Ha egy pár már soha nem is veszekszik, ott mindennek vége
"Ha már nem is veszekszik egy pár, akkor ott már mindennek vége" - mondta nekem egyszer egy idős asszony. Egy lelkész pedig azt mesélte, hogy házassági terápián meglepődött, amikor kiderült, hogy a válságban lévő házastársak soha nem veszekedtek, még csak nem is vitatkoztak.
"Az ember, ha veszekszik a feleségével, sok újat tud meg önmagáról" - mondta annak idején (állítólag) Somlay Artúr. Csuang Csou pedig úgy tartotta, hogy "a vitatkozás annak a bizonyítéka, hogy nem értünk valamit."
Mint látod, sokan, sokfélét gondolnak és írnak a párkapcsolati vitákról, de abban a többség egyetért, hogy konfliktusok előfordulnak, lesznek bizonyos dolgokban nézetkülönbségek, és néha veszekedések is.
Azt tartják nagyobb bajnak, ha soha, semmin nem vitatkozik egy pár, még csendben, szelíden sem. Miért? Mert néhány szakember szerint ez annak a jele lehet, hogy vagy a férfi, vagy a nő, vagy mind a kettő elfojtja a valós érzelmeit és gondolatait. Vagy elképzelhető, hogy azt jelzi: azért hagynak mindent egymásra, mert nem szeretik egymást és mindketten külön utakon járnak.
Ha pedig erről van szó, akkor felmerül a kérdés, hogy mi értelme van mesterségesen fenntartani a kiüresedett kapcsolatot.
Mire "jó" a veszekedés? Felszínre hozhat megoldatlan problémákat. Elősegítheti az őszinte kommunikációt. Segíthet az összecsiszolódásban. Levezethet stresszt, feszültséget. Segíthet abban, hogy pontosan megfogalmazzátok, mi bánt benneteket. Kiderülhet végre, hogy mit érez és mit gondol a párod, őt mi bántja, mi foglalkoztatja a kapcsolatban, hogyan érzi magát melletted, mi az, ami számára kényelmetlen, kellemetlen.
A kulturált és értelmes vita (de néha még a veszekedés) feloldja a konfliktusokat, és nagyon jó utána lecsillapodva újra átgondolni, átbeszélni a problémák okát és nyugodtabban folytatni tovább a kapcsolatot.
Meg lehet szüntetni rossz beidegződéseket. Lehet változtatni. Fel lehet szabadulni a nyomás alól.
"A legtöbb esetben a veszekedés a felgyülemlett feszültség leadása, bármin össze lehet veszni. Ki viszi le a szemetet, ki nem fizette be a csekkeket vagy melyik filmet nézzük meg a moziban. A lényeg, hogy nagy indulattal a be tudjuk bizonyítani a saját igazunkat. Ezáltal mi megkönnyebbülünk. Fájdalmasan, de sikerélményünk lesz pár percre. Sok pár ki is fejleszt ilyen stressz levezető játszmákat a saját maguk számára,amit időről időre megismételnek" - írja Horváth Kata lelki mentor.
A szakember azt javasolja, hogy törekedjetek megoldásra a vitában. Fogalmazzátok meg, mit akartok, és érveljetek mellette. Gondoljátok végig azt is, milyen felgyülemlett feszültséget vezettek le a másikon. Fontos, hogy ne bántó, személyeskedő legyen a vita, figyeljetek a párotok igényeire is, és legyetek képesek kompromisszumot kötni.
Egy jó párkapcsolat nem attól lesz jó, hogy soha, de soha nem ellenkeznek egymással, hanem attól, hogy a pár mindkét tagja őszinte, szereti és tiszteli egymást, képes alkalmazkodni a másik igényeihez.