és fiatalság egy szempillantás alatt – még az influenszerek is kiakadtak az új TikTok-filtereken
Gyönyörűvé és fiatallá varázsolnak az új filterek, de vajon hosszú távon mennyire károsítja a felhasználók önképét?
A TikTok legújabb filterei milliós nézettséget produkálnak, és bár a #boldglamourfilter és a #teenagefilter új trendjei szórakoztatóak vagy nosztalgikusak lehetnek, mégis sokan aggódnak. Az új trend rossz hatással lehet a mentális egészségre és irreális elvárásokat támaszt az emberben önmagukkal és megjelenésükkel szemben.
A Bold Glamour nevű filter konkrétan teljesen megváltoztatja az ember arcát, jóval teltebbé teszi az ajkakat és merész sminkkel emeli ki és módosítja a felhasználók kinézetét. Manapság amúgy is gyakran hallani, hogy a lányok kezdenek ugyanúgy kinézni, mintha mindenki ugyanahhoz a kozmetikushoz és plasztikai sebészhez járna. Na most ez a trend ezen egészen biztosan nem fog segíteni.
Pár nappal ezelőtt egy Kay Brooks nevű amerikai influenszer tett ki egy videót, amiben megmutatja filterrel módosított, majd a hétköznapi, natúr arcát is. Ezt írta hozzá:
"Nem értettem, mert senki nem mutatta meg, hogy néz ki a szűrő nélkül, de látnotok kell, hogy nézek ki most."
A videót azóta több mint 1 milliószor nézték meg.
Miután megmutatta a szűrő hatását az arcán, hozzátette:
"Ennek illegálisnak kellene lennie."
Brooks a Good Morning America-nak elmondta, sokkolta a szűrő hatása.
"Szó szerint úgy nézett ki, mintha az arcom photoshopolták volna... Azt gondoltam: »Ez így nem valódi«.”
A másik új, Teenage nevű filter a felhasználók fiatalabbnak tűnő változatát mutatja meg, simább bőrrel és kevesebb természetes tökéletlenséggel. TikTokon sorra jönnek ki a meghatódott videók, sokak szerint a filter nosztalgikus érzéseket indított el bennük, mert például a nagymamájuk fiatal énjét látták vissza a képen.
Lindsay Fleming pszichoterapeuta szerint ezek a filterek pszichés stresszt, mentális problémákat okozhatnak, és rossz testkép-érzékeléshez vezethetnek a gyerekeknél és tinédzsereknél, bár a felnőttek sem immunisak a negatív hatásokra.
"Hamis érzetet keltünk, hogy az emberek valójában így néznek ki, vagy így nézhetnének ki a valóságban"
- mondta Fleming a Good Morning America műsorában. "Olyan embereket kapunk, akik már most is küzdenek azzal, hogy hogyan érzik magukat a kinézetükkel kapcsolatban, és azt mondjuk, hogy ha tudnád, hogyan kell sminkelni magad, akkor így is nézhetnél ki".
"Azt látjuk, hogy az emberek tényleg ráfüggnek arra, hogyan néznek ki, és újra meg újra összehasonlítják magukat ezekkel a filterekkel."
- mondta Fleming.